Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2010., 18:48   #1001
Quote:
Raizo kaže: Pogledaj post
Najbolje da nazoveš referadu i objasniš im situaciju i zamoliš ih da ti nekako izađu u susret s obavezama koje moraš odraditi - neka ti daju opciju da naknadno odradiš predavanja i vježbe koja ćeš propustiti tih mjesec-dva koliko te neće biti jer da bi mogao izaći na ispit moraš imati potpis u indexu, a da bi ga zaradio moraš biti na svim predavanjima tako da ti je to sve nekako povezano...
Uglavnom vjerujem da će te oni tamo na faxu razumjeti i reći ti savjete što i kako da odradiš, ne brini

A za što brži oporavak sad prije operacije koncentriraj se najviše na zadnju ložu, no ni kvadriceps nemoj zaboraviti. Sa zadnje lože ti skidaju dio i koriste kao ligament tako da poslje toga kad kreneš s rehabilitacijom vidjet ćeš koliko je slaba i neaktivna u početku. Obavezno pitaj doktora koje vježbe smiješ raditi odmah poslje operacije i neka ti ih sve objasni i drži se toga svaki dan kao pijan plota jer ako se opustiš i ne radiš ništa mišići će ti atrofirati i oporavak će ti trajati duže i teže.
Stiskanje kvadricepsa što je više puta moguće tijekom dana, raditi na punoj ekstenziji i fleksiji koliko ide s tim da do drugog tjedna bi trebao postići nekih 90-100° tako da čim to postigneš kreni i sa stacionarnim biciklom bez opterećenja, a poslje postupno povećavati onoliko koliko sam osjetiš da možeš jer bicikl je definitivno najbolja vježba za jačanje noge i razgibavanje koljena. Položaj neka ti bude malo povišeni ali opet ne da ti je pri donjoj točki pedale noga full izravnata već da bude blago savijena...I čučnjeve radi do nekih 30-40° prvih par tjedana jer je super za kvadricepse i ako se budeš toga držao na nogama si za par dana
Poslje kad si na nogama bez štaka sve to ide puno brže jer samim hodanjem noga najbolje jača i osjećat ćeš se sve sigurnijim u koljenu...
I ne zaboravi ledirati koljeno već prvi tjedan od operacije što je više moguće, barem 3 puta dnevno i drži nogu na povišenom ispod pete da si što više smanjiš oteklinu na koljenu jer s njom niti možeš punu fleksiju napraviti niti možeš hodati normalno...prvih 2-3 tjedna to ne smeta, a ionako nije bitno jer se slabo krećeš, ali kad kreneš s vježbama i hodanjem itekako zna stvarati probleme tako da što je manje imaš to će ti biti bolje zato kreni odmah s krioterapijom jer ti može samo pomoći
Hvala, na iscrpnim informacijama nadam se da će sve biti ok s operacijom,a sve ovo poslije ovisi o meni koliko zagrizem(a zagrist cu) pa sto bude bude.Bitno je raditi svaki dan jer masa ljudi se zapusti i to ne vodi nikamo i sve se komplicira.Vjezbanje nece biti problem jer sam vec prosao raznih tortura na travnjaku tako da me nista ne moze iznenadit. Led je zlato 100 puta sam ledio zglob i aduktor hehe tako da tu nije ništa nepoznato. hvala,samo hrabro
čobs is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 10:53   #1002
Kolko se čeka operacija kod doktora Jankovića?
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 12:18   #1003
Quote:
josip4 kaže: Pogledaj post
Kolko se čeka operacija kod doktora Jankovića?
Oko 6 mjeseci...
čobs is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 19:49   #1004
To je stvarno puno, može li mi netko reći pošto sam na bolovanju dali to ide onda bržim putem ili ne?
Jer realno gledano, ja nemogu sa takvom nogom raditi, a kako se HZZO-u onda isplati meni plaćati 6 mjeseci plaću za vrijeme čekanja operacije?
