Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2011., 02:42   #1
Skidanje i slikanje na javnim mjestima

Pozdrav, imao bih par pitanja u vezi raznih zakona:
1. Je li dopušteno da uđem u kafić i fotografiram ili moram za to tražiti dozvolu vlasnika? (zanima me zbog privatnog projekta, koji bi bio javan)
2. Koliko čovjek mora imati odjeće na ulici, odnosno, smije li se muškarac prošetati samo u gaćama ulicom? (radi se o reklamiranju udruge mladih)
3. Smiju li s snimati ili fotografirati ljudi na ulici bez njihova dopuštenja?
(provodimo anketu u gradu i zanima nas smijemo li objaviti snimku gdje netko odbije odgovoriti)
Za sada toliko...
joe19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 16:18   #2
1. Preporučljivo je (nije izričito zabranjeno, ali neki lokali imaju naljepnice zabrane fotografiranja).
2. To je relativno. Vrijeđanje moralnih osjećaja građana je prekršaj (čl. 14. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira), a vjerujem da će šetanje u gaćama izazvati pozornost i pozive policiji.
3. Smiju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 21:16   #3
Quote:
joe19 kaže: Pogledaj post
3. Smiju li s snimati ili fotografirati ljudi na ulici bez njihova dopuštenja?
(provodimo anketu u gradu i zanima nas smijemo li objaviti snimku gdje netko odbije odgovoriti)
Za sada toliko...
Mislim da prema članku 131. Kaznenog zakona se ne bi smjelo. Pravnici?

Znam da je prije par godina bila frka na HRT-u jer se u nekoj emisiji ili prilogu govorilo o pretilosti i prikazana je slučajna prolaznica, nakon toga je dugnuta frka, HRT se ispričao i počelo se više paziti da se kod snimanja skupine ljudi (na ulicama i slično) ne vide lica, već je prikaz ljudi više zamagljen.
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 23:58   #4
Quote:
joe19 kaže: Pogledaj post
3. Smiju li s snimati ili fotografirati ljudi na ulici bez njihova dopuštenja? (provodimo anketu u gradu i zanima nas smijemo li objaviti snimku gdje netko odbije odgovoriti)
meni se cini da zelite snimiti konkretnu osobu a ne grupu (masu) random ekipe. mislim da za to ipak treba dozvola ali cekamo pravnike da odgovore
Xebarax is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 19:37   #5
Quote:
Xebarax kaže: Pogledaj post
meni se cini da zelite snimiti konkretnu osobu a ne grupu (masu) random ekipe. mislim da za to ipak treba dozvola ali cekamo pravnike da odgovore
Nisam pravnik već fotograf... Na javnom mjestu i sa javne površine smiješ snimati koga želiš. Na privatnom posjedu (kafić, shopping centar i sl.) bi bilo pošteno tražiti dopuštenje vlasnika odnosno vlasnik ti može zabraniti slikanje.
anchicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 10:13   #6
Na javnom prostoru, koliko znam, smiješ snimati i fotografirati, ali ne prikriveno! To po meni znači da ne bi smio imati problema ukoliko ti je oprema vidljiva i očito je da snimaš...
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 14:47   #7
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post
Mislim da prema članku 131. Kaznenog zakona se ne bi smjelo. Pravnici?

Znam da je prije par godina bila frka na HRT-u jer se u nekoj emisiji ili prilogu govorilo o pretilosti i prikazana je slučajna prolaznica, nakon toga je dugnuta frka, HRT se ispričao i počelo se više paziti da se kod snimanja skupine ljudi (na ulicama i slično) ne vide lica, već je prikaz ljudi više zamagljen.
da, i ja sam se odmah toga sjetila. Kužim fotke za neke osobne potrebe, al ako je za tv priloge ili slično, ne znam. Zamislio da si debeo si i još nešto krkaš usput po cesti, snime te i onda se ugledaš navečer kod Latina u prilogu o debljini ili ne daj bože na nekoj foto izložbi Mislim da se nitko ne bi ugodno osjećao (aj možda bi dobio poticaj za dijetu). Al di je tu privatnost?
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 16:08   #8
Quote:
ursula1000 kaže: Pogledaj post
Al di je tu privatnost?
Mogu ti reći gdje nije i gdje je ne treba tražiti - na javnom mjestu.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.