Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2007., 15:39   #1
Cool Patuljasti zec

pozdrav svima
zanima me koliko prostora najmanje mora imati patuljasti zec.
naš je inače na terasi sad po ljeti, ali da znam za zimu mu nešto napraviti.
hvala
vrabec-te-dal is offline  
Old 01.06.2007., 16:52   #2
Pretpostavljam da imaš gajbicu za njega. Gajbica bi trebala biti dovoljno velika da se kunić može barem malo kretati( barem metar sa pola metra ili tu negdje)dok je zatvoren. Ne znam jesi li u kuci ili stanu. Ja u stanu imam dva kunica, i oni su u gajbicama kad nikog nema doma, a kad smo doma onda su u mojoj sobi slobodni. Ako te često nema doma, bilo bi dobro kupit veeeliku gajbu, imaš u Pevecu i takvim centrima i u većim pet shopovima za kupit stvarno velike gajbe.
Uglavnom, odi na forum Zecovi, tu ćeš pronać odgovor na sva tvoja pitanja:
http://zecovi.love4two.nl/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
saky1504 is offline  
Old 01.06.2007., 19:36   #3
Exclamation

Evo,i ja imam patuljastog zeca,vec 3 godine.... Zensko je i imala je vec jednom mlade.... Nekidan dolazim kuci iz skole,pogledam u kavez i vidim da je sva piljevina u onoj maloj kucici u njezinom kavezu.... Stavia sam joj jos piljevine i sve ona to gura u tu kucicu.... Sad je njima vrijeme parenja???
Btw cupa si dlaku i sve lipo stavlja tamo,a problem je u tome sto mu trebamo ocisiti kavez,sto da radim s tim gnijezdom,da sve to bacim u smece??? Sto cu stim???

Ona jede kupovnu hranu,jel joj jos nesto mogu dati da jede??? I recite mi koju hranu NE smiju jesti....
Stipe16 is offline  
Old 02.06.2007., 02:42   #4
lazna trudnoca cinise. dodji na http://forum.zekoiprijatelji.com/
tjeskobna pastrva is offline  
Old 07.06.2007., 15:59   #5
bok!
imam već tri mjeseca patuljastog zeca s crvenim(rubin)očima...i kupili smo mu gajbicu i onu drvenu kućicu i posudu za hranu..sve ali on je poprilično naraso i čini mi se da nioje patulljasti...nemam pojma ali mnogo klopa
ja mu kupujem u pevecu ima u plastičnoj kantici tropsko voće to ful voli i one klipiće kupim u dm-u tamo su najeftiniji po ostalim centrima su 15-20kn au dm-u su po 9,00 i ful ih voli
ma on sve voli....
nego imam jedno pitanje ..da li vašem ljubimcu sada pada dlaka??
ili je to zbog nekog drugog razloga....ali ful mu pada..dignem ga položim na majcu a ono sva bijela....imate li vi takva iskustva??
krizia is offline  
Old 07.06.2007., 16:08   #6
nego kako ste ga naučili da obavlja nuždu u jednu posudu jer kad ga pustim toga ima po cijeloj kući.....sva sreća da su tvrdi i ne smrde..
ali i štetočina je ..pregrizo mi je kabel od punjača od telefona i kabel koji vodi do kompa(tel) i jede jedna suhi aranžman u jednoj amfori to mu je delicija već ju svu izdeformiro
i primjetila sam da sad nije više ljubazan prema drugim..grebe ih
a šta se tiče hrane..rekli su mi u veterinarskooj da tek od 4 mjeseca može jest malo mrkve i salate ali kako mi (ljudi)znamo davat prevviše tog kao napuhne mu se želudac pa može uginut..tako da mu ja dajem samo kupovnu i stvarno svega ima...od poslastica do vitaminna....stvarno za ne vjerovat...
sad sam naručila i vezicu za šetat jer mi ga je žao da je stalno u kavezu ful voli grickat travu (za vas koji imate vrt)ali me je strah psa i mačke...
to je inače kućni ljubimac od mojeg sina ali je malo pomalo došo meni pod ruke....
kako ih se može pripitomiti??
ako neko zna nešto više o njima..ful me zanima jer čitala sam da su jako inteligentni i da iha se da pripitomit...i da se vežu za samo jednu osobu!!
krizia is offline  
Old 07.06.2007., 18:10   #7
već su vam ovdje postani linkovi na dva foruma gdje stvarno sve možete saznati što vas zanima, toplo preporučujem da se tamo uputite svi s bilo kakvim pitanjima.

