Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2010., 10:02   #41
ja mislim da uopste nije fer pobacati necije stvari, cak i kada je osoba sakupljac.
stvar je u tome da oni ne da ne zeli priznati da imaju problem, nego ne shvataju da imaju problem. kao sto je neko vec spomenuo, oni cak na svoje sakupljanje nepotrebnog smeca gledaju kao na nesto dobro i pozitivno, i "ti" im sad dodjes nesto srati, ili ne daj boze, pobacas njihove stvari.

mislim da to nije nacin.
i mislim da skupljaci uglavnom ne ugrozavaju ljude oko sebe. osim kada se radi bas o velikom poremecaju, tipa gdje im je kuca krcata stvarima koje su nakupili. tada je valjda bitno na neki nacin pokusati ukazati osobi da ima problem, i da toliko sakupljanje nije normalno, i tek onda, nakon rada sa takvom osobom, osoba ce biti u stanju rijesiti se nekih od stvari.

ja takodje pocinjem uvidjati tendenciju sakupljanja kod svojih roditelja. mislim da to cesto dolazi sa godinama. ne znam koliko puta sam isla kroz neke svoje stvari, i spakovala odjecu koju sam zeljela baciti u smece u kese, kasnije odem u sobu svojih roditelja, a tamo ta ista odjeca odpakovana i uredno slozena na police ormara vise puta sam se osjecala kao u zoni sumraka.
onda, moj tata je prestao pusiti prije vise od 5 godina, i prilicno sam sigurna da nema namjeru vise ikada zapocinjati. no, u jednoj od njegovih ladica sam odkrila uredno pospremljene dvije, ne jednu, masinicu za pravljenje cigareta
moja mama nikada ne kuha, ali joj je kuhinja preplavljena serpama razlicitih velicina.
kada sam se u jednom periodu dok sam ostajala sa njima uhvatila kuhanja, i shvatila da mi trebaju najvise 4 serpe, pokusala sam one koje su unistene baciti u smece, a ostatak, koji mi samo zatrpava kuhinju, odloziti u podrum.
serpe su naravno, nedugo nakon moje akcije uskrsnule na istom mjestu

no kod nih se ne radi o nekim velikim sakupljanjima, tako da se ne bunim.
par puta sam i pobacala tako neko smece, i nisu ni primijetili.
meni je samo drago sto se ja ne vezem za stvari i sto nista ne sakupljam.
osim ako nemam pare da si kupim nesto novo, pa zadravam staro.
__________________
Strange What Love Does
white panties is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:23   #42
Zna li netko kome se obratiti za strucnu pomoc?

Soba od moje mame je prasnjavo smetliste. Niti luster vise ne koristi nego neki kabel s zaruljom. To traje vec godinama. Od kad sam bila mala
Pogorsalo se nakon sto se rastavila a postalo je jos gore nakon sto smo se brat i ja odselili.
obecala je da ce pospremiti al nista od toga.
__________________
mališa
stressee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 21:26   #43
u najbližu agenciju za čišćenje.
hullu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 21:27   #44
i kupi joj luster po svom izboru.
hullu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 23:13   #45
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Ok, tko mi može objasnit otkud i zašto izvire potreba za "skupljanjem svega i svačega"?

Imam jedan slučaj i ne znam što bih o tome mislila. Njemu su sve stvari podjednako važne i malo čega se može i želi riješiti. Stvari se gomilaju i gomilaju, sele iz jedne prostorije u drugu... sve samo da ne odu u smeće, podrum ili jednostavno nekom trećem.
Kad se potegne pitanje o nekoj stvari, bilo da je to stvar koju koristi svakodnevno ili da je to stvar za koju nije niti znao da ju ima, odgovor je isti: ne, to mora biti tu, ja ću to koristiti. Pa čak i ako govorimo o juhama kojima je istekao rok trajanja prije nekoliko godina ili o bilo čemu drugome što nije korišteno već godinama.

