Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2009., 00:46   #1
Što je to duša?

Molim da mi kažete što za vas predstavlja duša. Ako vjerujete u nju, nadam se da bar nešto možete o njoj i reći. (Što više to bolje) Hvala.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 01:19   #2
Evo ovako. Pokušati ću umanjiti mogućnost besmislenog sukoba upozornjem da mnogi vjeruju u dušu, a da koristeći taj pojam podrazumijevaju različite "stvari". Dalje se mogu prepucavati ovdje "uspješno" na takvim osnovama.

Kad se nađu oni koji pod tim podrazumijevaju isto, oni se mogu "složiti" oko toga što je to duša, jer su isto već usvojili i negdje.

Prije svega potrebno je predati što cjelovitiju vlastitu definiciju i shvaćanje, mada isto bilo preuzeto od tko zna kojeg "autoriteta".

--------------

Za mene je duša u užem i najvažnijem smislu splet sistema vrijednosti koje čovjek nosi u sebi. Dakle duša je rezultat osobne filozofije i načina shvaćanja uopće svijeta i očekivanja od života. Takva duša je neodvojiva od dvije vrste pamćenja - onog koji je stečeno vlastitim iskustvom pomoću osjetila od trenutka spajanja majčinih i očevih gena u biće zvano ja - i onog pamćenja koje nose geni u sebi, a to pamćenje je proizvod evolucije. Treće cjelokupnosti svog pamćenja (onog uobičajenog iskustvenog) nismo svjesni i načina na koji on djeluje na naš trenutni utisak i očekivanje, dalje nismo svjesni ni poruka i pamćenja koje imaju naši organi - zapravo razni centri koji reagiraju na podražaje prije naše svijesti i uobičajenih čula. S tim u vezi za mene je "veća duša" onaj koji je čini i koji razvija sposobnosti pomoću kojih se može u većoj mjeri othrvati ovim osobnim zahtjevima "prošlosti" i mehaničnosti na korist zajedničkog pronalaska nove vrijednosti u sadašnjem trenutku. Tu sposobnost nazivam sviješću i što je netko svjesniji u trenutku to je sposobniji za shvaćanje i komunikaciju na više razina, i djelovanje na razini koju čovjek na prosječnoj i uobičajenoj razini svijesti nema. Mislim da je duša ranjena utoliko koliko je ranjeno njena filozofija čovjeka, njegova osobna ideologija, pogled, a da ta misaona konstrukcija stvaralački nadilazi tijelo u smislu da ga izgrađuje i ruši, ali ne i prevladava jer transformira energiju da bi egzistirala: sve od kisika do hrane u crijevima i krvi. Čovjek: "prah si bio i u prah ćeš se vratiti. - skupa s dušom." Ali bez obzira što je moj pogled na dušu u ovolikoj mjeri materijalistički ne kažem da ne postoji nešto što bi mogli definirati kao Bog, ili fizička stvarnost koja bi neku dinamiku energetskog polja koje stvaraju naše misli i emocije s njima ujedinjene - pomoću "anđela" neke vrste transformirati u drugu formu, za koju mi se čini da bi opet imala materijalnu osnovicu; nešto poput iskre ili svjetla ili atoma... Opet tu vrstu energije vidim kao tijek neke filozofske struje; nekog misaonog procesa, neke volje, neke želje, neke nedorečenosti, nekog smjera prema nekoj praznini od koje smo odvojeni time što nismo ona. Dakle duša je rezultat spone naše materijalne životinje i materijalne svijesti, a stvarnost preoblikuje vlastitom očekivanjem od nje i načinom postupanja naših misli prema komadićima stvarnosti ili bića kojega u panteističkom smislu mogu nazvati Bog. U okvirima vlastite svijesti ne zbunjuje me moja duša u najširem smislu te riječi, nego pogled na odnos vlastite životinje kojoj uz pomoć svijesti sve lakše nalazim način za podilaženje i ovog okruglog planeta...
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 09:56   #3
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Takva duša je neodvojiva od dvije vrste pamćenja
Zanima me, što misliš o duši u smislu njene promjene? Dakle, ako pogledamo starce koji postaju senilni, gube pamćenje i to više nisu ni blizu osobe koje su bile u mladosti. Što se za to vrijeme događa sa dušom?


