Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2011., 13:00   #1
kako pronaći vojnika sa druge strane

Možda zvuči nemoguće, ali po novinama sam vidio da postoje slučajevi da su se nakon rata upoznali ljudi koji su se gledali preko nišana.
Zanimaju me vaši savjeti, kojim putem ići, koje institucije kontaktirati, koje izvore koristiti...
Ima li tko iskustva u tome ili barem mišljenje?
Rain_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 16:40   #2
Bila je prije par godina čak i jedna emisija na RTS-u na tu temu i u njoj su bili gosti vojnici iz Srbije, Hrvatske, BiH, Kosova... i neki znanstvenici.
HSP_HOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 20:04   #3
Unhappy

Quote:
ilovik kaže: Pogledaj post
ovdje nije bio običan, pravno reguliran rat
da , ovdje bi se to stanje moglo nazvat "tko koga zahebe" i to tako od sedmog stoljeća , a kako vidim ide i dalje
plejer_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 22:51   #4
ovdje je bio rat i to onaj najpraviji sa svim najgorim grozotama koje su ostavile traga na svemu do dana današnjeg......floskule tipa -da je ovdje bilo sporadičnog pucanja u odnosu na neke ratove tipa II WW ili vijetnamski rat dolaze od centara koje bi najrađe taj dio povijesti izbrisale,ovo zadnje se referiram na jednu javnu tribinu hns-a na kojoj je iznesen otprilike ovakav stav da ovdje nije bilo nikavog rata................poznavajući govornike znam da isti nemaju svoj rov u kojem su prezimili zimu 91/92 i ostale zime i da isti nisu zadužili nikavu pušku u tom periodu.............
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 23:35   #5
ne radi se o prijateljstvu poradi sporadičnog pucanja, ali ni o osveti. Radim privatno istraživanje, radi se o privatnoj stvari. Ima li tko kakav savjet?
Rain_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 03:39   #6
mišljenje: google is your friend

ako ništa, na netu bar uvijek možeš naći informacije za prve korake, naravno, ako posjeduješ određene podatke o predmetu kojegatražiš još bolje (ime, jedinica, konkretan događaj, korisni detalji ratnog puta i sl.).
Razgledaj postoje li veteranske udruge, portali/forumi kao naš DROL, iseljeničke/izbjegličke/ne-znam-kako-ih-nazvati-a-da-ne-zeznem udruge, jesu li dostupni linkovi itd. itd.
Najlakše bi to išlo preko ovih inicijatva koje rade na političkom povezivanju i izmirenju hrvatske i srpske strane (npr. pogledaj tko sujeluje u projektu REKOM, pa pobaj njih kontaktirati). Oni sigurno imaju veze na obje strane, pogotovo kad nastupaju s namjerama izrade kompletnih popisa, znači imaju mogućnosti i sredstva.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 13:33   #7
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
(npr. pogledaj tko sujeluje u projektu REKOM, pa pobaj njih kontaktirati). Oni sigurno imaju veze na obje strane, pogotovo kad nastupaju s namjerama izrade kompletnih popisa, znači imaju mogućnosti i sredstva.
Rista....zbog ovoga mu baš i ne bih preporučio takvo što :|
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 17:18   #8
Quote:
ilovik kaže: Pogledaj post
Svašta...to su bolesne ideje...ovdje nije bio običan, pravno reguliran rat
a kakvu bi ti pravnu osnovu trebao da bih ti ja ipak dokazao da je ovdej bio pravno rat..agresija na Hrvatsku...
pravnici čija imena nesto znače u svijetu...
Robert Badinter, predsjednik Ustavnog suda Francuske
Roman Herzog, predsjednik Saveznog ustavnog suda Njemačke
Aldo Corasaniti, predsjednik Ustavnog suda Italije
Francisco Tomás y Valiente, predsjednik Ustavnog suda Španjolske
Irene Petry, predsjednica Ustavnog suda Belgije

Najbitnija pravna stajališta izložena u mišljenima Arbitražne komisije jesu;

pitanje sukcesije država treba rješavati na temelju načela međunarodnog prava, te na temelju pravičnosti, uzimajući u obzir da su sve države kojih se to tiče vezane kogentnim normama općeg međunarodnog prava, posebice onima o poštovanju temeljnih prava čovjeka, prava naroda i prava nacionalnih manjina (mišljenje broj 1. i 9.);
SFRJ se raspala i više ne postoji kao država (mišljenje broj 8.);
nijedna država sljednica sama nema pravo nastaviti članstvo SFRJ u međunarodnim organizacijama (mišljenje broj 9.);
SR Jugoslavija je nova država koja se ne može smatrati sljednicom SFRJ (mišljenje broj 10);
granice između bivših federalnih jedinica smatraju se državnim granicama sljednica i ne mogu se mijenjati silom, nego samo sporazumom - načelo uti possidetis (mišljenje broj 3);
dan sukcesije za Hrvatsku i Sloveniju je 8. listopada 1991., za Makedoniju 17. studenog 1991., za BiH 6. ožujka 1992., a za SR Jugoslaviju (Srbiju i Crnu Goru 27. travnja 1992.
kaktus_031 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.10.2011., 17:29   #9
što se tiče teme gledali smo se preko nišana ne moramo i ovako političari se mogu u ime jednih drugih i trećih izvinjavati koliko god hoće,u moje ime NE trebaju svatko use i u svoje kljuse .Sada se političari izvlače "tko nas bre zavadi".
Sjetimo se 14. izvanredni kongres SKJ kada se raspala politička garnitura bivše SFRJ,Slobo se odlučio za rat.Franjo je nudio konfederaciju,
Današnji transkripiti-saveta bezbednosti (koje posjedujem)jasno govore gdje je bila kuhinja i tko je glavni kuhar.
nadalje,
Savo Štrbac
http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...ke/505229.aspx