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 22:34   #1005
Ma gle Josipe ja sam imao oznjedu 20. 04 ove godine da bi mi nakon 3 mje rekli da idem na operaciju 20.09 a sredio operaciju 7.7 i evo me sada vozim bicikl polako trčim danas zaigro košarku i supač kako je Jankovič poso napravijo. Da ne zaboravim Jankovič operiro a Hudec je bio asistentaq tako da ne sumljam u njihov rad da je bolilo je ali sada kada glrdam neke forumaše sqa sigurnošču mogu reči da doktorima baš i nije uspio poso
evo več 3 za redom terapija a za nekih 4 tjedna kontrola DA ima još nekog cimanja ima ali se super osječam
__________________
Kako oblikovati potpise
iklarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 00:59   #1006
Trčanje uvesti tek nakon 12 tjedana, a kontaktni sport minimum 6 mj. od operacije....neki fizijatri predlažu i do godine dana - toliko traje potpuni oporavak prednjeg križnog ako se pridržavaju sva pravila i sve vježbe vrše svakodnevno....
Ikaruse tvojih 7 tjedana i već na košarci ne uspjeva ni Kobe Bryantu koji je sada odradio "samo" artroskopiju koljena i očekuje se da do početka sezone možda bude spreman za prve utakmice. Radije predahni i čuvaj to koljeno još uvijek da ne bi morao uskoro opet pod nož jer ti noga još ni blizu nije jaka kao ona zdrava, a gdje još da trpi neke rotacije koljena i nagle pokrete - ne vjerujem da ti je Janković dao zeleno svijetlo za takve stvari

Josipe lista čekanja kod Jankovića je 6 mj. minimum, tako da probaj nešto preko veze ako uspiješ ili privatno ako si pri novcima, no ima i drugih koji će to odraditi vrlo kvalitetno pa se raspitaj još malo...evo recimo u Sl. Brodu ekipa radi vraški dobar posao s prednjim križnima, sistemi isti kao i kod Jankovića, rezovi skoro identični - baš smo uspoređivali nekidan u toplicama
Osoblje i fizijatri za nijansu kvalitetniji nego u Sv. Duhu jer rade s tobom odma prvi dan nakon operacije i ne puštaju te iz bolnice dok ne postigneš 90° fleksije. Poslje toga ti daju obrazac vježbi i upute na papiru čega se sve pridržavati po tjednima tako da momci od tamo dolaze u toplice kud i kamo u boljem stanju nego mi ostali. Dobio sam i te upute s vježbama pa ako budeš htio poslat ću ti mailom.
Za Lovran su isto svi puni hvale i dobro rade ali mi se ne sviđa njihov stari režim popravljanja prednjeg križnog jer ti razvale cijelo koljeno, skidaju s patele i onda imaš onaj gadan rez posred cijelog koljena koji će ti svakako ostati vidljiv...

Meni će sada biti 7. tjedan od operacije i vratio sam hodanje u normalu i terapije su mi službeno završile danas. U ovih 3 tjedna što sam bio tamo skroz su mi pomogle i osovile me na noge u roku par dana - od prvog dana kad ni u bazen nisam mogao ući, a kamoli neke druge vježbe, do danas kad je već sve skoro normalno s nogom, mogu reći da je razlika očita i važnost tih toplica golema
Ovaj zadnji tjedan terapija je više bio rutina nego nešto što će mi puno više ojačati nogu jer su vježbe sada postale slabe i napredak više nije bio toliko očit, tako da sam otišao na sportski odjel i tamo krenuo sa ozbiljnijim vježbicama da ipak malo ubrzam to jačanje mišića, a i vježbe propriocepcije su vrlo bitna stvar u cijeloj toj priči a njih nisam imao u regularnim terapijama tako da je i to bio jedan od razloga...svakako preporuka za raditi i uvesti u vježbe
Raizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 19:19   #1007
Quote:
Raizo kaže: Pogledaj post
Trčanje uvesti tek nakon 12 tjedana, a kontaktni sport minimum 6 mj. od operacije....neki fizijatri predlažu i do godine dana - toliko traje potpuni oporavak prednjeg križnog ako se pridržavaju sva pravila i sve vježbe vrše svakodnevno....
