Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Serije

Serije U nastavcima, a nisu sapunice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2006., 14:23   #61
Quote:
Tintin kaže:
U moru euforije serijom najbolji mi se čini navedeni Phepheroncin komentar
iako bi ja rekao da ima jako romansiranih i posve povijesno neutemeljenih međusobnih odnosa
Eh, što je novo?

Znaš filmaše, da ih dlanovi svrbe ako radnju ne začine. Ipak ovo nije dokumentarac već igrana serija.

Bar ne gledamo strahote tipa Gladijator ili još goru, miniseriju o Attili.

Znam ponešto o Rimu, može se reći da sam fan, no činjenica da nisam našao detalj koji ne odgovara poznatim faktima me veseli.
 
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 17:55   #62
Quote:
gabal kaže:
radi takvih serija mi je žao što nemam kabelsku i HBO
Tu seriju, koliko znam, ne možeš gledati na našoj kabelskoj, to je američki EjdžBiO. Tek toliko da ne patiš, hehe. Čak štoviše, možeš i ti gledati američki EjdžBiO ako, recimo, imaš emjulicu. Hura!

Tintin, kužim što hoćeš reći, istina, aliii.. opustiš se malo i da vidiš kako se možeš zabaviti, ja sam, zapravo, iskreno oduševljena da su i toliko stvari pohvatali. Mislim, stvarno su si dali truda za Amere.. Serija je stvarno iznadprosječno korektna, eto da to tako formuliram.
 
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 19:14   #63
Slažem se da je ovo bolje od ičega do sada snimljenog o Rimu (no ja ionako općenito nemam dobro mišljenje o američkim povjesnim filmovima/serijama)

Basta kaže da nije našao detalj koji ne odgovara poznatim faktima...
Pa recimo samo da glavna ženska uloga spada u tu kategoriju jako romansiranih i povjesno neutemeljenih…

Negdje 70-ih je bila jako popularna serija "Ja, Klaudije".
Ta serija je stvorila uvriježenu sliku Livije kao beskrupulozne spletkarice. I premda je tadašnja produkcija bila smiješna i ličila je na današnje meksičke sapunice, stvaranje tog stereotipa ipak je za uporište imalo "republikanca" Tacita.

Ova serija ponavlja istu stvar ovaj puta s Oktavijanovom majkom Atijom pretvarajući je valjda u nekakvu vrstu Mesaline
a za takvo što nema nikakvog povijesnog uporišta, dapače jedini podaci koje imamo govore upravo suprotno.

Naravno da večina gledateljstva ne gleda takvu seriju s namjerom da nešto nauči, jer ipak za to postoji Nedeljni zabavnik u Jutarnjem.

No isto tako je činjenica da, kao što je nakon one serije iz sedamdesetih, Augustova žena ostala zapamćena kao smutljiva baba, nakon ove će majka istoga ostati zapamćena kao kurva.
Ali što je tu je... možda to postane stvar nečije opće kulture, a možda i ne…
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 19:24   #64
Ne govorim o dramatiziranim likovima, iako povijesne osobe, to su ipak likovi. Govorim o onome što dosad nismo imali prilike vidjeti na TV i filmu, a toga je puno, od obojanih kipova i hramova do klasnih, kastinskih odnosa.
 
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 21:57   #65
Quote:
Tintin kaže:
Naravno da večina gledateljstva ne gleda takvu seriju s namjerom da nešto nauči, jer ipak za to postoji Nedeljni zabavnik u Jutarnjem.
There you go! Now you're getting the gist of it, old boyo!
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 10:07   #66
Meni se serija za sad svidja. Dosta realno prikazuje zivot u Rimu.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 13:50   #67
Quote:
Tintin kaže:
Ne dijelim opće oduševljenje serijom, jer radi se o još jednoj američkoj povjesnoj slikovnici.
Doduše ovdje je riječi o visokobuđetnoj produkciji, pa je ova slikovnica vizualno vrlo dobro napravljena, vjerojatno bolje od ijednoga igranog prikaza toga doba.

No... kao i svi ostali američki prikazi povijesti, činjenično više može dovesti u zabludu nego li što se iz nje može nešto konkretno saznati...



