Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2003., 22:46   #41
Americano, evo ti cistog petaka od mene za znanje i trud za sve postove Da se odmah nadovezem pitanjem. Ne znam jesi li u Americi ili Hrvatskoj, ali u Hrvatskoj postoji mali problem s ulaganjem na strana trzista, a to je cinjenica da je to ilegalno. To znaci da se ne moze direktno iz hrvatskih banaka uplacivati na strane brokerske racune... Mene zanima kako rijesiti taj problem i u kojoj valuti se moze uplatiti na racun brokera (npr Ameritrade-a). Unaprijed hvala i keep up the good work
Prljavi Heri is offline  
Old 17.06.2003., 00:42   #42
cini mi se da je vecina domacih ljudi otvarala racune u austriji i onda transferirala lovu brokerima. makar ako hoces sve napraviti legalno, u narednih 12 mjeseci ce se vjerovatno uvesti razni zakoni koji ce omoguciti ulaganje u strane vrijednosne papire.
Pajo Patak is offline  
Old 17.06.2003., 01:39   #43
Hvala Pajo, po tom pitanju cu se oglasiti i ja malo kasnije.

Razumijevanje marketa - Stock Table

"Stock table" vam daje najvaznije pojedinosti i informacije o poslovanju neke kompanije. Ako ste u stanju da razumijete te informacije, onda ste na pola puta prema dobrom investiranju.

Pocet cu sa primjerom kojeg mozete naci na bilo kojem web-siteu ili magazinu, odnosno tisku koji se bavi finansijama. Gdje god da pogledate, svi izvori predstavljaju informacije na vise-manje slican nacin. Prednost dajem internetu, jer su mi potrebne sto svjezije informacije, koje u novinama poput Wall Street Journal nalazim sa zakasnjenjem. No, nije ni to lose, ako se bavite investiranjem u mutual funds, koji svoje informacije objavljuju nakon zatvaranja marketa.

Na sljedecem linku mozete pronaci tipican primjer jednostavnog stock table sa Ameritradeovog sitea. Napomena: Nadam se da razumijete vaznost uklanjanja osobnih podataka i brojeva racuna, tako da ukoliko neka od prezentacija nije potpuna, ne postavljate nepotrebna pitanja.

Na vrhu je primjetan simbol dionice General Motorsa (GM). Na marketu se koristi termin ticker, koji je obicno skracenica ili kombinacija slova iz imena firme.

Bid predstavlja najvecu trenutnu ponudu cijene kupca.
Ask predstavlja najnizu trenutnu ponudu cijene prodavca.
Last predstavlja cijenu zadnje kupoprodaje.
Open je cijena na kojoj je dionica prodana po otvaranju marketa.
Close predstavlja cijenu pri zatvaranju marketa predhodnog dana.
Change je razlika izmedju trenutne cijene i cijene od predhodnog dana.
High je najveca cijena postignuta tokom dana.
Low je najniza cijena postignuta tokom dana.
%Change Procentualna promjena cijene tokom dana.
Volume predstavlja broj dionica razmijenjenih tokom dana.
Last size predstavlja kolicinu dionica u zadnjoj kupoprodaji.
B/A size (bid/ask) kolicina dionica trazenih za kupovinu po "bid" cijeni i ponudjenih za prodaju po "ask" cijeni.
Last trade Vrijeme zadnje kupoprodaje.
P/E (price to earning ratio) - odnos cijene jedne dionice i zarade po jednoj dionici. Broj prakticno pokazuje koliko je investitor voljan da plati za $1 (jedan dollar) trenutne zarade po dionici (earnings per share - EPS). PE se dobije tako sto cijenu dionice podijelite sa vrijednosti EPS.
52wk hi je najveca postignuta cijena u proteklih godinu dana.
52wk low broj zuba lickog medjeda, naravno.
Dividend amount je cijena iplacene dividende po jednoj dionici.
Yield predstavlja tekuci povrat u odnosu na investirani kapital. Vrijednost yield-a se dobije tako sto se podijeli vrijednost dividende sa cijenom dionice na kraju predhodnog dana, pri zatvaranju marketa.
Ex-Div date ocekivani datum za isplatu dividende. Da bi dobili dividendu, morate biti vlasnik dionica na kraju tog dana. Datum je obicno postavljen kao orjentacija i malo varira. Dividenda biva isplacena 30 dana nakon toga datuma.

