Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2009., 23:42   #61
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Prvo, jel Araton uopće EF?
Nije. Postapokaliptični SF, u slabo razvijenom tehnološkom okruženju pa zato djeluje kao EF.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 23:16   #62
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Gle ne vjerujem.

Na stranu što ima Mary Sue glavnog lika, na stranu što ima 3/4 nepotrebnog teksta, ali... ono... žena slini po tom glavnom junaku cijelo vrijeme, i sad se dogodi situacija di ona ostane bez odjeće (pala u neku vodu ili tako nešto) i ona mu se, onako gola, baci oko vrata i počne ga napastvovati.

Ok, tip je može htjeti ili je ne htjeti.

Ali, koja god od te dvije situacije bila, tip NE MOŽE u takvoj situaciji izgovoriti:
"Ne budi malodušna."

mislim, wtf???

Araton je, rekao bih, treća najgora knjiga u Hrvata. Na drugom mjestu je Prodor, a na prvom Vanian.
Gle ti trazis od takvog tipa knjige sta da psiholoska karakterizacija bude perfektna ili? Ili ti je bitno u toj knjizi dali se njemu digao ili je sramezljiv sta vec Ova knjiga je sva u detaljnostima i to i je njena bit. Akcija je tolko dobro opisana kao u rijetko kojoj knjizi i zbog toga mi i je bila dobra.
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 02:49   #63
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
Gle ti trazis od takvog tipa knjige sta da psiholoska karakterizacija bude perfektna ili?
Ako ne perfektna, onda uvjerljiva.

Ne znam što misliš pod "takvog tipa"... ja knjige dijelim na dva tipa - dobro napisane i loše napisane.

Araton spada u loše.

I psihološka karakterizacija likova mi je jako bitna... ako ne i najbitnija. Zato su, primjerice, D&D romani redom zadnje smeće, jer se tamo psihološka karakterizacija likova uglavnom svodi na "on je lawfull good" ili "on je chaotic evil".
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 09:18   #64
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
I ne samo da ga hvali, nego u istom postu ispljuje Tiganu

Issati boga, ja sam Araton bacio nakon 150 stranica i poklonio ga, samo da ga nemam.

Najjači mi je Mirko pazinjan, koji je (valjda jedini) pročitao sve 3 knjige i onda nije htio nikom reći kraj, kao, ja sam patio pa patite i vi!
Nisam znala da je Mirko mazohist, što nisi prije rekao?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 12:15   #65
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Nisam znala da je Mirko mazohist, što nisi prije rekao?
Lako što je mazohist, nego je i sadist - vidiš da želi mučiti ljude i tjerat ih da to čitaju!
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:47   #66
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
I ne samo da ga hvali, nego u istom postu ispljuje Tiganu