"Nitko nije htio čekati bliski susret s hrvatskom vojskom. Narod se sam organizirao i ne čekajući ničija uputstva i planove, krenuo u egzodus i izveo to za nekoliko dana, nevjerojatnom brzinom. To je mogao uraditi samo strah za vlastite i živote najmilijih", kaže Štrbac podsjećajući kako je popodne 4. kolovoza pročitana zapovijed Vrhovnog savjeta obrane tzv. RSK o povlačenju civilnog stanovništva.

osim toga zadnji gradonačelnik Knina(Srbin)Dragan Kovačević jasno i glasno kaze da su znali da će HV,otpočeti oslobađanje svog medjunarodno priznatog teritorija od pobunjenika-on je rekao od SRBA-što nije točno.
Ako nekome nešto nije jasno neka mi se slobodno obrati.
kaktus_031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:13   #10
Quote:
Rain_3 kaže: Pogledaj post
Možda zvuči nemoguće, ali po novinama sam vidio da postoje slučajevi da su se nakon rata upoznali ljudi koji su se gledali preko nišana.
Zanimaju me vaši savjeti, kojim putem ići, koje institucije kontaktirati, koje izvore koristiti...
Ima li tko iskustva u tome ili barem mišljenje?
Moguće je , ja sam to osobno doživio . Ali čista slučajnost .98-99 god, ne znam ni sam . Desilo se to u Bosanskom Grahovo . Još u bosni nije bilo poreza , i raznih harača , pa smo tako znali iči po pilanama u bosni ( konkretno u Drvar kod , Finvesta , mislim da se tako zvala firma , i još nekakve manje pilane oko Grahova , ljudi su bili otvoreni za bizbis ) Jednom prilikom vozač kamiona se javio da je u Grahovu ostau u kvaru ( prije par mjeseci čovjek je umro , laka mu zemlja ) mehaničara je našao ali treba donijeti dio za kamion .Sjeo sam u komad noči u auto , došao i našao šofera i kamion . Ali majstor kasni . Tu se pojavio i majstor , počeo šarafat i , normalno krene priča o ratu . Šta se ispostavilo , on je bio prisilno mobiliziran ( na početku rata zbrisao je u Švicarsku i pri prvoj posjeti kući su ga mobilizirali ) . Vidim normalan čovjek , ne mrzi nikoga i kažem mu da sam se ija muvao po ovim prostorima za vrijeme rata . I naravno priča ide dalje . gdje si ti bio , ja isto to njega pitam . Kaže iznad Crnog Luga (selo prije Grahova ) na položaju na dinari koji se zove Crni bunari . Kad je to rekao , meni skoro oči ispale od iznenađenja . Pa polako , onako neobavezno ga priupitam , je bilo zima na Dinari , kad si bio na tom položaju itd.. Ispostavilo se po njegovoj priči da smo doslovno pucali jedan po drugome ( to sam mu odmah rekao , sjećam se kao danas : Stari moj , nas dvojca smo gledali preko nišana jedan drugog ) Jebiga tu sad on prestaje šarafati i pričamo sveu 16 , a šofer pizdi Kad je kamion bio popravljen otišli smo u nekakav restoran , sva trojica , dobro ručali , popili nekoliko sokova i razišli se ko najveći prijatelji . Najnevjorovatnije je bilo kada smo počeli pričati o jednom manjem sukobu na navedenom terenu , gdje je došlo do poprilične razmjene streljiva sa jedne na drugu stranu ( detalji priče nam se poklapaju i objica smo 100 % sigurni da smo pucali jedan po drugom ) , ali nikakvih pomaka linije nije bilo ( ispostavilo se da se srela izvidnica sa izvidnicom ) Najsmješnije je bilo to što smo i mi i oni bili ubjeđeni da smo razguzili jedni druge , a istina je bila da niti na jednoj strani nitko nije bio ni ogreban . Moram samo reći da ja tog čovjeka nisam nikada vidio nego tog dana kada je kamion ostao u kvaru , nisam ga prepoznao sa ratišta , niti on mene . Još mi je kasnije rekao ( kada sam pitao kako im je bilo kada je Grahovo padalo ,jeli mu netko od obitelji stradao ) da su ga na svu sreću sa Dinare prebacili u radionu gdje je održavao njihova vojna vozila , pa je tako uspio na vrijeme zbrisati od HV-a .Eto slučajnost , i ubjeđen sam da nije lagao , da nije četnik , nego je bio prisiljen ići u rat .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.