Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2017., 10:00   #21
Quote:
z3r01 kaže: Pogledaj post
I bolje;

https://docs.oracle.com/cd/B19306_01...7/pc_06sql.htm



Možda još nešto i naučiš iz svega toga. Laku noć...
eto bolje da nisi ništa ni pisao nego ispo mutav. ovo nije čisti sql o kojem se počelo pričati i za kojeg ja kažem da nije programski jezik.

uostalom, vidim da me netko ipak kuži:
Quote:
Nisi boldao prvu riječ, embedded.

Sql moraš uglaviti nekamo, jer ne možeš s njim graditi strukturu programa. Npr. nemaš main funkcije, nemaš razne if-ove, nemaš petlji. Bez toga se baš mnogo ne može napraviti.

Teoretski, u sql select naredbi možeš napraviti malo složeniju logiku od čistog čitanja podataka iz tablice, ali sretno onome tko će to održavati.
Quote:
O tome je li nešto programski jezik može se filozofirati beskonačno.

Meni kao programeru je bitno da konačni rezultat bude program kojeg mogu pokrenuti i program kojem mogu pristupiti, a za korisnika programa program mora imati neku upotrebljivost.

HTML sam po sebi može se pokrenuti u browseru, ali bez css-a ne izgleda lijepo, bez javascripta nezna ništa napraviti, ali da može stajati sam, može.
Hoće li korisnici reći da je to dovoljno ili će tražiti da to na nešto liči pa će trebati css, a možda će htjeti da se ne refresha za svaki klik, pa će trebati i javascritpa. Trenutno HTML bez css-a i javascripta nije potpuni potpuni programski jezik, a i nešto na serveru dobro dođe kako bi aplikacija korisniku te aplikacije imala neki smisao.

Je li SQL programski jezik? Pa većina nema instaliran sql developer, tak da krajnjem korisniku select naredba ne znači mnogo, jer ne može kliknuti na ikonu i da se nešto dogodi samo od tog select-a. sql ne može definirati svoje procedure/funkcije, nema početak i kraj programa, ne zna čitati datoteke ili ispisati na ekran.
Mislim ja sam to sarkastično napisao za HTML, no, ovo što si napisao, sve stoji, i apsolutno se slažem s tobom, ostali neka žive u zabludi.

uostalom, mene bi uvrijedilo da mi netko kaže da je SQL programer, što ispada da je u istom košu kao i onaj tko zna PL/SQL ili C#, Javu itd
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 10:45   #22
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Nisi boldao prvu riječ, embedded.

Sql moraš uglaviti nekamo, jer ne možeš s njim graditi strukturu programa. Npr. nemaš main funkcije,
Pa to ti ni ne treba, jer nisi v C-u, neg v SQL-u.
Quote:
nemaš razne if-ove, nemaš petlji.
A ne??? Da znas da mi je to prvi glas!

Pogle IF:
Kod:
SELECT FROM exposure_risk WHERE factor > 0.98;
Quote:
Bez toga se baš mnogo ne može napraviti.
...Kao kaj se na primjer nije mogel izracunati Mandelbrotov set... i to v SQL:2008-conformant SQL-u?

Ljudi vi ste posebna sorta bica... podastre vam se dokaz i vi dalje tupite po svojem. To je nekaj nevjerojatno ali istinito. Time ste apsolutni unikat na ovoj planeti.
Quote:
Teoretski, u sql select naredbi možeš napraviti malo složeniju logiku od čistog čitanja podataka iz tablice, ali sretno onome tko će to održavati.
Bilo kakav ozbiljniji kod v SQL-u bu spal pod tu tvoju definiciju "slozenosti" i nebu bil problem za bilo koga kdo inace profesionalno pise SQL. Ak nisi strucan v SQL-u to je sasvim v redu, ali onda se molim te suzdrzi od misljenja, ili barem pojasni ljudima da nisi strucnjak v tom polju i vse pet.
Quote:
Je li sql statement = instruction?
Apsolutno! Kad upucam ovo v SQL-u,
Kod:
SELECT MAX(exposure) FROM forex WHERE type = 'GBP/CHF';
to je instrukcija kojoj bazi podataka veli da trazi podatke po kriteriju koji sem specificiral.

Nije ni cudo da je hrvatska informatika v totalnom kurcu kad niste svladali osnovne pojmove, tipa kaj to znaci instruirati racunalo, ukljucujuci tu i koncept koji gradi na instruiranju racunala, a zove se programiranje (jedna ili vise instrukcija v sekvenci odnosno nekom redosljedu).