Stipe, cura ti ima lažnu trudnoću (ako nije bila ni s jednim dečkom u zadnje vrijeme, naravno). slobodno očisti gajbu ako je prljava, napravit će si ona ponovo. ili, ako nije preprljavo, očisti samo nezagrađeni dio.

krizia, ljudi često imaju predodžbu da je patuljasti kunić veličine većeg zamorca, a druga stvar je što ga znaju previše hraniti pa onda bude malo prevelik/predebeo. normalno su oko 1.2 do 1.8 kg, ili 2 kg ovnolike pasmine.
kunića se hrani samo hranom za bebe (junior) i sijenom! do 5 mjeseci starosti, poželjno bez poslastica, vitaminskih bombona i slično. s 5 mjeseci možeš početi postepeno umiješati hranu za odrasle i tako do 6. mjeseca života kad već može potpuno prijeći na hranu za odrasle. također možeš polako početi uvoditi svježu hranu - voće i povrće, ali postepeno i pratiti kako kunić na koju vrstu hrane reagira. tada bi mu se trebala smanjiti količina suhe hrane (oko 2 jušne žlice dnevno), a poslastice su često pune šećera i to slobodno možeš izostaviti iz prehrane mu. radije mu daj kakvo voće umjesto toga (jabuka, banana, brusnica...).

ovdje je popis što kunić smije i općenito o prehrani.
ponavljam, vrlo je važno da kunić od početka jede kvalitetno sijeno!
__________________
It's always funny until someone gets hurt, and then it's just hilarious!
parabola is offline  
Old 07.06.2007., 18:25   #8

samo sijeno..bez poslastica...dvije jušne
isuse onda se ni ne čudim što je divovski...ali kad sve pojede..pa znaš oono pa možda je gladan...
ja mu kupujemsve junior onu mješavinu sjemenki i sijeno kupujem u veterinarskoj...ali isto tako jaako voli one klipiće iz dm-a
moćda me j.. količina koju mu dajem da naraste ne?
a šta s dlakom?
jel pada svima tako?
kako ga naučit da obavlja stolicu ...dok je vani...
koliko voća? količinski.....kažu da onda imju više stolice
krizia is offline  
Old 07.06.2007., 18:33   #9
nego ne piše za dlaku?
krizia is offline  
Old 07.06.2007., 19:10   #10
i moji vole te klipiće, ali srećom ne mogu sami u dućan i kupiti vjeruj mi, bolje da mu smanjiš sve te slatkiše. od problema s debljinom i slatkim može razviti dijabetes i svakakve gluposti. a znam kak su neodoljivi kad prose jesti
nakon 6 mjeseca rast im je dovoljno usporen da bolje da ne pretjeruješ s hranom. uvijek mu možeš ubaciti kakvu mrkvu, jabuku, grožđicu, brusnicu i slično tijekom dana.
s voćem prvo isprobaš koje vole i ne smetaju mu, ali ne pretjerivati jer ima dosta vode i šećera u sebi. dakle par puta tjedno jednu kriškicu nečega.

dlaka im pada kad se linjaju, normalno pazi mu na stolicu tada da se ne začepi od dlake. daj mu banane, ananasa ili kupi malt paste (kao i ona za mačke, samo što ima posebno za kuniće) da ne bi došlo do tih problema.

a učenje wc-u je već viša filozofija, ima raznih metoda pa bolje da potražiš postove o tome na spomenutim forumima ako te što tješi, nisu ni moji oličenje čistoće
__________________
It's always funny until someone gets hurt, and then it's just hilarious!
parabola is offline  
Old 07.06.2007., 19:25   #11
je fala puno ali moj još ne može jest to pravo voće jer ima tek 4 mjeseca..a kažu do 5 nikako...jel'tako...
nego gledam neki dan jako mi se sviđa onaj sa spuštenim ušima...ajme pojela bi ga najradije mali me nagovara da ga kupimo ali kao ne bi se slagali..pa di bi s još jednim to bi mi uzelo pol stana gajba za njih...iako sad sam ga premijestila van....
al tako su mi simpatični....kad smo mi kupovali ovih nije bilo...
nego svako koliko idete rezat nokte...mi nismo već 2mjeseca i mislim da bi trebala ...a zube mi je reko doktor da lijpo troši...pa kako ne bi gajbica mu izgleda kako metro kamo god šta nađemo kupimo...
suprug mu je kupio rogač..ja one fine male bijele bonbončiće šta mirišu po jogurtu ...hm svašta i kukuruz u klipiću ma svašta...
a da ne kažem da voli i milkice malo... ok znam da to nisam smjela reć...ali vooli.. ali samo malo
krizia is offline  
Old 07.06.2007., 21:19   #12
Quote:
imaš u Pevecu
u pevecu nemaš gajbe, da ne bi išli tam
ljubimac ima dostavu doma, a gajbe su najjeftinije

