Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2009., 21:08   #1
Strategija ulaganja

Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
p.s. Vidiš, sa 2 posta si me zainteresiro za Vern. Možda se za vikend malo pozabavim s njom pa da vidim što se tu krije, zakaj si zapeo za nju.
Al moram reć da me u startu lagano odbija vlasnička struktura.
Iskreno,malo ti se čudim.Sa tvojim znanjem TA,ne vidim smisla hvatati se opskurnih dionica.Mislim,zadnjih mjesec dana VERN nije imao više od 200 kom. dnevnog prometa.A dionica vrijedi 60-ak kuna.Jel ti zbilja misliš da je to dionica za tebe?
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 22:33   #2
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Iskreno,malo ti se čudim.Sa tvojim znanjem TA,ne vidim smisla hvatati se opskurnih dionica.Mislim,zadnjih mjesec dana VERN nije imao više od 200 kom. dnevnog prometa.A dionica vrijedi 60-ak kuna.Jel ti zbilja misliš da je to dionica za tebe?
Nisam još ovu dionicu proučio, možda za vikend budem..
To je dionica za dugoročno držat, i kao takva me sigurno zanima. Moram vidjet zašto je spy zagrizo za nju, mora tu nešto bit.

U biti, da objasnim svoj željeni način ulaganja:
Iako mi je tehnička analiza sigurno zanimljiva i mislim jako korisna, buy&hold strategija je ono što me najviše zanima. Čekam, kao ozebao sunce, neku veću korekciju koji mnogi stalno najavljuju. Kako odmiče vrijeme, sve više počinjem sumnjati da će doći. Ali nadam se da hoće. I tada želim odabrati jedno 6-7 dionica za koje vjerujem da bi u periodu od 5 i više godina mogle ostvariti veeeliki rast (pod tim mislim na najmanje upeterostručavanje cijene). Od tih 6-7 dionica da pogodim 2 koje će to napraviti - cilj ispunjen.
U taj dugoročni portfelj mislim uložiti oko 70% trenutnih sredstava. S ostalih 30% (i novim kešom kako bude dolazio) mislim ulagati na temelju TA.
To je moja željena strategija. Za to je, dakle, preduvjet još jedan veći pad na burzi. Ako do njega ne dođe, mislim da ništa od buy n hold opcije.


Eto, znači Vern je jedna od potencijalnih spomenutih 6-7 dionica za dugoročnio porteflj.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 05:42   #3
A ona od 10/07 do 3/09 nije bila dovoljno velika ?

Znam, znam, rijetko je tko vjerovao da je kraj, a očito se ni sad ne vjeruje. Ali ne vjerujući da je kraj propustio si skoro 6 mjeseci stabilnog rasta, i skoro 100% prinosa na određenim dionicama. Ja nisam, jer nisam ništa prodala u onom padu, a skoro svaki mjesec sam dodavala lovu, tako da mi je minus sada sasvim podnošljiv, varira od nekih 10-15%. Bilo bi zanimljivo da se Free javi sa svojim iskustvom.

Vern? A možda će jednog dana vrijediti kao IGH. Međutim, meni kao malom ulagaču je prerizičan, zbog nelikvidnosti, vlasničke strukture i dugog čekanja da nešto od toga nastane
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 09:40   #4
pretakanje iz šupljeg u prazno..TA i slično forsiraju brokerske kuće jer bi pogotovo u ovakvim razdobljima pocrkavali od gladi da nema "optimista" koji misle da mogu pogađat dnevne skokove i padove kroz dulji period i na tome zarađivat....umro sam od smijeha kad sam pročitao jedan njuzleter od jedne brokerske kuće di objašnjavaju zašto je u bear tržištu bolje pretakat iz šupljeg u prazno