Za vas bogme nije drugo nego Windowsi i C#. Zapravo je i to previse high tech za vas.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 15:23   #23
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Pa to ti ni ne treba, jer nisi v C-u, neg v SQL-u.A ne??? Da znas da mi je to prvi glas!

Pogle IF:
Kod:
SELECT FROM exposure_risk WHERE factor > 0.98;
...Kao kaj se na primjer nije mogel izracunati Mandelbrotov set... i to v SQL:2008-conformant SQL-u?

Ljudi vi ste posebna sorta bica... podastre vam se dokaz i vi dalje tupite po svojem. To je nekaj nevjerojatno ali istinito. Time ste apsolutni unikat na ovoj planeti.Bilo kakav ozbiljniji kod v SQL-u bu spal pod tu tvoju definiciju "slozenosti" i nebu bil problem za bilo koga kdo inace profesionalno pise SQL. Ak nisi strucan v SQL-u to je sasvim v redu, ali onda se molim te suzdrzi od misljenja, ili barem pojasni ljudima da nisi strucnjak v tom polju i vse pet.Apsolutno! Kad upucam ovo v SQL-u,
Kod:
SELECT MAX(exposure) FROM forex WHERE type = 'GBP/CHF';
to je instrukcija kojoj bazi podataka veli da trazi podatke po kriteriju koji sem specificiral.

Nije ni cudo da je hrvatska informatika v totalnom kurcu kad niste svladali osnovne pojmove, tipa kaj to znaci instruirati racunalo, ukljucujuci tu i koncept koji gradi na instruiranju racunala, a zove se programiranje (jedna ili vise instrukcija v sekvenci odnosno nekom redosljedu).

Za vas bogme nije drugo nego Windowsi i C#. Zapravo je i to previse high tech za vas.
Ajd kad si već toliko upućen, napiši sql koji čita podatke sekvencijalno iz datoteke ili sql koji čita upis sa stdin ili sql koji radi post podataka na url.
Može i jedan sql koji ovisno o upisanom u stdin ide u if granu ili else granu.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 15:50   #24
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Ajd kad si već toliko upućen, napiši sql koji čita podatke sekvencijalno iz datoteke ili sql koji čita upis sa stdin ili sql koji radi post podataka na url.
Može i jedan sql koji ovisno o upisanom u stdin ide u if granu ili else granu.
ne, ne pusti, začas će i excel biti programski jezik. ili možda već i jest? ništa odo se ubit, moj život više nema smisla, jer mislim svojom glavom
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 18:22   #25
cek ne kuzim, covjek da dokaz da je jezik turing complete i vi tu nakon tog nes filozofirate

mislim nema se sta nakon tog rec
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 19:00   #26
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
cek ne kuzim, covjek da dokaz da je jezik turing complete i vi tu nakon tog nes filozofirate

mislim nema se sta nakon tog rec
Dokazano je što?

Probaj napraviti malo složeniji program u formi jednog select statementa koji koristi samo sql funkcionalnosti(rekurziju, case, with as blokove, sql funkcije, ...) pa ćeš vidjeti da je to mazohizam žešćeg tipa. U teoriji možda možeš sa sql-om napraviti bilo kakav program koji će primiti ulaz (bind varijable), odraditi kompliciranu obradu i vratiti rezultat u obliku tablice (cursora), ali za što ti je to danas dovoljno, što s tim možeš u praksi napraviti? Je li možeš slušati na određenom tpc/http portu i odgovarati klijentima? Je li možeš napraviti interaktivni program, čak i primitivan koji koristi konzolu i printf, scanf? Je li možeš čitati datoteku iz sql-a? Možeš možda uputiti asinkroni upit i čekati odgovor? Ako ćemo baš biti precizni, sql je programski jezik u kojem ne možeš napraviti 99% programa koje netko koristi, jer da nije tako, onda ne bi trebalo pl/sql-a, tsql-a, jave, c-a, c#, ...
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 19:56   #27
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Dokazano je što?