Ikaruse tvojih 7 tjedana i već na košarci ne uspjeva ni Kobe Bryantu koji je sada odradio "samo" artroskopiju koljena i očekuje se da do početka sezone možda bude spreman za prve utakmice. Radije predahni i čuvaj to koljeno još uvijek da ne bi morao uskoro opet pod nož jer ti noga još ni blizu nije jaka kao ona zdrava, a gdje još da trpi neke rotacije koljena i nagle pokrete - ne vjerujem da ti je Janković dao zeleno svijetlo za takve stvari

Josipe lista čekanja kod Jankovića je 6 mj. minimum, tako da probaj nešto preko veze ako uspiješ ili privatno ako si pri novcima, no ima i drugih koji će to odraditi vrlo kvalitetno pa se raspitaj još malo...evo recimo u Sl. Brodu ekipa radi vraški dobar posao s prednjim križnima, sistemi isti kao i kod Jankovića, rezovi skoro identični - baš smo uspoređivali nekidan u toplicama
Osoblje i fizijatri za nijansu kvalitetniji nego u Sv. Duhu jer rade s tobom odma prvi dan nakon operacije i ne puštaju te iz bolnice dok ne postigneš 90° fleksije. Poslje toga ti daju obrazac vježbi i upute na papiru čega se sve pridržavati po tjednima tako da momci od tamo dolaze u toplice kud i kamo u boljem stanju nego mi ostali. Dobio sam i te upute s vježbama pa ako budeš htio poslat ću ti mailom.
Za Lovran su isto svi puni hvale i dobro rade ali mi se ne sviđa njihov stari režim popravljanja prednjeg križnog jer ti razvale cijelo koljeno, skidaju s patele i onda imaš onaj gadan rez posred cijelog koljena koji će ti svakako ostati vidljiv...

Meni će sada biti 7. tjedan od operacije i vratio sam hodanje u normalu i terapije su mi službeno završile danas. U ovih 3 tjedna što sam bio tamo skroz su mi pomogle i osovile me na noge u roku par dana - od prvog dana kad ni u bazen nisam mogao ući, a kamoli neke druge vježbe, do danas kad je već sve skoro normalno s nogom, mogu reći da je razlika očita i važnost tih toplica golema
Ovaj zadnji tjedan terapija je više bio rutina nego nešto što će mi puno više ojačati nogu jer su vježbe sada postale slabe i napredak više nije bio toliko očit, tako da sam otišao na sportski odjel i tamo krenuo sa ozbiljnijim vježbicama da ipak malo ubrzam to jačanje mišića, a i vježbe propriocepcije su vrlo bitna stvar u cijeloj toj priči a njih nisam imao u regularnim terapijama tako da je i to bio jedan od razloga...svakako preporuka za raditi i uvesti u vježbe
Sory ako si se malo se uzrujo. Naravno da mi nije dao zel svje za neke stvari. Ali da sam malkice zahaklo jesam Tako da se ne brineš nego da gledaš ono kaj ti radiš i da se naravno brzo oporaviš. I kaj da ti još velim na to pozzz
__________________
Kako oblikovati potpise
iklarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 19:47   #1008
Ma nisam se ja ništa uzrujao, krivo si me shvatio, to je ipak tvoje koljeno, samo ti želim reći da ti još nikako nije vrijeme za sport - radije pričekaj još koji mjesec da se oporaviš što kvalitetnije, a poslje ćeš imati brdo vremena za loptanje i ostalo
Raizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 10:38   #1009
Strgo sam koljeno - a skijao bih

Pozdrav svima koje muči koljeno!
Ja sam ove godine krajem ožujka na glečeru Molltaller razvalio desno koljeno - mokar snijeg, dvije pive u guzici i udri nizbrdo! Eto mi sad, mislio sam, gotova skijaška karijera... Čudno - nije me boljelo baš niš, ali je noga bila ko u crtiću - potkoljenica je bila pod takvim kutem da nisam mogo vjerovat. Uglavnom, po povratku u zg odvezlo me u traumu - popucali lateralni i prednji križni, stavilo me u tutor longetu, a nakon tjedan dana dobio sam ortozu koju sam nosio mjesec-dva, skidao ju po noći (nemreš spavat) i sam razgibavao koljeno. Bio sam i na MR, potvrđene sve dijagnoze, a malo su načeta i oba stražnja roga menisukusa. Danas sam, bez ikakve rehabilitacije, pet mjeseci nakon razvaljotke, super - normalno hodam, mogu čučnuti (iako ne baš naglo), igram badminton (iako ne pokušavam stići svaku kratku loptu). Naručen sam u traumi za rekonstrukciju prednjeg križnog, ali su me upravo jučer odgodili - operacijske sale su im u rekonstrukciji. Ne znaju kad će opet primati u obradu »hladni pogon«. Sad sam u dvojbi - da odustanem od operacije do daljnjeg ili ne? Mogu li si naštetiti koljenu ako se bavim sportom par godina bez prednjeg križnog? Znam da je rehabilitacija min 3 mjeseca, a ja bih u prosincu na skijanje, zatio sam i forsirao operaciju što prije. Molim nekog tko je prošao sličan put da mi javi - kakva su iskustva sa sportskim ortozama - ja bih opet na skijanje. Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvom komentaru baziranom na osobnom iskustvu.
