Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2017., 16:14   #1
Ima li smisla sve što pernar govori u vezi banaka i novaca?

Ne volim ga niti podržavam, ali nemam puno znanja o novcu i bankama iz neke udaljene točke gledanja, dakle širu sliku, pa me zanima što mislite o tim njegovim trabunjanjima o neotplativom dugu? Je li to istina i da li je to nužno problem?
Hesus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 16:18   #2
Istina je ali svi zatvaraju oci jer je nerijesiv problem...tako da mu je za nista sve sto govori.

Sent from my LG-H960 using Tapatalk
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 16:20   #3
Nije nerješiv, nego nema volje da ga se riješi, pa se ulazi u sve veće probleme.

Poslano sa Lenovo Mobicha
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 16:24   #4
Ma koji neotplativ dug.

Dug je zalog miru i sigurnosti. Ako nemas duga ti u dvoristu nadju nekog terorista i "oslobode te" od njega kao sto su napravili na bliskom istoku vec nekoliko puta.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 16:34   #5
naravno da je istina. no treba imati plan za rijesiti osnovne stvari za zivot, a ljudi su se toliko pogubili u ovom virtualnom svijetu da vise ne shvacaju sta je to.

treba ti cista hrana, voda, odjeca i krov nad glavom, sve ostalo su pogodnosti.
ako imas temelj da odrzis nekog na zivotu, a to je ovo sto sam naveo nije problem ustimavati ostatak ekonomije.

bez toga sve ostalo su price za malu djecu.

pogledaj samo koliko se novaca izdvaja samo za vojsku i ratovanje po cijelom svijetu, a to sve mi hranimo te budale svaki dan da bi se oni igrali rata i onda se ljudi cude zasto to dugorocno nije odrzivo kad 10% sadi, a 90% unistava i gradi igracke od zeljeza...
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=dgJBkFnI9WI
Ryuujin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 16:47   #6
'Pernar se osramotio na Fejsu: Nije znao izračunati PDV...'

Sam procijeni. Napisao je dvije knjige o monetarnoj politici, a ne zna protumačiti običan račun.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 17:08   #7
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
'Pernar se osramotio na Fejsu: Nije znao izračunati PDV...'

Sam procijeni. Napisao je dvije knjige o monetarnoj politici, a ne zna protumačiti običan račun.
Nije da ga branim, ali ti misliš da bi neki doktor znanosti iz područja makroekonomije koji predaje na fakultetu, znao npr. napraviti obračun plaće?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 17:25   #8
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nije da ga branim, ali ti misliš da bi neki doktor znanosti iz područja makroekonomije koji predaje na fakultetu, znao npr. napraviti obračun plaće?
Jasno da ne bi (jer se time ne bavi i nezna trenutne, stalno promjenjive propise), ali bi znao elemente postotnog racuna..... Koje zna svatko tko je posteno zavrsio sedmi osnovne....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 17:26   #9
Dug je naravno neotplativ, Pernar svoje mišljenje temelji na MMT školi ako se ne varam (Modern Monetary Theory). Oni objašnjavaju kako je sam novac ustvari dug, cilj je protočnost stvarne ekonomije i proizvodnje, a nominalne brojke valute su sporedne.
S američke perspektive, dug i deficit su dobra stvar jer on imaju mogućnost printanja novca i potražnja za dolarom je velika, no države kao Hrvatska (Kuna pegana uz Euro) ili Grčka nemaju kontrolu nad svojom valutom, tj moraju se zaduživat samo da bi održali tečaj.
Pernar je kontroverzan po ponašanju pa ga mnogi ne svhaćaju ozbiljno, ni on sam nije siguran kako bi riješio problem jer jedini način bi bio odvajanje od Eura i devalvacija, no to je isto kontroverzna tema pošto bi sigurno došlo do raznih problema i kaosa. Teško je naći rješenje, ali mislim da je njegova poanta točna.

Postoje negdje podaci da ljudi u Grčkoj i Italiji rade više nego u Njemačkoj, "radišnost" je mit, ne kažem da Nijemci ili Amerikanci nisu radišni, ali stvar je više do monetarnog sustava i infrastrukture nego do "marljivosti" i "lijenosti".
Država koja nema kontrolu nad svojom valutom je po defaultu u lošijoj poziciji i ovisi o drugima.
Verter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 00:57   #10
Ja drzim da je termin 'produktivnost' cista izmisljotina


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 01:07   #11
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nije da ga branim, ali ti misliš da bi neki doktor znanosti iz područja makroekonomije koji predaje na fakultetu, znao npr. napraviti obračun plaće?
Nije bitno, ovo s čime se on osramotio je daleko fundamentalnija stvar, pogotovo za osobu koja se ekonomijom želi baviti / izdaje 'knjige' o monetarnoj politici.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 01:07   #12
kao i svi ostali termini
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 07:39   #13
Nema smisla, dugovi su otplativi i nitko ne mora propasti da bi se svi dugovi vratili. Monetarnu bazu kreiraju centralne banke i one uvijek mogu osigurati dovoljno novca, i nikad se u povijesti nije desilo da nema dovoljno novca za otplatu dugova. Da li to znači da nitko neće propasti? Naravno da ne.

