Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Europska Unija, DA ili NE?
DA 168 33.40%
NE 297 59.05%
Ne znam 38 7.55%
Glasovatelji: 503. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2011., 14:36   #1
EU - Referendum na našem forumu

Otvaram novu anketu glede EU-a ovdje jer ova prosla anketa jednostavno nije više validna i važeća jer je otvorena jos krajem 2010 i prosla je kroz onu katarzu od presuda gotovini te rezultat nije i ne može biti objektivan onako kako to može biti sa stajališta situacije kakva je sada, mislim da je puno bolje provesti anketu sada kada su pregovori završeni, pa nek se forumaši izjasne

Tema koja je vezana uz ovu raspravu nalazi se ovdje.

Zadnje uređivanje Cika Strile : 29.06.2011. at 08:55.
Caesar_Augustus is offline  
Old 12.06.2011., 16:08   #2
Hvala na novoj anketi.

Evo moj argument.
MOŽE VAM SE ČINITI PATETIČAN,ALI PISAN JE IZ SRCA.

Do 1918. Hrvatska je bila dio SREDNJE EUROPE i ZAPADNOG CIVILIZACIJSKOG KRUGA.
Nesretnim sletom okolnosti 1990., kada su se zemlje srednje Europe tek počele oporavljati od pošasti komunizma i prihvaćati ideje zapadne demokraicje, Hrvatska se našla usred krvavog rata.
Istodobno je došla pretvorba,privatizacija i totoalni košmar Hrvatskog društva koji traje i danas.

2000. smo dobili vladu labavog saveza umjerenih nacionalista,liberala i ljevičara.
Takav savez je mogao transformirati Hrvatsku u modernu Europsku zemlju i držati je izvan većih saveza,ali kao kulturni dio srednje i zapadne Europe.

Nažalost i ta vlada,i kasnija vlada HDZ-a su svu nacionalnu energiju usmjerili u san o ulasku u EU koji sam po sebi nije bio loš,ali je bio popraćen brojnim ucijenama i pritiscima.
Također strancima se još od kraja 1990.-tih,kao i kroz 2000. dijelilo nacionalno blago šakom i kapom.

Tako ulazimo u 2011.

Ono što je ostalo od Hrvatske, ne može preživjeti bez dramatičnih promjena duže od nekih 12 mjeseci, sveopća deindustrijalizacija, sramotna ovisnost o turizmu, uvoznička ekonomija, zaduženost i sveopća pretpanost u birokratskom sektoru čini nas zemljom koja nije ni po čemu u bolje stanju od Grčke.

Ali opet, nit će nas ulazak u EU spasti sma po sebi,niti će promjeniti naše loše navike.

Ali ja smatram da plemeniti cilj Europskog zajedništva, i okvirni pomak sa Balkana u Srednju Europu, može biti ta prekretnica, daj dašak sunca na našem tmurnom nebu, koji će Hrvatski narod povesti u novo doba,doba prosvjetljenja, doba nade i na kraju svega doba stabilizacije.

To novo sutra će Hrvati dočekati slobodni od stranih ucijena, slobodnih od Balkanske magle i mračne prošlosti.
Sloboda kretanja radnika,otvaranje države tržištu od pola milijarde ljudi kao i mogućnosti kulturne i prosvjetne razmjene.

Možda sam zanaseni idealist, ali ja osobno mislim da će 1.7.2013. se Hrvatski narod vratiti kući,u svoju srednju Europu, i da će konačno i za nas ovo značiti KRAJ POVIJESTI
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 12.06.2011., 16:11   #3
Euroskeptik, uvijek sa razlogom.
prince lorang is offline  
Old 12.06.2011., 16:14   #4
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
Euroskeptik, uvijek sa razlogom.
Također. Sa puno razloga.
Ovcoder is offline  
Old 12.06.2011., 16:16   #5
Dok Hrvatska ne bude imala dobre političare koji rade za javno dobro, dok ne bude imala tvrde pregovarače, dok jedni i drugi budu samo pijuni stranih interesa ja isključujem svaku pomisao o ulasku u EU!

Ukoliko bi se u Hrvatskoj pojavili pošteni političari koji drže do nacionalnog ponosa, koji beskompromisno zastupaju nacionalne interese, koji štite rad naših ljudi... tada bi podržao neki vid suradnje koji bi Hrvatskom gospodarstvu bio od koristi!

Sadašnji naš ulazak u EU značio bi grčkaizaciju Hrvatske!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 12.06.2011., 16:27   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
i da će konačno i za nas ovo značiti KRAJ POVIJESTI
Nisi svjestan koliko si u pravu. Ali ne na način na koji misliš.

