Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2003., 18:58   #21
Quote:
luca kaže:
dodatak: kod prvih simptoma (pekcanje, svrbez), treba sto prije ohladiti (kockicom leda npr) mjesto gdje ce izbiti mjehuric (koji ce se poslije pretvoristi u krasticu). svi inhibitori viralne polimeraze (Virolex, Zovirax itd) se moraju intenzivno TAD primjenjivati. jednom kad mjehurih i krasta nastanu, vise nema smisla. tad ima smisla stavljati tvari koje isusuju (npr. zinkovu mast) osteceno tkivo.
Jesi sigurna za ovo?
Lijepo sam pitao u apoteci od čega će mi se najlakše osušiti ranica i rekli su Virolex... Nitko nije ni spomenuo cinkovu mast!!!

Znam da bi se trebalo mjesto mazati prije nego nastane mjehurić, ali uvjeravali su me da se Virolex koristi sve dok se potpuno ne povuče (uostalom, tako piše i u uputstvu)...
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 08:50   #22
!

Eto zasto sam napisala da treba imati tubicu uz sebe, ne djeluje ako se namaze kada je plik vec iskocio, ali cim se osjeti peckanje namazati i plika bar nece biti. ZoviraX je jako dobar, a i skup, ali traje dugo.
Za kaladont prvi put cujem , ali vidim da je nekima pomogao. Informacija vise.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 12:15   #23
Quote:
pakleni_patuljak kaže:
Jesi sigurna za ovo?
Lijepo sam pitao u apoteci od čega će mi se najlakše osušiti ranica i rekli su Virolex... Nitko nije ni spomenuo cinkovu mast!!!

Znam da bi se trebalo mjesto mazati prije nego nastane mjehurić, ali uvjeravali su me da se Virolex koristi sve dok se potpuno ne povuče (uostalom, tako piše i u uputstvu)...
sto se tice aktivne tvari jesam.
za cinkovu mast sam cula da isusuje (sama nisam probala) i cula sam i za kaladont. na srecu, ne patim od groznica pa nemam self-test.
u apoteci ti najcesce kazu sto su procitali na uputstvu (i to nije lose). ako nemas nista, mazi virolex, zovirax i te inhibitore ali koliko ja znam, to ti nece pospjesiti isusivanje.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 13:48   #24
Ja sa herpesom (simplex) koji se javlja na usnama (i unutar i van usne šupljine) imam poprilično iskustva, a ono je slijedeće. Imam ga odkad znam za sebe, pa sam isprobao sve moguće i nemoguće načine i 'prirodne' i farmakološke. Od mazanja rakijom, limunovim sokom, čajem od kamilice, kalodonta, i Bog zna čim sve ne. Od krema sam isprobao Viru-merz (mislim da ga više nema za kupiti, a o njemu sam čuo svakojake priče iako je meni donekle pomagao), Cinkovu mast, i Virolex, a od tableta B6-complex.

Na 'prirodne' ljekarije ne bih trošio puno riječi, jer je njihova pomoć vjerovatno na razini placebo-efekta, izuzev kamilice koja donekle ublažava bol kod suhe i ispucane kože.

Od svega je najučinkovitija Virolex krema (iako prilično skupa cca 70 Kn). Ako osjetim peckanje i odmah namažem kremu sve je gotovo za dan-dva i uopće se ne pojavljuje plik, oteknuće i krasta. Ukoliko je plik već narastao (obično kada se herpes aktivira preko noći) tada treba 3-4 dana da sve prođe, oteknuće odmah splašnjava, a plik se vrlo brzo raspukne i za dan-dva pretvara u krastu koja ne boli i ne vidi se puno.

Kod mene se herpes aktivira kada sam jako prehlađen (ali izuzetno rijetko), kada mi ispucaju usne zbog bure (skoro redovito), kada usne dolaze u doticaj sa sumnjivo opranim čašama i šalicama (kafići), a pogotovo na dodir metala sa usnama (slučajni dodir ključem i sl.)

Kao preventiva Labello je izuzetno dobar, otkad ga koristim (godinama, prije njega Grožđanu mast) usne ne pucaju, pa sam taj uzrok eliminirao, a čak i kad se zbog nekog drugog razloga javlja karakterističan svrab na usnama, obično je dovoljno namazat dobro usne Labellom, i herpes se neće pojaviti.