U moru euforije serijom najbolji mi se čini navedeni Phepheroncin komentar
iako bi ja rekao da ima jako romansiranih i posve povijesno neutemeljenih međusobnih odnosa

no dobro...
ipak je to Amerika...
Jesi pogledao ili apriori odbaciješ zato što je dopšlo iz amerike?
BTW-to je američko-engleska koprodukcija koja objedinjuje najbolje sa obje strane oceana.
Amerika je dala pare (100 mil. dolara) i sve kaj ide uza to (raskošna scenografija, kostimografija, mnošto likova i sl...) a englezi su dali priču, detaljnju psihološku razradu likova i sl.

Serije "ja Klaudije" se ne sječam baš najbolje... poradi toga kaj je išla negdje krajem osamdesetih ali sječam se da je sve skupa poprilično siromašno izgledalo...
Nije to apriori neki minus, ali ako ćemo dati koliko-toliko realan prikaz rimske svakodnevnice... e jebi ga, za to treba para, a ne snimanje u studiju od 120 kvadrata sa 8 glumaca ... Malo sad karikiram ali nisam baš daleko od istine
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 14:05   #68
big Fucking Spoiler Alert

Mislio sam baciti neki spoiler ali sam odustao... to bi nekome moglo jako pokvariti doživljaj... ima vremena za rasprave o tome
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 14:54   #69
Quote:
Legion kaže:
Jesi pogledao ili apriori odbaciješ zato što je dopšlo iz amerike?
pogledao (doduše nikako da se natjeram da pogledam sve epizode)

gore sam već donekle objasnio
al' evo opet

Sviđa mi se
vizualni prikaz... scenografija... donekle naturalistički prikaz društva i svakodnevnog života...
isto tako mi je ok pomak priče iz perspektive sporednih likova (a la Rosencrantz & Guildenstern)
i naravno špica s animiranim grafitima

Ne sviđa mi se
dramatizacija... prerada povjesnih likova... njihovih međusobnih odnosa... bespotrebno potenciranje seksualnosti i nasilja (tu će se javiti neki i reći kako je to bila tadašnja stvarnost pa unaprijed odgovaram da se na posve isti način može snimiti film o bilo kojem povijesnom razdoblju)
Sve u svemu imam dojam da su producenti željeli obraditi najpoznatije razdoblje, a istodobno u njemu imati i Nerona i Kaligulu i Mesalinu...
Istodobno izostavljaju donekle bitne ali filmski vrlo atraktivne anegdote (npr. jesu li prikazane luperkalije s Antonijem?)
hvaljeni prikaz borbe (u prvoj epizodi) s "realističnim" izmjenama linija djeluje mi kao vatrogasna pokazna vježba...
s vjerskim obredima je slična stvar... besmislena taurobolija?

No kao što vidiš nisam oduševljen serijom ali nisam je ni popljuvao...

za to čekam Vin Diesela i njegovog Hannibala
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:50   #70
Prerada povijesnih likova i njihovih međuodnosa...
Je, slažem se ali ovo je prvenstveno igrana serija i kao takva mora se voditi nekim zakonima dramaturgije, "filmičnosti" što može dovesti u koliziju sa stvarnim stanjem stvari. Uostalom, dali itko može tvrditi kako je tad bilo "stvarno stanje stvari"... OK, malo sam zabrazdio ali...
Možda ova serija za 2000 godina bude relevantan povijesni izvor
Mislim da je puno zanimljivije realistično pokazati svakodnevni život i sve one detalje, sitnice koje ga sastavljaju i okružuju nego baš se "by the book" držati onoga kaj učimo u školi u tom razdobolju. Ak ćemo biti sitničavi možda se moglo i oboje no svakodnevni život mi je ipak mnogo zanimljiviji jer gotovo nigdje nije prikazan a i sama literatura o tom razdoblju (kao i o bilo kojem povijesnom razdoblju) se gotovo iskljucivo bavi "krupnim" događajima, likovima... a baš mi je super isfurano kako...

