Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 15:17   #161
Rok za pobijanje darovnog ugovora 3 godine.

Hvala.
Emanuel-Os is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 15:46   #162
Quote:
Emanuel-Os kaže: Pogledaj post
Znači nakon majčine smrti se opet počinje računati vrijeme od 3 godine za pobijanje darovnog ugovora na dio koji je imala u darovanoj nekretnini, ako sam dobro razumio.
Sve si pomiješao. Ne može biti nikakvog pobijanja darovnog ugovora, već eventualno traženja nužnog dijela (a to nije pobijanje ugovora). I taj rok za traženje nužnog dijela je 3 godine od smrti darovatelja. Pri tome nije bitno kad je darovanje izvršeno. Ako je tvoja majka imala 1/2 kuće, a u trenutku smrti su nužni nasljednici samo ti i sestra, nužni dio tvoje sestre iznosi 1/8 kuće. No, ako je tvoja sestra od majke već prije dobila nešto u vrijednosti 1/8 kuće ili većoj, onda ništa od nužnog dijela. A iz tvog pisanja nije baš previše jasno.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:56   #163
Hvala.
Emanuel-Os is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:10   #164
Nuzni dio

Da li je moguce pokrenuti imovinski postupak ako je ostavitelj, iako rodjen u Hrvatskoj strani drzavljanin bez stalnog prebivalista u Hrvatkoj. Imovina u pitanju je naravno u Hrvatskoj Da li se zakon o nasljedjivanju primjenjuje u ovom slucaju?
deli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:10   #165
Quote:
Duksa kaže: Pogledaj post
Pošto je djed u oporuci sve ostavio meni,a baka je jos uvijek ziva i sa tim se slaze u potpunosti, znam da stric moze traziti nuzni dio. za to mi je receno da u ovom slucaju to iznosi 1/6. Zanima me mogu li mu to osporiti posto imamo dva ugovora kojim mu je djed poklonio ta dva zemljista, te smtramo da mu je tim nuzni dio namiren.
ne znam kako si izracunao jednu sestinu......ali nakon smrti muza imovina s edijeli tako da zena dobiva pola i pola od druge polovice a djeca dijele pola one druge polovice...........sto znaci ako je stric jedino dijete on ima cetvrtinu, a nuznim dijelom dobiva pola od onoga sto bi dobio da nema oporuke sto znati jednu osminu (tako da jednu sestinu nisi mogao dobiti cak ni u slucaju da on bez oporuke dobiva pola jer tad bi nuzni dio bio jedna cetvrtina)
Stegovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:43   #166
Quote:
Stegovnica kaže: Pogledaj post
ne znam kako si izracunao jednu sestinu......ali nakon smrti muza imovina s edijeli tako da zena dobiva pola i pola od druge polovice a djeca dijele pola one druge polovice...........sto znaci ako je stric jedino dijete on ima cetvrtinu, a nuznim dijelom dobiva pola od onoga sto bi dobio da nema oporuke sto znati jednu osminu (tako da jednu sestinu nisi mogao dobiti cak ni u slucaju da on bez oporuke dobiva pola jer tad bi nuzni dio bio jedna cetvrtina)
Što nije da nakon smrti se imovina ravnopravno dijeli na jednake udjele supružniku i djeci?
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 11:47   #167
ima li kakva kazna za osobu koja ne prijavi nasljednika, a zna da postoji?
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 08:01   #168
Quote:
Stegovnica kaže: Pogledaj post
ne znam kako si izracunao jednu sestinu......ali nakon smrti muza imovina s edijeli tako da zena dobiva pola i pola od druge polovice a djeca dijele pola one druge polovice...........sto znaci ako je stric jedino dijete on ima cetvrtinu, a nuznim dijelom dobiva pola od onoga sto bi dobio da nema oporuke sto znati jednu osminu (tako da jednu sestinu nisi mogao dobiti cak ni u slucaju da on bez oporuke dobiva pola jer tad bi nuzni dio bio jedna cetvrtina)
Nije tako, supruga treba da istakne zahtev za dodeljivanje bracne tekovine, ako to ne uradi ne moze dobiti polovinu.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 08:02   #169
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
ima li kakva kazna za osobu koja ne prijavi nasljednika, a zna da postoji?
Ima, to je krivicno delo, e sad za sta bi se ta osoba teretila ne znam.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 09:04   #170
Pozdrav, evo mene opet. Znaci ostavinska rasprava nakon pokojnog djeda je bila, biljeznica je procitala oporuku koju je djed napisao na mene, stric se s tim nije slozio i izjavio je da pobija oporuku i da ne trazi nuznio dio vec polovicu. Vec sam napisao da imamo 2 darovna ugovora kojim su mu ostavljena dva zemljista za koja smatramo da je njegov nuzni dio namiren u cijelosti. Sud nam je poslao dopis u kojem se njega upucuje da pokrene parnicu u roku od 30 dana. On nista po tom pitanju nije poduzeo niti pokrenuo. Zanima me sta sad? Da li se sve vraca javnom biljezniku ili sud zavrsava? I daje li se njemu sad opet mogucnost da pokrene parnicu zbog nuznog djela? LP
Duksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 04:38   #171
Također bih se nabacio sa jednim pitanjem.

