Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2013., 10:16   #1
povrat poreza iz EU

zanima me kako hr porezni obveznici mogu temeljem gotovinskih i inih računa iz ostalih DČ tražiti povrat poreza. konkretno, cestarina u Mađarskoj (HU GO)...
imam račun za cestarinu u koju je uključen njihov pdv. plaćen je gotovinom, na njemu, osim reg.oznake kamiona, nema podataka naše tvrtke. otkud da krenem?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:23   #2
ako se smijem nadovezati; da li se takav račun knjiži u URA u ukupnom iznosu kroz izdatke (kod dohodaša) ili se u knjige stavlja samo osnovica bez iznosa mađarskog poreza
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:35   #3
Zvala sam poreznu pitati za te povrate pdv-a.
Mi zapravo, moramo znati kako je taj povrat reguliran zakonom zemlje iz koje tražimo povrat. Odnosno što se i koliko vraća, pod kojim uvjetima i slično.
Nisam još istraživala u detalje al mislim da se to može ovdje vidjeti:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/tic/.


Ovaj naš portal za povrat koji porezna priprema u punu bi funkciju trebao ići krajem kolovoza.
https://www.eusustavi.porezna-uprava.hr/wps/myportal
Ali mi je ljubazna teta rekla da se s tim ne treba žuriti jer se očekuje (valjda imaju najave) da će neke strane tvrtke koje se bave porezima otvoriti svoje urede u HR i za hrvatske poduzetnike obavljati takve usluge, i to bi onda išlo nešto brže.
Naime, vrijeme za obradu i sam povrat poreza preko portala porezne je poprilično dugačko ( i do nekoliko mjeseci).

Znači ostaje nam da se strpimo.

Ja bum polako skupljala račune, složila to i specificirala nekako po državama (na sreću nemam puno, samo 3 ) i onda ću ić istraživati kad točno vidim o kojim iznosima se radi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 17:46   #4
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ja bum polako skupljala račune, složila to i specificirala nekako po državama (na sreću nemam puno, samo 3 ) i onda ću ić istraživati kad točno vidim o kojim iznosima se radi.
jel znaš da li na računima moraju biti podaci firme&pdv id?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 17:47   #5
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ako se smijem nadovezati; da li se takav račun knjiži u URA u ukupnom iznosu kroz izdatke (kod dohodaša) ili se u knjige stavlja samo osnovica bez iznosa mađarskog poreza
ako ćemo dobiti pdv nazad, nije logično da ide bruto u izdatke
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 18:03   #6
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
jel znaš da li na računima moraju biti podaci firme&pdv id?
Vidiš, to nisam pitala. Na mojim računima uglavnom ima, jedino poneka cestarina nema.
Što se knjiženja tiče, ja čekam kaj bu RRIF objavil (a pisat će o tome sigurno) , pa ću knjižiti kako oni kažu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 16:29   #7
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
ako ćemo dobiti pdv nazad, nije logično da ide bruto u izdatke
ako nećemo tražiti povrat pdv-a onda da ga cijelog (osnovicu+pdv) šibam kroz izdatke?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 16:44   #8
Ali ako već i proknjižimo cijeli račun na konto 4, a onda naknadno tražimo povrat pdv-a i dobijemo ga, onda taj povrat jednostavno knjižiti kompletno na konto 7.
Pa onda imamo trošak po računu i prihod pri povratu i jedno s drugim se prebije.
ili?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 18:53   #9
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ali ako već i proknjižimo cijeli račun na konto 4, a onda naknadno tražimo povrat pdv-a i dobijemo ga, onda taj povrat jednostavno knjižiti kompletno na konto 7.
Pa onda imamo trošak po računu i prihod pri povratu i jedno s drugim se prebije.
ili?
ili tako ili povratom (ako ga bude) stornirati troškove, mislim da ni to nije pogrešno...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 19:48   #10
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ako nećemo tražiti povrat pdv-a onda da ga cijelog (osnovicu+pdv) šibam kroz izdatke?
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ali ako već i proknjižimo cijeli račun na konto 4, a onda naknadno tražimo povrat pdv-a i dobijemo ga, onda taj povrat jednostavno knjižiti kompletno na konto 7.
Pa onda imamo trošak po računu i prihod pri povratu i jedno s drugim se prebije.
ili?
ja nemam dvojno knjigovodstvo, znači da te račune knjižim kako sam gore navela?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 09:25   #11
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ja nemam dvojno knjigovodstvo, znači da te račune knjižim kako sam gore navela?
Tako je, račun ide cijeli u izdatke, a ako dođe do povrata, tada povrat u primitke...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 16:52   #12
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Tako je, račun ide cijeli u izdatke, a ako dođe do povrata, tada povrat u primitke...
hvala
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 10:49   #13
pitala sam tetu u poreznoj kako da isprintam obrazac zahtjeva za registraciju u VAT Refund, ona mi reče sa stranice www.eusustavi.porezna-uprava.hr, ali za to mi treba lozinka i korisničko ime, koje ću, pretpostavljam, dobiti tek po registraciji

ima netko link da skinem zahtjev za registraciju?

btw, zahtjev za povrat sam skinula s www.porezna-uprava.hr, vrlo je jednostavan za popunjavanje
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 10:21   #14
dižem temu jer ću uskoro morati slati zahtjeve za povrat pdv-a iz država članica EU...

da li je ITKO slao sam, kakva je procedura?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 17:11   #15
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
dižem temu jer ću uskoro morati slati zahtjeve za povrat pdv-a iz država članica EU...

da li je ITKO slao sam, kakva je procedura?

Ja sam se prošle i pretprošle godine čula sa ovima

http://www.povratpdv.com/


sve račune sam im skenirala i poslala na mail, nisam nažalost imala uvjete za povrat pa nismo dalje ništa radili, tako da daljnje korake ne znam.
Ali eto i tu neka brošurica

http://www.hrvatski-izvoznici.hr/Cms...r-gasparac.pdf
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 09:20   #16
opet ja s tim nesretnim povratom. ima li ikog da je to predavao? najviše me zanima mađarska, a na njihovim stranicama to je poprilično šturo i uopćeno. zna li itko mora li račun temeljem kojeg se traži povrat obavezno imati naš pdv broj?

bliži se 30.09., ja sam
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 10:44   #17
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...-pdv-a-EU.aspx

na dnu je i priručnik i najčešća pitanja.. uglavnom sve tamo piše...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 10:34   #18
zna li netko koliko je prag za povrat poreza iz Slovenije? prag za povrat iz austrije je 250 eura, a ja imam 248,98
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 12:45   #19
Ima li netko iskustva s traženjem povrata poreza iz Slovenije? Da li uz zahtjev za povrat treba priložiti skenirane račune ili je dovoljno napraviti popis računa?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 15:58   #20
AKo ima netko iskustava sa "vat refund" sustavom u EU PLEASE javite se kako to ide u praksi i u kojim slučajevima
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:26.