Issati boga, ja sam Araton bacio nakon 150 stranica i poklonio ga, samo da ga nemam.
Sranje,ljudi,ja ću sada reći da mi je Gospodar Prstenova teško sranje,dosadno,monotono i razvučeno.Odbacio sam ga nakon trideset stranica jer je prava psihička patnja i nema te pogodbe da ga opet uzmem u ruke. Poštujte čovjek ako mu se Araton sviđa i ako mu ovo ne odgovara nego praviti čuđenje.
Po ovome kužim da nisi ni pročitao barem jednu Araton knjigu,ne odgovara ti i super. Meni je ok. Da prestanem čitati treći dio jer vi sad pravite loše viceve o tome što to netko čita?To je lame,društvo,very lame.
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:41   #67
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Lako što je mazohist, nego je i sadist - vidiš da želi mučiti ljude i tjerat ih da to čitaju!
No dobro, to još i mogu razumjeti. zašto bi njima bilo bolje nego meni.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:45   #68
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Sranje,ljudi,ja ću sada reći da mi je Gospodar Prstenova teško sranje,dosadno,monotono i razvučeno.Odbacio sam ga nakon trideset stranica jer je prava psihička patnja i nema te pogodbe da ga opet uzmem u ruke. Poštujte čovjek ako mu se Araton sviđa i ako mu ovo ne odgovara nego praviti čuđenje.
Po ovome kužim da nisi ni pročitao barem jednu Araton knjigu,ne odgovara ti i super. Meni je ok. Da prestanem čitati treći dio jer vi sad pravite loše viceve o tome što to netko čita?To je lame,društvo,very lame.
Svatko može čitati što ga volja i ocijenivati pročitano kako ga volja, ali mora biti i spreman da druge procijenjuje njega po njegovom ukusu. Sasvim sigurno neću poštovati nekog kome sviđa loša knjiga. Ti imaš pravo napisati da ti je nešto super, ja imam pravo napisati da mi to isto - bljak. BTW, nisi baš argumentirao svoje mišljenje (nije da baš moraš ).
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:12   #69
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Svatko može čitati što ga volja i ocijenivati pročitano kako ga volja, ali mora biti i spreman da druge procijenjuje njega po njegovom ukusu. Sasvim sigurno neću poštovati nekog kome sviđa loša knjiga. Ti imaš pravo napisati da ti je nešto super, ja imam pravo napisati da mi to isto - bljak. BTW, nisi baš argumentirao svoje mišljenje (nije da baš moraš ).
Koje mišljenje? O Gospodaru Prstenova? Nemam ga,dosadan mi je,sori,ne čitam Fantasy pa se ne smatram atekvatnim ocjenjivati ga kao žanr ili djela. Ali,tko ustvari ocjenjuje da je knjiga loša,to sam želio pitati. Meni Araton leži. Nije li na svakom čitatelju odluka da procjeni koliko je knjiga dobra ili ne? Definiraš osobu po njezinoj procjeni neke knjige? Pa to je malo...ukočeno. Zašto nekoga procjenjivati po njegovome ukusu čitanja? Bez ljutnje,ali to malo zvuči sa visoka u stilu ako ne cijeni knjigu koja se meni dopala onda on nije...šta ja znam...dobra osoba. Meni je Sumrak dosadni šrot kojeg sam odbacio nakon jedva trideset stranica,pa neću doći frendici (koja ga obožava) i reći,daj,wtf,što to čitaš,kako možeš,to je lame,borinig i ostalo, loša knjiga.
Malo offtopic,stvarno mi je i glupo što na jednom forumu rastežu mišljenja o Zoranovim Zvijerima,i to radi (koliko sam shvatio) marginalnog spominjanja gay opredjeljenja. I to od strane ljudi koji to nisu čitali.Mislim,daj, uzmi knjigu i pročitaj je,pa se javi. Tako me i ovo smeta što netko tko nije čitao Araton (barem pola) nas koji to čitamo smatra...šta ja znam...neukima jer ne znamo da je to loša knjiga.Možda to i nije bila namjera,ali vaši postovi ostavljaju takav dojam.
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:14   #70
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Sranje,ljudi,ja ću sada reći da mi je Gospodar Prstenova teško sranje,dosadno,monotono i razvučeno.Odbacio sam ga nakon trideset stranica jer je prava psihička patnja i nema te pogodbe da ga opet uzmem u ruke.

I ja ću se djelomično složit s tobom. Ne da je sranje, to ipak ne, ali da je dinamiku pregazilo vrijeme te iz današnje perspektive djeluje dosadnjikavo i pomalo monotono, to svakako da.

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Poštujte čovjek ako mu se Araton sviđa i ako mu ovo ne odgovara nego praviti čuđenje.
Ama, sviđaju se ljudima i lošije knjige od Aratona. Nego se čudim jer je Araton jedna od knjiga oko kojih postoji dosta dobro slaganje čitatelja, da je loša. Pa me zato čudi što se nekom sviđa, jer su takvi rijetki.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:18   #71
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Tako me i ovo smeta što netko tko nije čitao Araton (barem pola) nas koji to čitamo smatra...šta ja znam...neukima jer ne znamo da je to loša knjiga.Možda to i nije bila namjera,ali vaši postovi ostavljaju takav dojam.

Jebatga, dao sam mu 150 stranica šanse. Mislim da je 150 stranica šanse čisto fer s moje strane. Nakon tih 150 stranica sam donio svoje mišljenje i mišljenje je da je to jedna jako loše napisana knjiga. Da od 151. stranice krene sve super, opet bi bila loša knjiga jer ima 150 stranica lošeg početka.