U čemu je štos?
Što mislite otkud izvire ta potreba? Kako do nje dolazi?
Jel se to s vremenom pretvara u naviku?
Jel to moguće promijeniti il je to "doživotna osuda"?

Ponekad prenaglasena prirodna potreba za maksimalnim iskoristavanjem resursa.

Teze razumljiva u drustvu dresiranom da konstantno konzumira novo i odbacuje postojece.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 22:13   #46
Quote:
white panties kaže: Pogledaj post
ja mislim da uopste nije fer pobacati necije stvari, cak i kada je osoba sakupljac.
stvar je u tome da oni ne da ne zeli priznati da imaju problem, nego ne shvataju da imaju problem. kao sto je neko vec spomenuo, oni cak na svoje sakupljanje nepotrebnog smeca gledaju kao na nesto dobro i pozitivno, i "ti" im sad dodjes nesto srati, ili ne daj boze, pobacas njihove stvari.

mislim da to nije nacin.
i mislim da skupljaci uglavnom ne ugrozavaju ljude oko sebe.
meni je samo drago sto se ja ne vezem za stvari i sto nista ne sakupljam.
osim ako nemam pare da si kupim nesto novo, pa zadravam staro.
Potpuno se slažem.
I potpuno sigurno i provjereno - čim nešto baciš, za koji dan najednom upravo to trebaš.
Mislim da je to, barem na ovim prostorima, i u starijim generacijama (a djeca uče od roditelja na primjeru), posljedica drugog svjetskog rata, i vremena nakon toga, kad je sve nešto bilo na točkice, nisi mogao ništa kupiti, čak i ako si imao love. Onda, danas to sebi nitko ne može ni predstaviti, brašno, šećer i slično, kupovao se na kile, ali tako da si donio svoju vrećicu od tkanine, tek kasnije su došli škarnicli... Po ulje se išlo tako da si donio praznu bocu od litre, bilo kakvu. Plastične posudice su novijeg datuma i u socijalizmu su koštale veliku lovu, tako da su domaćice čuvale ambalažu i spremale šećer i sol i slično u manjoj dozi, za redovnu upotrebu. Shvaćate sad čašice od jogurta i bočice? Nekad je smeće od par dana stalo u jedan stari lonac. Jer se bacalo lupine od jaja, krumpira, luka. Ništa drugo. Papir od mesa. Drugog otpada nije bilo. Udavila nas ambalaža.

A što se tiče bacanja iza leđa, a pogotovo bez kontrole - samo se vi zezajte. Bacit ćete neki bitan dokument, poslije će biti ojoj.
Moja teta je takva - baca sve istog trena; kod nje nema ništa staro ili prašnjavo. Kad je tetak umro, ona je odmah uzela sve njegove stvari i hop - u Caritas. Poslije mi je plakala da ne može naći bankovne knjižice - zna da postoje, ali ne zna gdje su. ...
Riona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 03:41   #47
Ja mislim da je vecina starijih ljudi takva da se sve boji baciti, i da smo mi to pokupili od njih. Objasnjenje- mozda mi nekad zatreba..., a ako im nesto i zatreba, to je tako dobro i tako davno pospremljeno da cesto ni ne znaju da to imaju...
Ja sam isto cuvala svakojake gluposti, ali tada sam jos bila srednjoskolka pa na srecu nisam bila u godinama kad bih mogla imati i cuvati neke vece strvari. I, onda kad sam si jednom usla u sobu i malo pogledala po njoj - ajoooj, cega tu sve nema?!
Onda redom- ajmo u vrecu za smece. Nakon toga soba mi je blistala, i ja sam se osjecala nova, cista i laksa.
Moj deda je svaki saraf cuvao, svaki cavao, takvi su mi svi.., sad jos imaju ormar pun odjece iz drugog svjetskog rata, iznosenih cipela, tenisica...

Imam i jednu mladu zenu u obitelji koja je pravi hrcak.., ali vise u smislu da nonstop kupuje stvari koje vec ima. Ima 10 popluna, ali kupit ce i 11-og, zlu ne trebalo, svi stoje nagurani u ormaru i upijaju vlagu, isto tako deke, hrpa necega sto nikad nece upotrijebiti... A kuca, takva da postoji samo stazica izmedu svega.