Radi se o ocu koji nikad nije plaćao alimentaciju. Sa tim sam se pomirio i nisam trazio ( u dogovoru sa majkom).

Do moje 5. godine, živjeli smo u zajednici (vanbračnoj). Otac i majka su zajedno gradili tu kuću, a onda je stvar pukla, ja sam ostao sa majkom u stanu, a kuca je ostala neožbukana/nedovršena do dan danas u istom stanju kao kad je otisao.

Nikad se nije ženio, niti ima druge djece.

Uz to ima jos jednu kucu, veliki plac, njive, svasta nesta.

U slučaju da oporukom prepiše sve to na nekog drugog, imam li ja pravo, kao jedini sin traziti nužni dio ? (kako se racuna ako imam pravo)Ne govorim o uzdržavanju, nego o nasljedstvu u slučaju da je napravio oporuku kojom sve ostavlja nekom drugom?

Spreman sam i odustati od svega, ali zbog neplaćanja alimentacije i nebrige oko djeteta (mene), ustajat cu makar na sitnom dijelu nasljedstva.

hvala
caesars is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 15:49   #172
Quote:
caesars kaže: Pogledaj post
Također bih se nabacio sa jednim pitanjem.

Radi se o ocu koji nikad nije plaćao alimentaciju. Sa tim sam se pomirio i nisam trazio ( u dogovoru sa majkom).

Do moje 5. godine, živjeli smo u zajednici (vanbračnoj). Otac i majka su zajedno gradili tu kuću, a onda je stvar pukla, ja sam ostao sa majkom u stanu, a kuca je ostala neožbukana/nedovršena do dan danas u istom stanju kao kad je otisao.

Nikad se nije ženio, niti ima druge djece.

Uz to ima jos jednu kucu, veliki plac, njive, svasta nesta.

U slučaju da oporukom prepiše sve to na nekog drugog, imam li ja pravo, kao jedini sin traziti nužni dio ? (kako se racuna ako imam pravo)Ne govorim o uzdržavanju, nego o nasljedstvu u slučaju da je napravio oporuku kojom sve ostavlja nekom drugom?

Spreman sam i odustati od svega, ali zbog neplaćanja alimentacije i nebrige oko djeteta (mene), ustajat cu makar na sitnom dijelu nasljedstva.

hvala
nužni dio je polovica zakonskog dijela. obzirom da si mu ti vrlo vjerojatno jedini nasljednik onda bi to bila polovica cjelokupne imovine.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 20:48   #173
Majka pobija darovni ugovor

Postovani forumasi bila bih zahvalna ako bi mi neko dao odgovor na moje pitanje.
Situacija je sljedeca
Moja majka i otac su prije skoro 10 godina darovali meni svojoj kcerci stan i kucu.Oni su vlasnici bili 1/2 Razlog darovanja je njihov odlazak u inostranstvo i tamo nastavak zivota gdje su primali socijalnu pomoc.
U medjuvremenu 2012 god.roditelji su se razveli pri cemu nisu podijelili imovinu kad nisu imali sta jer su sve prenijeli na mene.Otac umire u maju 2015 i mati ljetos podize tuzbu protiv mene svoje kcerke trazi svoju imovinu nazad.
Trenutno sam u posjeti sestri u inostranstvu i nisam primila poziv za odgovor na tuzbu Ja vjeruje li mi ne znam sta bi i odgovorila na tu tuzbu kad je sve bilo njihova volja Za svo vrijeme sam placala rexije i odrzavanje i ulaganje.
Molim vas da mi odgovorite sta mi je raditi
Unaprijed zahvaljyjem
Tekna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 15:15   #174
Quote:
Tekna kaže: Pogledaj post
Postovani forumasi bila bih zahvalna ako bi mi neko dao odgovor na moje pitanje.
Situacija je sljedeca
Moja majka i otac su prije skoro 10 godina darovali meni svojoj kcerci stan i kucu.Oni su vlasnici bili 1/2 Razlog darovanja je njihov odlazak u inostranstvo i tamo nastavak zivota gdje su primali socijalnu pomoc.
U medjuvremenu 2012 god.roditelji su se razveli pri cemu nisu podijelili imovinu kad nisu imali sta jer su sve prenijeli na mene.Otac umire u maju 2015 i mati ljetos podize tuzbu protiv mene svoje kcerke trazi svoju imovinu nazad.
Trenutno sam u posjeti sestri u inostranstvu i nisam primila poziv za odgovor na tuzbu Ja vjeruje li mi ne znam sta bi i odgovorila na tu tuzbu kad je sve bilo njihova volja Za svo vrijeme sam placala rexije i odrzavanje i ulaganje.
Molim vas da mi odgovorite sta mi je raditi
Unaprijed zahvaljyjem
Ovo bi trebalo da je tužba za opoziv poklona, ali trebalo bi videti šta piše u tužbi.
Opoziv poklona se može tražiti iz dva razloga:

