Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2007., 16:39   #1
Alergija na nakit

imam strašnu alergiju na prstenje... nosila sam prsten koji mi je dečko poklonio prije više od 2 god. i nisam imala problema do prije par mjeseci... onda sam počela stalno prebacivati prsten na drugi prst... ali već nakon par sati mi se stvore kraste, bubuljičice, izgledaju prestrašno, ko' opekotine visokog stupnja između prstiju. Probala sam sa drugim metalima (ovaj je bio srebrni), da testiram jer ću morati nekad skoro nositi i zaručnički i vjenčani prsten, pa da vidim koji mi metal odgovara, ali čak mi smeta i bižuterija...
Ne nosim već nekoliko tjedana ništa, ali ova opekotina između dva prsta nikako da prođe...
Jel' znate nešto što može pomoći?
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 09:57   #2
mojoj prijateljici je kod alergije (ne sjećam se koje) pomogao zg melem
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 10:44   #3
Kćer mi je kao mala bila alergična na neki metalni sastojak u nitnama (mi tako zovemo metalne kopčice na odjeći), te u bižuteriji. Nisam joj smjela kupovati majice s nitnama, jer se osipala na mjestima koja su dodirivala kožu.
Od bižuterijskih lančića odmah joj je bio crven vrat.
Nastalu iritaciju smirivali smo mazanjem Bepanthen kremom.
Nismo je vodili na alergotestove, jer je alergen (čini mi se da se zove nikal) bilo razmjerno lako izbjegavati
Nikada joj nije smetalo zlato (stalno ima zlatne naušnice, a u nekim svečanim prigodama nosila je zlatni lančić i narukvicu).
Međutim, negdje sa 7-8 godina prestala joj je spomenuta alergija. Danas je u pubertetu i može normalno nositi svu bižuteriju i svu odjeću, bez obzira na metalne sastojke.
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 13:13   #4
hm


prije koliko ti je to počelo?

moguće da si alergična na metale, a koje, to će ti najbolje pokazat alergološko testiranje.. može bit da ti ovih dana znoj još više kumuje tome.. cure koje inače mogu nosit prstenje dobiju tak taj osip u ljetnim danima, ali prođe..
dok ne budeš sigurno što i od čega je, najbolje ti je prstenje skidati kad ideš spavat ili kad si doma, odnosno stavljat ga samo kad ideš negdje, da se vidi
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 13:18   #5
oni koji su alergicni na bizuteriju imaju problema s niklom

ako reagiraju na odredjeni srebrni (zlatni) prsten onda taj nije bio od 'cistog' zlata ili srebra...

tako je to kod mene
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 13:43   #6
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
Jel' znate nešto što može pomoći?
nekima pomaže da metal prelakiraju bezbojnim lakom za nokte ili auto lakom u spreju
nekima niti to
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 15:54   #7
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
oni koji su alergicni na bizuteriju imaju problema s niklom
jel to onda kad pozeleniš na dijelu gdje je bio nakit? meni se to događalo kod bižuterije
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 23:48   #8
ne, nakit sjaji, al meni se po prstima stvore bubuljičice, kraste, kao opekotine...

Zapravo niti jedan nakit nije "čisto" zlato/srebro/... već u sebi uvijek ima nikla... Ja sam na svo prstenje alergična, počelo prije nekih pola godine (znači, nije do ljeta)... i ne smetaju mi ni naušnice, ni ogrlice, ni narukvice... ništa, samo prstenje... Pokušala sam i to da skidam, ali ništa... već nakon sat-dva dobijem "znakove", kojih se već nekih mjesec dana ne rješavaju. Kupila sam kremu koja navodno pomaže, meni eto još ništa, a od jučer cijelo vrijeme mazuckam...
E da, nije mi pomoglo ni premazivanje prstenja...

Ajmo još ideja...
brainstorming
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 00:54   #9
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post

Zapravo niti jedan nakit nije "čisto" zlato/srebro/

zato sam i stavila navodnike

prstenje, narukvice i lancice podnosim ako su vrlo blizu cistog... srot zlato i srebro uzrokuje osip i 'vodene' pristice

nausnice ne mogu niti od 'najcistijeg'...

kad pozeleni to je reakcija na supstancu koja se izlucuje znojem a ne stvar alergije...

rjesenje?

