Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2014., 23:03   #1
Kamo je otišao novac ?

Prije 14 godina naša je firma privatizirana. Novi vlasnik je obećao brda i doline, kako to obično biva. Te je nakon par godina digao par hipotekarnih kredita i stavio zemljište na kome je tvornica pod hipoteku. Novac je NAVODNO išao za normalno poslovanje naše firme koja broji 120 djelatnika.
Ali od toga "normalnog" poslovanja ništa se nije primijetilo. Vlasnik je digao oko 7 miliona eura kredita, a možda je direktno investirao u firmu jedva koji milion. Kupilo se samo par polovnih strojeva.
Došla je kriza koju je firma nekako prebrodila. Posla već par godina ima u izobilju, ali je problem što se u firmi nije ništa ulagalo. Niti u strojeve, niti u kadrove. A svi zanmo da su se dizali veliki krediti u par navrata. Nama sada vlasnici sole pamet da je to sve potrošeno na poslovanje, iako to ne drži vodu jer firma radi već 5 godina bez kune posuđenog novca. Doduše u teškoćama.
Ali su teškoće ne u pomanjkanju posla nego je razlog ne-ulaganja.
Zaposleničko vijeće je dobivalo neka financijska izvješća, ali tu se ništa ne vidi što je sa novcima od kredita napravljeno. Doduše, čini mi se da bi to izvješće mogao pročitati samo stručni računovođa, a ne neki inženjer kome financije nisu struka.
Sada se priča da taj novac nije nikad ni legao na račun naše firme, nego je to uzele sestrinska firma i ulagala u inozemstvu, gdje vlasnik ima par poduzeća.
Nas sindikaliste i zaposleničko vijeće zanima kako saznati što je s tim novcima od kredita. Jer čim se spomene povišica ili uvjeti rada, vlasnik se odmah vadi na to da je on potrošio veliku paru i da se moraju vraćati krediti od zarade.
Dakle kako saznati što je ISTINA. Jer ispada da se mi moramo sada stiskati da bi netko imao privatni hotel u Moskvi.

Ove nam informacije trebaju radi lakšeg pregovaranja s vlasnikom. Odnosno da raspolažemo sa relevantnim činjenicama, a ne da nas netko pravi budalom.

Vlasnik te informacije neće dati, ili će ih dati da se tu neće ništa vidjeti. A banka koja je dala kredit će reći da je to poslovna tajna. Jer se priča da novac nikad nije legao na račun firme koja se opterećuje hipotekom, nego da je novac uzela sestrinska (matična) firma u inozemstvu.
A ova firma navodno broji desetak djelatnika.

Da li zaposleničko vijeće i sindikato to mogu saznati od porezne uprave ? Uskoka ? Državne revizije ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 23:19   #2
Cudno...nesto slicno sam primjetio na istoku HR kada sam provjeravao zemljisnje knjige. Poduzeca (neka u stecaju, neka jos aktivna) su za nerealno veliku sumu opteretili nekretnine u vlasnistvu poduzeca a da nisu previse ulozili u poduzece. Isto tako kod vise kreditnih institucija.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 23:28   #3
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Prije 14 godina naša je firma privatizirana. Novi vlasnik je obećao brda i doline, kako to obično biva. Te je nakon par godina digao par hipotekarnih kredita i stavio zemljište na kome je tvornica pod hipoteku. Novac je NAVODNO išao za normalno poslovanje naše firme koja broji 120 djelatnika.
Ali od toga "normalnog" poslovanja ništa se nije primijetilo. Vlasnik je digao oko 7 miliona eura kredita, a možda je direktno investirao u firmu jedva koji milion. Kupilo se samo par polovnih strojeva.
Došla je kriza koju je firma nekako prebrodila. Posla već par godina ima u izobilju, ali je problem što se u firmi nije ništa ulagalo. Niti u strojeve, niti u kadrove. A svi zanmo da su se dizali veliki krediti u par navrata. Nama sada vlasnici sole pamet da je to sve potrošeno na poslovanje, iako to ne drži vodu jer firma radi već 5 godina bez kune posuđenog novca. Doduše u teškoćama.
Ali su teškoće ne u pomanjkanju posla nego je razlog ne-ulaganja.
Zaposleničko vijeće je dobivalo neka financijska izvješća, ali tu se ništa ne vidi što je sa novcima od kredita napravljeno. Doduše, čini mi se da bi to izvješće mogao pročitati samo stručni računovođa, a ne neki inženjer kome financije nisu struka.
Sada se priča da taj novac nije nikad ni legao na račun naše firme, nego je to uzele sestrinska firma i ulagala u inozemstvu, gdje vlasnik ima par poduzeća.
Nas sindikaliste i zaposleničko vijeće zanima kako saznati što je s tim novcima od kredita. Jer čim se spomene povišica ili uvjeti rada, vlasnik se odmah vadi na to da je on potrošio veliku paru i da se moraju vraćati krediti od zarade.
Dakle kako saznati što je ISTINA. Jer ispada da se mi moramo sada stiskati da bi netko imao privatni hotel u Moskvi.

Ove nam informacije trebaju radi lakšeg pregovaranja s vlasnikom. Odnosno da raspolažemo sa relevantnim činjenicama, a ne da nas netko pravi budalom.