esve is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 12:24   #1010
Quote:
esve kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima koje muči koljeno!
Ja sam ove godine krajem ožujka na glečeru Molltaller razvalio desno koljeno - mokar snijeg, dvije pive u guzici i udri nizbrdo! Eto mi sad, mislio sam, gotova skijaška karijera... Čudno - nije me boljelo baš niš, ali je noga bila ko u crtiću - potkoljenica je bila pod takvim kutem da nisam mogo vjerovat. Uglavnom, po povratku u zg odvezlo me u traumu - popucali lateralni i prednji križni, stavilo me u tutor longetu, a nakon tjedan dana dobio sam ortozu koju sam nosio mjesec-dva, skidao ju po noći (nemreš spavat) i sam razgibavao koljeno. Bio sam i na MR, potvrđene sve dijagnoze, a malo su načeta i oba stražnja roga menisukusa. Danas sam, bez ikakve rehabilitacije, pet mjeseci nakon razvaljotke, super - normalno hodam, mogu čučnuti (iako ne baš naglo), igram badminton (iako ne pokušavam stići svaku kratku loptu). Naručen sam u traumi za rekonstrukciju prednjeg križnog, ali su me upravo jučer odgodili - operacijske sale su im u rekonstrukciji. Ne znaju kad će opet primati u obradu »hladni pogon«. Sad sam u dvojbi - da odustanem od operacije do daljnjeg ili ne? Mogu li si naštetiti koljenu ako se bavim sportom par godina bez prednjeg križnog? Znam da je rehabilitacija min 3 mjeseca, a ja bih u prosincu na skijanje, zatio sam i forsirao operaciju što prije. Molim nekog tko je prošao sličan put da mi javi - kakva su iskustva sa sportskim ortozama - ja bih opet na skijanje. Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvom komentaru baziranom na osobnom iskustvu.
esve, za kad je bila zakazana operacija, moja je za 15.11. i baš me zanima , da li ću i ja upasti u tu njihovu rekonstrukciju
Lotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 12:32   #1011
Ja sam u 1. mjesecu strgala prednji križni i danas je to koljeno lagano otečeno,nakon napora i malo više.Nemam niti ja naglog čučnja, uglavnom se oslanjam na desnu nogu.Osjećam tromost tog koljena kao da zaostaje u fazi i sve šta je pravocrtno je super.Baš sam krenula sa teretanom žestoko, misleći do termina operacije 15.11. ću biti u top formi kad si me ti sada "oduševio" s tom viješću o op.salama.
Lotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 12:47   #1012
Quote:
Lotus kaže: Pogledaj post
Ja sam u 1. mjesecu strgala prednji križni i danas je to koljeno lagano otečeno,nakon napora i malo više.Nemam niti ja naglog čučnja, uglavnom se oslanjam na desnu nogu.Osjećam tromost tog koljena kao da zaostaje u fazi i sve šta je pravocrtno je super.Baš sam krenula sa teretanom žestoko, misleći do termina operacije 15.11. ću biti u top formi kad si me ti sada "oduševio" s tom viješću o op.salama.
