Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2012., 19:33   #1
Sud u Dvoru prognao sve Hrvate iz Zrina 1946. godine - ta presuda vrijedi i danas

Kotarski sud u Dvoru na Uni po predsjedniku Nikoli Vujačiću, donio je 1946. godine presudu "u ime naroda" o konfiskaciji imovine stanovnika Zrina jer su "svi stanovnici mjesta Zrin za borbu sposobni vodili borbu protiv NOV-a, a zatim ukoliko nisu strijeljani, ubijeni ili poginuli, pobjegli su u toku rata".

Zbog toga sud donosi rješenje da se "konfiskuje cjelokupna pokretna i nepokretna imovina svih stanovnika mjesta Zrin i to bez obzira gdje se takova imovina nalazi."

Sud obrazlaže da zbog uništenja mjesta nisu mogli odrediti što je čija imovina, odnosno koje je imovina ratnih zločinaca i narodnih neprijatelja, te se zbog toga imovina oduzima svim stanovnicima mjesta Zrin, te im se zabranjuje povratak, jer bi povratak Hrvata uznemirio lokalno srpsko pučanstvo.

Ta presuda na snazi je i danas, u što su se uvjerili potomci Zrinjana koji su se poželjeli vratiti, ali i Sisačka biskupija, prigodom pokušaja početka gradnje katoličke crkve u Zrinu, na mjestu stare crkve koju su partizani do temelja spalili i uništili 1943. godine.

Tragedija Zrina traje od početka rujna 1943. godine, kada je na blagdan Male Gospe, 9. i 10. rujna 1943. gradić Zrin na Banovini uništen, većina muškaraca odmah pobijena, a preostali stanovnici, žene i djeca su raseljeni, uglavnom u Slavoniju. Sve kuće, škole, crkve, svi gospodarski objekti odmah su uništeni u cijelosti, a da bi progon Hrvata iz Zrina bio konačan, imovina im je svima oduzeta presudom Kotarskog suda u Dvoru odmah nakon rata.

Šutnja o ovom zločinu, o brisanju cijelog jednog mjesta za zemljopisne karte, traje i danas. Kolika je bila mržnja prema izmenu Zrin, govori i podatak da su komunističke vlasti promijenile imena mjesta i geografskih pojmova koji su u sebi imali pridjev Zrinski.

Zrinski Brđani postali su Šamarički Brđani, Zrinska Draga postala je Šamarička Draga, a izbrisano je iz karata bilo i ime Zrinska gora.

Rezultat nametnute tišine je da malo tko u Hrvatskoj zna istinu o Zrinu, a da se stanje nije promijenilo niti do danas, svjedoči više činjenica. Između ostalog, na dan tragedije Zrina u Hrvatskoj nema nikakve komemoracije, na mjesto zločina ne dolaze državna izaslanstva, zločina u Zrinu nema u udžbenicima, čak je zaboravljena i stoji kao ruševina, ogromna tvrđava, sjedište plemenitaške obitelji Šubić, koja je po Zrinu dobila drugo prezime - Zrinski.

U Zrinu nema spomenika Nikoli Šubiću Zrinskom, jednom od najvećih sinova hrvatskog naroda rođenog upravo u Zrinu, kojeg kao borca za slobodu slavi cijela Europa, samo ne Hrvatska, samo ne Zrin.

Najvažniji dokaz da Hrvatska i dalje provodi nametnutu šutnju o Zrinu je činjenica da je još uvijek na snazi sramotna presuda Kotarskog suda u Dvoru, kojom se konfiscira sva imovina Zrinjana i zabranjuje njihov povratak u ovo mjesto.

O uzaludnim nastojanjima da se vrate u Zrin, odnosno da ponište presudu suda u Dvoru na Uni o konfiskaciji njihove imovine u Zrinu svjedoči svećenik Ivica Petanjak, čiji je otac rođen u Zrinu i 1943. bio protjeran u Slavoniju.

- Pokušali smo tužbom za povrat imovine srušiti ovu sramotnu presudu Kotarskog suda u Dvoru. Nismo uspjeli, odbijeni smo, naša tužba odbačena je kao neosnovana. Pozivam sve potomke nekadašnjih stanovnika Zrina da se ujedinimo, podnesemo zajedničku tužbu pa da vidimo hoće li nas i tada sud moći tako jednostavno odbiti kao što je odbio tužbu moje obitelji - ističe Ivica Petanjak.