moji su stalno free, kao i zamorčići
e-uphoria is offline  
Old 08.06.2007., 00:28   #13
OK društvo, bolje savjete će te sigurno dobit na zecovi.net, ja sam seljak imam farmu kunića i mene jako smeta ovo što vi stavljate kao postulat nema zelenog do 6 mjeseci - to nije istina.

Zečevi sa 8 mjeseci ulaze u rasplodni cilus, sa 6 su zreli, ali za zdravu jedinku bi bilo dobro pričekat do 8 mjeseca.

Zvanični veterinarski normativ kaže ovako:
- mladi zečevi moraju biti u leglu do 30 dana starosti (minimum), uzgajivaći ostavljaju 5-7 tjedana (više zbog ženki nego zbog mladunaca)

Dakle mali zečići počinju gickat izvan kotilice nakon 20-30 dana, ali ona ih i dalje doji, pa onda hranite ovako uvijek prvo suho (sijeno) po mogućnosti bi najbolje bilo da ga imaju cijelo vrijeme, u periodima kad mladi počinju jest onda upotrebljavajte kaloričnije sijeno, lucerkino ili djetelinske smjese.

Zdravi odrasli kunić smije dobiti dnevno 600-800 g trave u dva obroka i jako treba pazit da na vrućini ne povene i na hladnoći ne smrzne, povtnih ostataka duplo manje, voće samo kao poslasticu.

Malim životinjicama smijete davat oprezno zeleno, ali ako zeko tek počinje jesti onda je njemu za obrok dosta dva lista radića ili jedan list korabe ili 3 koluta mrkvice ili tanka kriška jabuke i mora prije toga jesti sjeno.

Postoji i nešto što se zove "izmjena sezona", ako je bila zima i zečevi su jeli samo sijeno ne možete onda odmah gurnut 0,5 kg zelenog čim ga ima, treba počet sa malim obrocima 5 -10 dkg i postupno povećavat obrok kroz 3 tjedna.

Nikako ne smijete davat: mekane salate, zeleno od paprike, paradajza (plod kao poslastica da), luka, graha (kuhana zrna posušena da malo poslastica), krastavaca (da ploda malo), tikvica (da ploda - zgodan je za dodavanje soli i vitamina tanku šniticu popaprite sa tim).

Zeko smije skoro svo voće koje raste kod nas, trešnje, jagode, višnje, jabuke (višak možete osušit i namočit pa dat namočene - ali ne mokre), jezgričavo voće (orasi, lješnjaci, kikiriki, bajame) moraju bit očišćeni, rajčice, breskve, lubenice sve i kora, olupine od graška, listovi od artičoka, kruške, - ali to su sve poslastice toga dajete malo. Ja nikad nisam eksperimentirala sa egzotičnim voćem pa za to trebate proguglat. Ovo sa suhim voćem meni izgleda prekalorično, ja ne bi davala više od jedne jušne žlice dnevno.

Kunić može jesti i kuhanu hranu, recimo jako je dobro dojnoj ženki skuhati krumpir u kori i onda ga ohladite izvan vode, pa ga rasječete na 5-6 djelova i pospete posijama. Može se i kuhat sušeno povrće (grah, grašak, leća, mrkva, mahune) ali se kuhano povrće treba osušit od vode rasprostiranjem na rešetke ili krpe ili uvaljat u posije. (2-3 žlice po grlu odrasle jedinke) - to je super kalorična hrana za zimu.

Postoji i silaža, silirat možete kukuruz, repu, ciklu, kupusnjače... ali to vam vjerojatno nije interesantno.

Ako ima više interesa stavit ću vam tablice sa kalorijskim vrijednostima, ali imajte na umu da vi te tablice morate umanjivat za 10-20% jer vi zečeve ne tovite.
d@d@ is offline  
Old 08.06.2007., 17:18   #14
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
OK društvo, bolje savjete će te sigurno dobit na zecovi.net, ja sam seljak imam farmu kunića i mene jako smeta ovo što vi stavljate kao postulat nema zelenog do 6 mjeseci - to nije istina.

