Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2016., 22:35   #21
Buda: "Ne vjeruj zato što je tako mudrac rekao, ne vjeruj zato što je takvo uobičajeno mišljenje, ne vjeruj zato što je tako zapisano, ne vjeruj zato što je to prorečeno, ne vjeruj zato što drugi u to vjeruje, vjeruj što si sam prosudio da je istina"
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 22:37   #22
Pa da, dobro stari Budimir kaže.

Rekao bi da se istina može definirati uz pomoć zaključaka.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 08:05   #23
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Za koju tvrdnju možemo reći da je istinita, a za koju da nije istinia?
Pošao bih od toga da istina može biti samo jedna i stalna.
Ta istina je Heraklitovo : 'Na svijetu samo mijena stalna jest.'
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 10:29   #24
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Pošao bih od toga da istina može biti samo jedna i stalna.
Ta istina je Heraklitovo : 'Na svijetu samo mijena stalna jest.'
Da, ali je Heraklit također rekao da se ta mijena ne događa bez reda, jer "logos postoji uvijek".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 12:19   #25
Samo cinjenicno stanje. Fakt.

Sve ostalo je stvar percepcije.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 13:00   #26
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Samo cinjenicno stanje. Fakt.

Sve ostalo je stvar percepcije.
A kakvo činjenično stanje zaobilazi našu percepciju? Kada kažemo za nešto da je činjenica, zar i to nije stvar percepcije? U smislu da mora proći kroz filtrat, nama vlastitog - subjektivnog, mozga?
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 13:15   #27
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Samo cinjenicno stanje. Fakt.

Sve ostalo je stvar percepcije.
Ako sam te dobro razumio ti tvrdiš da su samo činjenice ono što je istinito. Ali ta tvrdnja nije činjenica, pa prema tvom kriteriju, ne može biti ni istinita.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 13:22   #28
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da, ali je Heraklit također rekao da se ta mijena ne događa bez reda, jer "logos postoji uvijek".
Taj amandman na prvi Heraklitov stav može biti istinit a i ne mora.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 13:28   #29
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Za koju tvrdnju možemo reći da je istinita, a za koju da nije istinia?
Istina ne postoji osim iluzije o istoj u našoj glavi..
Verzija istine ima bezbroj, naša osobna istina postaje ono što zakon vjerojatnosti proglasi za istu.. istina od jučer sve manje dobija na značenju u odnosu na ono što je bitno ili istinito danas..
Što vrijedi istina čovjeku koji ne može ili ne želi prihvatiti istu..
Istina je glupost... ali eto po toj iluziji se ravnamo jer po nečemu moramo kako bi uredili svijet u kojem živimo...
__________________
Daj Mare pizde....

Zadnje uređivanje radical change : 11.10.2016. at 13:40.
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 13:38   #30
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Samo cinjenicno stanje. Fakt.

Sve ostalo je stvar percepcije.
Sve je stvar percepcije pa i činjenica..
Recimo gledaš stablo, vidiš samo krošnju i lišće, i to samo sa jedne strane..
Što je sa ostalim perspektivama, što je sa korjenjem koje je nama nevidljivo, što je sa procesima koji se događaju u svakoj stanici tog stabla, sa kisikom koji izlazi kroz lišće...
Istina je naša iluzija, samo mali tračak naše perspektive i to samo naše koja opet može biti jako varljiva jer je veoma subjektivna.
Pa se onda skupi nekoliko budala za isti stol oko nečeg se dogovore i tome daju nekakav predznak čvrstog i nepromjenjivog nazivajući to istinom...
Ali istina ne može obitavati, ona je iluzija, kako možeš pronaći nešto trajno i nedvojbeno (činjenicu) na kvantnim svojstvima svemira...?
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 14:18   #31
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Istina ne postoji osim iluzije o istoj u našoj glavi..
Verzija istine ima bezbroj, naša osobna istina postaje ono što zakon vjerojatnosti proglasi za istu.. istina od jučer sve manje dobija na značenju u odnosu na ono što je bitno ili istinito danas..
Što vrijedi istina čovjeku koji ne može ili ne želi prihvatiti istu..
Istina je glupost... ali eto po toj iluziji se ravnamo jer po nečemu moramo kako bi uredili svijet u kojem živimo...
Ne znam zašto namjerno pišeš ono što znaš da nije istina.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 19:45   #32
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto namjerno pišeš ono što znaš da nije istina.
Pišem jer razmišljam...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 19:58   #33
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Pišem jer razmišljam...
OK, nisam baš ozbiljno mislio da namjerno ne govoriš istinu, nego da je nelogično reći da je istina iluzija.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 20:00   #34
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Pošao bih od toga da istina može biti samo jedna i stalna.
Ta istina je Heraklitovo : 'Na svijetu samo mijena stalna jest.'
A jel heraklitova izjava isto mjena?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 20:01   #35
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Istina ne postoji osim iluzije o istoj u našoj glavi..
Verzija istine ima bezbroj, naša osobna istina postaje ono što zakon vjerojatnosti proglasi za istu.. istina od jučer sve manje dobija na značenju u odnosu na ono što je bitno ili istinito danas..
Što vrijedi istina čovjeku koji ne može ili ne želi prihvatiti istu..
Istina je glupost... ali eto po toj iluziji se ravnamo jer po nečemu moramo kako bi uredili svijet u kojem živimo...
To što si napisao bih ja opisao kao raskorak između razuma i emocija
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 21:36   #36
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
1) Nudim zreo plod sa stabla moje spoznaje