Meni je odmor za dusu i tijelo kad vidim praznu kucu, ukusno namjestenu, i stvari da se ne vide.
Isto tako, hrpa ukrasa i nekih sitnica nam ne treba. Pr.za Advent - odes na sajam, sve ti je lijepo, kupis bar nekoliko sitnica, stavis ih negdje, i onda skuzis da su samo skupljaci prasine... I,onda tako svake godine kupis nesto, za par godina imas cijelu kramariju.
Kad smo se uselili u novi prostor ja sam prve dvije godine kupovala takve sitnice, iako mi je i sad sve prekrasno za kupiti, znam da mi ne treba, da imam cime ukrasiti, i dosta. Kad malo bolje pogledam, ionako je sve isto.
Sve u svemu, nemam problema s bacanjem, stovise, osjecam se lakse nakon toga, cak mi je i gust bacanje.

No, dosta o meni, za tvojeg decka nemam rjesenje, osim da ga probas nagovoriti da baci bar nesto, mozda mu krene
__________________
Sada sam vrač, ali ne baš odličan, nego kao i oni slabo pismeni, samo utoliko ukoliko je to meni samom dovoljno.
rosenkreuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 00:20   #48
Buduci da imam taj problem kod kuce, dosta sam pratila emisije, citala i sl.

Uglavnom se svodi na to da pomoci bas i nema sakupljacima, ali se pomaze obitelji sakupljaca da prihvate da je to tako.

Pravi sakupljac se prepoznaje po tome da ono sto sakuplja ne koristi, ne slaze, odnosno ne katalogizira i sl. I cesto je to slika unutrasnjosti neke osobe.
Ako je to samo hrpa smeca i kaos, onda se radi o emocionalnom kaosu te osobe. Moze biti i skupljanje papira koje neki grade oko sebe kao zid ili zastitu i sl.
Uglavnom gadna stvar, jer neki se znaju tako ucahurit u tom skupljanju da za njih prestane postojati vanjski svijet.
šafrona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 16:44   #49
I ja sam gledao neke emisije na tu temu... čini mi se da je problem u tome što sakupljači ne kontroliraju određene segmente svog života pa tim i takvim ponašanjem naprosto žele dovesti stvari u ravnotežu... nemam kontrole vs. totalna kontrola nad stvarima, mada sumnjam da postoji samo jedan uzrok takvog ponašanja

Sve u svemu žalim i te ljude i njihove ukućane... u jednoj epizodi je ekipa spremala kuću jedne horderice i s kupaonskog poda su pokupili smeće, ali baš smeće... npr. prazne role toalet papira, neke kataloge stare 3, 4 godine, prazne kutije od lijekova, prazne gelove za tuširanje, zgužvane stare novine i sl.
Vrijednost cijele vreće doslovno 0 kn... kad je žena skužila da su to napravili bez pitanja prvo je dobrih 45 min prolazila kroz tu vreću a onda odlučila izbaciti ih sve iz kuće jer njoj pomoć ne treba i ona će pobacati stvari "u svom ritmu" (čitaj nikad )...

Strašno
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:08   #50
Kako uopce pomoci skupljacima? Mi imamo problem sa clanom obitelji. Jos k tome je i sopingoholicar tako da su se dugovi nagomilali. A kuca je natrpana svim i svacim, ne moze se vise funkcionirati u istoj. Stvari koje su stare i koje se razbiju se ne bacaju. Cuvaju se i ostaci hrane, tako da je situacijia prilicno ozbiljna.
Otkud krenuti, ni sama ne znam.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 22:17   #51
evo da se ja oglasim iako vidim da tema bas i nije aktualna.. ali mozda nekome pomogne.

ja jednim malim dijelom imam "sindrom hrcka"
najgore sto u takvoj situaciji mozete napraviti je pobacati stvari od svog "hrcka" u obitelji. grozno je i kad ti netko dira po stvarima ali da ih baci bez tvog odobrenja - preko toga se tesko prelazi

dobro bi bilo da taj vas "hrcak" zeli suradjivati i zeli pomoc (psihoterapeuta u prvom redu). no, ako ne zeli, e onda imate stvarno problem. i u tom slucaju se mozete obratiti strucnjaku za savjet barem da vas usmjeri kako razgovarati i postupiti s takvim clanom obitelji.