P.S. Sada imam nekih obaveza, pa nastavim kad stignem.
Ame®icano is offline  
Old 17.06.2003., 06:21   #44
Kada razumijete "stock table" i "online real-time quotes", onda to znanje mozete primjeniti pri trgovanju dionicama. Informacije koje dobijete preko svoga online brokera su najsvjezije informacije koje vam mogu dati ideju o potraznji i ponudi odredjenih dionica, kolicinu prodaje, trenutne cijene, P/E ratio itd.
Prateci odredjene dionice konstantno, mozete saznati mnogo o kompaijama i kako se ponasaju na marketu.

Kada vec udjete u svijet investicija, prvo sto cete traziti jesu informacije vitalne za vase interese. Medjutim, sto traziti?

Ako vec ne znate nikakvu kompaniju koja bi vas mogla zainteresirati i recimo krecete od pocetka, mozete poceti od sljedecih tacaka. Ovo su moje sugestije koje ne morate prihvatiti niti koristiti, ali vam mogu posluziti kao osnove za dobijanje vlastitih ideja.

Finansijske vijesti na televiziji, radiju, novinama, internetu... Cak i tracevi vas mogu dovesti do dobrih ideja. Svaki broker objavljuje spiskove dionica koje su imale najveci promet u toku dana, ili one koje su procentualno najvise porasle ili pale, takodje objavljuju vitalne vijesti po market ili posebnu industiju, vijesti iz pojedinih kompanija, vijesti sa ostalih marketa... mogucnosti su stvarno velike, a od vaseg interesa i faktora rizika ovisi hoce li vam pojedine dionice biti zanimljive i hocete li potraziti vise informacija o njima.

Ozbiljni ulagaci uvijek obave finansijske analize prije investiranja novca, uprotivnom se oslanjaju na "dobar nos" ili srecu. Da bi se izvrsila analiza, mora vam biti poznat ticker. Ako ne znate ticker, a znate ime kompanije, preko trazilice vaseg brokera mozete lako pronaci simbol firme.

Kada imate ticker, prvo sto cete najvjerovatnije uraditi je da potrazite osnovne finansijske informacije tako sto cete pogledati u stock table (objasnjeno u predhodnom postu) i prozjene zarade (earning estimates) da biste procijenili da li je taj ticker dovoljno dobra investicija za vas. Na srecu, te prve informacije je vrlo lako pronaci, cak vam za to nije potreban niti broker, vec je dovoljno otici na neki od portala poput Yahoo ili MSN i kliknuti na njihovu "financial section". Vecina websiteova ce vam dati priblizno iste informacije jer ih oni dobijaju pakticno iz istih izvora. Jedino po cemu se mozda razlikuju jeste pristupnost serveru, brzini i kolicini raspolozivih informacija.

Pored vasih brokera, postoje mnogi zanimljivi siteovi od kojih mozete dobiti vrijedne i zanimljive informacije. Neki od njih su spezijalizirani samo za finansije i istrazivanja marketa, ali ne i za trgovinu dionicama.

Evo vam nekoliko zanimljivih linkova iz mojih "favorites": Barron's, Investor's Business Daily, Morningstar, Standard & Poor's, Value Line, The Wall Street Journal, Zacks Investment Research, Medved Quote Tracker, Mystifier's Stock Werld, Stockfirst, Ask Research.

U sljedecem javljanju cu paznju posvetiti istrazivanju kompanija (research). Do tada, laku noc.
Ame®icano is offline  
Old 17.06.2003., 13:18   #45
Amerikano,sve cestitke na topicu
Prije otprilike četiri godine počeo sam učiti o daytradingu,uglavnom samo preko neta jer je bilo kakav drugi način u hrvatskoj nemoguće naći. Tada bi bio presretan da sam imao od koga nesto naučiti ili kasnije sa kime podjeliti iskustva, zato smatram da je ovaj tvoj trud nesebične edukacije hvale vrijedan.svaka čast.
Vidim da ideš vrlo sistematski , što je za početnike naravno važno pa ne bih želio ometati tvoj koncept prezentacije ovog izuzetno uzbudljivog vida investiranja.
Mala nadopuna već rečenog u svezi izbora brokera a kojeg nisam primjetio da je spomenut je IB (www.interactivebrokers.com) koji su moj izbor jer omogućuju gotovo trenutnu egzekuciju trejda po,naročito za početnike, povoljnim provizijama (1$ do 500kom)a datafeed izbor mi je e-signal.
Inače moji kriteriji ulaza su uglavnom bazirani na tehničkoj analizi i obzirom na prilično chopy market environment u posljednjih godinu dana preferiram swing trading.
Još jednom, bravo za inicijativu.GOOD JOB.
eagle is offline  
Old 17.06.2003., 14:03   #46
Quote:
by Dirty Harry
Ne znam jesi li u Americi ili Hrvatskoj, ali u Hrvatskoj postoji mali problem s ulaganjem na strana trzista, a to je cinjenica da je to ilegalno. To znaci da se ne moze direktno iz hrvatskih banaka uplacivati na strane brokerske racune... Mene zanima kako rijesiti taj problem i u kojoj valuti se moze uplatiti na racun brokera (npr Ameritrade-a).
U Americi sam.
Sto se tice ulaganjem iz Hrvatske i zakonskih odredbi, nisam se interesirao jer se ne odnosi na mene, ali... ako postoje zakoni, onda postoji i put da se oni zaobidju. Mozda zakoni brane ulaganja na strane markete, ali su manje sanse da ti brane da novac polazes negdje drugo (osim ako i to nisu zavrnuli).