Ovo pitanje ide i za sve ostale koji budu odgovarali na ovo pitanje. Iako čisto sumnjam da će se javiti mnogo (pogotovo fundamentalnijih) vjernika jer im je ovo pitanje teško.


Također, što misliš o duši, svjesnosti, našem "ja" i besmrtnosti?
očito, naše ja se mijenja, ako vjeruješ u vječni život, koji element, i kakav (kako ovisi o trenutku naše smrti vezano za mijenjanje našeg "ja" zbog starenja) našeg "ja" ostaje besmrtan?
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 10:07   #4
Čovjekovo Ja. Ono kažeš "Ja vjerujem". E taj Ja, bi po meni bila duša. Po meni je duša znači čovjekov um. Ne vjerujem u dušu, al' s znanstvenog gledišta, ono što bi vjernicima bila duša, to bi vjerojatno bio čovjekov um a ne nekakva sila koja se nalazi u čovjeku; skup psihički procesa bi bila duša. Eto, to je od mene.

Ne vjerujem u dušu u smislu da će moj entitet poslije smrti ići negdje ili da je nastao udahom daha Božjeg. Samo sam htio kazati što bi jednom ateistu bilo najbliže ono što teisti zovu dušom.
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 10:19   #5
nematerijalna suština čovjeka, nositelj razuma i volje. Djeluje u tijelu, ali po smrti tijela postaje autonomna i produžuje svjesno postojanje
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 10:49   #6
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post


Iako čisto sumnjam da će se javiti mnogo (pogotovo fundamentalnijih) vjernika jer im je ovo pitanje teško.

i onda je do njih što se ne javljaju?
(nakon što se postaviš omalovažavajuće)
musky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 10:59   #7
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
i onda je do njih što se ne javljaju?
(nakon što se postaviš omalovažavajuće)
neka, njegovo pravo. Ja sam vjernik i napisao sam svoj odgovor.
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 13:46   #8
ajmo još kompleksnije. ja sam čuo da postoji duh (ne mislim na Duha Svetog, već na čovjekov duh). dakle, postoje i duh i duša, i nisu jedno te isto

što je duh, a što je duša?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 13:58   #9
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ajmo još kompleksnije. ja sam čuo da postoji duh (ne mislim na Duha Svetog, već na čovjekov duh). dakle, postoje i duh i duša, i nisu jedno te isto

što je duh, a što je duša?
Duh je najviša sposobnost ljudske duše, posredstvom koje on spoznaje Boga.

Ljudski duh prima i smješta u sebe Božanstvenu blagodat, i služi kao vodič po kojem blagodat ispunjava sve snage duše.
(Iz pravoslavne enciklopedije "Azbuka vjere")
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 14:39   #10
Duša kao pojam ima više značenja, ako pojednostavimo to je netjelesni dio bića, odnosno unutarniji dio našeg bića.
U religijskom smislu ona služi da bi se objasnila besmrtnost bića, budući da je tijelo smrtno.

Kada neko kaže da vjeruje u dušu (u religijskom smislu), znači da ne vjeruje u smrt. Otprilike bi mogli reći da je duša nešto suprotno od smrti!

Što se konkretno podrazumjeva pod dušom ovisi i o religiji, tako da ona može biti Jastvo, mental, astralno tijelo...

Ono što je nepromjenjivo je Jastvo (subjekt ili svijest) ono oživljava percepciju, psiha (obično psihijatri pod dušom smatraju psihom) je nematerijalni dio bića, ali nije Jastvo već objekt Jastva.