nosim samo jednu srebrnu narukvicu s kojom nemam problema
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 11:59   #10
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
imam strašnu alergiju na prstenje... nosila sam prsten koji mi je dečko poklonio prije više od 2 god. i nisam imala problema do prije par mjeseci... onda sam počela stalno prebacivati prsten na drugi prst... ali već nakon par sati mi se stvore kraste, bubuljičice, izgledaju prestrašno, ko' opekotine visokog stupnja između prstiju. Probala sam sa drugim metalima (ovaj je bio srebrni), da testiram jer ću morati nekad skoro nositi i zaručnički i vjenčani prsten, pa da vidim koji mi metal odgovara, ali čak mi smeta i bižuterija...
Ne nosim već nekoliko tjedana ništa, ali ova opekotina između dva prsta nikako da prođe...
Jel' znate nešto što može pomoći?
ja do neke 12-13 godine nisam imala problema sa alergijama.
Ali sam u to doba dobila flegmonu od uboda ose i naravno zavrsila u bolnici na pencilinima. (dva tjedna sam svaki dan dobivala inekciju pencilina)
Nakon toga sam postala alergična na sav nakit nebitno od cega je napravljen i sad ne mogu nositi ni remen ni traperice a da ispod nemam potkosulju.
I negdje sam citala da antibiotici i pencilin mogu izazvati alergije.
rosalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 13:58   #11
ja imam alergiju na bizuteriju. cim stavim neke žlj nausnice, odmag pocne svrbit, gnojit se crvenit.
treba izbjegavat nosenje nakita koji izazivaju alergije.

zato ja samo zlato i srebo
__________________
cola je lijek!
snjoxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 12:31   #12
meni je jedini lijek ne nositi ništa osim zlata. kopče od grudnjaka tj. sve one koje idu direkt na kožu moraju biti plastične ili dobro izolirane materijalom..
no nije ni svo zlato dobro zlato pa treba birati samo renomirane zlatarne
elala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 14:55   #13
ja sam odmalena alergična na svu bižuteriju, mogu jedino zlato. ponekad nosim srebro, ali ono loše mi stvara alergiju, mada nađem i ono čisto koje dobro podnosim (trenutno nosim srebrni prsten kupljen u zlatarni koji mi nimalo ne smeta)

naušnice mogu nositi jedan dan max. i onda počne svrbež i crvenilo
nekada davno sam dobila mast Betrion kojom sam mazala upaljena mjesta, onda ju više nisu imali u ljekarni pa mi je dala zamjensku, Nistatin mast od plive, ali nije tako dobra, ako nađete Betrion ona je baš za to
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 15:09   #14
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
ne, nakit sjaji, al meni se po prstima stvore bubuljičice, kraste, kao opekotine...

Zapravo niti jedan nakit nije "čisto" zlato/srebro/... već u sebi uvijek ima nikla... Ja sam na svo prstenje alergična, počelo prije nekih pola godine (znači, nije do ljeta)... i ne smetaju mi ni naušnice, ni ogrlice, ni narukvice... ništa, samo prstenje... Pokušala sam i to da skidam, ali ništa... već nakon sat-dva dobijem "znakove", kojih se već nekih mjesec dana ne rješavaju. Kupila sam kremu koja navodno pomaže, meni eto još ništa, a od jučer cijelo vrijeme mazuckam...
E da, nije mi pomoglo ni premazivanje prstenja...

Ajmo još ideja...
brainstorming
imam ja jednu ideju
možda je problem u pranju ruku odnosno posuđa bez rukavica pa ti deterdžent, sapun ili voda ostane pod prstenom pa si u stvari alergična ne na nakit već na sapun ili deterdžent?
a za opekotinu, odi kod dr, samoliječeći možeš napraviti veću štetu
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 16:05   #15
rijetko je tko alergičan na zlato... većinom svima smeta bižuterija
__________________
Don`t spend time with someone who doesn`t care spending it with you.
k-a-t-y is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 21:36   #16
Alergija, ali ne na pelud

neka se premjesti ova tema ako treba.

imam zlatno-srebrni prsten (zaručnički) koji sam godinama (3 godine) nosila na lijevoj ruci, pa sam ga prebacila na desnu ruku (2 godine) i sada sam ga vratila na lijevu ruku (prije 2 tjedna) i odjedanput, prije 5 minuta, dobila nekakav gadan opis.
točno tamo gdje je prsten bio mi se sve nabubrilo i sada me svrbi kao ludo i jako boli. ne znam kaj da radim. na zlato nisam nikad bila alergična. kaj je moguće da sam postala?
Reina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 21:07   #17
bump