Mnogi veliki ulagaci, ukljucujuci Warrena Buffeta, pobornici su buy and hold strategije koja se pokazala vrlo
uspješnom u dugom roku. To je potpuno tocno za snažna tržišta izraženog trenda poput sekularnih bull tržišta1 koje
karakterizira niža volatilnost2 – budite potpuno investirani, koncentrirani u manji broj visoko-kvalitenih prica,
izbjegavajte pretjerano trgovanje i dokupljujte padove. Dozvolite profitima i pojacanoj izloženosti dionicama da
eksponencijalno rade u vašu korist i pokažu pravu moc ukamacivanja.
Medutim, tijekom visoko volatilnih tržišnih okolnosti, kakve su prisutne tijekom ciklicnih, a posebice sekularnih bear
tržišta, nešto aktivniji pristup investiranju znatno je bolja strategija. Pristup cešceg rebalansiranja portfelja može
stvoriti dodatni prinos ulagackom portfelju. Povijest sekularnih tržišta pokazala je kako je rizik (trošak) cešceg
rebalansiranja portfelja tijekom sekularnih bear tržišta mnogo manja od oportuniteta koje takva strategija pruža.
Tehnike aktivnog menadžmenta treba usmjeriti na kapitaliziranje tržišnih ciklika. Nadprosjecan prinos pojedinih
imovinskih klasa trebalo bi reinvestirati u drugu imovinsku klasu s nižim prinosom u ocekivanju kasnijeg rezultata.
Istraživanja3 dugorocnih prosjeka i primjene razlicitih ulagackih strategija pokazala su kako je na primjeru americkog
S&P500 indeksa dodatni prinos aktivnog upravljanja u sekularnom bear tržištu iznosio 1,3% godišnje, a dodatni prinos
uzrokovan pasivnošcu tijekom sekularnog bull tržišta je iznosio 0,3% godišnje.


a sada slijedi tam tam tam

Aktivnije trgovanje podrazumijeva više provizije koju investitor mora prepustiti svojem brokeru, stoga je važno odabrati brokersku
kucu s nižim provizijama kako ne biste lošim odabirom brokera radili kontra svojeg rezultata. XXXX Brokeri su još uvijek
investicijsko društvo s najnižim provizijama na tržištu RH.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 09:51   #5
Opet pretumbavaš pdf u kasnim noćnim (odnosno ranojutarnjim) satima Bi?

Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Ali ne vjerujući da je kraj propustio si skoro 6 mjeseci stabilnog rasta, i skoro 100% prinosa na određenim dionicama. Ja nisam, jer nisam ništa prodala u onom padu, a skoro svaki mjesec sam dodavala lovu,
Ko, ja? Bome nisam. Propustio sam samo dio rast, tamo negdje između 1500 -1800 bodova čobija, nekih 200-300 bodova znači. Bio je to priličan propust, istina, ali da sam propustio cijeli rast?
A k tome sam i krajem osmog mjeseca utopio još prilično novopridošlog keša.
No, da se je moglo (i trebalo) bolje, to svakako je.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 19:08   #6
A kad se probudim u 5, nema se puno šta raditi u to doba
Na svu sreću uptrend dovoljno dugo traje pa smo se ipak svi malo okoristili od njega, čak i ovi dejtrejderi kao glemb
Iako, sad mi se čini da smo na rubu - slijedeći tjedan je ili 100 bodova u 3 dana (my bet) ili početak te dugoočekivane korekcije odnosno downtrenda.

Sad je pitanje kako se ponašati kad krene dolje - da li da pustim da mi se otopi ovaj lijepi plus na ledu i dalekovodu ili da prodam čim mi zasmrdi? Naravno, ono što je ionako u minusu, a toga je više, ne diram - takva mi je vjera .
Mislim da ću ovo prodati ako krene dolje, ali samo ako pomislim da će pošteno pasti - ove korekcijice od par posto se ne računaju.
Ni ja ne volim bogatiti brokere
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 23:05   #7
He,he,naravno da se razlikujemo u strategiji ulaganja,međutim ne zaboravite da se strategija ulaganja mijenja ovisno o okolnostima na tržištu.Apsolutno se slažem sa spajevom teorijom navlakuše na trgovanje kad je bear market,ali isto tako ukazujem i na drugu stranu medalje.Kad sam pregledavao neke tickere vani,našao sam podatke o prinosu u zadnjih 3,odnosno 5 godina i moram reći da me nisu nimalo usrećili.Na nekim tickerima koji su fundamentalno OK,dakle nisu neki od proizvoda internet balona,stoji da su u minusu i na trogodišnjoj i na petogodišnjoj razini.Hoću reći,ako vas nije briga hoćete li i za 5 godina biti s nekom dionicom u minusu na način da ste je držali cijelo vrijeme,onda navalite na strategiju buy&hold,ali ako vam to ne šmeka,kao i meni,onda bježte od te strategije.Ja sam definitivno promijenio strategiju ulaganja i bez obzira na manje prinose zbilja se puno ugodnije osjećam u kešu u trenutcima kad očekujem pad.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini

Zadnje uređivanje glembaj : 23.10.2009. at 23:46.
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 18:51   #8
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Ja sam definitivno promijenio strategiju ulaganja i bez obzira na manje prinose zbilja se puno ugodnije osjećam u kešu u trenutcima kad očekujem pad.
glembić

ti si "odgojen" na tržištu koje konstantno pada i tvoja strategija ulaganja je zapravo strategija neulaganja jer imaš svojevrsni ulagački PTSP i najbolje se osjećaš kad uopće nemaš dionice a cilj ti je da ostvariš nulu, sve preko toga je super jer je u tvojoj fazi svaki bijeg iz dionica bio smanjenje potencijalnog gubitka
..kako da što manje držim lovu u dionicama i zahvaljujući tome što manje spušim

Ulaganje je zajebano upravo iz razloga što je problem nanjušit "opskurnu" firmu koja u određenom roku može ostvarit odlične rezultate a da je po strani da je nitko ne kuži..jelte što na leming tržištu kak bi bakić reko, uopće nije problem...ove tvoje firme koje si spomenuo šta se nisu mrdnule iz minusa vjerojatno imaju problema u poslovanju, ali ti zanemaruješ da se iza dionice krije firma, nego to promatraš ko neki broj i slova koja se kreću ovako ili onako...ako firma konstantno raste prije ili kasnije će se njena cijena morati izravnati sa realnim stanjem..to se više desetaka ili stotina puta dokazalo samo na zse..pogledaj si povijesne podatke današnjih "perjanica"...znači..imaš "ljevu" dionicu koja je odlična firma i prije ili kasnije će postat odlična dionica..i na tom e su SVI koji imaju paru sa burze i zaradili tu paru..ne na pretakanju

sve dionice koje ti kupuješ i koje si kupovao su bile kako ti voliš reći "opskurne" samo su se kupovale za smiješnu paru čak i u odnosu na sadašnje "opskurne" cijene

Zadnje uređivanje spy : 25.10.2009. at 19:00.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:04   #9
Samo da prvo objavim urbi et orbi da je Spy moj dionički idol

A sad prigovori

Ti si na burzi godinama, daleko duže od svih nas koji ovdje redovno pišemo, i sigurno znaš i više od nas. Zato si i možeš dozvoliti kupovati "oskurnu" dionicu, jer prema tvojim vlastitim kriterijima iza nje stoji perspektivna ( House) firma.
Mislim da to nije dobar način za većinu prosječnih ulagača, krenuvši od mene. Nisam ekonomist, nisam čak ni društvenjak, i ne mogu procijeniti da je neka lijeva/nova/nepoznata firma dobra. Ako slušam savjete na forumu to završi kao DIOK . Zato je meni najbolja strategija držati se Crobexa, ili čak bolje Crobexa 10. To mi garantira kakvu takvu sigurnost, da firma neće propasti, da neće kod prvog slijedećeg pada zaroniti prva, itd...
Slažeš se?

Zadnje uređivanje bilokoje : 25.10.2009. at 20:28.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:28   #10
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Samo da prvo objavim urbi et orbi da je Spy moj dionički idol

A sad prigovori

Ti si na burzi godinama, daleko duže od svih nas koji ovdje redovno pišemo, i sigurno znaš i više od nas. Zato si i možeš dozvoliti kupovati "oskurnu" dionicu, jer prema tvojim vlastitim kriterijima iza nje stoji perspektivna firma.
Mislim da to nije dobar način za većinu prosječnih ulagača, krenuvši od mene. Nisam ekonomist, nisam čak ni društvenjak, i ne mogu procijeniti da je neka lijeva/nova/nepoznata firma dobra. Ako slušam savjete na forumu to završi kao DIOK . Zato je meni najbolja strategija držati se Crobexa, ili čak bolje Crobexa 10. To mi garantira kakvu takvu sigurnost, da firma neće propasti, da neće kod prvog slijedećeg pada zaroniti prva, itd...
Slažeš se?
ne kužim tvoje pitanje i čak mislim da si si nekaj cugnula a jedino iz čega crpim snagu da serem "njima" jest da sam ja nakon dugih godina skužio da sam budala a "oni" još uvijek misle da su pametni
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:30   #11
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
ti si "odgojen" na tržištu koje konstantno pada i tvoja strategija ulaganja je zapravo strategija neulaganja jer imaš svojevrsni ulagački PTSP i najbolje se osjećaš kad uopće nemaš dionice a cilj ti je da ostvariš nulu, sve preko toga je super jer je u tvojoj fazi svaki bijeg iz dionica bio smanjenje potencijalnog gubitka
..kako da što manje držim lovu u dionicama i zahvaljujući tome što manje spušim
Jebate spy postaješ ko walter.
Dijagnoza je pogođena u sridu (ne mislim samo na glembaja nego na većinu nas što smo kročili na burzu s IPO-om HT-a).
Ja sam sebi ovo dijagnosticirao prije koji mjesec - sad sam već u poodmakloj fazi lječenja.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:36   #12
Ne kužiš , cugnula