"sindrom hrcka" je gadna stvar. i ta osoba ce uvijek imati razloga zasto joj bas ta stvar treba... jednostavno treba nauciti otpustiti stvari. ali to ne moze preko noci. ja kad poludim sve pobacam. ali nije uvijek tako.. ponekad bas bude tesko.
samo budite podrska, imajte razumijevanja i ljubavi.
ja smatram da niti jedna (nazovi) 'patologija' ne dolazi sama od sebe. ona je 'poziv u pomoc' zbog nekog razloga. i vas "hrcak" treba pomoc, ljubav i paznju. ne odbacujte ga i ne osudjujte. suradjujte. potrazite zajedno pomoc.
znam da sve zvuci ovako idilicno ali nema druge. "hrcci" se 'ljepe' za stvari jer imaju potrebu imati nesto (nekog!) uz sebe i imaju potrebu o necemu brinuti, nesto kontrolirati. ponekad ni sam "hrcak" ne zna sto je to ali nije na vama da ga osudjujete..

sretno!
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 12:43   #52
Fuck, that's me.

Masu toga.
Treba/trebati će.
Može se iskoristiti, zatrebati će jednom.
Mogu nešto od toga napraviti.
Milion razloga....
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 15:59   #53
Quote:
mejan kaže: Pogledaj post
najgore sto u takvoj situaciji mozete napraviti je pobacati stvari od svog "hrcka" u obitelji.
spalila bi nekog zivog da mi baci nesto.

Quote:
mejan kaže: Pogledaj post
"sindrom hrcka" je gadna stvar. i ta osoba ce uvijek imati razloga zasto joj bas ta stvar treba... jednostavno treba nauciti otpustiti stvari. ali to ne moze preko noci. ja kad poludim sve pobacam. ali nije uvijek tako.. ponekad bas bude tesko.
ovisi kolko je drasticno. ima bas strasnih hoardera. po meni je ok dok su stvari organizirane i ne smetaju u normalnom svakodnevnom funkcioniranju.
Xayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:25   #54
mi imamo vrlo ozbiljan problem s tatom-hrčkom koji redovito donosi u stan, po njemu "još uporabljive", stvari koje nađe kraj kante za smeće, po putu ... ukratko, dovlači sve i svašta, a najzanimljivije je što to sve uredno sortira i slaže kao da će otvoriti dućan
živi sam već dugo, tako da je stan od cca 90 m2 natrpao tuđim otpadom, gubeći svaki osjećaj logike, narušavajući dobrosusjedske odnose, više mu nitko ne dolazi u posjete pa čak i ugrožavajući svoje zdravlje zbog nemogućnosti čišćenja i održavanja stana...
na svaki pokušaj urazumljivanja, reagirao bi ili agresijom ("ovo je moj stan i ako ti što smeta ne moraš dolaziti") ili bi mu stvarno ozbiljno pozlilo (visoki tlak, srčani problem ...)
zaključno, deset godina se pokušava s njime "dogovoriti", tj. zajednički pronaći rješenje, ali on je i dan danas jednako tvrdoglav i nerazuman uz obrazloženje da je njemu dobro i neka ga pustimo na miru još ovih par godina što će poživjeti ...
jednom smo stan djelomično raščistili dok je bio u bolnici, ali ajme ... kad se vratio, umjesto "bravo djeco, baš mi je sada lijepo u čistom stanu" doživjeli smo takav ispad bijesa i ljutnje, optuživanja da smo mu bacili baš neke važne stvari, zabrane dolaska u stan ....
__________________
carpe diem
Casperina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 09:50   #55
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Fuck, that's me.