Prof. dr. Ante Čović smatra da ulazak u EU za Hrvatsku znači kraj povijesti.

Quote:
Naravno da postoje određeni razlozi koji idu u prilog mogućem ulasku Hrvatske u EU kao što postoje i brojni razlozi koji govore protiv tog eksperimenta. Međutim ključni razlog koji govori protiv ulaska naprosto je nadređenoga, odnosno najvišeg ranga, tako da se ne može niti odmjeravati u usporedbi s posebnim proturazlozima. Riječ je o povijesnom razlogu.

Spominjući taj razlog ne vraćate li nas u prošlost?

Pojam povijesti u ovom kontekstu ne znači historiografiju i samo se dijelom odnosi na prošlost. To je filozofski pojam koji se određuje u razlici prema historiji kao činjeničnom nizu prošlih događaja. Povijest ima svoje uporište u projekciji budućnosti odnosno u kategoriji smisla koja objedinjuje prošlo i buduće.

Kako to primjenjujete na konkretnu dilemu o ulasku Hrvatske u EU?

Dakle, priključivanje Hrvatske EU na planirani način, u postojećim okolnostima i pod već definiranim pristupnim uvjetima može značiti samo jedno – kraj hrvatske povijesti. Drugim riječima, to bi značilo uništavanje smisla ukupne hrvatske prošlosti uključujući i Domovinski rat sa svim žrtvama koje je prouzročio.

Je li država važna za hrvatsku povijest?

Država je institucionalizirani smisao hrvatske povijesti. Ali ne bilo kakva država. Samo suverena i samostalna. Svjestan sam otrcanosti te fraze pa odmah moram precizirati da pod tim mislim isključivo instituciju opće volje naroda koja služi općem dobru i samostalno određuje svoju sudbinu. Dakle, pod tim mislim upravo ono čega u postojećoj hrvatskoj državi uglavnom nema, ali još uvijek postoji mogućnost da se stvori. Ulaskom u EU na opisani način ta će mogućnost zauvijek propasti, pa utoliko planirani ulazak u EU izjednačavam s krajem hrvatske povijesti.

Zašto mislite da bi mogućnosti popravljanja hrvatske države nepovratno propale?

Ideja da bismo suverenu i samostalnu državu mogli napraviti po direktivama koje dolaze izvana u sebi je kontradiktorna. Već smo prema takvim direktivama uspjeli urediti, što će reći predati strancima na upravljanje, bankarski sustav, telekomunikacije, energetiku, najvrednije proizvodne sustave, a sada su na redu vode, sveučilište, znanost itd. Poanta i jest u tome da svoju državu moramo napraviti sami. Ako nam nije uspjelo u prvom pokušaju, ne znači da su izgledi zapečaćeni. Ono što se sad gura u EU nije država u pravom smislu riječi, nego tek državni improvizorij, podvojeni i bolesni subjekt s upitnom poslovnom sposobnošću i bez važeće legitimacije da raspolaže sudbinom nacije. Da bi hrvatska država mogla definirati svoj odnos sa susjednom konglomeracijom europskih država, mora prvo postati dovršena i konsolidirana država. Tada bi se mogle uzeti u obzir i neke druge mogućnosti …

Koje druge mogućnosti? Na što mislite?

Pa to bi, na primjer, mogao biti model privilegiranog partnerstva koji već sada postoji kao razrađena mogućnost i koji bi Hrvatsku kao zemlju na geografskom rubu Europe doveo u iznimno povoljan privredni položaj.

Ako po planu naših političara Hrvatska za par godina postane članicom EU, što će uslijediti?

Uslijedit će kraj hrvatske povijesti. Kao prvo, nastupit će potpuna debilizacija nacije, koja više ni o čemu važnom neće ni raspravljati ni odlučivati. Namjesnički sloj s pristojnim osobnim primanjima u opustošenom socijalnom pejsažu bespogovorno će izvršavati direktive koje će dolaziti iz mističnog centra moći u Bruxellesu. Razvit će se direktivna kultura koja će uništiti kritičnost i kreativnost u javnom životu…

Direktivna kultura? Toj vrsti oprli smo se i u komunizmu pa...