U Americi ima niz banaka (potrazicu linkove) u kojima mozes otvoriti racun preko interneta i jedino sto ti treba jeste da nadjes nacin za polaganje novca u njih. Ako si pratio ranije postove, E-trade takodje daje mogucnost otvaranja takvih racuna. Patak ti je vec rekao jedan od nacina, ali to je "just too much"... Dok sam zivio tamo, i ja sam imao bankovni racun u Austriji i zivotno osiguranje...

Nije tesko predpostavljati, ali ne zelim lupati u prazno, tako da sada relevantnog odgovora jednostavno nemam, ali cu se do pocetka sljedece sedmice potruditi da ga pronadjem preko svojih prijatelja u HR.

Eagle, za IB sam cuo, ali nikada nisam nasao za shodno da kliknem na njihovu stranicu. Hvala za odlican link. Moram ga malo pregledati, pogotovo dio oko ponudjenih servisa, iako vec $0.01/Share < 500, odnosno $0.005/Share > 500 zvuci dobro, pogotovo za investiranje u malim kolicinama. Za one koji kupuju preko 2200 dionica odjednom, cijena vec premasuje onu iz Ameritradea.

Nego, LukaJ se vise ne javlja. Nadam se da ga moje posalice nisu odvratile od postavljanja novih pitanja. Takodje svi ostali, ako vas interesira bilo sto vezano za "stock market", slobodno pitajte. Ako je u domenu moga znanja, nema razloga da ne odgovorim. Zato, pucajte u grudi junacke. Ratatata... Heh... ne boli.
Ame®icano is offline  
Old 17.06.2003., 14:51   #47
Prelazimo na Research. Predpostavimo da imate ticker i zelite da pronadjete informacije o nekoj kompaniji. Nije dovoljno samo vidjeti trenutno stanje tih dionica na marketu, vec je potrebno saznati i malo vise o njima.

Evo vam jedan klasican primjer upravo iz ovog topika. Pajo Patak mi je dao inicijalne informacije za Corvis (CORV). On je vec ucinio domaci zadatak tako sto je pregledao podatke o njima, zaradio novac i dao svoje misljenje kako ce se ponasati ubuduce. Ono sto sam ja uradio jeste da sam takodje pregledao informacije o Corvisu i zakljucio da ne bi bilo lose da te dionice kupim kao "long term" investiciju.

Sada je pitanje sto sam interesantno vidio u Corvisu da sam odlucio kupiti njihove dionice? Prvo sto sam potrazio je njihov "stock table", procitao news, pogledao "corprate web site" i informacije koje su date na njemu, pregledao godisnji izvjestaj, "balance sheet" i "income statement" (izvjestaje o zaradi), kao i buduce investicije, koje ugovore imaju sklopljene, ko su im glavni konkurenti (CIEN), ko vodi firmu, preporuke od razlicitih analiticara (pogledaj linkove date u dva posta iznad ovoga)... te odlucio da me nece boljeti mnogo ako za pocetak krenem pazljivo i kupim par hiljada dionica...

Zapazicete da sve ovo sto sam nabrojao sadrzi sve faktore koje sam nabrojao ranije: istrazivanje, planirani vremenski period, prihvatljivi rizik i sam cilj koji zelim postici....