Lotusica, ak si i ti planirala operaciju u traumi (ja sam trebao biti operiran na odjelu 4, II. kat), onda ti ne bi bilo loše da ih nazoveš ovih dana i raspitaš se. Naime, mene je doc naručio još prije 2,5 mjeseca, računajući da će dotle svi radovi biti gotovi, ali mi je jučer rezignirano rekao da bi najradije koknuo šljakere koji rade na obnovi kad ih vidi kako sporo rade. Vjerojatno je lova u pitanju, bilo da je izvođač radova krepo s financijama, bilo da je bolnica u qurtzu s lovom. Kako bilo, ja nadobudno odradio nalaze, lkrv, RTG pluća, EKG, internist, odradio sastanak a anesteziologinjom u traumi, psihofizički, mentalno i svakojako se pripremio za operaciju, pokupio brdo korisnih i nekorisnih info, razgovarao s nekoliko frendova koji su to već prošli (zanimljivo kako svako ima dosta drugačiju priču), spremio torbu, oprostio se s klincima, frendovi obećavaju posjete u bolnici, i tako to - kad jučer dođem u 08,00 javit se sestrama, a ono vele - sad će šef, a njemu neugodnjak, gleda me ko bijelu vranu, veli on računo da će radovi bit gotovi. Sad trenutno zbog toga odgađaju sav hladni pogon, operiraju samo škvadru koja se strgala - prijelomi, otvoreni i teški i tak, a nas ne-hitne, rekonstruktivne, tko zna kad će moć obraditi. Veli mi da i njega to kolje, valjda mu je plaća manja jer nema dost zahvata mjesečno po normi, pa da na odjelu razmišljaju da pređu na rad u dvije smjene - prijepodne hitni, a popodne hladni. Meni je uzeo broj telefona, pa će, kaže, javiti. Najgore mi je kaj sam sve pripremio, a sad će sve to bit ko zna kad, tak da imam previše vremena za razmišljanje, a to nije dobro. a sezona skijanja se bliži, računo sam se oporavit dotle.
esve is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 13:01   #1013
hvala ti, ja čekam termin kod dr.Hudetza (od 30.4.).znači sve isto
Po tvojoj priči možda i ima šanse do 11. mjeseca da radovi budu gotovi.Nalaze sam mislila raditi zadnji tjedan u 10.mjesecu.Bolovanje sam šefu već najavila ( on će biti među najsretnijima da se op. odgodi) ali ja sigurno NE.
Inače koliko se dana cca ostaje u bolnici, idealna varijanta.Jučer da si primljen.....danas operiran......kakada se ide doma,normalno da je sve prošlo ok.?
Lotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 14:10   #1014
Koliko sam ja čuo, a imaš priliku sve pročitati na prethodnim postovima (ima jako korisnih iskustava) najduže si cca. 5 dana u bolnici. Idealan ti je scenarij (na koji sam ja jučer računao) javit se na odjel u ponedjeljak, čvaknu te u utorak, u četvrtak ti zvade dren i u petak (ak je sve ok) ideš mado. Ak se nekaj u tom idealnom rasporedu odgodi, onda ti ne gine ležanje cijeli vikend na odjelu s drugim strgancima, dok se sestre pozdravljaju i idu doma, a ti krepavaš od dosade i žicaš voltarene.
esve is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 21:53   #1015
Lotus-bas sam se pitala gdje si..znaci koljeno ti nije bas 5!?
Esve- zaboravi ovu sezonu skijanja ako se ides operirati ubrzo.treba ti min min 6 mj dobre rehabilitacije, da ne pokidas novi lig. Ja sam svoj isto strgala na skijanju u 2.mj.. Planirala sam operaciju ali radim u turizmu pa jos nikako. Ali odustala sam od nje!! Noga mi je najnajnormalnija i bez lig.trcim, radim,plesem,skacem, cak pokrete s rotacijom izvodim jer sam se zaboravila. Rijetko u takvim kriticnim trenucima osjetim da je nesto malo u koljenu proklizalo milimetar,ali onda ipak stane. Dr nemec a i drugi me uvjeravaju das obzirom ds mi ne iskace koljeno mogu slobodno skijati. Pa sam tako i odlucila, a ako slucajno ikad ispadne idem odmah na rekonstrukciju i gotovo. Moj frend je igrao profi nogomet bez prednjeg kriznog. A i 2 poznanice skijaju bez njega, s malom ortozom bolje reci stitnikom. Ali treba paziti da su ti misici jaki da to mogu nositi, inace nemas sanse. Tako dozivotno u teretanu.