Taj tip kulture u Hrvatskoj je zapravo već uzeo maha. Možemo ga u javnom ophođenju lako prepoznati po pozivanju na EU, koje se javlja u imperativnom obliku, kada se npr. kaže da "to EU od nas traži", ili pak kao zamjena za argument kada se umjesto argumenta ili razloga za nešto naprosto navede činjenica da je "to tako u EU". Birokratska, direktivna kultura zasniva se na principu pozivanja, dok se naslijeđena, istinska europska kultura zasnivala na principu razloga. U tom smislu može se reći da je EU sa svojom direktivnom kulturom pogubna i za samu Europu kao duhovni pojam, za ulogu europske kulture u svijetu i u konačnici za svijet sam.

S obzirom na naše iskustvo čini mi se da je to još uvijek premalo za kraj hrvatske povijesti?

Dobro. Onda ću argumentaciju sažeti u retoričko pitanje: zar mislite da bi nedovršena država koja u trenutku ulaženja u EU od atributa suverenosti i samostalnosti praktično ima samo državne insignije i teritorij mogla dugoročno braniti nacionalne interese i osigurati budućnost nacije? Pogotovo što se u doglednom vremenu može predvidjeti i gubitak teritorija u nepovratnoj formi katastarske okupacije, dok populacija ionako izumire ili se iseljava po samoubilačkoj stopi. Na kraju će ostati tek državne insignije koje će dobrostiva Europska komisija smjestiti u raskošni Muzej hrvatske povijesti na Trgu sv. Marka. Možda iz simboličkih razloga u Muzej premjesti i svitak s najduljim etrušćanskim tekstom koji se sada čuva na Zrinjevcu.

Nisu jasna predviđanja s teritorijem. Što mislite pod "katastarskom okupacijom"?

Moram najprije objasniti teorijsku pretpostavku na kojoj se taj pojam temelji.

Pa objasnite je.

Pretpostavka je da posljednjih godina, otkad traju pristupni pregovori s EU, nije došlo do radikalnog moralnog poboljšanja ljudske prirode tako da bi iščezle sve one pojave koje čine konstantu u dosadašnjoj povijesti ljudskog roda kao što su imperijalni porivi, teritorijalne pretenzije, nametanje interesa, težnje za podvrgavanjem i dominacijom nad drugima i sl. Još manje imamo razloga pretpostaviti da se endemski moralni skok dogodio u neposrednom okružju hrvatske države i to samo pod utjecajem naše žarke želje da brže-bolje uđemo u EU.

Hoćete reći da u hrvatskom okruženju postoje teritorijalne pretenzije?

Bože sačuvaj. Samo hoću kazati da mi je teško povjerovati da su one prestale. Čak da su trenutno i prestale, teško je povjerovati da su zauvijek iskorijenjene. Ako je tomu tako, onda ulaskom u EU pod dogovorenim uvjetima neće više biti ni najmanje prepreke da se sve te pretenzije bližega i daljeg okruženja geodetski precizno namire i zavedu u katastarske knjige. U našoj ksenofilijskoj revnosti mi smo stranim državljanima čak i godinama prije planiranog ulaska u EU omogućili stjecanje nekretnina bez ikakvih ograda. Štoviše, Sanaderov će režim ostati zapamćen po požurnici organima državne uprave da ubrzaju rasprodaju hrvatskih nekretnina strancima.

Vaš scenarij budućnosti nije nimalo optimističan. Ipak, postoji li mogućnost nekog za nas pozitivnog zaokreta?

Naravno da postoji. To je posebice aktualno u tekućoj godini, koju bih nazvao godinom posljednje hrvatske šanse. Pritom ni najmanje ne mislim na predstojeće parlamentarne izbore. Kurta ili Murta – svejedno je, ali referendum za utjerivanje u EU, to je već nešto drugo.

I što predlažete?

To je izvrsna prilika da se naplate svi dugovi otuđenoj partitokratskoj kasti koja je u mašti već zasjela po briselskim foteljama. Čini se da novija hrvatska povijest pulsira u dvodecenijskomritmu: 1971 – 1991 – 2011. Preduvjet je zaokreta opća mobilizacija nacije kao što je to bio slučaj u prethodnim godinama navedenoga niza.

Zaista mislite da je to moguće?