Probaj napraviti malo složeniji program u formi jednog select statementa koji koristi samo sql funkcionalnosti(rekurziju, case, with as blokove, sql funkcije, ...) pa ćeš vidjeti da je to mazohizam žešćeg tipa. U teoriji možda možeš sa sql-om napraviti bilo kakav program koji će primiti ulaz (bind varijable), odraditi kompliciranu obradu i vratiti rezultat u obliku tablice (cursora), ali za što ti je to danas dovoljno, što s tim možeš u praksi napraviti? Je li možeš slušati na određenom tpc/http portu i odgovarati klijentima? Je li možeš napraviti interaktivni program, čak i primitivan koji koristi konzolu i printf, scanf? Je li možeš čitati datoteku iz sql-a? Možeš možda uputiti asinkroni upit i čekati odgovor? Ako ćemo baš biti precizni, sql je programski jezik u kojem ne možeš napraviti 99% programa koje netko koristi, jer da nije tako, onda ne bi trebalo pl/sql-a, tsql-a, jave, c-a, c#, ...
dokazano je da je sql programski jezik, to sto je u nekom jeziku nesto tesko ili gotovo nemoguce napravit u praksi ne znaci nista u ovoj raspravi, ovdje se poteglo pitanje je li jezik turing complete, kolega je dokazao da je, sto znaci da daljnja rasprava pada u vodu posto se pomocu tog jezika moze simulirati turingov stroj, nije bitno koliko je tesko ili sporo ili neprakticno da se tako nesto napravi, ovdje se govori o teoretskoj mogucnosti sto je jedino vazno u ovoj raspravi, ne govori se o tome koliko je nesto prakticno ili ne
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:03   #28
Izgleda da tu neki za programske jezike smatraju samo opce programske jezike, a neki tu samo kompajlirane. To je jednostavno krivo, programski jezik je siri pojam, a sad se oni dalje djele na sistemske, opce, kompajlirane, interpretirane, domenske, pa i ezotericne. Recimo, Brainfuck je programski jezik jer obavlja funkciju turingovog stroja, i to skoro doslovno. To sto je prakticki beskoristan osim kao kuriozitet ne mijenja cinjenicu da je to i dalje programski jezik.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:55   #29
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
dokazano je da je sql programski jezik, to sto je u nekom jeziku nesto tesko ili gotovo nemoguce napravit u praksi ne znaci nista u ovoj raspravi, ovdje se poteglo pitanje je li jezik turing complete, kolega je dokazao da je, sto znaci da daljnja rasprava pada u vodu posto se pomocu tog jezika moze simulirati turingov stroj, nije bitno koliko je tesko ili sporo ili neprakticno da se tako nesto napravi, ovdje se govori o teoretskoj mogucnosti sto je jedino vazno u ovoj raspravi, ne govori se o tome koliko je nesto prakticno ili ne
Jel možeš s Bugatti Veyronom prevoziti gnoj?

U teoriji je Bugatti Veryron običan traktor.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:57   #30
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Izgleda da tu neki za programske jezike smatraju samo opce programske jezike, a neki tu samo kompajlirane. To je jednostavno krivo, programski jezik je siri pojam, a sad se oni dalje djele na sistemske, opce, kompajlirane, interpretirane, domenske, pa i ezotericne. Recimo, Brainfuck je programski jezik jer obavlja funkciju turingovog stroja, i to skoro doslovno. To sto je prakticki beskoristan osim kao kuriozitet ne mijenja cinjenicu da je to i dalje programski jezik.
Sve 5 ako se netko bavi time na račun države kao kvazi-znanstvenik uhljeb na hrvatskim fakultetima. Praktična vrijednost, a to je ona koja ti donosi kruh na stol i plaća račune ti kaže da samo s sql-om nemreš napraviti ništa.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:16   #31
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Sve 5 ako se netko bavi time na račun države kao kvazi-znanstvenik uhljeb na hrvatskim fakultetima. Praktična vrijednost, a to je ona koja ti donosi kruh na stol i plaća račune ti kaže da samo s sql-om nemreš napraviti ništa.
lol ima annatar pravo, nije ni cudo da je nasa znanost kao i gospodarstvo tu di je, bez teorijske podloge i znanosti nema napretka, turingov stroj je temelj racunarske znanosti, to sto ti ne shvacas te osnove je tvoj problem no shvati da bez takvih stvari nema ni modernog racunarstva niti bi bilo code monkeya danasnjice, ne tvrdim da sam ultra pametan i ne znam sta al shvacam da je potrebno neke temeljne stvari shvatiti ako se zelis necim ozbiljno baviti, i treba priznati kad si u krivu tj. kad ti netko da dokaz da si u krivu, ne se pokusavat izvlaciti sa kvazi argumentima da to nije bitno za trziste rada posto se u sustini uopce ne prica sad o trzistu rada nego o fundamentalnim definicijama pojedinih stvari
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:29   #32
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
lol ima annatar pravo, nije ni cudo da je nasa znanost kao i gospodarstvo tu di je, bez teorijske podloge i znanosti nema napretka, turingov stroj je temelj racunarske znanosti, to sto ti ne shvacas te osnove je tvoj problem no shvati da bez takvih stvari nema ni modernog racunarstva niti bi bilo code monkeya danasnjice, ne tvrdim da sam ultra pametan i ne znam sta al shvacam da je potrebno neke temeljne stvari shvatiti ako se zelis necim ozbiljno baviti, i treba priznati kad si u krivu tj. kad ti netko da dokaz da si u krivu, ne se pokusavat izvlaciti sa kvazi argumentima da to nije bitno za trziste rada posto se u sustini uopce ne prica sad o trzistu rada nego o fundamentalnim definicijama pojedinih stvari
Zidara nikad nije zanimalo ništa više od gravitacijske sile