Ne mislim da si ti neuk jer ti se sviđa ta knjiga, ali branit ću svoje mišljenje da je loša.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:23   #72
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Ama, sviđaju se ljudima i lošije knjige od Aratona. Nego se čudim jer je Araton jedna od knjiga oko kojih postoji dosta dobro slaganje čitatelja, da je loša. Pa me zato čudi što se nekom sviđa, jer su takvi rijetki.
Ovo mi je ok,znam da se ljudima ne sviđa (susretao sam se sa izgovorimo tipa da je predugačak,pa tko će to pročitati) ali ja sam ga uzeo više radi toga što...ustvari nemam pojma kako mi je došao pod ruke,znam da sam bio u bolnici i odlično sam se uživio (možda jer nisam imao što drugo raditi osim čitati). Btw, čitam i tvoje Izvršitelje...Tek sam na tridesetoj stranici,pa neću ništa govoriti dok je ne pročitam,ali barem još nisam dobio želju da je odbacim. U ovom duhu rasprave sa fantasyem imam pitanje,pa ako nije težak odgovor. Što u biti definira fantasy žanr? Sa sf-om se snalazim,ali imam ideju koja uključuje anđele, demone,pakao i čistilište,a nisam načistu gdje bih to strpao. Nema svemirskih brodova.
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:29   #73
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Ne mislim da si ti neuk jer ti se sviđa ta knjiga, ali branit ću svoje mišljenje da je loša.
Neću ti ga ni osporavati,ne sviđa ti se,ne sviđa,tvoje pravo na mišljenje. Ovo za neuke je išlo na post ispred ili iza,malo sam stekao takav dojam općenito po Begemoticinoj rečenici da ne može cijeniti osobu ako čita lošu knjigu jer po toj definiciji svatko je svakome neuk jer imaš toliko oprečnih mišljenja o pisanoj riječi da je to rat. Možda sam stekao krivi dojam po tim riječima, sori ako je tako.
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:30   #74
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
U ovom duhu rasprave sa fantasyem imam pitanje,pa ako nije težak odgovor. Što u biti definira fantasy žanr? Sa sf-om se snalazim,ali imam ideju koja uključuje anđele, demone,pakao i čistilište,a nisam načistu gdje bih to strpao. Nema svemirskih brodova.
Zbog ovakvih problema su teoretičari lijepo izmislili pojam "Spekulativna fikcija" u koji upada i sci-fi i fantasy i natprirodni horror i magijski realizam i nadrealizam... uglavnom, sve što ne odgovara našoj stvarnosti.

Ja za "Izvršitelje" obično kažem da su "dark fantasy" jer mi se čini da ostavljaju takav feeling... a u njima također imaš i elemente fantasya i elemente sf-a i elemente horrora... al sve skupa meni izgleda ko dark fantasy pa to tako zovem.

Predlažem da i ti tako napraviš sa svojom idejom... ili je prepusti drugima, već će je oni nekako nazvati
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:37   #75
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Zbog ovakvih problema su teoretičari lijepo izmislili pojam "Spekulativna fikcija" u koji upada i sci-fi i fantasy i natprirodni horror i magijski realizam i nadrealizam... uglavnom, sve što ne odgovara našoj stvarnosti.

Ja za "Izvršitelje" obično kažem da su "dark fantasy" jer mi se čini da ostavljaju takav feeling... a u njima također imaš i elemente fantasya i elemente sf-a i elemente horrora... al sve skupa meni izgleda ko dark fantasy pa to tako zovem.

Predlažem da i ti tako napraviš sa svojom idejom... ili je prepusti drugima, već će je oni nekako nazvati
Thanks. Ideja će još malo biti na ledu neko vrijeme jer je igrom slučaja dosta slična filmu Constantine (sva sreća da datum na folder govori kako su skripte napravljene prije filma) a još nemam ni razradu,ali bit će,polako,još sam mlad. Izvršitelji...mi djeluju kao horor (pročitao sam uvod za sada) i jedna mala pohvala. Sviđa mi se uvodni pokolj u selu - ako ništa drugo to nisam očekivao i recimo da volim nepredvidljive stvari. Jedan čitatelj zagarantiran radi toga
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:41   #76
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Thanks. Ideja će još malo biti na ledu neko vrijeme jer je igrom slučaja dosta slična filmu Constantine (sva sreća da datum na folder govori kako su skripte napravljene prije filma)
Eeee... al pazi, film "Constantine" je rađen prema stripu "Hellblazer" koji je nešto stariji Nemoj da te optuže da si pokrao "Hellblazera"


edit: fala za pohvalu
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:50   #77
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Eeee... al pazi, film "Constantine" je rađen prema stripu "Hellblazer" koji je nešto stariji Nemoj da te optuže da si pokrao "Hellblazera"


edit: fala za pohvalu
Ma,znam za Hellblazera,pročitao sam par nastavaka,ali mi je film poprilična razlika. Zato mi je ideja na ledu još uvijek,nikako da je krenem realizirati - a da ne govorim kako se tu može ugurati i onaj film sa R.Williamsom,Ja Ću Budan Sanjati. Još neko vrijeme će krimić biti u igri.