Naznake takve mobilizacije već se naziru od stanovnika Splita koji čuvaju Marjan, preko zasad izoliranih otoka radničkog bunta kojim se brane proizvodni pogoni, kretanja među braniteljima, brodograditeljima, ribarima, seljacima sve do biskupa koji brane hrvatske vode, urednika časopisa koji brane znanstveno izdavaštvo ili pak studenata i profesora koji brane sveučilište kao javno dobro itd. Moguće je da se sve to u danom momentu slije u općenacionalni bunt, u neki novi hrvatski maspok. Čak je i krunski svjedok političkih optužnica iz 1971. već zauzeo analognu poziciju pa sada za Ministarstvo znanosti piše i odatle nameće neoliberalni zakon o visokom obrazovanju. Hrvatskoj očigledno treba nova politizacija. Bilo bi bolje da se ona kanalizira prema referendumskoj glasačkoj kutiji nego prema ulici.
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Old 12.06.2011., 16:37   #7
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post
Nisi svjestan koliko si u pravu. Ali ne na način na koji misliš.

Prof. dr. Ante Čović smatra da ulazak u EU za Hrvatsku znači kraj povijesti.
Dobar tekst Ante Čovića,

nije pretjerano reći da povijest ne piše država u kojoj se živi već ljudi,
ako smo sačuvali povijest bez države do sada sačuvat ćemo je i kasnije.

Povijest će izgubiti samo kolektiv, ostat će u ljudima, okupit će se oko vjere,
tradicije i sličnih stvari, bit ćemo kao Baski.
prince lorang is offline  
Old 12.06.2011., 16:53   #8
Bio bi protiv da nam je narod malo pametniji. No po ovom vidjenom do sad, koji tupani mozemo bit, necu na referendumu glasat protiv. Al cu jos vidjet hocu li izac.

Ovi sto pisu o suverenoj i samostalno drzavi ne kuze da mi drzavu nikad nismo ni imali. Drzava u kojoj je 80 posto stednje u eurima, i tko zna koliko jos u drugim valutama, drzava u kojoj se majstora prvo pita koliko je bez racuna jednostavno ne moze opstati. I zato je bolje da udjemo u EU, jer jednostavno, za bolje nismo sposobni.
MučkoĐubre is offline  
Old 12.06.2011., 16:56   #9
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Bio bi protiv da nam je narod malo pametniji. No po ovom vidjenom do sad, koji tupani mozemo bit, necu na referendumu glasat protiv. Al cu jos vidjet hocu li izac.

Ovi sto pisu o suverenoj i samostalno drzavi ne kuze da mi drzavu nikad nismo ni imali. Drzava u kojoj je 80 posto stednje u eurima, i tko zna koliko jos u drugim valutama, drzava u kojoj se majstora prvo pita koliko je bez racuna jednostavno ne moze opstati. I zato je bolje da udjemo u EU, jer jednostavno, za bolje nismo sposobni.
Prijatelju,upravo ovakvo,čak i dobronamjerno, omalovažavanje sposobnosti Hrvatskog naroda plaši ljude i pretvara ih u euroskeptike.
Ja ne mislim da si ti mislio vrijeđati,ali bolje nemoj tim argumentom "EU nas spašava od nas samih" jer to niti nije istina,niti je pošteno
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 12.06.2011., 17:00   #10
Iz svima dobro poznatih razloga ulazak u EU je preplacen i krivo je smatran ciljem, a ne sredstvom, no sada kad smo vec tu i kad je cijena placena, mislim kako bi trebali uci u EU.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Old 12.06.2011., 18:03   #11
Ajd da ja malo dotaknem i povijest Bilo je mnogo pokušaja na ovaj ili onaj način za ujedinjavanjem Europe, počevši od Rimskog Carstva, preko Napoleona pa nažalost onda ona najgora varijanta nacističke Njemačke 1939-45 (u takvoj europi vjerujem nitko normalan ne bi htio živjeti), pa evo sada imamo demokratsko ujedinjavanje Europe koje će po mom sudu biti jedino uspješno "on the long run"...

Europa MORA biti ujedinjena sviđalo se to kome ovdje ili ne i kako to uvijek biva, ako nisi dio zajednice koja te okružuje onda si izopćenik iz nje a mi niti imamo vremena ni domaćeg politickog vodstva da budemo u situaciji izopćenika.

Vjerujem da će jednog dana i Švicarska biti dio EU-a, kao i vjerovali ili ne ali i Rusija jednog dalekog dana u budućnost, sve će vjerojatno počet sa Ukrajinom a onda lančana reakcija postupno.

Svijetsko ekonomsko i druga tržišta ne praštaju i bez ujedinjene Europe, niti jedna Europska država ne može biti ravnomjeran konkurent Japanu niti Sjedinjenim Državama a da Kinu i ne spominjem... Evo imamo sad i rastuće gospodarstvo Brazila i Indije, pa se i Meksiko polako sve više združuje u sjevero americke integracije a "centralna" amerika se pomalo već gura u drugi plan... (po meni tako i treba biti)...

