Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2017., 15:18   #1
Država zaračunava porez kada kupujete domene vani

Znate li da Hrvatska ima dogovor sa stranim sajtom za prodaju domena GoDaddy da vam dodatno zaračuna 25-30% poreza svaki put kada kupite domenu kod njih? Cijena domene je 14.99 USD a porez našima je 3.79 USD dodano na taj iznos.

Pošto me na upit GoDaddy izvijestio da samo neke države to od njih traže, zanima me na kojoj osnovi to naši potražuju. Da li se Internet kupovina domene vani oporezuje
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 18:10   #2
Na taj način se potiče poduzetništvo.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 19:09   #3
Nije samo kupnja domena i neke pretplate također npr. kod flightradar.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:14   #4
I nešto su čudnu stopu upotrijebili 25,2% (da nije još koji cent bio negdje)

Čini mi da svima iz EU zaračunavaju (svi portali ako već nisu, hoće) jer se od 2016 ili 2015 naplaćuje PDV prema mjestu uplatitelja računa PDV ako je iz EU (Gleda se IP adresa uplatitelja).
Imate to na masu internetske kupnje (koliko znam ako je stranicu u EU sigurno zaračunavaju PDV a ostale nisam siguran po tom pitanju, mada ih dosta ima zapravo stranicu prijavljenu u EU). A onda i razno razne pretplate potpadaju pod to.

U zadnje vrijeme ni na jednom portalu gdje sam nešto kupovao nije bilo bez PDV (ili se može upisati VAT broj za plaćenje tvrtki ili obrta, pa onda nema PDV)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:25   #5
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
I nešto su čudnu stopu upotrijebili 25,2% (da nije još koji cent bio negdje)

Čini mi da svima iz EU zaračunavaju (svi portali ako već nisu, hoće) jer se od 2016 ili 2015 naplaćuje PDV prema mjestu uplatitelja računa PDV ako je iz EU (Gleda se IP adresa uplatitelja).
Imate to na masu internetske kupnje (koliko znam ako je stranicu u EU sigurno zaračunavaju PDV a ostale nisam siguran po tom pitanju, mada ih dosta ima zapravo stranicu prijavljenu u EU). A onda i razno razne pretplate potpadaju pod to.

U zadnje vrijeme ni na jednom portalu gdje sam nešto kupovao nije bilo bez PDV (ili se može upisati VAT broj za plaćenje tvrtki ili obrta, pa onda nema PDV)
GoDaddy je američka firma. Ne znam zašto bi US firma nama zaračunavala PDV na uslugu, po kojoj pravnoj osnovi. Možda US i EU ima neki dogovor, ali lik mi je rekao da ih samo neke države traže da to zaračunaju.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 14:44   #6
Sve zaračunavaju, tj. za sve države koje imaju pdv.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 15:37   #7
Mi smo u EU, a prema direktivi EU 77/388/EEC stranci moraju svim EU gradjanima zaračunati PDV. To je u redu. Inace EU firme nebi bile kompetitivne..
dinamo94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 15:42   #8
Quote:
dinamo94 kaže: Pogledaj post
Mi smo u EU, a prema direktivi EU 77/388/EEC stranci moraju svim EU gradjanima zaračunati PDV. To je u redu. Inace EU firme nebi bile kompetitivne..
Namecheap ne zaracunava nikakvog PDV-a barem ne za Slovenijiu.
Buka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 00:38   #9
cigani, kupi onda iz druge zemlje
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:15   #10
Quote:
dinamo94 kaže: Pogledaj post
Mi smo u EU, a prema direktivi EU 77/388/EEC stranci moraju svim EU gradjanima zaračunati PDV. To je u redu. Inace EU firme nebi bile kompetitivne..
Jasno, ta direktiva obvezuje vasceo svet
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:49   #11
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Znate li da Hrvatska ima dogovor sa stranim sajtom za prodaju domena GoDaddy da vam dodatno zaračuna 25-30% poreza svaki put kada kupite domenu kod njih? Cijena domene je 14.99 USD a porez našima je 3.79 USD dodano na taj iznos.

Pošto me na upit GoDaddy izvijestio da samo neke države to od njih traže, zanima me na kojoj osnovi to naši potražuju. Da li se Internet kupovina domene vani oporezuje
Meni Svabe tjedan nakon ulaska u EU poceli zaracunavati nas PDV za najam servera. To je normalno za sve EU clanice i lova ne odlazi u HR proracun.

I jos jedna pogreska u tvrdnji - ne zaracunava ti s dodatnih 25% nego samo razliku izmedu svog domicilnog i tvog tj. ako je u Njemackoj 20% samo ti dodaju jos 5%. Isto rade i europski Amazoni kao sto bi trebale i sve ostale velike online trgovine.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:05   #12
koji je onda smisao interneta i slobodnog tržišta?

ko pokupi onda tih 5% ili više?
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 17:55   #13
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
koji je onda smisao interneta i slobodnog tržišta?

ko pokupi onda tih 5% ili više?
A kakve veze ima "internet i slobodno tržište" s ovim???
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 13:13   #14
zašto se baš sad odjednom država diskriminirajući one s manjim porezima?

i gdje ide taj novac?
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:32.