Sve ostalo je "preseravanje". A to kako smo uopće dobili C/C++/python i ostale više jezike je totalno NEBITNO.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:39   #33
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
lol ima annatar pravo, nije ni cudo da je nasa znanost kao i gospodarstvo tu di je, bez teorijske podloge i znanosti nema napretka, turingov stroj je temelj racunarske znanosti, to sto ti ne shvacas te osnove je tvoj problem no shvati da bez takvih stvari nema ni modernog racunarstva niti bi bilo code monkeya danasnjice, ne tvrdim da sam ultra pametan i ne znam sta al shvacam da je potrebno neke temeljne stvari shvatiti ako se zelis necim ozbiljno baviti, i treba priznati kad si u krivu tj. kad ti netko da dokaz da si u krivu, ne se pokusavat izvlaciti sa kvazi argumentima da to nije bitno za trziste rada posto se u sustini uopce ne prica sad o trzistu rada nego o fundamentalnim definicijama pojedinih stvari
Pa za 99% IT poslova koji se rade u Hrvatskoj, a i u svijetu je broj tih poslova preko 95% ne treba znati za turingov stroj ili npr. ne treba znati za teoriju automata. Ekipa koja vrti takve pojmove u pravilu želi ostaviti dojam da su pametniji od drugih, ali praktična vrijednost tih pametnih izjava u praksi teži prema nuli.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:45   #34
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Pa za 99% IT poslova koji se rade u Hrvatskoj, a i u svijetu je broj tih poslova preko 95% ne treba znati za turingov stroj ili npr. ne treba znati za teoriju automata. Ekipa koja vrti takve pojmove u pravilu želi ostaviti dojam da su pametniji od drugih, ali praktična vrijednost tih pametnih izjava u praksi teži prema nuli.
dobro ak tebe zadovoljava radit nes u zivotu bez da znas nesto vise i sire o struci to je ok, kak je reko kolega ni baustelce ne zanima nis zato jesu baustelci, no ovdje sad pricamo o tome da ti pokusavas "baustelizmom" obraniti neobranjivo, pricamo o fundamentalnim stvarima i kolega je dao dokaz koji je nepobitan
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 22:59   #35
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Zidara nikad nije zanimalo ništa više od gravitacijske sile