Nastavljam poslije otvaranja marketa, posto se na premarketu dogadjaju interesantne stvari koje ne zelim da propustim. Naime, Tokio i Hong Kong su nocas skocili skoro 2%, sto ce imati uticaja na otvaranje marketa u US. LukaJ me je pitao prije par dana koje dionice imam u svome portfoliu. Spomenuo sam Charter (CHTR), kojeg sam kupio u petak po cijeni od $3.01 ali su zatvorile taj dan na $2.97. Jucer su imale mali rast i zatvorile na $3.08... Danas? Heh, just watch me! Takodje sam spomenuo i dionice Akamai (AKAM) koje pokazuju indicije rasta od bar 5% u toku dana.
Ame®icano is offline  
Old 17.06.2003., 16:26   #48
Za Prljavog Herija: u pravu si da se iz naše domaje nemože uplatiti veća svota na račun američkog brokera ali nema nikakvog problema ako uplaćuješ iz austrije ili italije.No najprije moras otvoriti račun, potpisati nekoliko izjava, položiti mali testić osnovnog znanja o tržištu dionica, pričekati verifikaciju svog računa, naravno sve je to moguće obaviti on-line i tek tada foundirati ga(prebacivanje te košta cca 15$)..Za dva dana od uplate novac je na računu i možeš trgovati iz svoje sobe svaka transakcija se uredno verificira, te u svakom trenutku imaš uredan uvid u stanje svoga računa; broj dionica koje posjeduješ (ili duguješ ako si shortao) i keš koji ti je preostao.kada zatvoriš sve pozicije novac možeš od brokera zatražiti da ti pošalje u našu banku.neće ti nitko raditi problema. sve provjereno.ako trguješ na američkoj burzi traže uplatu u USD.
Amerikano ,AKAM i meni izgleda interesantno bacit ću ga pod povećalo,thx.
eagle is offline  
Old 17.06.2003., 17:59   #49
research

jedna od stvari koje bi trebali procitati prije nego sto ulazete u pojedinu dionicu je i 10Q report (to je recimo ko detaljnija verzija godisnjeg izvjesca) - pogotovo ako ulazete vece kolicine novca long term. U pocetku je mozda teze citati takva izvjesca za ljude koji nemaju finance/business background, ali s vremenom postane lakse, i onda znas u principu u roku od sat-dva pregledati vecinu zanimljivih stvari koje oni napisu recimo na 100 strana (recimo management discussion piece, independent audit opinion, etc.)

druga stvar koju gledas kad ulazes u long term investment je vec malo manje objektivna, a vise subjektivna procjena. Pitas se koja industrija, koji produkt, koji management, ima veliki potencijal? Recimo navest cu cetri dionice koje su sve dionice visokog rizika: CORV, ARMHY, HL, ISIS.

Makar su sve cetri dionice ispod $10, i market cap im je svima od $300 mil do $1,250 mil - ipak se radi o dosta razlicitim kompanijama.

Prvo procitas 10Q i vidis koji su rizici. Recimo CORV ima velike rizike, jer ima svega 5 ili 6 velikih klijenata. I to su vecinom velike telekomunikacijske kompanije, government, i slicni. Znaci recimo da im konkurencija otme dva klijenta, CORV bi mogao biti u velikim problemima. Isto tako iz 10Q mozes saznati da ima i opasnosti od patent lawsuit, mozes saznati i sve ostale rizike i probleme u koje kompanija moze upasti u buducnosti.

Isto tako pogledas financijska izvjesca. I jako je bitno pogledati cashflow sheet, jer on ti otkriva pravo stanje stvari. Balance sheet ti nista ne govori. Kompanije mogu prezentirati svakakve assets na sto nacina, a mogu isto tako imati i multi bilionske write-downs na tisucu i jednu stvar, tako da u to ne moras ni gledati. Bitno je razumjeti kolki su im kvartalni ili mjesecni troskovi, kolko su likvidni, koji su im realisticni earnings estimates, etc.

I recimo trece, pogledas u buducnost. Da li mislis da kompanija poput CORV ima znanje i proizvod koji ce prosperirati u buducnosti? Da li njihov najnoviji acquistion znaci promjenu strategije? Da li ce ih konkurenti pomesti, ili ima mjesta za svih?

Spomenuo sam cetri kompanije - CORV, ARMHY, HL, ISIS. Recimo HL - stara kompanija, totalno opposite spectrum od CORV. Mining company - isto kao i CORV neprofitabilni, ali vrlo lako bi mogli biti profitabilni u bliskoj buducnosti. No HL je odlican hedging stock, zato sto obicno kad je market down, HL je up. Ako se dogodi kakva kriza (oil goes up, gold goes up), HL stock goes up. Recimo da se sutra dogodi novi teroristicki napad na ameriku, HL ce naglo skociti gore. Znaci to je recimo solidna kompanija sa solidnim managementom, ali je vise spekulativna dionica nego long term buy. U vrijeme prosperiteta i gospodarskog booma, cijena zlata ide dole, i zato je HL u vrijeme kasnih devedestih bio u krizi. Doduse, recimo da iz nekog razloga mislis da bi srebro ili platinum mogli u buducnosti postati super trazeni commodity, i da bi cijena mogla skociti sa $4.5 (srebro) po unci na $10, onda pod tom pretpostavkom, HL postaje long-term buy prije nego hedging stock.