1. gruba neblagodarnost poklonoprimca

2. veliko osiromašenje poklonodavca

U oba slučaja, a tužbom se oni međusobno ne isključuju, već se mogu navesti oba razloga, u oba slučaja dakle sud procenjuje konkretne okolnosti.
Gusenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2018., 10:20   #175
Majka je ostavila stan meni Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju,brat živi izvan Hr i ja ću se naravno brinuti o mami.Da li nakon mamine smrti,postoji ikakva mogućnost da brat ipak potražuje neki svoj dio.Postoji neko pravilo o 1/8...da li to vrijedi i u ovom slučaju.Hvala
keine is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2018., 12:32   #176
Quote:
keine kaže: Pogledaj post
Majka je ostavila stan meni Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju,brat živi izvan Hr i ja ću se naravno brinuti o mami.Da li nakon mamine smrti,postoji ikakva mogućnost da brat ipak potražuje neki svoj dio.Postoji neko pravilo o 1/8...da li to vrijedi i u ovom slučaju.Hvala
Brat neće ništa dobiti. Ugovor o dosmrtom uzdržavanju je naplatni pravni posao (i još aleatorni ali to sada nije bitno)
Nečiji nužni dio može biti povrijeđen samo besplatnim raspolaganjem. Ovaj ugovor to nije
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2018., 12:42   #177
Od mame sam 2009. godine dobila darovnim ugovorom 3/4 kuće. Imam sestru koja u toj kući nije dobila ništa, ali će dobiti cijeli majčin dio u drugoj kući - majčinom oporukom (nakon njene smrti).

Samo da napomenem sestra dobiva 2000 kn mjesečno stanarine iz te kuće koje sam ja 3/4 vlasnik, dobiva već 10 godina te će još 7 dobivati taj iznos (neka cifra koju je mama odredila da ju isplatim iz te kuće).
Ovo nemamo nigdje napismeno - to je usmeni dogovor između mene i mame. Napismeno imam samo darovni ugovor i to je sve još 2009.riješeno kod bilježnika i gruntovnici.

1/4 kuće koje sam ja vlasnik u iznosu od 3/4 se još vodi na moju mamu (nas 2 smo suvlasnici). Mama je napisala oporuku gdje svoj dio - tu 1/4 ostavlja meni nakon svoje smrti.

Može li moja sestra nakon majčine smrti tražiti išta iz te kuće, koje bih ja tada trebala biti vlasnik u cjelosti?

Hvala!
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2018., 22:43   #178
Ne može. Mama je oporukom podijelila imovinu i prema oporuci nije povrijeđeno sestrino pravo na nužni dio.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 07:51   #179
Moze li otac traziti nuzni dio?

Roditeljska kuca glasila je pola na oca pola na majku. Majka je u oporuci izricito navela da svoj dio ostavlja djeci na jednake dijelove, a ocu nista jer on ima sredstva od kojih moze mirno zivjeti. Ostavinska rasprava jos nije provedena. Moze li otac potrazivati nuzni dio u polovici majke unatoc oporuci, dodjeljuje li mu to po zakonu tj.odluci javni biljeznik ili mora zapoceti parnicu?
caroll2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2018., 15:01   #180
Quote:
Emanuel-Os kaže: Pogledaj post
Hvala.
susjed nudi soma do soma i sto, a dvorište je ajme i orijentacija,
prosim lepo bananirajte me i pred njom biš opsoval,
djuro buha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:26.