Masu toga.
Treba/trebati će.
Može se iskoristiti, zatrebati će jednom.
Mogu nešto od toga napraviti.
Milion razloga....
Boldani mi je omiljen.

Kod mene je to krenulo jer sam od djetinjstva bila naviknuta na rabljene stvari - odjeća od starije sestrične i sl. A skupljala sam i stripove koje su mi pobacali.

Nedavno sam izašla iz prilično duge faze u kojoj sam trebala triput vrtiti svaku kunu (hvala udruzi Franak ). Iz tog mi je razdoblja u naslijeđe ostala hrpa smeća - poklonjena odjeća koja mi se nikad nije sviđala, komadi namještaja od kojih svaki vodi svoju politiku, razne gratis knjige, sjeme vrtnog bilja koje sam marljivo sakupljala i držala na krivom mjestu pa se navlažilo itd. Jučer sam baš bacila staklenku suhih gljiva koje su se na neku foru dezintegrirale.

I proklete plastične vrećice jer sam previše senilna da u dućan ponesem one platnene i previše škrta/ekološki osvještena da ih bacim. Pa milijun kartona od jaja iz faze dok smo razmišljali o nabavi kokošaka. Stolnjaci i posteljina od svekrve. Zavjese i tabletići koje ne koristim. Kuhinjski pribor za koji nisam sasvim sigurna čemu služi. Ma, sto kuraca.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 10:22   #56
Quote:
Casperina kaže: Pogledaj post
mi imamo vrlo ozbiljan problem s tatom-hrčkom koji redovito donosi u stan, po njemu "još uporabljive", stvari koje nađe kraj kante za smeće, po putu ... ukratko, dovlači sve i svašta, a najzanimljivije je što to sve uredno sortira i slaže kao da će otvoriti dućan
živi sam već dugo, tako da je stan od cca 90 m2 natrpao tuđim otpadom, gubeći svaki osjećaj logike, narušavajući dobrosusjedske odnose, više mu nitko ne dolazi u posjete pa čak i ugrožavajući svoje zdravlje zbog nemogućnosti čišćenja i održavanja stana...
na svaki pokušaj urazumljivanja, reagirao bi ili agresijom ("ovo je moj stan i ako ti što smeta ne moraš dolaziti") ili bi mu stvarno ozbiljno pozlilo (visoki tlak, srčani problem ...)
zaključno, deset godina se pokušava s njime "dogovoriti", tj. zajednički pronaći rješenje, ali on je i dan danas jednako tvrdoglav i nerazuman uz obrazloženje da je njemu dobro i neka ga pustimo na miru još ovih par godina što će poživjeti ...
jednom smo stan djelomično raščistili dok je bio u bolnici, ali ajme ... kad se vratio, umjesto "bravo djeco, baš mi je sada lijepo u čistom stanu" doživjeli smo takav ispad bijesa i ljutnje, optuživanja da smo mu bacili baš neke važne stvari, zabrane dolaska u stan ....
ajme, ovo je baš teško. ja mislim da se ispod toga gomilanja krije depresija, tjeskoba ili iskustvo bjede, bazna sirotinja. koja se nikad nije prebolila. tjeskoba koja je progresivna. na žalost ne vidim da je to moguće lječiti, jedino raditi na sebi, da to nekako prihvatite, pretpostavljam i sram jer vam roditelj tako živi, ali ne vidim da išta možete. ovo da potrošite svoj i jedan trenutak energije na čišćenje nečega što će biti ponovno nanešeno novim smećem je uzaludno. to valjda vidite.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 16:49   #57
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
ajme, ovo je baš teško. ja mislim da se ispod toga gomilanja krije depresija, tjeskoba ili iskustvo bjede, bazna sirotinja. koja se nikad nije prebolila. tjeskoba koja je progresivna. na žalost ne vidim da je to moguće lječiti, jedino raditi na sebi, da to nekako prihvatite, pretpostavljam i sram jer vam roditelj tako živi, ali ne vidim da išta možete. ovo da potrošite svoj i jedan trenutak energije na čišćenje nečega što će biti ponovno nanešeno novim smećem je uzaludno. to valjda vidite.
da, nažalost, svjesni smo da bi to bio Sizifov posao pa smo odustali ...
u pravu ste, tata je imao stvarno težak život, ali je vrijedno radeći cijeli život, sebi osigurao vrlo pristojnu mirovinu i riješio si stambeno pitanje, ali kao da se srami biti lijepo odjeven i obuven, kao da mu je neugodno biti "gospodin čovjek", pa tako radije nosi tko zna čiju robu, preveliku, demode ili zaflekanu (jer je zato i završila u baji), a nove stvari koje mu se kupe (iako bi ih mogao i sam sebi kupiti) ostaju nerspakirane pod hrpama svega i svačega ...
__________________
carpe diem
Casperina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 21:36   #58
Quote:
Xayah kaže: Pogledaj post
po meni je ok dok su stvari organizirane i ne smetaju u normalnom svakodnevnom funkcioniranju.
slazem se. kod mene je tako