Sisački biskup Vlado Košić, sa željom da Zrin ne bude župa u kojoj nema niti jednog vjernika katolika, jer se potomci stanovnika Zrina ne mogu vratiti na svoju djedovinu, pokrenuo je inicijativu za izgradju crkve S. Križa u Zrinu, kako bi se stvorili uvjeti da se u Zrin vrati bar nekoliko obitelji Hrvata. Međutim, izgradnja crkve u Zrinu neće biti moguća dok se ne poništi presuda suda iz 1946. o konfiskaciji imovine, jer je i zemljište na kojem je nekada bila crkve Sv. Križa, konfiscirano.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...2/Default.aspx

Ovo se zaista događalo? Da li je bilo još ovakvih slučajeva?
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Old 06.01.2012., 19:51   #2
Pogledaj Boricevac u istocnoj Lici,koji je slicno prosao,a taj dogadjaj se obiljezava i slavi dan danas krajem srpnja,kad dan ustanka u Srbu.
Španovica u zapadnoj slavoniji.Lokalni srbi su poklali Hrvate i nikad im nije bilo dopusten povratak.1945.Španovicu su nazvali Novo Selo i kolonizirali Srbe.
plus.nesto is offline  
Old 06.01.2012., 20:29   #3
obavezno prvo crkvu izgraditi, to ce eventualnim povratnicima biti najvaznije.

inace za ovu pricu znam od prije i stvarno je degutantna. svasta se radilo u ime naroda, ne ponovilo se.

presuda u ime naroda: http://www.udruga-kameleon.hr/IMG/jp...svijet_300.jpg
Flat is offline  
Old 06.01.2012., 20:36   #4
Iz teksta:
Quote:
Rezultat nametnute tišine je da malo tko u Hrvatskoj zna istinu o Zrinu, a da se stanje nije promijenilo niti do danas, svjedoči više činjenica. Između ostalog, na dan tragedije Zrina u Hrvatskoj nema nikakve komemoracije, na mjesto zločina ne dolaze državna izaslanstva, zločina u Zrinu nema u udžbenicima, čak je zaboravljena i stoji kao ruševina, ogromna tvrđava, sjedište plemenitaške obitelji Šubić, koja je po Zrinu dobila drugo prezime - Zrinski.
Ali važno da se ide na razne komemoracije u Jadovnom gdje se stvara novi srpski mit o 40.000 ubijenih.
Tvrd0linijaš is offline  
Old 06.01.2012., 21:37   #5
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Pogledaj Boricevac u istocnoj Lici,koji je slicno prosao,a taj dogadjaj se obiljezava i slavi dan danas krajem srpnja,kad dan ustanka u Srbu.
Španovica u zapadnoj slavoniji.Lokalni srbi su poklali Hrvate i nikad im nije bilo dopusten povratak.1945.Španovicu su nazvali Novo Selo i kolonizirali Srbe.
Nije samo Boričevac, nego je poravnano oko sedamnaest sela uz Unu, a isto je napravljeno s Udbinom. U neka sela, koja nisu razorena, danas možeš doći i gledati kako oru tvoju zemlju. Dođeš. Skupe se. Gledaju te. Pa ti izvoli! Zanoći!

Zadnje uređivanje rama : 06.01.2012. at 21:38. Reason: Una
rama is offline  
Old 06.01.2012., 21:39   #6
Zrin je vrlo važan u našoj povijesti i mislim da bi se država u skladu s mogućnostima trebala potruditi da što više toga tamo obnovi.

Inače, ni za Zrin ni za Španovicu navodno nije vraćena imovina, što je po meni doista katastrofalno
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 06.01.2012., 23:05   #7
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Zrin je vrlo važan u našoj povijesti i mislim da bi se država u skladu s mogućnostima trebala potruditi da što više toga tamo obnovi.

Inače, ni za Zrin ni za Španovicu navodno nije vraćena imovina, što je po meni doista katastrofalno
http://hrsvijet.net/index.php?option...itika&Itemid=9
Nasa drzava,tj Josipovic,Pusic i Milanovic radije plesu kolo u Srbu,a ne pada im na pamet ista vratit ili obnovit,u Borićevcu,Udbini,Zrinu,Španovici i slicnim mjestima stradanja.
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/drustvo/6585
plus.nesto is offline  
Old 06.01.2012., 23:11   #8
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
http://hrsvijet.net/index.php?option...itika&Itemid=9
Nasa drzava,tj Josipovic,Pusic i Milanovic radije plesu kolo u Srbu,a ne pada im na pamet ista vratit ili obnovit,u Borićevcu,Udbini,Zrinu,Španovici i slicnim mjestima stradanja.
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/drustvo/6585


Nema to veze niti s ovom niti s bivšom vlašću, nego sa inertnim sustavom/pravosuđem i birokracijom, rak rana(e) Lijepe naše.
Tvrd0linijaš is offline  
Old 06.01.2012., 23:32   #9
Quote:
flatoos kaže: Pogledaj post
obavezno prvo crkvu izgraditi, to ce eventualnim povratnicima biti najvaznije.

inace za ovu pricu znam od prije i stvarno je degutantna. svasta se radilo u ime naroda, ne ponovilo se.

presuda u ime naroda: http://www.udruga-kameleon.hr/IMG/jp...svijet_300.jpg
Vidi

Boričevac

Zrin

a obniviti će se i crkva u Buniću koja je do nedavno lokalnom življu služila kao štala za koze
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 07.01.2012., 01:27   #10
upoznat sam sa tim krajem od dvora do zrina i smatram da se tamo nitko nece vratiti jer tamo nicega niti nema. sela su prazna, u svakom par starih baba, mladji izbjegli srbi vise niti ne dolaze obici svoje kuce, sve to izgleda zalosno. zrin je obicna selendra gotovo bez stanovnika, a kula je zaista krasna. idem redovito tamo jer frend ima kucu, ali sve to izgleda sve gore i gore kako vrijeme prolazi, jedino sto vrijedi je divna priroda. vecina sela do prije par godina nije imala niti struju jos od oluje. uz unu ima nesto vise stanovnika dok je u unutrasnjosti samo sablasna pustos. tko se tamo vrati zajebo se.
Flat is offline  
Old 07.01.2012., 08:50   #11
Quote:
Tvrd0linijaš kaže: Pogledaj post


