Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2006., 02:44   #41
Привет, привет, ещё раз. А у меня вопрос: вы, говорящие по-русски, изучаете его в университете, или просто так, знаете?
SteficaCvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 03:31   #42
ja volim slušati ruskinje kako pričaju ... nekako je sexi
 
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 15:58   #43
Я началa изучать русский язык, но теперь, я учусь одинa... И я делаю много ошибок...
zite is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 16:05   #44
ja ga pricam dobro (materini jezik), ali me malo muci citanje i pisanje.... zao mi je sto sam to zapustio kad sam se doselio ovamo... planiram poradit na tome, i to ozbiljno...
another cheetah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 22:36   #45
Sad ću baš zvučati ka prava glupa plavuša al kako ste uspili napisati ćirilicu,ima li to nešto posebno šta moraš pritisnuti pa onda pišeš il...
malady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 23:37   #46
Moraš imati instalirani (ruski) ćirilički font, a i raspored tipki je bogme drugačiji...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 01:16   #47
Ma kakav font, samo tastatura. Mada je raspored tako grozan da često pišem našom ćirilicom pa naknadno ubacujem slova koja ima ruska ćirilica.

Stvarno mi nije jasno kako toliki narod ima tako grozno pismo i raspored. Kado da nisu čuli za Vuka Karadžića.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 07:37   #48
Da se razumijemo, ruski raspored tipki "JCUKEN" je BRŽI za pisanje od "našeg" QWERTZ-a, slova su puno "koncentriranija". E sad, to što smo svi navikli na QWERTZ, to je druga stvar...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 17:23   #49
Tnx
malady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 22:09   #50
Ja sam kupila tastaturu... u majčici Rusiji
zite is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2006., 04:36   #51
...

zna li neko neki dobar sajt za ucenje ruskog
 
Odgovori s citatom
Old 07.08.2006., 07:50   #52
Quote:
lappino kaže:
Da se razumijemo, ruski raspored tipki "JCUKEN" je BRŽI za pisanje od "našeg" QWERTZ-a, slova su puno "koncentriranija". E sad, to što smo svi navikli na QWERTZ, to je druga stvar...
QWERTZ raspored je i napravljen da uspori pisanje, nekad na pisaćim mašinama, kada su se od brzine zaglavila dva slova
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 11:49   #53
Post

evo samo informacie o studiranju ruskog u RH.
nema slobodnih mjesta za drugi rok ruskog jezika i književnosti niti u Zagrebu ni Zadru.[to su informacije koje sam ja dobio]

slučajno naletih na ovu temu, i drago mi je , jer sam doznao mnogo informacija o ruskom jeziku, a i sam bi ga htio naučiti. možda upišem tečaj jednog dana, jer bi mi to stvarno bilo gušt, bilo koji jezik, ali preferiram ruskhi i talijanski.

POZDRAV
Marco Materazzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 01:34   #54
Ja sad imam na ruci od srpskog prijatelja jedno Život i priključenija Dositeja Obradovića. Obradović slobodno miješa srpski i ruski oblici, ali njegov rad nije moguće nazvati derivativnim u stilskom smislu. Način na koji on to radi pokazuje koliko su bliski srpski i ruski kao jezici, ili barem onaj srpski koji se pričao u gradovima i na kojem je Dositej pisao. S druge strane, razlika je dosta velika da međusobni sporazum nije moguć kad god rečenice postanu imalo složeni.

To kažem is ličnog iskustva.
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 01:43   #55
Quote:
zite kaže:
послание
Сообщение. Посланиеm vidim jedan svezanj na ramenu postara koji jase konja po prasnim ruskim stepama Moskvi velikoj donoseci Petru Caru poruku.

Evo cirilizator koji ja koristim. Ima i drugih -- de gustibus.

http://www.mblogic.net/tools/transli...Soobshhenie%2F
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 02:20   #56
Quote:
Gaelle kaže:
Netko je pitao kako izgleda studij ruskog jezika pa da odgovorim.
Unatoč sličnostima (koje načelno zavaravaju i bolje je zaboraviti ih)
Ne slažem se. Sličnosti ne treba zaboraviti, nego iskoristiti. Samo što to mora da se radi pametno i naučno.
__________________
~v
Improper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 23:18   #57
sve je to točno, no kad si na početku učenja često se zalomi da nesvjesno zalomiš krivo.
kasnije je već ok, ali većina ljudi će istu riječ automatski povezati i sa istim značenjem.
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 23:45   #58
Quote:
Marco Materazzi kaže:
evo samo informacie o studiranju ruskog u RH.
nema slobodnih mjesta za drugi rok ruskog jezika i književnosti niti u Zagrebu ni Zadru.[to su informacije koje sam ja dobio]
A ja sam upala, i to uz potporu ministarstva,fijuuuu-a išla sam u retardiranu srednju školu iz koje rijetki idu na faks.

Ah,samo se malo hvalim
malady is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 10:46   #59
Quote:
Improper kaže:
Ja sad imam na ruci od srpskog prijatelja jedno Život i priključenija Dositeja Obradovića. Obradović slobodno miješa srpski i ruski oblici, ali njegov rad nije moguće nazvati derivativnim u stilskom smislu. Način na koji on to radi pokazuje koliko su bliski srpski i ruski kao jezici, ili barem onaj srpski koji se pričao u gradovima i na kojem je Dositej pisao. S druge strane, razlika je dosta velika da međusobni sporazum nije moguć kad god rečenice postanu imalo složeni.

To kažem is ličnog iskustva.
podsjeća me to na jednu davnu anegdot, navodno vukovu: pitali ga u rusiji:
kak vaša familija ( tj kako se zovete, prezime?), a vuk odgovara:

- harašo (tj dobro).


ono, navodno je u srbiji bio znak dobrog odgoja ozbiljno pitati za obitelj.

u rusiji je pak znak dobrog odgoja i visoke kulture oslovljavati osobu imenom i patronimom tj očevim imenom...ono ako si nikolaj i a otac ti maxim, onda te oslovljavaju nikolaju maksimoviču. prezime nije obvezno ni znati ni spominjati!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.

Zadnje uređivanje Dunj@ : 12.08.2006. at 12:12.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 11:39   #60
Quote:
malady kaže:
išla sam u retardiranu srednju školu iz koje rijetki idu na faks.
važni su i rezultati na faksu, da možeš reći da si se uspješno oslobodila retardiranosti
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.