Tablete B-6 kompleks su isto tako izuzetno pomogle i nakon njihove primjene (sad je već prošlo poprilično godina) herpes mi se jako rijetko javlja, možda dva do tri puta godišnje, a nekad čak i rjeđe.

Kalodont i Cinkovu mast bih stavio u istu grupu, jer mi se čini da jako slično djeluju (neznam, možda sam u krivu, ispravite me ako griješim). Kalodont je najefikasniji ako se namaže u relativno debelom sloju, preko cjelog plika i ostavi (obično preko noći) da se sasušu. Slično je i sa Cinkovom masti, a pretpostavljam da dolazi do zaustavljanja razvoja virusa (ili popratnih efekata) zbog nedostaka zraka. Cink je uz to relativno agresivan i otrovan element, pa on još jače djeluje. Ali u oba slučaja, uspješnost i brzina liječenje nije ni blizu Virolex-a. A i nema ih smisla mazati na krastu, jer samo mogu pogoršati stvar (zalijepe se na krastu i 'odvale' je od kože kad se skida sasušeni sloj kreme).

Što se tiče Virolexa i mazanja i nakon 'vizualnog' zacjelivanja rane, mislim da se tu malo pretjeruje (iako sam i ja tako negdje pročitao), i nema potrebe mazati mjesto zacjeljenja, jer to (barem u mom slučaj) vrlo brzo prođe (za dan-dva koža je opet ravnomjerno meka).
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 16:28   #25
eto korisnickog iskustva
to valjda i najvise vrijedi...

Quote:
Martin kaže:


1. Kalodont i Cinkovu mast bih stavio u istu grupu, jer mi se čini da jako slično djeluju (neznam, možda sam u krivu, ispravite me ako griješim).

2. Slično je i sa Cinkovom masti, a pretpostavljam da dolazi do zaustavljanja razvoja virusa (ili popratnih efekata) zbog nedostaka zraka.
samo moj dodatak...
1. da, isto djeluje: lokalno isusivanje i stezanje ranice.
2. ne, cinkova mast nema utjecaja na sam ciklus virusa.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 19:46   #26
Quote:
Martin kaže:
Od krema sam isprobao Viru-merz (mislim da ga više nema za kupiti, a o njemu sam čuo svakojake priče iako je meni donekle pomagao)...
i ja sam to nekad koristila, sad koristim kremu slicnog naziva (al da me ubijes ne mogu se sjetit!!! ), onako krema boja koze...

sve sto sam do sad procitala poklapa se sa mojim "iskustvima":

1. javlja se kad padne imunitet (cesto i za vrijeme menstruacije) - tek kad dobijem herpes labialis skontam da sam u komi sa imunitetom, a kad mi fino naraste, onda sam i psihicki u komi!

2. ODMAH REAGIRAT! (sto prije to bolje)!!!! preko dana ga najbolje uspijem savladati (pokusavam i nekom vrstom telepatije "neces rasti. neces rasti"), al ako mi se "probudi" u pol noci, onda ima fiiinoo vremena do jutra bez zurbe i moje intervencije "bujat"...grrrr...

3. kod mene na pocetku djeluje kalodont, kasnije taj virulex il virumerz (cesto preko toga stavim pudera u prahu, da se sve fino "zabetonira").... traje 3-4 dana...

4. ne moram ici kod Glumichicha na plasticnu operaciju, ionako u tim danima izgledam kao zena G. Visnjica

5. OBAVEZNO: NEMA ORALNOG SEXA kad partner ima herpes labialis... (to mi je - crven u licu - ljecnik prosli put prormrljao kroz zube, mada sam to vec tad znala...hehehe ) tj. da ne grijeshim dushu.... onaj partner koji nema herpes moze itekako obavljat gore navedene djelatnosti... hehehe...
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2003., 11:08   #27
Da li netko zna neku internationalnu kremicu protiv herpesa, jer ovdje nema Virolexa? Prosim fino, hitno. Meni se to obično desi zbog promjene klime.