2) Istina je da je kupus listina !

3) Ovim dubokim metafizičkim uvodom osvojio sam prvu nagradu
na davnom natječaju ovog foruma za najbolji tekst koji otkriva tajnu što je to istina. Stručni žiri odabrao je moj tekst :klap:

To pokazuje da je žiri bio na visokoj razini teksta jer kako majstor Eckhart kaže - Da bi se razumjelo ono što sam napisao ,mora si biti u jednom duhu s tekstom.

4) Cijeli briljantni tekst :klap: pisan ruhom finog stila možete besplatno pročitati ovdje

https://www.forum.hr/showthread.php?t=16800
Jedna slika vrijedi više od 1000 riječi :



http://banjalucanke.com/2015/06/08/n...ogledate-foto/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 07:05   #37
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A jel heraklitova izjava isto mjena?
Ako je ta izjava mijena tada ona sama sebe potvrđuje a ako nije mijena opet sama sebe potvrđuje.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 10:07   #38
Ako je na svijetu samo mijena stalna, to znači da na svijetu ipak ima nečeg stalnog (a to je mijena), tako da ta rečenica proturiječi sama sebi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 14:18   #39
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ako je na svijetu samo mijena stalna, to znači da na svijetu ipak ima nečeg stalnog (a to je mijena), tako da ta rečenica proturiječi sama sebi.
Na svijetu sve je prolazno, samo je ondulacija trajna
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 15:52   #40
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
OK, nisam baš ozbiljno mislio da namjerno ne govoriš istinu, nego da je nelogično reći da je istina iluzija.

Zašto, pa istina je ljudski dogovor i ništa više.. u aspektima našeg svemira istina je samo tračak vjerojatnosti..
Pogledaj jednostavan primjer, pa mi možemo napisati najveću istinu na svijetu, kopirati ju na cd i poslati ju u svemir. Ako ju tko i nađe, i pokuša pročitati, dobit će samo hrpu šuma i ništa više, kao i mi kada izgubimo stanicu na radiju...
Dakle istina postoji samo u našim glavama i poradi naše izuzije o prolasku vremena i ništa više..
No obzirom da smo mi uredili svijet tako da smo dogovorili jezik i neke apstraktne simbole preveli u nešto više-manje nama univerzalno pojam istine je postao nama važan jer mnoge stvari u našem društvu ovise o tom pojmu... ali samo nama koji djelimo i prepoznajemo informaciju i nikom više..

Isto tako ako Marko govori laž, govori ju zato jer pokušava sebi ići u prilog, ako laž prepriča dovoljnom broju ljudi ta laž će postati istina za druge ljude koji vjeruju da je zaista bilo tako. Ako svojom laži nije nikog oštetio zaista je svejedno da li je nprirao istinu ili ju je uljepšao i zapravo priča laž. Ako je izbacio neke činjenica (koje drugima mogu biti bitne) da li je rekao istinu ili je to ipak laž i koliko detaljan treba biti da bi se njegova priča smatrala istinitom. Istina je jako relativan pojam, pa čak i neki događaji iz prošlosti za koje mislimo da imaju težinu po pitanju istine samo su interpretacija nekoga i nečega, ponajprije pobjednika koji priča svoju verziju priče. Inzistirati na istini kao čvrstom opipljivom pojmu je glupost, zbog toga kažem da je istina iluzija. Interpretirana istina služi kako bi društvo postavilo nekakva pravila i sudove, u određenoj situaciji i trenutku vremena i ništa više...




Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
To što si napisao bih ja opisao kao raskorak između razuma i emocija
Ja ne bih...
__________________
Daj Mare pizde....

Zadnje uređivanje radical change : 12.10.2016. at 16:07.
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.