Nema to veze niti s ovom niti s bivšom vlašću, nego sa inertnim sustavom/pravosuđem i birokracijom, rak rana(e) Lijepe naše.
Tvrd0linijaš. Pogrešno tvrdiš.Proanaliziraj tko vodi vlast u ovih 21. godinu, pa
ćeš shvatiti da je vode tzv.komunisti tipa Manolić,Jabuke tipa Mesić,Učenici tipa Sanader, a njima nije do ispravljanja povijesnih zločina kad su što direktno
(bili su vlast) što indirektno (odabrani su od iste vlasti) vezani uz te događaje.
A naši sudovi još uvijek djeluju prema interesima politike, kao i birokracija, jer i jedne i druge su ustoličili ti isti političari.
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Old 12.01.2012., 18:09   #12
Dok je udbaša u vlasti tako će biti i dalje. Neće sami na sebe.
odbojkašcro is offline  
Old 12.01.2012., 19:25   #13
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Zrin je vrlo važan u našoj povijesti i mislim da bi se država u skladu s mogućnostima trebala potruditi da što više toga tamo obnovi.

Inače, ni za Zrin ni za Španovicu navodno nije vraćena imovina, što je po meni doista katastrofalno
sva ta mjesta se trebaju obiljezavati svake godine ,da sto vise ljude dolaze ,da se vidi sto su partizanski zlocinci uradili .
Zrin - od slave do genocida
http://www.udruga-kameleon.hr/tekst/3259/
frane2110 is offline  
Old 12.01.2012., 20:35   #14
Ja sam za taj zločin saznao slučajno, uvijek me zanimalo gdje je taj Zrin, jel ima što tamo,ali sam pretpostavio da nakon Turskog osvajanja i selidbe Zrinskih u Međimurje, nije tamo ostalo ništa.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 13.01.2012., 11:09   #15
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ja sam za taj zločin saznao slučajno, uvijek me zanimalo gdje je taj Zrin, jel ima što tamo,ali sam pretpostavio da nakon Turskog osvajanja i selidbe Zrinskih u Međimurje, nije tamo ostalo ništa.
U centru Čakovca imaš spomenik Nikoli Šubiću Zrinskom gdje uredno piše "rođen 1508. u Zrinu". Pa zar se doista nitko ne upita gdje je taj famozni Zrin ?
gusta magla is offline  
Old 13.01.2012., 11:27   #16
Djeca komunista koja su debelo preko 50 godina, neće ispravljati povijest i ideologiju svojih očeva. I danas su na vlasti. Ništa se nije promijenilo.
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Old 13.01.2012., 11:33   #17
Quote:
Fantom47 kaže: Pogledaj post
Djeca komunista koja su debelo preko 50 godina, neće ispravljati povijest i ideologiju svojih očeva. I danas su na vlasti. Ništa se nije promijenilo.
Mesić, Josipović, pa ako hoćemo iskreno i Tuđman. Nadalje Manolić, Boljkovac i tko zna koje sve spodobe.
gusta magla is offline  
Old 13.01.2012., 11:53   #18
Nemam u memoriji da su igdje Hrvati u socijalizmu proširili svoj teritorij na račun susjednih naroda? Ali zato imam u memoriji što su Srbi osvojili politikom od 1918,Crnogorci, ali i Slovenci u pretenziji za morem Hrvatske, a EU u nametanjem ZERP-a, gdje smo svoj dio Jadrana ustupili Talijanima. Imam osjećaj da smo izdani od ponajprije naših političara kojima je o s o b n i interes ispred interesa državljana Hrvatske?Prodali bi i vlastitu mater, kako kaže poslovica.
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Old 13.01.2012., 12:26   #19
Quote:
Fantom47 kaže: Pogledaj post
Djeca komunista koja su debelo preko 50 godina, neće ispravljati povijest i ideologiju svojih očeva. I danas su na vlasti. Ništa se nije promijenilo.
Kada oporavimo Hrvatsku,i stvorimo uređeno društvo, prioritet bi nam trebao biti obnova Zrina i Bribira, naših povijesno važnih središta.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 13.01.2012., 12:57   #20
Koja šteta, na starim slikama izgleda kao baš prekrasno mjestašce. Čim se izvučemo iz financijskih neprilika bi to cijelo mjesto trebalo obnovit i napravit nešto kao etno-selo u Kumrovcu, sa kovačima, tradicionalnim kućama, zaposlenicima u narodnim nošnjama, kipovima Nikole Zrinskog...

To mjesto ima ogromni potencijal.
thatfeel is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.