Taj Zovirax, tko to proizvodi?
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 01:36   #28
Virolex je proizvod Krke, a ispod naziva kreme piše "aciclovirum", za Zovirax ne znam, jer ga nisam nikad koristila.
__________________
back to the Forum
MaSanYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 12:15   #29
Quote:
just Sandy kaže:
O, užasa, groznica.
Prije sam je dobivala svaki put kad bih se ljubila s nekim novim. Onda su se usne valjda navikle na novu slinu, pa su sad cool.
Sad dobijem groznicu umjesto temperature, kad sam pod stresom, kad malo spavam, kad mi oslabi imunitet...
Traje mi 100 godina i, iako je mažem Virolexom i cinkovom mašću, ona je tvrdoglava i stoji mi nasred ćube kol'ko se to njoj hoće.
Pasta za zube mi nije dobra jer kad je skidam, strgne mi se i krastica pa groznica ponovno nabuja...
I ja bih voljela znati postoji li kakvo djelotvornije sredstvo koje se bez beda može nabaviti u Zagrebu.


Ne mogu vjerovati!!!

...meni isto ovako ! svaki put kad se poljubim s nekim novim-herpes!

I na početku ljeta, kad prvi put odem na more, tijelo se iscrpi od sunca, pa herpes bukne....

Pomaže mi Virolex, al samo kad ga stavim prije no što herpes izađe...
Ninocka-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2003., 15:38   #30
Zovirax je također 'aciclovirum', barem tako kažu na netu.

Pojava herpesa obično ovisi o dva faktora, pad razine imuniteta (usljed bolesti ili izmorenosti); i reakcija na kontakt usana sa nečim (ili nekim ).

Kod mene je to obično reakcija na nedovoljno čiste čaše ili pribor za jedenje (naravno kad sam van kuće), slučajni dodir sa metalnim predmetima (brrrrr), ispucane usne za vrijeme bure, nečistoće (nevidljive) u moru za vrijeme kupanja.

Inače, zadnji put sam imao herpes pred desetak dana, dok sam bio na putu. Prišt (točnije cjeli 'grozd' prišteva) je iskočio u roku od 2-3 minuta, a razlog je viljuška (vilica), drugim rječima, prisjeo mi ručak. Uz to, nisam imao mast u blizini (tko će se uvijek svega sjetiti), tako da sam tek kasno navečer počeo sa liječenjem.
Srećom, Virolex i već gotovi prišt uklanja za dan-dva, tako da je za 4-5 dana sve bilo gotovo.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 01:36   #31
Quote:
Zlatokosa kaže:
Odeš kod dermatologa i prepiše ti tablete koje ćeš piti.
Kod nas se zovu Virolex, kao i krema kojom se maže herpes. Tablete se piju na određen način, stvarno ih treba prepisati liječnik. Ja na primjer već 3 godine nisam imala "groznicu", od kada sam koristila te tablete.
Inače, vjerojatno učestalost izbijanja ovisi i o imunitetu koji treba ojačati.
Virolex tablete su dosta djelotvorne ali se najcesce prepisuje zbog sprecavanja
infekcija herpes simplexom osobama sa jako oslabljenim imunskim sustavom.
I kod tezih infekcija koze herpes simplexom.
H.simplex uvijek nestaje prirodnim putem i u blagim slucajevima nije potrebno nikakvo
lijecenje dok se u tezim slucajevima maze nekim od antivirusnih sredstva.

Ukoliko se pojavu herpesa osjeti i namaze prije no sto izbiju mjehurici
bolest je kraca a cesto se bolni mjehurici niti ne pojave.
Ako se precesto preventivno maze,koza na tom podrucju moze postati
neugodno suha i ljustiti se (tu je Labello ok).
H.simplex je obicno bolniji tada kada se razvija tj.dodiruje kozu oko usnica
nego kad je samo na samim usnicama.

Mnogi herpes simplex zovu "groznicom" ili "bolest prljavih casa".
Uzrocnik bolesti je virus herpes simplexa kojeg najcesce aktivira nekakva infekcija
npr.prehlada,izlaganje suncu ili vjetru,fizicki umor,stres i sl.

Glavna opasnost,prilikom prvog stadija infekcije,je u tome sto se moze dotaci inficirano
mjesto a zatim oko i time izazvati stvaranje ulkusa roznjace.
Neugodna je i mogucnost razvoja bolesti-herpesa genitalis koju je spomenula Kiki.

Mozda je kod herpesa simplexa zaista najbolje rjesenje uzimati B-complex tablete
kroz neko vrijeme i pokusati si podignuti imunitet.