Zečevi sa 8 mjeseci ulaze u rasplodni cilus, sa 6 su zreli, ali za zdravu jedinku bi bilo dobro pričekat do 8 mjeseca.

Zvanični veterinarski normativ kaže ovako:
- mladi zečevi moraju biti u leglu do 30 dana starosti (minimum), uzgajivaći ostavljaju 5-7 tjedana (više zbog ženki nego zbog mladunaca)

Dakle mali zečići počinju gickat izvan kotilice nakon 20-30 dana, ali ona ih i dalje doji, pa onda hranite ovako uvijek prvo suho (sijeno) po mogućnosti bi najbolje bilo da ga imaju cijelo vrijeme, u periodima kad mladi počinju jest onda upotrebljavajte kaloričnije sijeno, lucerkino ili djetelinske smjese.

Zdravi odrasli kunić smije dobiti dnevno 600-800 g trave u dva obroka i jako treba pazit da na vrućini ne povene i na hladnoći ne smrzne, povtnih ostataka duplo manje, voće samo kao poslasticu.

Malim životinjicama smijete davat oprezno zeleno, ali ako zeko tek počinje jesti onda je njemu za obrok dosta dva lista radića ili jedan list korabe ili 3 koluta mrkvice ili tanka kriška jabuke i mora prije toga jesti sjeno.

Postoji i nešto što se zove "izmjena sezona", ako je bila zima i zečevi su jeli samo sijeno ne možete onda odmah gurnut 0,5 kg zelenog čim ga ima, treba počet sa malim obrocima 5 -10 dkg i postupno povećavat obrok kroz 3 tjedna.

Nikako ne smijete davat: mekane salate, zeleno od paprike, paradajza (plod kao poslastica da), luka, graha (kuhana zrna posušena da malo poslastica), krastavaca (da ploda malo), tikvica (da ploda - zgodan je za dodavanje soli i vitamina tanku šniticu popaprite sa tim).

Zeko smije skoro svo voće koje raste kod nas, trešnje, jagode, višnje, jabuke (višak možete osušit i namočit pa dat namočene - ali ne mokre), jezgričavo voće (orasi, lješnjaci, kikiriki, bajame) moraju bit očišćeni, rajčice, breskve, lubenice sve i kora, olupine od graška, listovi od artičoka, kruške, - ali to su sve poslastice toga dajete malo. Ja nikad nisam eksperimentirala sa egzotičnim voćem pa za to trebate proguglat. Ovo sa suhim voćem meni izgleda prekalorično, ja ne bi davala više od jedne jušne žlice dnevno.

Kunić može jesti i kuhanu hranu, recimo jako je dobro dojnoj ženki skuhati krumpir u kori i onda ga ohladite izvan vode, pa ga rasječete na 5-6 djelova i pospete posijama. Može se i kuhat sušeno povrće (grah, grašak, leća, mrkva, mahune) ali se kuhano povrće treba osušit od vode rasprostiranjem na rešetke ili krpe ili uvaljat u posije. (2-3 žlice po grlu odrasle jedinke) - to je super kalorična hrana za zimu.

Postoji i silaža, silirat možete kukuruz, repu, ciklu, kupusnjače... ali to vam vjerojatno nije interesantno.