Lotus i esve-jel osjecate nedtabilnost i proklizavanhe koljena?
janicaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 08:48   #1016
Meni koljeno iz čista mira pri hodanju kao da "propadne", ništa ne boli nego je blesav osjećaj kao da ću pasti.I nakon svakog većeg napora me boli pogotovo noću.Trčim i ja lagano, planinarim , u teretani odradim sve ali osjećam da to koljeno nije više moje. Mislim da se ja neću usuditi skijati bez križnog , jer ću se onda skijati kao po jajima a to ne volem ili sve ili ništa.
Lotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 09:19   #1017
Dame, fala Vam na savjetima. Nakon prekjučerašnjeg otkazivanja operacije tak sam zdvojan u vezi budućih poteza da mi svako mišljenje jako pomaže. Nevjerojatno kak te lupi u psihu činjenica da si se, ono, sav pripremio na rezanje, boravak u bolnici i sve ono poslije, a onda te tak zajebu i odgode ti operaciju, poremete ti sve planove - i ni krivom ni dužnom daju ti dodatno vrijeme za razmišljanje. Trenutno sam u fazi da neću ić na rekonstrukciju prednjeg križnog do daljnjeg. Nije to neki revolt (koga uostalom briga za moj prednji križni, osim mene i moju obitelj?), neg normalna posljedica antiklimaksa koji doživiš kad te tak otprde. Uglavnom, ja sam inače prilično jak na nogama, igrao sam nogač ko pionir i junior (u davna vremena), pa su mi ostali jaki mišići. Nakon kaj sam se strgo, nisam baš prakticirao nikakvu rehabilitaciju, neg sam doma malo mahao nogom u krevetu i tak, sve dok nisam skinuo ortozu i počeo koliko-toliko normalno hodati (nekih mjesec i pol od pada na glečeru). U početku sam zbilja hodao ko po jajima, tak da sam bio malo u strahu, ali poslije je bilo sve bolje. Mislim da je ortoza zbilja divna stvar (moja je stara strgala lateralne prije 15-ak godina i dobila je gips na par mjeseci i kad ga je skinula noga joj je bila ko drvo, mjesecima se patila da dobije fleksiju od pišljivih 90 stupnjeva), ali trebalo bi ju nosit stvarno samo toliko da stekneš sigurnost da možeš stat na nogu, a da se ova ne okrene. Nakon toga - bez nje. Neću nikad zaboravit moment kad smo žena i ja krenuli kao vozit bajk na Jarun, negdje dva mjeseca nakon pada, a ja sjeo na sic, ali nisam mogao dovoljno savinut nogu da bi okretao pedale. Danas, evo, 5 mjeseci poslije, imam filing da mi je noga tak dobro da nema nikakve frke da mi se koljeno raspadne ili okrene. Vozim bajk ko Armstrong, igram badminton (to i inače volim, a rekli su mi da je među najopasnijim aktivnostima za koljeno) bez zaštite, ne zato kaj sam neki nedojebeni manijak koji iskušava svoje granice, nego zato kaj osjećam da sam ok i da nema opasnosti za koljeno. Plivam kraul (to mi je omiljeno), iako kad se okrenem na leđno osjećam da mi je desna noga u dva dijela, za razliku od lijeve. Malo osjećam koljeno kad hodam niz štenge, malo mi (ali zbilja vrlo malo) natekne nakon intenzivnog opterećenja), ali ujutro sam opet super i nemam nikakvih problema opterećivati nogu dan za danom. Sad sam odlučio da ću malo žešće oprobati koljeno u idućih par tjedana (jogging po nasipu, badmić s jednim jakim frendom koji me ubije od napora), a ova rasprava na forumu mi je jako koristila jer sam odlučio kupiti dobru sportsku ortozu i ubuduće ju nositi na svakoj aktivnosti, jer - ak sam dobro zaključio - vidim da bih si bez prednjeg križnog mogao dugoročno sjebat meniskus, a onda posljedično i hrskavicu, pa onda za desetak godina šepuckat ko stari deda. Našao sam u Osijeku jednu firmu (Protetika Modular) koja ih radi, izgledaju super i nisu skupe, oko 600-700 kn, a ak neko zna u zg nekaj bolje, bit ću jako zahvalan za savjet.
esve is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 11:21   #1018
Quote:
esve kaže: Pogledaj post
jer - ak sam dobro zaključio - vidim da bih si bez prednjeg križnog mogao dugoročno sjebat meniskus, a onda posljedično i hrskavicu, pa onda za desetak godina šepuckat ko stari deda. Našao sam u Osijeku jednu firmu (Protetika Modular) koja ih radi, izgledaju super i nisu skupe, oko 600-700 kn, a ak neko zna u zg nekaj bolje, bit ću jako zahvalan za savjet.