Lakše je vjerovati doduše da je kriv sustav, na krilima takvih uvjerenja takve neznalice i prevaranti poput Pernara i dolaze do ugodnih fotelja.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 11:46   #14
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
'Pernar se osramotio na Fejsu: Nije znao izračunati PDV...'

Sam procijeni. Napisao je dvije knjige o monetarnoj politici, a ne zna protumačiti običan račun.

napuhana stvar. i ja sam iz teksta pomislio da je osnovica 100kn dok nisam bolje pogledao racun. a to da mu je nekad jezik brzi od mozga to vec znamo.

no nisam vidio nijednog od svih tih "strucnjaka" koji ga pljuju stalno da pokusavaju ista napraviti s drugima od ove zemlje, placa im ide a i mito ispod stola i svi sute godinama. takvi beskicmenjaci nemaju kaj kritizirat.

ko oce kritizirat neg skupi hrabrosti svoju guzicu stavit na svjetlo tako da si svima nesto duzan objasnjavat pa da ih vidimo.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=dgJBkFnI9WI
Ryuujin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 11:56   #15
Quote:
Ryuujin kaže: Pogledaj post
napuhana stvar. i ja sam iz teksta pomislio da je osnovica 100kn dok nisam bolje pogledao racun. a to da mu je nekad jezik brzi od mozga to vec znamo.

no nisam vidio nijednog od svih tih "strucnjaka" koji ga pljuju stalno da pokusavaju ista napraviti s drugima od ove zemlje, placa im ide a i mito ispod stola i svi sute godinama. takvi beskicmenjaci nemaju kaj kritizirat.

ko oce kritizirat neg skupi hrabrosti svoju guzicu stavit na svjetlo tako da si svima nesto duzan objasnjavat pa da ih vidimo.
Kakvi jadni spinovi.

To što su drugi lopine ne znači da Pernar nije budaletina. Jedno nema veze s drugim. I jedno i drugo su nedvojbene istine.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 11:58   #16
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
Kakvi jadni spinovi.

To što su drugi lopine ne znači da Pernar nije budaletina. Jedno nema veze s drugim.
al gle po cemu si mi ti bolji? ili manja budaletina? ili netko od tih ostalih?

osnuj stranku, odi se kandidiraj, ak se zalazes za sve kaj i on i jos znas pdv izracunat, milina brate, za tebe cu glasat.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=dgJBkFnI9WI
Ryuujin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 11:59   #17
nije Pernar glup, al tko radi taj i griješi.. a on puno o svačemu priča pa mu tu i tamo promakne koji detalj..

inače postoje 2 gledišta.. tojest da je novac u optjecaju u svakom trenutku jednak dugu, i da je novac u optjecaju uvijek manji od ukupnog iznosa duga..

ja mislim da je ovo drugo bliže istini ali se lako ispravi s 0-tim kamatnim stopama..
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 12:05   #18
Quote:
Ryuujin kaže: Pogledaj post
al gle po cemu si mi ti bolji? ili manja budaletina? ili netko od tih ostalih?

osnuj stranku, odi se kandidiraj, ak se zalazes za sve kaj i on i jos znas pdv izracunat, milina brate, za tebe cu glasat.
Po tome što se ne miješam u monetarnu politiku, a da ne znam s običnog računa iščitati PDV/osnove postotnog računa. Prilično jednostavan koncept koji nažalost prolazi jer ni ŽZ sljedba nije bolja, samo treba vikati novac je dug i krediti se ne mogu vraćati, a što išta od tog zapravo znači - koga briga, lijepo zvuči.

Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
nije Pernar glup, al tko radi taj i griješi.. a on puno o svačemu priča pa mu tu i tamo promakne koji detalj..
Tko radi taj i griješi, kao da je neku kvačicu krivo stavio ili zamijenio ije i je, a ne pokazao neznanje osnova.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 12:13   #19
nisam veliki poznavatelj lika i djela uvaženog saborskog zastupnika, al mi se čini da je tu riječ o nijansama, no da je princip manje više shvatio
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 12:15   #20
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
nisam veliki poznavatelj lika i djela uvaženog saborskog zastupnika, al mi se čini da je tu riječ o nijansama, no da je princip manje više shvatio
Ne misliš da bi trebao prvo shvatiti principe, a onda krenuti o tome pisati knjige i miješati se u monetarnu politiku?
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.