hvala ljudovi na pomoći... prošlo je...
Reina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 16:38   #18
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
imam strašnu alergiju na prstenje... nosila sam prsten koji mi je dečko poklonio prije više od 2 god. i nisam imala problema do prije par mjeseci... onda sam počela stalno prebacivati prsten na drugi prst... ali već nakon par sati mi se stvore kraste, bubuljičice, izgledaju prestrašno, ko' opekotine visokog stupnja između prstiju. Probala sam sa drugim metalima (ovaj je bio srebrni), da testiram jer ću morati nekad skoro nositi i zaručnički i vjenčani prsten, pa da vidim koji mi metal odgovara, ali čak mi smeta i bižuterija...
Ne nosim već nekoliko tjedana ništa, ali ova opekotina između dva prsta nikako da prođe...
Jel' znate nešto što može pomoći?
Ne šali se s tim! Radi se o kontaknom dermatitisu gdje je nikal sigurno osnovni alergen. Meni je pocelo prije 15-tak godina i isto nisam puno obracala paznju na to sve dok mi kontaktni dermatitis nije "prerastao" u dishidrozu (pompholyx) - ima tema na Forumu vec.
Obavezno za pocetak odstrani bizuteriju, vodi racuna da ti je remencic na rucnom satu plastican, na trapericama nitne da ti ne dodiruju direktno kozu, vodi racuna da kad kupujes kakve nausnice u njima nema nikal, najbolje nemoj nikako nositi bizuteriju. Inace sudje tipa nehrdjajuci celik ne bi trebalo sadrzavati nikal, ako radis s novcem tj. kovanicama one su ful toga zla - nosi pamucne rukavice, privjesak za kljuceve isto obrati paznju!!!
Za sad ti se formirao kontaktni dermatitis na maloj povrsini, tj. ekcem koji tesko zacjeljuje. Posavjetuj se s lijecnikom (on ce ti najvjerojatnije prepisati neku kremicu koja sadrzi kortikosteroid da ti to zaraste).
Idi na Salatu na patch test da vidis sto ti je jos od alergena pozitivno.
__________________
"Postoje samo dvije beskonačne stvari - svemir i ljudska glupost... ali za svemir nisam baš potpuno siguran" A. Einstein
AHSATAN GNUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 05:10   #19
eh da...kao sto su vec rekli, to je kontaktni dermatitis na nikl, a cesto i na kobalt jer su srodni metali
ja se s tim borim godinama, pojavilo se nekad u prvom-drugom r. srednje, i samo se pogorsavalo...prvo su bile u pitanju nausnice jer sam ludila za onim od bizuterije (tesko im odoliti ) pa zatim ogrlice, da bi se nastavilo s kopcama na kaisevima, nitnama na hlacama, imala sam neki kupaci kostim s metalnim kopcama na naramenicama, uzas zivi...
tek sam nedavno uradila taj alergotest, i otkrili su mi III stupanj alergije na nikl i II stupanj na kobalt. Dermatolog kaze da se ne moze izlijeciti, nego eto izbjegavati takve predmete. koristila sam puno kremica,masti,gelova,svega...pocev od onih djecijih pa nadalje. Nista mi nije pomoglo na duge staze, tesko mi je kontrolirati posebno sto se tice odjece i ljeti...uzasno mi je da moram svaki put oblaciti potkosulju kada zelim obuci farmerice...a ako je slucajno ne obucem pocne svrbiti kao ludo na sred tramvaja,kafica ili gdje sam vec...a ko se bori s tim zna kako je tesko oduprijeti se
eh da i odnedavno sam primijetila da se takav osip prosirio na laktove i koljena. Je li se jos kome to desilo? Moje objasnjenje bi bilo da je koza tu najvise suha, a ti alergeni ili sta vec se prenose krvlju pa... gubim se dalje Moja dok nije uopce reagirala na to, kaze i dalje kontaktni dermatitis. Prijatelj mi je iz Crne Gore donio melem od nekog njihovog travara, koji se koristi za teske opekotine, i pomaze puno kod oziljaka tj onih tragova na kozi zbog tog dermatitisa (ko je nedisciplinovan kao ja pa se mora pocesati-grozno) a i umiruje kozu i fino mirise
Eh jos nesto (sorry na dugom postu,ali prvi put sam naletila na nekog ko ima iste probleme pa izbacujem sve iz sebe ) cula sam za terapiju botoxom za te alergije... moze li to pomoci, nije mi jasno kako
lijep pozdrav
MelonDee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 09:56   #20
i ja sam žrtva nikla u nakitu. Zbog toga nosim samo zlato i bijelo zlato i eventualno mogu još nositi drvene perle i tako nekakve materijale koji sigurno u sebi ne sadrže nikal. naušnice mi obavezno moraju imati kopče od bijelog zlata.
zuko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.