ARMHY - upravo citam 10Q, i smatram da se radi o solidnoj kompaniji sa solidnim growth potencijalom. Doduse puno ljudi veli da je ova dionica super buy jer je profitabilna, tech dionica sa svega 8 P/E. No, takvi su ljudi povrsni, i ne kuze u potpunosti kako funkcionira market. Market nije glup, odosno market je vec ukalkulirao sve informacije u sadasnju cijenu. Prosjecan buyer je at least as smart as you, i ARMHY momentalno ima 8 P/E, jer ce njihovi earnings za sljedecu godinu biti puno nizi od proslih rezultata. Znaci taj P/E nije stvarno 8, on ce nakon sljedecih par kvartala biti znatno veci, i bit ce in line sa ostalim slicnim tech chip kompanijama. Doduse, jos uvijek mislim, da sa long-term perspektive, radi se o solidnoj kompaniji, i sto u ovo vrijeme puno vrijedi, radi se jos uvijek o profitabilnoj kompaniji. No, makar imaju potencijala, nemaju tolko puno potencijala kao CORV, ali ni tolko rizika.

I onda dodjemo do ISIS - biotech kompanija. Dodjes do takve kompanije, i onda vecina mojih pravila vise ne vrijedi. Procitaj 10Q ako ga uopce imaju, i uhvatis se za glavu, i velis pa koji bi kreten u ovo ulozio. Puno njih, ukljucujuci i mene. Jer ako im samo jedan od lijekova postane blockbuster i dobije fda approval, tu se radi o enormnim zaradama. No, tu se radi dosta o faktoru srece, ali jos uvijek mozes izabrati kompaniju koja recimo ima najvise drugs in the pipeline, odnosno u r&d fazi. Isto tako mozes pogledati na value line, ako si pretplacen, njihove procjene, ili s kojim su kompanijama affiliated. Recimo Merck, Eli Lilly ili pfizer u puno takvih kompanija imaju vece udjele, ili neki investicijski fondovi imaju udjele u nekim od tih kompanija....ako ti to daje ikakve indicije. Jedna od opcija je da kupis biotech fund da bi se izlozio manjem riziku - ja posjedujem jedan takav - HQH. Ja nekako favoriziram biotech, makar ne bi smio na osnovu finacijskih podataka, ali smatram da ce obiljeziti narednih desetak godina, no i malo sam subjektivan jer sam na njima dobro zaradio u zadnijih godinu dana.

I na kraju posta - moras razmisljati i globalno kad govorimo o diversifikaciji rizika. Ja ne zelim posjedovati samo americke kompanije, jer je to prerizicno. Uostalom, strane (u mom slucaju non-american) kompanije se obicno prodaju po nizem P/E, jer se smatra da su vise rizicne od americkih kompanija. Doduse japanske se historically recimo prodaju po higher P/E ratio, jer su se smatrale tehnoloski naprednijim i brze rastucim. Ali gledajuci u buducnost, jasno je da ce Kina rasti po vecim stopama od recimo US. Jos uvijek je pristuan politicki risk, ali zasto ne razmatrati recimo funds poput MCHFX. Dugorocno bi to mogao biti solidan growth fund......ili kako puno ljudi ocajava da nisu kupili kineski online portal SOHU za cirka 50 centi per share. Je sad je na $34, i makar to izgleda obvious today, taj buy je gotovo nemoguce predvidjeti na osnovi proslih financijskih analiza odnosno earnings estimates...ovdje je kompletna osnova za buy stvar procjene....kinezi se otvaraju, imaju rastucu srednju klasu, pristup internetu, educirane ljude koji su stvorili najbrzi rastuci internet market....i sad se ta dionica trguje na 215 P/E - da li je to overpriced...moguce, na osnovi financijskih izvjeca je totalno overpriced, no na osnovi nekih procjena je mozda i underpriced.

Zadnje uređivanje Pajo Patak : 17.06.2003. at 20:46.
Pajo Patak is offline  
Old 17.06.2003., 19:36   #50
Hvala svima na odgovorima. Ako sam dobro shvatio, jedini nacin da se proslijedi novac stranom brokeru je preko banke izvan RH... OK, otvorim racun u banci u recimo Sloveniji ili Austriji i dignem par k dolara u hrvatskoj banci. Kak prebacim te novce u banku vani (jel to sistem sjedni-u-auto-i-pici-prek-grane-s-parama )? Koju biste mi banku konkretno preporucili? THX
Prljavi Heri is offline  
Old 17.06.2003., 20:35   #51
novcani transfer

pa mozes transferirati sve online, jedino sto ce te kostati....a mozes i kes furati preko grane...osim ako ne planiras furati vise od $10k (ne bi preporucio).