Sve ostalo je "preseravanje". A to kako smo uopće dobili C/C++/python i ostale više jezike je totalno NEBITNO.
Naravno da je preseravanje, zato što znati što je to turing kompletni programski jezik nema apsolutno nikakvu praktičnu vrijednost kod programiranja preko 95% programa. Ono što je bitno bilo gdje, a ne samo kod programiranja je fokusirati se na bitno, a ignorirati nebitno. Arhitekture IT sustava se grade s tom idejom, razbijaju se u više slojeva, kako bi se nebitne stvari maknule sa strane, i onda mi krenete tu pričati kako nemožeš biti dobar programer ako ne znaš da je sql turing kompletni programski jezik, a u praksi samo sa sql-om ne možeš napraviti apsolutno ništa. Što reći, mikromenađment na djelu.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 23:08   #36
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
dobro ak tebe zadovoljava radit nes u zivotu bez da znas nesto vise i sire o struci to je ok, kak je reko kolega ni baustelce ne zanima nis zato jesu baustelci, no ovdje sad pricamo o tome da ti pokusavas "baustelizmom" obraniti neobranjivo, pricamo o fundamentalnim stvarima i kolega je dao dokaz koji je nepobitan
IT je toliko velik da se ne možeš baviti svime. Treba znati ignorirati nebitne stvari i prepoznati bitne. Ovo što vi pišete je možda bitno za nekoga tko razvija svoj programski jezik ili ako je uhljeb na faksu pa si s nečim krati vrijeme, ali u praksi totalno nebitno jesi ili nisi čuo za turingov stroj. Pa ljudi normalno programiraju a ne znaju da postoji indirektno adresiranje memorije, zato što je to totalno nebitno za programiranje u većini modernih programskih jezika. Neki programiraju objektno, a nikad nisu programirali procedure i sasvim im dobro ide jer za to što rade nije bitno znati programirati s procedurama. Neki treći hendlaju HTTP metode, a ne znaju što se događa na TCP/IP sloju. Ekipa piše front end web aplikacije, a nema pojma što se događa na serveru zato jer je arhitektura postavljena da ni ne trebaju znati. Primjera ima milijardu.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 23:09   #37
mislim da se cilja na to da nemos bit dobar programer ako ne zelis prihvatit da si u krivu i ako ne razumijes da ne pricamo o prakticnim primjenama sql-a i trzistu nego o teorijskim definicijama za koje je dan dokaz da vrijede, ako tupis slijepo po svome iako je dokazano da si u krivu onda nesto tu ne stima, nema to veze s praksom sada niti se ovdje ne govori kaj ti mos ili nemos napravit s necim na trzistu

Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
IT je toliko velik da se ne možeš baviti svime. Treba znati ignorirati nebitne stvari i prepoznati bitne. Ovo što vi pišete je možda bitno za nekoga tko razvija svoj programski jezik ili ako je uhljeb na faksu pa si s nečim krati vrijeme, ali u praksi totalno nebitno jesi ili nisi čuo za turingov stroj. Pa ljudi normalno programiraju a ne znaju da postoji indirektno adresiranje memorije, zato što je to totalno nebitno za programiranje u većini modernih programskih jezika. Neki programiraju objektno, a nikad nisu programirali procedure i sasvim im dobro ide jer za to što rade nije bitno znati programirati s procedurama. Neki treći hendlaju HTTP metode, a ne znaju što se događa na TCP/IP sloju. Ekipa piše front end web aplikacije, a nema pojma što se događa na serveru zato jer je arhitektura postavljena da ni ne trebaju znati. Primjera ima milijardu.
sad si vrlo vjerojatno triggero annatara

uglavnom neke stvari bi svi trebali znati tj. imat neko opce znanje zato kaj bez toga si obican baustelac, a ne injzenjer, zapitaj se zasto toliko puno softvera je bugovito danas i jede memoriju i proc. vrijeme ko nista, to je bas zato kaj svi briju da mogu nes programirat bez da ista znaju o fundamentalnim stvarima
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 23:09   #38
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Naravno da je preseravanje, zato što znati što je to turing kompletni programski jezik nema apsolutno nikakvu praktičnu vrijednost kod programiranja preko 95% programa. Ono što je bitno bilo gdje, a ne samo kod programiranja je fokusirati se na bitno, a ignorirati nebitno. Arhitekture IT sustava se grade s tom idejom, razbijaju se u više slojeva, kako bi se nebitne stvari maknule sa strane, i onda mi krenete tu pričati kako nemožeš biti dobar programer ako ne znaš da je sql turing kompletni programski jezik, a u praksi samo sa sql-om ne možeš napraviti apsolutno ništa. Što reći, mikromenađment na djelu.
Isto tako ti ni poznavanje da postoji umjetna inteligencija vjerovatno neće ništa značiti. Do jednom kada ti možda ustreba ta informacija kako bi najkvalitetnije obavio svoj posao. Poznavanje kako su neke stvari napravljene i kojim mogućnostima raspolažu ti može pomoći u nekom trenutku. No to je opet do zidara, hoće li proučavati ili slagat ciglu na ciglu dok se jednom ne sruši.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 23:28   #39
Dečki, o čemu vi?

Je li ANSI SQL-92 standard (bez ekstenzija) Turing kompletan? Nije, jer za početak nema CTE.

O SQL-99 se može debatirati, ali napali ste dečka bez ikakvih argumenata. Znate li što uopće čini Turing kompletan jezik?
zuja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 01:14   #40
koliko ja znam tu se govori o novom standardu ne starom
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.