Pa to i htjedoh naglasiti - mi se svi tu nešto pravimo važni kak smo veliki investitori i slično, ali uglavnom nemamo pojma. Tj, na skali pojma od jedan do 10 ja sam negdje na 2 , pa mi se bolje držati ovih dionica za koje je koliko toliko sigurno da za par godina neće biti toalet papir . A jadni oni koji znaju još manje od mene a ulažu na burzi, a ima ih
Nadam se da sam ti sad bila jasnija, mada sam sebi manje jasna

Zadnje uređivanje bilokoje : 25.10.2009. at 20:45.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 21:32   #13
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Ne kužiš , cugnula

Tj, na skali pojma od jedan do 10 ja sam negdje na 2
blago tebi ja sam još na nuli...
__________________
Dollar, one of John Wayne's favorite horses.
johnny02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 21:54   #14
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Ako slušam savjete na forumu to završi kao DIOK . Zato je meni najbolja strategija držati se Crobexa, ili čak bolje Crobexa 10.
U tom zecu leži grm!
Kao moderatorica ovo baš nije nešto za pohvaliti se ali kao forumaš, treba priznati svoje grijehe, za dobrobit drugih

Što htjedoh reći?
Forumi su zaiebana stvar, posebice na ovakvim područjima (financije).
To što se neki od nas znaju međusobno može ulijevati određenu dozu sigurnosti ali velika većina ljudi forum samo čita, ili koji put i piše, a nikako se ne poznaje.
Onaj tko ulaže na temelju onog što pročita na nekom forumu, bolje mu je da oroči lovu u banci.
Na forumu nikad ne znaš da li nekto misli ozbiljno ili te samo navlači, a koji put i informacije mogu biti totalno "antiprotivne" a sve u svrhu vlastitih probitaka onog koji piše.

Linija manjeg otpora (kupovat ću samo C10 dionice) zapravo ama baš ništa ne mora pomoći - sjeti se samo bezbrojnih afera zadnjih mjeseci na koje nisu imune ni dionice u Crobexu. Neću sad nabrajat firme, svi znamo koje su to bile.
Neke su ronile, neke nisu, ali sve je to manipulacija u svrhu vlastitih probitaka - bez obzira dolazila ona s foruma, novina, portala ili čak iz samog TV Dnevnika.

Ulagati se prvenstveno treba vlastitim zaključivanjem, skupljajući brdo informacija.
Od 10 informacija neće sve svima biti jednako važne, koji put treba riskirati, ali najvažnije je da sam znaš zašto i kako kupuješ.

Trenutno gledam nekoliko "opskurnih" dionica, ali kako spy reče...treba prepoznati firmu. Ako firma ima dobre fundamente, a cijena je trenutno podosta potcijenjena, dionica u zapećku, prije ili kasnije i ona će dobiti svojih 5 minuta.
Tko čeka - dočeka!
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:29   #15
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Ulagati se prvenstveno treba vlastitim zaključivanjem,
šefe sad bacaš floskule...znaš dobro da je 90 posto ljudi teška debilana i da vlastitim zaključivanjem mogu samo u krasan kurac ..vlastito zaključivanje ih je valjda i dovelo na forum...
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:41   #16
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
glembić
ti si "odgojen" na tržištu koje konstantno pada i tvoja strategija ulaganja je zapravo strategija neulaganja jer imaš svojevrsni ulagački PTSP i najbolje se osjećaš kad uopće nemaš dionice a cilj ti je da ostvariš nulu, sve preko toga je super jer je u tvojoj fazi svaki bijeg iz dionica bio smanjenje potencijalnog gubitka
..kako da što manje držim lovu u dionicama i zahvaljujući tome što manje spušim
Kolega dragi,ovo si malo iskarikirao,jer što bi sad uopće radio na burzi ako mi je cilj biti na nuli,ili što manje spušiti.U svemu ostalom si u pravu,naravno da sam opečen i da sam u krajnjoj liniji ljut što sam dopustio biti nedovoljno informiran i izmanipuliran,kao i većina ljudi koji su uletjeli u vrijeme HT-a.Nažalost,jedini način da više ne budem izmanipuliran jest biti nakratko,t.j. kratkoročno i ponekad srednjeročno u nekakvim dionicama.