Herpes zoster koji je spomenula Magic,osip h.zostera je tezi i bolniji od h.simplexa,
u stvari sama bolest je teza.
H.zoster je infekcija sto je je uzrokuje herpes virus,isti virus koji uzrokuje vodene kozice.
Lijecenje se najcesce sastoji od velikih doza vitaminskih injekcija,tablete nisu dovoljne.
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2003., 02:28   #32
...imate tri tipa herpes virusa...herpes simplex tipa jedan, tipa dva i herpes zoster virus(tipa 3)...ovaj treci nas ne zanima trenutno...simplex tipa 1 urokuje "groznicu" na usnama a tipa 2 infekcije genitalnog trakta...ovako je najcesce pa je rijetka infekcija genitalija ako imate labijalni herpes, premda i neki herpes simplex virusi tipa 1 isto mogu uzrokovati infekcije spolnog sustava ali rijetko...

...ovaj virus tipa 1 kada jednom prodre u organizam nastani se u jedan mozgovni ganglij (od nervusa trigeminusa najcesce) i tu stoji u latentnom stadiju dok ga neki drugi cimbenik ne aktivira, a ta aktivacija se manifestira kao "groznica" na rubovima usana najcesce...ovo je ukratko patogeneza ako ikoga zanima...

...terapija najcesce ide sa lijekom aciklovirom...to mu je genericko ime (zasticena imena su mu Virolex, Zovirax)...lijek se primjenjuje lokalno na mjestu infekcije...

...a sama groznica se povuce najcecse sama od sebe i bez terapije...
MarilynManson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2003., 11:34   #33
groznica

postoji veoma dobra krema Virolex, može se kupiti u apotekama i bez recepta , košta oko 70 kuna
__________________
*zvijezdica*
*zvijezdica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2003., 11:49   #34
Ovih dana me bas muci nesto slicno, a mozda je bas to ista stvar koju je Mark spominjao. Radi se o onome sto se obicno naziva zvale i javlja se iskljucivo u krajevima usana (naravno ako je o usnama rijec).
Inace mi se povlacilo nakon par dana, ali ovaj put mi se vratilo nakon sto je vec pocelo prolaziti i to u oba kraja usana.
I onda sam se isplakala tatici.
E sad, nakon sto sam prestala "liti suze" on mi je objasnio da nije rijec o virusu, nego o zenama dobro znanoj, gljivici Candidi koja se razmnozi kod pojacanog stresa, dugog uzimanja antibiotika, pretjeranog znojenja (ovo mi je otkrice) i onda trudnoce, pretilosti, dijabetesa...
No da vas vise ne gnjavim omiljenom gljivicom.
Dao mi je mast Nistatin koja inace kosta cca. 10Kn bez recepta.
Tek sam je namazala pa ne mogu jos govoriti o ucinku, ali mozda jos nekoga ovo muci pa da podjelim svoje iskustvo.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 18:19   #35
Herpes simplex

... iliti groznica na usnici ...

zna li netko neko dobro, ucinkovito, u Hrvatskoj dostupno i ne odvise skupo sredstvo za lijecenje istog ...

Ponizno zahvaljujem!
KatarinaJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 18:39   #36
Ima jedna mast može se nabaviti u ljekarni zove se virolex. Dobra je, bila je oko 50-tak kuna.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 18:47   #37
tak je, virolex odnosno aciklovir ti je virustatik koji ce ti pomoc kad se herpes vec pojavi... postoje i tablete aciklovira koje su dosta skupe ali idu na recept, pijes 2x dnevno i mirna si cca godinu dana

za vise inf. odi na forum na www.coner.hr pa pitaj magistre
tepsija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 09:14   #38
Quote:
tepsija kaže:
tak je, virolex odnosno aciklovir ti je virustatik koji ce ti pomoc kad se herpes vec pojavi... postoje i tablete aciklovira koje su dosta skupe ali idu na recept, pijes 2x dnevno i mirna si cca godinu dana

za vise inf. odi na forum na www.coner.hr pa pitaj magistre
virolex mast isto dolazi na recept. treba početi mazati čim se osjeti da herpes izlazi, pa ga se sreže u korjenu (nisam nikad imala herpes, ali moj muž zna par puta godišnje i virolex pomaže). ako već izađe, dobro je mazati s propolis kapima (ali bezalkoholnim)
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 09:18   #39
Još je bolji Meliherpan. To ti je biljna mast i stopostotno je učinkovit, meni je bio učinkovitiji od Virolexa.
Durica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 10:02   #40
Meliherpan?
Tražila sam na internetu - bez rezultata.

Gdje se to može nabaviti?

Ja koristim od Belupa kremu Herplex na bazi aciklovira. Ok je.
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.