No problem. Uvijek cijenim dobru preporuku,a za sada mi roman ispunjava reklamu za koju su te ovdje optuživali (već sam i ja proširio preporuku mojim frendovima) tako da je po mom opravdana. Mislio sam pitati ima li još koji takav roman (dobro,ne baš takav) sa područja Hr,ali vidim da si već nabrojao pa ću uzeti nešto od toga kada ovo riješim da ne ispitujem ponovo.
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 18:13   #78
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Ako ne perfektna, onda uvjerljiva.

Ne znam što misliš pod "takvog tipa"... ja knjige dijelim na dva tipa - dobro napisane i loše napisane.

Araton spada u loše.

I psihološka karakterizacija likova mi je jako bitna... ako ne i najbitnija. Zato su, primjerice, D&D romani redom zadnje smeće, jer se tamo psihološka karakterizacija likova uglavnom svodi na "on je lawfull good" ili "on je chaotic evil".
A onda eno ti povratak Filipa Latinovica i uzivaj ako ti je psiholoska karakterizacija najbitnija


E da i nemoze se na temelju toga dal se netkom sviđa losa knjiga sudit o citacu. Mislim procitao sam stvari koje su sund koji bi ja mogao napisat do klasika i sta sad. Nemoze ti svaka knjiga biti odlicna ali mogu rec da nisam procitao knjigu do kraja(da nije lektira) koja nije bila vrijedna citanja. Mislim da sve ima svoju kvalitetu pa tako i Araton u kojem se u akcijama mozes uzivit zbog detaljnih opisa(ne stila Marcela Prousta )
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 18:28   #79
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
E da i nemoze se na temelju toga dal se netkom sviđa losa knjiga sudit o citacu. Mislim procitao sam stvari koje su sund koji bi ja mogao napisat do klasika i sta sad. Nemoze ti svaka knjiga biti odlicna ali mogu rec da nisam procitao knjigu do kraja(da nije lektira) koja nije bila vrijedna citanja. Mislim da sve ima svoju kvalitetu pa tako i Araton u kojem se u akcijama mozes uzivit zbog detaljnih opisa(ne stila Marcela Prousta )
Po toj akciji ja bih ga najradije strpao u avanturistički žanr. Veliki je plus što ista ta akcija djeluje realno,ali mi je jako dobro što je i maštovito zamišljen. Sada,izvedba,kako je tko doživi,ali osobno me uz Conana asocira i na neke radove Willbura Smitha, ne žanrovski,ali baš po opisima napora junaka da nešto naprave (nisu baš osjećaji i emocije u pitanju) i po meni je to kvaliteta. Mana, a,vraga,možda sam to samo ja,ali iritiraju me junaci sa svojevrsnom amnezijom jer se odmah sjetim Bourneovog Identiteta,pa kad počne teoriziranje o tome radnja dospije u popriličan prazan hod koji ovdje, sa obzirom da je to popriličan rad, ne bi smio postojati, a i dijalog bi mogao biti malo opušteniji.
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 22:57   #80
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Sranje,ljudi,ja ću sada reći da mi je Gospodar Prstenova teško sranje,dosadno,monotono i razvučeno.
I ja cu se djelomicno sloziti s tobom A s nama ce se djelomicno sloziti i Krusvar, a potpuno ce se sloziti Moorcock i Mieville. Eto, nije ti to tako neuobicajen stav kao sto si ti mislio.

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Po ovome kužim da nisi ni pročitao barem jednu Araton knjigu,ne odgovara ti i super. Meni je ok. Da prestanem čitati treći dio jer vi sad pravite loše viceve o tome što to netko čita?To je lame,društvo,very lame.
Pa sad... ako nakon dvije procitanje knjige tog uzasa jos uvijek imas zelje citati trecu onda ti nema spasa pa nema ni smisla da te idemo odgovarati od toga

BTW ja sam procitao dvije knjige, nemam obicaj odustajati od citanja bilo cega, a i bio sam znatizeljan hoce li se ista desiti osim sto ce glavni lik i njegovi sidekickovi besciljno tumarati okolo. Trecu knjigu u knjiznici zaobilazim kao da je izvor epidemije ebole

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Što u biti definira fantasy žanr? Sa sf-om se snalazim,ali imam ideju koja uključuje anđele, demone,pakao i čistilište,a nisam načistu gdje bih to strpao. Nema svemirskih brodova.
Ouch. Oko takvih stvari kao sto je definiranje zanrova obicno izbiju krizarski ratovi medju diskutantima
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.