Spoiler alert

su na mnoge krupne događaje koji su bitno primijenili povijest ustvari utjecale neke sitnice, sličajevi, likovi koji nisu ostali upemćeni


kraj spoiler alerta

Hanibal i Vin Diesel mislim da će nam on dati baš ono što od takvog uratka možemo očekivati... akciju, krv, bitke ...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 19:36   #71
Ima tko to na DVD-u, sa našim titlovima?
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 17:38   #72
Da ne bude sve savršeno, evo jedne zamjerke: u sceni kad se bore gladijatori, u areni nema sudca.

Zatim, legionari nose chainmail... nisam siguran da su u to doba nosili chainmail, AFAIK chainmail u modu dolazi početkom i sredinom trećeg stoljeća... a u prvih 200 godina Carstva su nosili lorice segmentate.

Zadnje uređivanje Basta : 23.03.2006. at 19:41.
 
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 18:34   #73
Quote:
Basta kaže:
Zatim, legionari nose chainmail... nisam siguran da su u to doba nosili chainmail, AFAIK chainmail u modu dolazi početkom i sredinom trećeg stoljeća... a u prvih 2000 godina Carstva su nosili lorice segmentate.
daj objasni o čemu ti to točno

lorica segmentata je upotrebi u 1. i 2. st.pos. Kr. (kasnije je vrlo rijetka)

ovo što englezi zovu chainmail je lorica hamata i u upotrebi je u vrijeme republike
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 19:42   #74
Možda te zbunila dodatna nula?
 
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 20:48   #75
Quote:
Basta kaže:
Možda te zbunila dodatna nula?
ako zanemarim tu nulu i dalje mi nije jasno zašto se čudiš chainmail-u pa takav oklop su Rimljani koristili još od Punskih ratova

vojna oprema mi se čini ok, ali ima tu drugih stvari koje ne štimaju...

i sve si mislim da bi radi izbjegavanja spoilera ovdje, temu o ovoj seriji mogli otvoriti i na povijesti
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 15:02   #76
Ono je bila neka "pomočna arena" , stoga možda zato i nije bilo sudaca

Bilo kako bilo... na stranu ovakve illi onakve zamjerke koje imamo (čak i ja) recite dali ste ikad gledali i jednu bolju TV seriju...
Može i opčenito a može i samo seriju povijesne tematike?

Sad će te mi iskopat "Ja Klaudije"... OK, naprosto se ne sječam dovoljno ali ako neko ima na dvd-u, divx-u... bio bih mu zahvalan
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 15:09   #77
Ono je bila neka "pomočna arena" , stoga možda zato i nije bilo sudaca

Bilo kako bilo... na stranu ovakve illi onakve zamjerke koje imamo (čak i ja) recite dali ste ikad gledali i jednu bolju TV seriju...
Može i opčenito a može i samo seriju povijesne tematike?

Sad će te mi iskopat "Ja Klaudije"... OK, naprosto se ne sječam dovoljno ali ako neko ima na dvd-u, divx-u... bio bih mu zahvalan
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 15:17   #78
evo clanka u Vecernjaku-Ekran (neznam jesam li dobro postavila link:
http://www.vecernji-list.hr/freetime...09597/index.do
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 02:09   #79
Današnja 3. epizoda je bila poprilično smušena... a i ta famozna redukcija likova... ona dvojica retaja će odsad bit zadužena za sve zadatke slutim...
 
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 17:13   #80
kašljuc,


u slovenskom "vikendu" piše o nadeljevanki ROME:

"Očitek o obrezovanju se verjevatno nanaša na šesto epizodo, kjer se vidi gol muški; možno , da je polno obrezan. Če je tako, sem odgovoren tudi za to, ker nisem od blizu preveril njegovega penisa. Mislil sem, da so se v tem času Judje polno obrezovali, ampak kot kaže, se nisu. Še enkrat si bom pogledal epizodu, in če je v njej moški z obrezanim penisom, si ga bom bolje ogledal."
Jonathan Stamp, svetovalec Antičnega Rima za zgodovinu




jel je bila šesta epizoda?
ima ko zanimljive slikice za pokazat?
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.