Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2006., 17:05   #21
ko da su bitne monetarne razerve danas?

21 je stoljece

uvijek kroz povijest,bile su najbitnija stvar svakome zivome covjeku na ovome planetu.I TEBI SU DANAS TVOJE MONETARNE REZERVE PRECE OD BRAKA SA VOLJENOM SUPRUGOM.
razlog zbog kojega je to i nadalje najvazniji pojam svakome pojedincu,a ne i skupinama ljudi je jednostavan:amerika.to ce medjutim trajati vrlo kratko.
da nije skoro cijeli svijet bio prinudjen drzati rezerve u dolarima,ovaj bi period bio vec odavno prevazidjen,i bas se zbog te velike pushione sviju nas odugovlaci sto je vise moguce.to je medjutim vec i matematicki,i teorijski i prakticno vec sasvim sigurna stvar: zamisli je kao dugacak vlak:lokomotiva je vec na stanici,no zadnji vagon je jos uvijek tamo negdje,iako je sasvim blizu.


Ima toliko teorijskih razglabanja o inflaciji da tu te glava zaboli.svatko tumači drukčije....

normalno,tako i treba:isto kao i sa dionicama:da se zna prava cijena,nitko ne bi njima trgovao.
gledaj slucajnosti-istu stvar imamo i sa politickim strankama-ima ih mali milion.
NAGRADNI ODOGOVOR ZA NAGRADNO PITANJE:1+1=2 I DOBRO JE DOBRO,A LOSE JE LOSE;SVE JE OSTALO BOSANSKI LONAC,KAKO NAS ONO NAZVA ? STOKA SITNOG ZUBA ?

pozdrav
FREE THINKER is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 23:40   #22
Cause And Effect
FREE THINKER is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 22:40   #23
Quote:
bankei_ri kaže:
Ekonomije stalno prolaze kroz tzv cikluse, recesije, depresije, bumove i životarenje (kao naša ekonomija ). Stvar je donekle usporediva sa bik/medvjed tržištem na burzi.
Otkad se rast od 4-5% smatra stagnacijom?
Zar se to nešto mijenjalo u ekonosmkoj znanosti od prošle godine kada sam ja zadnji put polagao ispite?
Ili se ipak radi o subjektivno uvjetovanoj pesimističkoj ocjeni (na tipično hrvatski način)...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2006., 00:24   #24
Otkad se rast od 4-5% smatra stagnacijom?
Zar se to nešto mijenjalo u ekonosmkoj znanosti od prošle godine kada sam ja zadnji put polagao ispite?


21st Century Jugger-not


If the value of money does not lie in precious metals nor in the power of governments, where does it lie?
The Memory Bank: Money in an Unequal World
FREE THINKER is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 20:01   #25
Inflacija?!

Mene zanima sta bi to bila inflacija u nekoj drzavi i koji su uvjeti da do nje dodje? Kako se moze profitirati u drzavi u kojoj je jaka inflacija?
__________________
komponenta naprezanja je pozitivna ako na pozitivnom presjeku djeluje u pozitivnom smjeru ili ako na negativnom presjeku djeluje u negativnom smjeru
Tenzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 20:24   #26
profitirati:

Digneš kredit bez valutne klauzule i otplatiš ga za godinu dana jer će ti zadnja rata biti jednaka kupovini žvakače gume. Samo ti treba netko dati takav kredit
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 08:30   #27
Eh, da. To je jednodimenzionalno pitanje... Sto je (i kako nastaje) inflacija.
Kao kolika je udaljenost od Zga do Sta...

Vidi malo po internetu. Ima siteova koji zaradjuju od toga da pruze informacije. Na jednom (vjerojatnije na mnogima) od njih ces imati i odgovor. Samo ne ocekuj da svi budu jednaki Pa ces nakon malo istrazivanja shvatiti kakvo pitanje si postavio.

Sretno.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 21:16   #28
dobra vecjer ljudi, imao bih par pitanjca za vas.
napisoh diplomski barem djelomično, ali mi fali nesto podataka.!
dali itko zna nesto o povijesti hrvatske inflacije!? npr. koji su uzroci, posljedice. koje mjere politike su korištene za suzbijanje inflacije i ostalih problema koje je uzrokovala? na kojoj razini se kretala inflacija (stope od 199o.-2000. ) unaprijed hvala!
Foamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 23:31   #29
Quote:
Foamy kaže: Pogledaj post
na kojoj razini se kretala inflacija - stope od 199o.-2000.
1993 1,517.00
1994 97.8
1995 1.9
1996 3.5
1997 3.6
1998 5.7
1999 4.0
2000 4.6
2001 3.7
2002 1.7
2003 1.8
2004 2.1
2005 3.3
2006 3.2
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 00:09   #30
Neke podatke imaš npr. tu. http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/10283.xls

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 02:39   #31
Quote:
Foamy kaže: Pogledaj post
dobra vecjer ljudi, imao bih par pitanjca za vas.
napisoh diplomski barem djelomično, ali mi fali nesto podataka.!
dali itko zna nesto o povijesti hrvatske inflacije!? npr. koji su uzroci, posljedice. koje mjere politike su korištene za suzbijanje inflacije i ostalih problema koje je uzrokovala? na kojoj razini se kretala inflacija (stope od 199o.-2000. ) unaprijed hvala!
I Družić, Gospodarstvo Hrvatske...
melek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 09:31   #32
inflacija...