Ja se samo bojim jedne stvari glede Hrvatske u EU... A to su ilegalni imigranti na koje bi nas mogla neka EU sila prisiliti da ih primimo, evo primjerice ovi imigranti iz sjeverne afrike što bježe u Italiju i Francusku, Sarkozy i Berlusconi se svađaju tko će ih uzet, a tko nam garantira da kad uđemo u EU da Berlusconi ili Sarkozy neće reći hrvatskim političarima: "ljudi pa pogle koliko imate nenastanjenih otoka, ajd primite malo ilegalaca na njih", a nasa DUPELIZAČKA vlada će svim srcem pohriliti da ih primi objeručke.

Meni nikad nije bilo jasno to stajalište EU-a oko ilegalaca, umjesto sto se svađaju ko ce ih primiti, pa zar ne bi bilo bolje jednostavno ih uhvatiti, potrpati u brod i iskrcati odakle su dosli? Zar nije to uostalom i zakonska odrednica kojom se mora rijesiti i ocuvati nacionalne granice? Taj meki odnos EU-a prema ilegalcima iz afrike i azije je jedino sto me smeta kod EU-a i užasava me, jer Hrvatska neće moći izdrzati nikakvu veliku imigraciju ne-europskih imigranata zbog pre malog nataliteta hrvata kao i činjenice da nas ima jednostavno malo...

Pa bi se glede ovoga složio sa Čačićem da Hrvatska ako već dovodi radnu snagu, da ta radna snaga MORA biti iz kršćanskih zemalja.
Caesar_Augustus is offline  
Old 12.06.2011., 18:40   #12
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
Euroskeptik, uvijek sa razlogom.
Teodorik is offline  
Old 12.06.2011., 18:59   #13
Tamo gdje ima više useljenika ima i više glasova za ljevicu a kako ima i većih sukoba i netrpeljivosti lakše je planiranim neredom uništavati nacionalnu državu i maltretirati njezine stanovnike. Zato ih dovlače.
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Old 12.06.2011., 19:41   #14
Ako stavim na vagu pozitivne i negativne strane ulaska u EU, moram reći da ću glasati ZA . Između domaće i strane mafije biram stranu jer manje krade. Radnici u zemljama EU su bolje organizirani, imaju bolje sindikate koji izlaze na cestu kada poslodavci gaze njihova prava.
Chronos is offline  
Old 12.06.2011., 19:45   #15
Quote:
Chronos kaže: Pogledaj post
Ako stavim na vagu pozitivne i negativne strane ulaska u EU, moram reći da ću glasati ZA . Između domaće i strane mafije biram stranu jer manje krade. Radnici u zemljama EU su bolje organizirani, imaju bolje sindikate koji izlaze na cestu kada poslodavci gaze njihova prava.
Dobro nam došla talijanska mafijo
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 12.06.2011., 19:48   #16
sve je bolje od ovoga kako je tako da europi
rumpelstilski is offline  
Old 12.06.2011., 20:06   #17
da ofkors
twiks is offline  
Old 12.06.2011., 20:10   #18
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Dobro nam došla talijanska mafijo
Pa Berlusconi barem ima stila, usprkos njegovim čunga-lunga zabavama nitko mu ne može ništa
Chronos is offline  
Old 12.06.2011., 20:11   #19
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Dobro nam došla talijanska mafijo
Talijanska krade, ali i narodu dade

Živ'la krađa, ako od nje i ja koristi iman - to je hrvatsko stanje uma.
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Old 12.06.2011., 20:13   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Hvala na novoj anketi.

Evo moj argument.
MOŽE VAM SE ČINITI PATETIČAN,ALI PISAN JE IZ SRCA.

......
Možda sam zanaseni idealist, ali ja osobno mislim da će 1.7.2013. se Hrvatski narod vratiti kući,u svoju srednju Europu, i da će konačno i za nas ovo značiti KRAJ POVIJESTI
točno, pisan je iz srca, a kako je pisan, bolje da je pisan iz guzice

znaš onaj 'happy end' koji se pojavljuje na kraju filma?
ono kada njih dvoje jašu u suton u svoj dvorac?

eto, zamisli, nema happy enda... zivot ide dalje..
nakon sto su dosli u svoj dvorac, ona je dobila da pere podove, glaca rublje i sl...
tak i ovdje..

nikakav kraj povijesti...

Zadnje uređivanje Taroth : 12.06.2011. at 20:26.
Taroth is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.