Quote:
spy kaže: Pogledaj post
Ulaganje je zajebano upravo iz razloga što je problem nanjušit "opskurnu" firmu koja u određenom roku može ostvarit odlične rezultate a da je po strani da je nitko ne kuži..
Što se tiče opskurnih tickera,naše tržište je jadno i sa ponekad nesuvislim prometima,pa mi u ovom trenutku pomisao na ubacivanje love u neku čudnu dionicu djeluje preodbojno,iako mislim da si u pravu što se tiče iznenađenja u budućnosti.Mada,ta čudna dionica sigurno neće biti lider idućeg bull marketa,ipak to treba prepustiti već poznatim tickerima.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 06:24   #17
E da, a što ti je cilj?
Meni je stabilan godišnji prinos od nekih 10-15%, uz minimalno truda (gledanja u burzu). Znači rješenje su stabilne kompanije sa dividendom, a ne kako ono JDRA, BLSE, VART, ZTNJ i ostale Shefove omiljene . Ispričavam se ako je koji ticker krivo napisan, teško ih pamtim

E da, za Johnnya i Shefa, jer sam sinoć otišla u sred zanimljivog razgovora: OK, kažete da nikad ne bi stavili puno novaca u takvu dionicu. Ali zašto onda? Obogatit se na njoj dakle nećete, samo možete sjesti i plakati ako naraste 300%. I tu onda dolazimo do broja dionica za određenu količinu casha, gdje je granica koja dijeli smislenu diverzifikaciju od prevelikog spreada, pa ti ništa ne znači ako određena dionica sumanuto poraste jer se izgubi na prevelikom broju.

Mislim da to svakako ovisi o količini casha, teško je generalizirati, ali recimo na portfelj od 100 kkn meni bi to bilo 3-4 dionice
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:24   #18
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Mislim da to svakako ovisi o količini casha, teško je generalizirati, ali recimo na portfelj od 100 kkn meni bi to bilo 3-4 dionice
a tvoj portfelj ima cirka 15-18 dionica?

ne razumiju oni zasto nas dvije imamo ATCP (Atalncka plovidba) u portfelju.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:35   #19
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Jebate spy postaješ ko walter.
malo me sram reć to u ovom zatucanom, nazadnom društvu koje ne poštuje različitosti ali od kad waso i ja živimo skupa ponekad on piše pod mojim nickom i ja pod njegovim jer smo u znak povjerenja i ljubavi razmijenili lozinke za sve mejlove, akaunte i sl.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:38   #20
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
E da, a što ti je cilj?
Meni je stabilan godišnji prinos od nekih 10-15%, uz minimalno truda (gledanja u burzu). Znači rješenje su stabilne kompanije sa dividendom, a ne kako ono JDRA, BLSE, VART, ZTNJ i ostale Shefove omiljene . Ispričavam se ako je koji ticker krivo napisan, teško ih pamtim

E da, za Johnnya i Shefa, jer sam sinoć otišla u sred zanimljivog razgovora: OK, kažete da nikad ne bi stavili puno novaca u takvu dionicu. Ali zašto onda? Obogatit se na njoj dakle nećete, samo možete sjesti i plakati ako naraste 300%. I tu onda dolazimo do broja dionica za određenu količinu casha, gdje je granica koja dijeli smislenu diverzifikaciju od prevelikog spreada, pa ti ništa ne znači ako određena dionica sumanuto poraste jer se izgubi na prevelikom broju.

Mislim da to svakako ovisi o količini casha, teško je generalizirati, ali recimo na portfelj od 100 kkn meni bi to bilo 3-4 dionice
Rekao sam ti da mi ne diraš JADR , s ovim drugima nemam ništa i ništa više takvo ne kupujem ovo je bio moj izlazak u nelikvidne sa vrlo malom lovom (3,6% od cijelog portfelja). Jako dugo pratim rad i razvoj firme Jadranka d.o.o. i poslovno dosta surađujemo tako da sam nakon puno prikupljenih informacija (što za druge dionice i nije bio slučaj ) i razmišljanja donio odluku da kupim malo tih dionica i držim minimalno 3 godine pa kud puklo.

Potpuno se slažem sa svime što si navela nema tu bogaćenja, ako skoči bit će za ćevape (inače sam zarađivao za bureke).
__________________
Dollar, one of John Wayne's favorite horses.
johnny02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:22.