Ako je duša samo filozofski pojam ili stvar vjere onda od nje nema puno koristi, dušu odnosno unutarnji dio našeg bića treba istražiti i steć uvid u istu.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 14:55   #11
Ti nemaš dušu već duša ima tebe. Ti imaš tijelo, svijest o njemu i svoje Ja.
Duša ostaje i nakon što odeš ti, odnosno tvoje tijelo i ja a zadržava se samo svoju svjesnost(skup iskustava).
Duša je odraz našeg nevidljivog Izvora i pripada samo Izvoru a mi smo mali sukreatori samih sebe..
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 15:23   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ti nemaš dušu već duša ima tebe. Ti imaš tijelo, svijest o njemu i svoje Ja.
Duša ostaje i nakon što odeš ti, odnosno tvoje tijelo i ja a zadržava se samo svoju svjesnost(skup iskustava).
Duša je odraz našeg nevidljivog Izvora i pripada samo Izvoru a mi smo mali sukreatori samih sebe..
Razlikujem Jastvo od identiteta (jastvo s malim j). Po meni je Jastvo to koje biva, ali postoji identitet po kojem se biće razlikuje jedno od drugog. U sanskritu postoji pojam atma koj se nekad prevodi kao duša ali u smisli Jastva, ali da bi se preciziralo postoje još i pojmovi paraatma i đivaatma nešto kao najviše Jastvo i pojedinačno jastvo, a ima i pojam ahamkara što bi značilo ja radim i to bi bio onaj niži identitet gdje se mi poistovjećijemo s tijelom, umom, našim stavovima, našim traumama, našim iskustvom, znanjem....
Paraatma bi bila Bog, a đivaatma duša koja se utjelovljuje (reimkarnira) ovisno o svom lažnom identitetu, dekle god ne spozna svoju istobitnost s Bogom i ne otpusti sve što joj hrani taj lažni ili nametnuti identitet.

Život služi za spoznaju Jastva (samospoznaju), ali i kao hrana našem lažnom identitetu (egu) pa sad živimo kako želimo...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 15:34   #13
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Molim da mi kažete što za vas predstavlja duša. Ako vjerujete u nju, nadam se da bar nešto možete o njoj i reći. (Što više to bolje) Hvala.
Meni stvarno nije jasno to tvoje silno zanimanje u nešto u što apsolutno ne vjeruješ ......provokacija ili što god da je od tebe je na ovom forumu previše ...dušu nam je Bog udahnuo u smrtno i raspadljivo tijelo da živi vječno i nakon smrti tjelesne vrati se svome stvoritelju ....fundamentalni vjernici kojima je ovo pitanje teško ??...ha ,ha,ha ....humora nikad dosta ....sumnjaš da će se javiti ?...pa i zašto bi ,po jednom svak mislim da je dovoljno za ovakve teme ,jer čemu trošiti energiju na ovakve teme ....ja bar kao vjernik-ca ne osjećam potrebu da ti odgovaram na sva tvoja pitanja više od jednog odgovora ....pa nemoj misliti da su ovakva pitanja vjernicima teška ,ona su njima besmislena i nevažna ....bezobzirno provociranje i postavljanje podrugljivih tema bitna su izgleda ljudima koiji ne vide izlaza iz problema pa okrivljuju Boga i vjernike ....ne nađoh na ovom forumu niti jedne teme u kojoj se ne osjeti već u naslovu provokacija .....
juditaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 15:53   #14
Quote:
juditaa kaže: Pogledaj post
Meni stvarno nije jasno to tvoje silno zanimanje u nešto u što apsolutno ne vjeruješ ......provokacija ili što god da je od tebe je na ovom forumu previše ...dušu nam je Bog udahnuo u smrtno i raspadljivo tijelo da živi vječno i nakon smrti tjelesne vrati se svome stvoritelju ....fundamentalni vjernici kojima je ovo pitanje teško ??...ha ,ha,ha ....humora nikad dosta ....sumnjaš da će se javiti ?...pa i zašto bi ,po jednom svak mislim da je dovoljno za ovakve teme ,jer čemu trošiti energiju na ovakve teme ....ja bar kao vjernik-ca ne osjećam potrebu da ti odgovaram na sva tvoja pitanja više od jednog odgovora ....pa nemoj misliti da su ovakva pitanja vjernicima teška ,ona su njima besmislena i nevažna ....bezobzirno provociranje i postavljanje podrugljivih tema bitna su izgleda ljudima koiji ne vide izlaza iz problema pa okrivljuju Boga i vjernike ....ne nađoh na ovom forumu niti jedne teme u kojoj se ne osjeti već u naslovu provokacija .....
Biblijski gledano Bog je udahnuo svoj dah (duh) u nosnice tijela i čovjek postade živa duša. Znači po tome je duša nastala, božji dah je nešto ne stvoreno već "dio" Boga u čovjeku, Ovaj dio Biblijske poruke mi je dosta sličan vedantskoj koncepciji možda slučajno, a možda jer imaju isti izvor.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 16:04   #15
Duša je sveukupnost svih osjećaja i njihovih ispoljavanja kod ljudi i životinja. Životinje imaju također osjećaje, a time također i dušu.