Vlasnik te informacije neće dati, ili će ih dati da se tu neće ništa vidjeti. A banka koja je dala kredit će reći da je to poslovna tajna. Jer se priča da novac nikad nije legao na račun firme koja se opterećuje hipotekom, nego da je novac uzela sestrinska (matična) firma u inozemstvu.
A ova firma navodno broji desetak djelatnika.

Da li zaposleničko vijeće i sindikato to mogu saznati od porezne uprave ? Uskoka ? Državne revizije ?
pa sigurno se to moze saznati.. Kako "Deep Throat" kaze Bob Woodward-u u "all President`s Men" ? FOLLOW THE MONEY
Gaius Julius C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 08:24   #4
Quote:
Gaius Julius C. kaže: Pogledaj post
pa sigurno se to moze saznati.. Kako "Deep Throat" kaze Bob Woodward-u u "all President`s Men" ? FOLLOW THE MONEY
Netko ga je pokušao slijediti pa će sada izgleda letjeti iz firme: https://www.forum.hr/showthread.php?t=806722


I sve će i dalje biti PO ZAKONU !!


Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Cudno...nesto slicno sam primjetio na istoku HR kada sam provjeravao zemljisnje knjige. Poduzeca (neka u stecaju, neka jos aktivna) su za nerealno veliku sumu opteretili nekretnine u vlasnistvu poduzeca a da nisu previse ulozili u poduzece. Isto tako kod vise kreditnih institucija.
Čini mi se da to pravilo vrijedi za sve strane svijeta Lijepe naše
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 22:12   #5
Ako se radi o milijunima eura, nađi vezu između vlasnika firme i predsjednika ili člana uprave banke koja je odobrila kredit ako je manja, ili direktora poslova s pravnim osobama ako je veća banka. Tako ćeš najlakše iskopat informacije.

Inače, ovo što si opisao je nešto sasvim uobičajeno. Potraži i financijska izvješća matične firme jer će ti ona puno više reći.
PametnaRjesenja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 09:19   #6
Quote:
PametnaRjesenja kaže: Pogledaj post
Ako se radi o milijunima eura, nađi vezu između vlasnika firme i predsjednika ili člana uprave banke koja je odobrila kredit ako je manja, ili direktora poslova s pravnim osobama ako je veća banka. Tako ćeš najlakše iskopat informacije.
Ovo je nemoguća misija jer banke čuvaju informacije ko zmija noge !
A nitko od nas nema vezu s bankama.

Quote:
Inače, ovo što si opisao je nešto sasvim uobičajeno. Potraži i financijska izvješća matične firme jer će ti ona puno više reći.
A što se tiče financijskih izvješća, ja sam gledao, ali nisam ništa vidio. A i nisam neki stručnjak.
Osim toga toga taj novac nije legao na račun firme, nego je kanaliziran u neku stvar unutar klastera. A centrala klastera je u Liechtensteinu !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 17:23   #7
Možemo zaključati temu !!
Točno se zna kamo je otišao novac:
http://www.jutarnji.hr/biznis/financ...-kuna/4491455/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 22:32   #8
Da li vam je ovo sumnjivo ??!!

Da li vam je ovo sumnjivo :
http://www.revizija.hr/izvjesca/2007...-sas-zadar.pdf
U cilju preustroja i podjele Društva na zasebne poslovne cjeline te privatizacije, u
prosincu 1999. iz sastava Društva izdvojena je djelatnost strojogradnje, a rješenjem
Trgovačkog suda u Splitu broj Tt-99/2348-6 od 21. prosinca 1999. osnovano je društvo SAS
Strojogradnja d.o.o. Zadar u 100%-tnom vlasništvu Društva. Zbog izdvajanja strojogradnje,
izostali su prihodi s osnove prodaje strojeva na inozemnom tržištu te su u 2000. ostvareni
prihodi iznosili 14.206.862,00 kn, što je za 16.008.887,00 kn ili 53,0% manje u odnosu na
prihode ostvarene u 1999. S obzirom da je Društvo u kolovozu 2000. prodalo svoj poslovni
udjel u društvu SAS Strojogradnja d.o.o. u iznosu 132.251.700,00 kn društvu Riko d.o.o. iz
Ljubljane za 3.000.000,- DEM,


Fond je prodao svoj udjel u vrijednosti 132.251.700,00 kn za 3 miliona maraka (oko 11 miliona kuna) ???!!!
Kako netko nešto može prodati po 12 puta manjoj cijeni od procijenjene vrijednosti !!???

Inače je u to doba dionica matične firme vrijedila 3000 kuna a prodavala se za 1000 kuna, dakle za jednu trećinu. Ali ovdje se prodalo za jednu dvanaestinu , a to je 3 puta manjoj negoli je slobodno tržište davalo ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 12:59   #9
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Dakle kako saznati što je ISTINA.
Tako da dobijete uvid u poslovne knjige i da vam netko stručan interpretira podatke u njima. Kako ćete dobiti knjige na uvod, to ne znam.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 22:59   #10
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Tako da dobijete uvid u poslovne knjige i da vam netko stručan interpretira podatke u njima. Kako ćete dobiti knjige na uvod, to ne znam.
Možda preko USKOKa ? Ali sumnjam da bi se oni u to upuštali pa makar im netko uručio anonimnu (a možda i potpisanu) prijavu za gospodarski kriminal i udruživanje radi uzvlačenja novca iz poduzeća i dovođenje istog u uništenje.

p.s.

Inače nije hipoteka 7 miliona eura, nego je što euri što kune , ukupno 9 miliona eura.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.