Kad otvoris online brokerage racun, onda ces transferirati iz austrijske banke novac na svoj brokerage racun. Meni su ti transferi besplatni, ali radi se o domacem transferu (americka banka i americki broker). Ne znam da li naplacuju i koliko pri internacionalnom transferu.
Pajo Patak is offline  
Old 17.06.2003., 23:24   #52
Napornog li dana...

Izvinjavam se onima koji su cekali, moram i ja ponekad raditi...

Stali smo na Research-u? Pajo je vrlo lijepo predstavio vaznost 10Q, te je takodje spomenuo vaznost neovisnih analiza. Ovom prilikom bih napisao malo vise detalja o dokumentima koji vam mogu pomoci u analizi pojedinih firmi. Ima i mnogo, pa je moguce da neke i propustim, pa ne zamjerite... idemo rdom, kako mi padaju na pamet... ovo malo... mrvicu...

News - Na siteovima za koje sam dao linkove ranije, kao i na svakom siteu brokera mozete naci najsvjezije informacije o bitnim dogadjanjima i poslovanju firme. Vecina izlistanih kompanija takodje na svojim webstranicama ima arhivu vijesti i nije nikakav problem doci do njih. Vijesti mogu biti iz same kompanije, ali i iz investicijekih kuca koje prate dogadjanja. Nije rijetkos da vijesti iz jedne kompanije imaju efekta na dionice mnogih drugih.

Charts - Pokazuje vam kretanje cijena kompanije u predhodnom periodu (dan-dva-tri, sedmica, mjesec, tromjesecje, godina-dvije-tri i vise). Vecina tabela vam daje mogucnost da sami izaberete vremenski period interesantan za vas. Na njima najcesce vidite graficku promjenu cijena, kolicinu dionica u tome periodu, "split-mark", "dividend-mark". Pored osnovnih prikaza (X=vrijeme, Y=cijena), postoje i drugi koje cu pojasniti drugom prilikom (volume, on-balance-volume, relative strenght, stochastics, Williams %, MACD, money flow...). Jednim pogledom na "chart" mozete vrlo lako uociti kako su se ponasale dionice te firme. Kada pojasnim sve vrste chartova, moci cete vidjeti mnogo vise nego samo prvim pogledom, recimo, vidjecete i tehnicku stranu charta, koja moze dati vrlo interesantna saznanja.

Sorry, nastavljam za kratko vrijeme.

P.S. Have you seen AKAM & CHTR lately?
Ame®icano is offline  
Old 18.06.2003., 01:44   #53
Shall we continue?

Informacije koje se vide na "chart"-ovima (btw kako reci na HR?)imaju razlicito znacenje za razlicite investitore. S jedne strane tehnicki analiticari posmatraju chartove da bi predocili moguce putanje na osnovu kojih bi bazirali svoje investicije. Vecina takvih analiticara investira kratkorocno, cak i na samo par minuta. Inace, analiticari vrlo rijetko imaju isto misljenje o mogucim putanjama jer svi svoje analize baziraju na nekim svojim teorijama, koje su jasne samo njima. S druge strane, neki teoreticari opet vjeruju da nema predvidljivog zakona po kojem se moze predvidjeti trend dionica. Osobno pripadam onim prvim, jer ima neke svoje teorije po kojima investiram i koje su za divno cudo pokazuju pristojne rezultate.

Nego, o "mojim" teorijama ne bih zamarao nikoga, pa cu se vratiti na svakodnevnicu. Pojedinac moze na osnovu kratkog pogleda na chart primjetiti nekoliko korisnih detalja. Kao prvo, odma je vidljivo kako kompanija djeluje u zadnje vrijeme u odnosu na neki predhodni period. Takodje, moze se lako primjetiti kako dinoice djeluju na razlicite vijesti. Pored toga, vrlo je lako uporediti grafike jedne sa grafikom ostalih kompanija u istom ili razlicitim sektorima, tako da si mozete stvoriti pocetnu sliku na osnovu koje cete graditi ostalo.