Također i individualni doživaljaji čovjeka ili životinje tj. osobni identitet, sveukupnost svih doživaljaja s čime se naša duša preklapa sa našim pamćenjem.



Dok je npr. svijest s druge strane posjedovanje i percepcija mentalnih stanja kao što su misli, emocije, zapažanje ili sjećanja. Fenomen svijesti je jedna od najvećih neriješenih problematika filozofije i prirodnih znanosti.
U svakom slučaju dokazano je da je svijest jedna od funkcija mozga.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 19:10   #16
meni se isto čini (kao što je objasnila kuiperbelt ) da je duša emocionalne strukture (isključivo ili djelomično), jer je duša u narodu i percepirana emotivnošću (duša od čovjeka = dobar, osjećajan, topao čovjek; imati dušu = imati osjećaje, posebno za ljude). ako emotivnu sferu čovjekove spiritualne egzstencije definiramo kao dušu, tada ostaje prostor za definiranje besmrtnog misaonog/svjesnog tijela čovjeka. to bi trebao biti duh
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 20:14   #17
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Zanima me, što misliš o duši u smislu njene promjene? Dakle, ako pogledamo starce koji postaju senilni, gube pamćenje i to više nisu ni blizu osobe koje su bile u mladosti. Što se za to vrijeme događa sa dušom?
Misli su površna strujanja energije duše ,neprirodna odvajanja svijesti od duše prouzrokovana povezivanjem sa materijom,tijelom...
Dušom smo uvjek isti,na Božiju sliku i priliku jer je duša od duhovnog, bog materijala.



Quote:

Također, što misliš o duši, svjesnosti, našem "ja" i besmrtnosti?
očito, naše ja se mijenja, ako vjeruješ u vječni život, koji element, i kakav (kako ovisi o trenutku naše smrti vezano za mijenjanje našeg "ja" zbog starenja) našeg "ja" ostaje besmrtan?

Naše ja,duša se ne mijenja ali očito je da njena svijest je prekrivena energijom materije,pad duhovne energije. Slično kao što se naša svijest može zamutiti kada se opijemo alkoholom i slično.
Slap. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 20:15   #18
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
meni se isto čini (kao što je objasnila kuiperbelt ) da je duša emocionalne strukture (isključivo ili djelomično), jer je duša u narodu i percepirana emotivnošću (duša od čovjeka = dobar, osjećajan, topao čovjek; imati dušu = imati osjećaje, posebno za ljude). ako emotivnu sferu čovjekove spiritualne egzstencije definiramo kao dušu, tada ostaje prostor za definiranje besmrtnog misaonog/svjesnog tijela čovjeka. to bi trebao biti duh
duh,duša,to je isto,duša je duhovna,od Božijeg Duha izgrađena.

misli,emocije,svijest... sve su to sjenke duše
Slap. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 21:24   #19
za mene je duša uglavnom kombinacija hormona, moždane aktivnosti i svega onoga što se nalazi u tijelu... ništa više
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 21:25   #20
Duša
Definicija: U Bibliji je riječ "duša" prijevod hebrejske riječi nephesh i grčke riječi psyche'. Biblijska upotreba ove riječi pokazuje da je duša čovjek ili živottnja ili život kome se raduje čovjek ili životinja. Međutim, za mnoge je "duša" nematerijalni ili duhovni dio ljudskoga bića koji nadživljuje smrt tijela. Drugi pod tim podrazumijevaju princip života. Međutim, ova dva zadnje spomenuta gledišta nisu biblijske nauke.
harec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.