Ako ima više interesa stavit ću vam tablice sa kalorijskim vrijednostima, ali imajte na umu da vi te tablice morate umanjivat za 10-20% jer vi zečeve ne tovite.
...pobogu kakav krumpir kunicima koji su kucni ljubimci i samo to....ja imam doma vraga malog,zenku i mislim da joj je prehrana koju joj dajem cist dovoljna sa obzirom da je samo kucni ljubimac,mislim i vise je od toga ali za tov sigurno nije...ne podcjenjujem ja vas koji uzgajate zeceve ali kad se govori o kunicima koji su doma sa ljudima mislim da se takve stvari nebi trebale spominjat jer bi mu stvarno netko mogao u kavez turnut krumpir ...bokte ova moja se odma malo poveca ako samo malo povecam kupovnu hranu,tak je bilo u pocetku dok se nismo prilagodili pa kak bi onda izgledala da joj krumpir dajem ...mislim da je njima dovoljno prvenstveno sijena,zelenog lisnatog povrca i malo suhe hrane da budu ok ako ih se ne koristi za tov...naravno uz voce kao poslasticu
sanjo is offline  
Old 08.06.2007., 01:00   #15
Hmm,ja se svom zecu bojim dati neku hranu,npr. neko voce,da ne ugine.....
Sutra joj probam dati jabuke.... A smije li bananu???
Ali stvarno,ovo u vaezi lazne trudnoce,svu piljevinu koju stavim u kavez,sve ugura u onu kucicu..... I nije bila s nikojim zecom....
Ja ga pustam skoro svaki dan,a kad zaboravim na nju,sama izadje iz kaveza,otvori vrata i seta po stubistu,kad joj dosadi,sama se vrati u kavez.....
Stipe16 is offline  
Old 08.06.2007., 01:01   #16
hej, pozdrav! ja imam ovnolikog, 2 kile tezak,dvije godine star. voli papati svasta. sijeno obavezno, bomboncici isto (dva dnevno) i kolutici . eh, sad, vi koji se puno brinete: ne brinite! vasi zekovi nikada nece pojesti previse, da im steti! moj obozava bombone, lud, izvodi gluposti samo da ga dobije. ali, kad je sit od sijena ili neceg drugog, on ga nece pojest! da vam pamet stane. jer-njemu je dosta. priroda cini cuda.
dajem mu i voce, a banane obozava! jako je smijesan kad je jede, jer se cuje mljackanje, a i ima neke smijesne tikove od zadovoljstva i srece.

inace, zekovi se linjaju kad god je toplo, a to znaci i ljeti, ali i zimi, zbog grijanja u stanu. u prosjeku, svaka 2 mjeseca linja.
sve u svemu, svakako posjetite www.zecovi.net. ja sam tamo svasta naucila.

inace, imam i pitanje: mom je gajba nekak mala postala (otprilike je metar sa pola metra), dosta je on i vani, ali opet je puno i u gajbi. otprilike pola vremena slobodan, pola ne. ja bi mu rado kupila novu, vecu. medutim to kosta. ovu sam kupila u pet centru, i kostala je 150 kn. ako netko zna gdje se moze kupiti malo veca gajba i za koje novce?
__________________
Svi bi se vratili prirodi, ali nitko ne bi išao pjesice.
pikola is offline  
Old 08.06.2007., 01:12   #17
Quote:
Zečevi sa 8 mjeseci ulaze u rasplodni cilus
a nene, postaju puno ranije, sorry al livy je imao testise spuštene sa 6mj, i to kad sam ih otkrila, a ziher ih je imao i prije, samo ja nisam gledala...jer su nam rekli da je ženkica

sorry, al gajba metar sa pol metra u pet centru ne košta 150kn, daj si ju ponovo izmjeri

ponovo spominjem ljubimac, 280kn gajba idealna za kuniće, rabbit 100, a veće su naravno skuplje
gajbe se naručuju online, jer ih u dućanu nemaju di staviti
zlocka is offline  
Old 08.06.2007., 02:14   #18
moj mužjak je imao spuštene testise s 4 mjeseca.

krizia, nemoj se zezati s čokoladom pogotovo s bebom kunićem. a i sve te bonkase i lizalice, što da velim... nije ti to dobro. pogledaj malo sastav hrane koju kupuješ za njega i usporedi s njegovom prirodnom hranom...
btw, nema razloga da se tvoj kunić ne slaže s ovnolikim, samo je preporučljivo da su različitih spolova, al se onda treba paziti da ne dođe do oplodnje.

što se zelenog za do 5 mjeseci tiče, nisam se ni ja držala tog pravila 100%, dala sam tu i tamo komadić voća ili kakvog korjenastog povrća, ali rijetko, nisam se baš htjela igrati.
__________________
It's always funny until someone gets hurt, and then it's just hilarious!
parabola is offline  
Old 08.06.2007., 13:13   #19
znači bolje da mu dam kolutić banane...i malo voća
a ja sam mislila da ne smijem da je malo mali...i da će mu napuhnut želudac
ali bome je veelik...znači oni sa spuštenim ušima su ovnoliki...oni koštaju oko 250,00 ...
nego kako ste ih naučili da izvode vratolomije...ja sam sretna kad mu rečem dođi i on dođe.. ..nije baš da sluša...plahi su dosta
krizia is offline  
Old 08.06.2007., 13:19   #20
Jutros sam joj da jabuke,1/4 i dajem joj iz ruke,jede normalno,stavim jabuku u posudicu,nece,opet uzmem u ruku,oce....
Kad je moja okotila mlade,kad su imali mozda misec dana,jedan je bia muski, 3 zenske,on je skaka na njih!!!!!
Stipe16 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.