Neki chartovi pored promjena u cijeni pokazuju i "moving averages" (promjenu srednje vrijednosti), koje su obicno postavljene na godisnje vrijednost ili na 120 dana. Ta vrijednost je obicno uzeta iz prosjeka dnevnih cijena po zatvaranju marketa (ubuduce - closing price) u tom periodu vremena (godina ili 120 dana). Tehnicki analiticari vjeruju da je ta srednja vrijednost obicno stvarna vrijednost dionica na koju ce se dionice vratiti u nekom kracem periodu.

Kroz chartove mozete vidjeti informacije o performansama kompanija kroz neki vremenski period. Chartovi vam takodje mogu dati indicije sto da trazite kod te kompanije u buducem pracenju njihovih rezultata, ali bez obzira, chartovi nisu izvor mudrosti i ne bi se nikako smjeli osloniti samo na njih.

Pored chartova, bilo bi pozeljno da prvo pregledate profil kompanije. Njih mozete pronaci vrlo lako na Value Line, Standard & Poor's i ostalim servisima za pracenje marketa.

E jesam ga oduzio... bez veze. Ma hajde, nek narod cita. Nikoga ne tjeram, je li?

Nastavak slijedi...
Ame®icano is offline  
Old 18.06.2003., 04:03   #54
... cim skuzim gdje sam stao. Dok pohvatam konce, prodje volja za pisanjem. Ma neeee...

Vrlo cesto mjesto gdje mozete naci podatke o firmama su i "corporate web sites", koji obicno opisuju kompaniju, njene proizvode, strategije, planove, nerijetko daju i vijesti i finansijske rezultate, a takodje i "SEC filing".

Sve javne kompanije, a pod javnim se smatraju one koje su prijavljene na marketu (public offer), moraju prijavljivati rezultate svoga poslovanja na regularnoj bazi, obicno svaka tri mjeseca, plus godisnji. Pajo Patak je vec ranije spomenuo 10Q, koji je inace zvanicni raport za SEC, a takodje moraju da daju na raspolaganje svoj 10Q ili tromjesecni raport svim zainteresiranim strankama. Svake godine kompanije popunjavaju 10K raport za SEC. Taj dokument je malo kraca verzija godisnjeg raporta. Svi ti raporti moraju biti dostupni javnosti, a mozete ih pronaci na sljedecoj adresi www.sec.gov/edgarhp.htm .

Ostali raporti mogu biti dostupni online na individualnim webstranicama kompanija. Ako ih nemaju, mozete ih kontaktirati i oni ce vam ih poslati. U sljedecem postu cu objasniti sto se to nalazi u godinjem (annual) raportu...

... stay tuned.
Ame®icano is offline  
Old 18.06.2003., 10:57   #55
prljavi hari.

moras otici sam u sloveniju i tamo otvoriti racun u banci.
za otvaranje racuna moras imati pasos i davcno stevilko.
u banci ce ti reci gdje je davcni ured i tamo davcno stavilko dobijes za pola sata.nesjecam se kad im je radno vrijeme,ja sam bio u jutro.
brokerske kuce primaju novce poslane samo preko SWIFT sistema.
slanje novca traje oko 3 dana,provizija najmanje 3000tolara za nekomitente ili 0.5%
slovenci ce ti sve objasniti.

preporucam da prvo pratis kretanje dionica nekoliko mjeseci pa tek onda pocmes trgovat za pravo!!!

sretno
 
Old 18.06.2003., 14:43   #56
Eto, "netko" se pobrinuo da rijesi bar jedan dio problema.

Sada malo o annual report... odnosno malo vise od malo. Ako ste uzivali citajuci "Zlocin i kaznu", onda necete imati problem sa dugim objasnjenjima.

Godisnji izvjestaji variraju od firme do firme, ali svi moraju imati sljedece podatke:

Company description - u kojem kompanije opisuje svoje poslovanje, cime se bavi, svoje podatke i glavne dogadjaje u toku predhodne godine. Pored toga, kompanija moze dati i svoju poslovnu strategiju i karakteristike marketa ili industrije u kojoj posluje.
The letter to shareholders - predstavlja obicno pismo kojim CEO (Chief Executive Officer) objasnjava najvaznije i prelomne momente kroz koje je kompanija prosla u toku godine. Obisno uz pismo bude prilozen "chart" i osnovne finansijske informacije.
Financial highlights - ova sekcija daje osnovne finansijske informacije iz predhodne dvije godine, na primjer ukupni obrt, profit, dividende, slobodne dionice itd.
Financial statement - vazan dio godisnjeg izvjestaja u kojem se predstavljaju sljedece informacije: Income statement, Balance Sheet, Shareholders Equity, Cash Flow... (ako zelite, pojasnicu svaki pojedinacno).
Management Discussion & Analysis - Nakon svake finansijske prezentacije, kompanije daju kratki osvrt na brojke pokazane u "income statementu" i "balance sheet" za svaku od predhodne dvije godine. Obicno se radi o usporedbi poslovanja i objasnjenjima zasto su rezultati takvi kakvi su.
Footnotes - objasnjenje nacina na koji su se izracunali razultati kao i podaci o inventurama, dugovima, placenom interesu, taksama, padu vrijednosti (depreciation)... Za neke invetitore, "footnotes" sadrzi informacije oje im mnogo pomazu u razumijevanju kompanije.
Contact information - se obicno nalaze na pozadini izvjestaja i sadrze listu clanova "board of directors" te glavnih sluzbenika u upravi za njihovim brojevima telefona, e-mail adresom... prakticno informacije "ko je ko" u kompaniji.
Ame®icano is offline  
Old 18.06.2003., 16:50   #57
Evo imam malo vremena, pa nastavljam monolog... recitacija kasnije.