imam jedno pitanje vec duze vrijeme i nikako da mi itko da suvisli odgovor
dakle,ako postoji inflacija u jednoj zemlji od recimo 4%,a vi u toj zemlji imate kredit od 7%,nije li to u stvarnosti kredit od 3%?
mislim,da li je inflacija stvarni pad vrijednosti novca?
i koliko recimo u hrvatskoj godishnje pada vrijednost novca?
znamo da 100.000$ nije isto sada i pred 20 i pred 100 godina
dakle,ono shto mene zanima je u biti realna kamata,koja je onda ipak manja od deklarirane kamate u kreditu (a opet veca za debilni nepotrebni,nesvrsishodni depozit)
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 19:23   #33
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje vec duze vrijeme i nikako da mi itko da suvisli odgovor
dakle,ako postoji inflacija u jednoj zemlji od recimo 4%,a vi u toj zemlji imate kredit od 7%,nije li to u stvarnosti kredit od 3%?
mislim,da li je inflacija stvarni pad vrijednosti novca?
i koliko recimo u hrvatskoj godishnje pada vrijednost novca?
znamo da 100.000$ nije isto sada i pred 20 i pred 100 godina
dakle,ono shto mene zanima je u biti realna kamata,koja je onda ipak manja od deklarirane kamate u kreditu (a opet veca za debilni nepotrebni,nesvrsishodni depozit)
Nema ti linearnog odnosa između iznosa kredita i iznosa inflacije, ali istina je da inflacija vremenom značajno smanji anuitet, a to su naši stari dobro izapsolvilari kad je inflacija sredinom 80-ih pojela sve kredite. Tako da ti nema općenite formule, ali ako daš rok isplate, inflaciju i iznos kamate, da se izračunati koliko manje realnog novca ćeš platiti tijekom perioda isplate kredita.

U Hrvatskoj se inflacija zadnjih godina vrtila oko 3%, ali sad je nešto porasla.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 19:27   #34
bliži se krah hr.gospodarstva
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 01.01.2008., 12:55   #35
Je, u pravu si.

Kamatna stopa bi trebala biti umanjena za inflaciju kako bi se dobila realna kamatna stopa na kredit.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 11:13   #36
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Je, u pravu si.

Kamatna stopa bi trebala biti umanjena za inflaciju kako bi se dobila realna kamatna stopa na kredit.
mene samo zanima,nevezano uz temu,:zašto sam dobio karton?
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 12:27   #37
Zaf,al meni niko ne zna reci kolko je to tocno,kolko je realan gubitak novca
da li je to iskljucivo inflacija,pa gubitak=inflacija,ili je to samo pokazatelj,al ne i realni gubitak novca
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 13:14   #38
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
Zaf,al meni niko ne zna reci kolko je to tocno,kolko je realan gubitak novca
da li je to iskljucivo inflacija,pa gubitak=inflacija,ili je to samo pokazatelj,al ne i realni gubitak novca
O kakvom gubitku govoriš?

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 13:35   #39
gubitak novca
nije isto 100.000$ sada i pred 50 godina,ako me razumijesh
niti je isto 100.00eura sada il pred nekoliko godina
novac gubi na vrijednosti,samo pitanje je koliko
jedna od shkolskih definicija koju sam ja ucio jest inflacija,ali mi nekako onda to preoptimisticno izgleda (kredit 8%,inflacija 4% pa je to u biti 4%)
recimo,ako ti je kredit vezan za euro,onda gledash kolki je gubitak eura
ali,koliki je tocno gubitak kune godishnje unazad nekoliko godina
ti si se dobro sjetio vremena kad je to bilo izrazito i osjetio si iz aviJona taj gubitak
ali,tu se radi o nekom postotku,i mene zanima koliki je on,recimo,prosjecno unazad 10 god na euru odnosno kuni
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 15:08   #40
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
gubitak novca
nije isto 100.000$ sada i pred 50 godina,ako me razumijesh
niti je isto 100.00eura sada il pred nekoliko godina
novac gubi na vrijednosti,samo pitanje je koliko
jedna od shkolskih definicija koju sam ja ucio jest inflacija,ali mi nekako onda to preoptimisticno izgleda (kredit 8%,inflacija 4% pa je to u biti 4%)
recimo,ako ti je kredit vezan za euro,onda gledash kolki je gubitak eura
ali,koliki je tocno gubitak kune godishnje unazad nekoliko godina
ti si se dobro sjetio vremena kad je to bilo izrazito i osjetio si iz aviJona taj gubitak
ali,tu se radi o nekom postotku,i mene zanima koliki je on,recimo,prosjecno unazad 10 god na euru odnosno kuni
Aha, pričaš o "gubitku vrijednosti novca", a ne gubitku novca.

Gore sam ti već napisao da se taj postotak ne može linearno izraziti, već da odnos realnog i nominalnog iznosa kamate na kredit osim o inflaciji ovisi i o periodu isplate. Za kratke periode (par godina) inflacija gotovo da i nema utjecaja, ali zato kod 30-godišnjeg kredita postaje značajan faktor.

Gubitak vrijednosti (tj. inflacija) kune i eura (tj. Hrvatske i EU regije) zadnjih desetak godina kreće se u rasponu 2-3% godišnje. Detaljne podatke imaš na stranicama DZS.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:44.