Ovo je to o čemu razmišljam za ili protiv operacije.
Ne želim za 20 godina ,(kada budem još 10 kg teža , ne budem išla u teretanu, i sve ove opake aktivnosti) kako dr. kaže biti kandidat za umjetno koljeno.
Doktor je rekao i u mojoj dobi (+40) operacija je indicirana ,samo je pitanje koliko se ja želim uhvatiti u koštac sa oporavkom.Ja još glasam "za" , a ako mi daju priliku kao tebi esve, vjerojatno ću reagirati kao i ti, "ma koga vraga mi to sve treba"
Lotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 12:51   #1019
Lotusica, i ja sam u klubu 40+, i meni je najvjerojatnije jedina prava i trajna opcija operacija, ali vrag stalno čuči na lijevom ramenu i šapće mi u uho, tak da je meni najteže samog sebe razuvjeriti da je glupo uopće razmišljati u drugom pravcu. Ipak, kako je sad situacija u traumi takva kakva je, zbog raznih razloga (poslovnih, ali i privatnih), meni nikako ne paše termin krajem godine, odnosno, od 1/10 pa nadalje, tak da ću ja gotovo sigurno odgoditi operaciju tamo negdje do proljeća iduće godine, osim kad bi me doc Ćuti, nazvao u idućih desetak dana da mi javi kako su on i Hudec počeli s hladnim pogonom i da sad imaju brzi termin za mene (a nekako si dozvoljavam sumnju da će me uopće i zvati, jer ipak je sve to prek HZZO, a ne privatno, iako ne želim griješiti dušu). Opet, da sad hodočastim u bolnicu i moljakam, gnjavim, kukam i slične stvari (koje su neki na postovima dobronamjerno preporučavali), to mi se kosi s principima. Moja je odluka da tijekom idućih tjedan-dva odem privatno kod nekog dobrog ortopeda na konzultaciju, da čujem sve mogućnosti koje mi, ranjenici križni, imamo na raspolaganju. Najviše me zanimaju detalji koje nikako nisam mogao dobiti od doc-a, a koje sam u velikim količinama našao na ovom forumu, a osobito me žulja mogućnost i razina vjerojatnosti trajnijih posljedica, ono o čemu, vidim, svi mi razmišljamo. Raspitat ću se kod frendova i nać nekog ortopeda koji će mi, nadam se, za lovu (ma, jebeš par stotina kuna) bit u stanju sa stručne strane objasniti sve što me zanima.
Ipak, izgleda da je meni lakše, jer se stvarno jako dobro osjećam i nemam nikakav strah, koljeno mi ne iskače, ne boli, ne natiče nakon napora, odnosno, sve je to tako minimalno da gotovo da i nije. Kako čitam, s tobom nije takav slučaj, tako da ti onda operacija, zapravo, predstavlja jedinu opciju ak želiš bit sigurna u nogu. Izgleda da je nama muškima ipak lakše, jer uglavnom imamo puno razvijeniju nožnu muskulaturu, iako se ona mora nositi i s proporcionalno više težine. Vi ste žene nježnije i kad si smrdate koljeno, onda je kod vas sve puno kompliciranije. A to je kod žena ionako tako i s drugim stvarima u životu...
esve is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 13:17   #1020

Ja sam jučer došla iz bolnice, rekonstrukcija prednjih križnih ofc., i muče me podljevi oko koljena. Oko šava su malo žućkasti i ne skuže se ako baš dobro ne gledaš, al ispod koljena na pregibu ljubičasti, odurni... I toga me strah. Znam da podljevi inače prođu sami od sebe nakon nekog vremena i nisu opasni, al ovo izgleda zbilja strašno. Jel me treba biti nečeg strah?
I da, mažem nogu Heparin gelom pa će se valjda malo smanjiti nakon nekog vremena, ali do onda...?
abrakadabraaa is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.