Quote:
Casperina kaže: Pogledaj post
jednom smo stan djelomično raščistili dok je bio u bolnici, ali ajme ... kad se vratio, umjesto "bravo djeco, baš mi je sada lijepo u čistom stanu" doživjeli smo takav ispad bijesa i ljutnje, optuživanja da smo mu bacili baš neke važne stvari, zabrane dolaska u stan ....
ne razumijem njegovu potrebu za skupljanjem smeca to mi je uzasno gadljivo.. ali razumijem ljutnju i bijes jer ste mu pobacali stvari. i ja dobijem shiz kad se netko dira u moje stvari bez pitanja!

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
I proklete plastične vrećice jer sam previše senilna da u dućan ponesem one platnene i previše škrta/ekološki osvještena da ih bacim. Pa milijun kartona od jaja iz faze dok smo razmišljali o nabavi kokošaka. Stolnjaci i posteljina od svekrve. Zavjese i tabletići koje ne koristim. Kuhinjski pribor za koji nisam sasvim sigurna čemu služi. Ma, sto kuraca.
sve pobacati ili dati!!
plasticne vrecice - koristi kao vrece za smece ili ih baci u onaj poseban otpad s plastikom. ostavi 2-3. smotaj ih u smotuljak i stavi u mali dzep u torbu da imas uvijek za trgovinu.
kutije od jaja - dati susjedi ili teti na pijaci koja prodaje jaja ili baciti u kontejner za papir i karton.
tekstil od svekrve - ne znam da li je poklon ili njeno.. u svakom slucaju - ako ne koristis bolje napraviti mjesto za ono sto ces koristiti.
zavjese, tabletici, kuhinjski probor - na dno ormara u neku kutiju, caritas ili nekom tko ima apartmane pa mu treba za goste.

ili sve stavi na stranicu fejsbuka Humanitarci (ili kako se vec zove) i pokloni.

a ovih sto kuraca si ostavi..... nije naodmet!

ja s vremena na vrijeme napravim cistku u stanu. najteze se rjesavam robe jer uvijek mislim da cu nesto nositi.. ali i to ce uskoro otici.

sretno!
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 10:24   #59
Quote:
mejan kaže: Pogledaj post
a ovih sto kuraca si ostavi..... nije naodmet!
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 16:01   #60
Ja imam hrčkasti simptomić, ali ne smatram to manom. Nekaj volim imati kraj sebe i nema šanse da bacim, volim se prisjetiti gdje sam bio, što sam radio, čitao prije xy godina. To mi je fun...imam u sobi hrpetinu prospekata gdje sam bio, ulaznica, časopisa, jest da zauzima prostor, ali meni je to na oko sve lijepo posloženo.
Uzdam se u svoj racio i da, kad i ako mi to bude prepreka da ću na vrijeme skužiti.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.