Prelazimo na analize, koje mogu biti osnovne i tehnicke. Osnovna (fundamental) analiza se koristi da se procijeni vrijednost dionice pregledom finansijskih rezulatata koje je predstavila sama kompanija. Sadrzana je od odnosa zarade i potrosnje, vrijednosti i mogucnosti, upravljanja kompanijeom i njenog mjesta u industriji ili drugim rijecima, fokusirana je prema osnovama vodjenja i poslovanja firme.

Ako cete svoje investicije bazirati na "osnovnoj analizi" onda cete se morati osloniti na ponudjene prospekte firme, tromjesecne i godisnje raporte, a takodje i na vijesti (news) povezane sa firmom u cije dionice ulazete.

Tehnicka analiza ima drugaciji pristup. Ona je bazirana na procjeni vrijednosti dionica pregledom statistika. Nasuprot fundamentalnoj analizi, tehnicka se ne oslanja na finansijske raporte izdate od same kompanije, nego na trend marketa i predvidjanjima performansi dionica te kompanije.

Ako koristite "tehnicku analizu" onda cete se prvenstveno osloniti na chartove, tabele i procentualne odnose (ratio) koje bi nalazili na websiteovima ili tisku koji se baci finansijama. Pored toga bi paznju obratili na trend marketa i srednje vrijednosti da bi donijeli odliku da li je "right time" za investiranje.

Upravo "bacih pogled" na market i primjetih da su dionice CHTR koje sam imao prodate po cijeni od $3.80. Nije lose, imajuci u vidu da sam ih kupio u petak po cijeni od $3.01, ali moglo je i malo bolje.

Vratimo se analizama. Koja od ove dvije navedene je bolja za vas, ne bih vam znao reci, jer je nemoguce odrediti koja je tacna. Nekada izgleda da na osnovu tehnickih mozete bolje "izabrati", a nekada na osnovu fundamentalnih izgleda da pravite bolje poteze. Posto su ove dvije analize prilicno suprotne... mozda ne bih trebao reci suprotne, nego razlicite... onda izgleda da kada je jedna analiza ispravna, druga je onda pogresna, pa ljudi koji koriste razlicite analize obicno daju komentare tipa "da si mene slusao...".

Zato bih rekao ovako... ako investirate na duze vrijeme (long-term) onda preporucujem fundamentalnu analizu, jer onaj ko poznaje osnove poslovanja kompanije obicno ne sumnja u poslovne rezultate, a takodje diversificira svoj portfolio. Ako ste kratkorocni ulagac (short-term) koji trazi kompanije koje su u zaletu ili usponu, onda mislim da tehnicka analiza pokazuje bolje rezultate.

Ponovo kupio CHTR na $3.62

Zadnje uređivanje Ame®icano : 18.06.2003. at 17:50.
Ame®icano is offline  
Old 18.06.2003., 17:29   #58
chtr

good job na CHTR....ja nisam usao jer nisam ni stigao previse prouciti kompaniju, ali ovaj jucerasnji "upgrade" je ucinio svoje...
Pajo Patak is offline  
Old 18.06.2003., 20:42   #59
Amerikano,možes li mi reći gdje si stavio stop lose na ovom trejdu CHTR 3.62buy ? (btw chart=karta,graf)
eagle is offline  
Old 18.06.2003., 21:10   #60
Stopove stavljam samo u slucaju duze odsutnosti, ili kad nemam pristup netu, tako da je odgovor - ne mogu. Trenutno je CHTR na $3.83 i potajno se nadam da ce do zatvaranja postici $3.94. U protivnom cekam sutrasnji dan.

P.S. Pojasni mi sto podrazumijevas pod stop lose?
Ame®icano is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.