Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2002., 21:22   #1
Thumbs up Jeste li citali...

....Basaru?

Nazalost, bio sam premlad uhvatiti tog knjizevnika dok su mu knjige bile u knjiznicama.
Tek sam prije neki dan slucajno u jednoj seoskoj knjiznici naletio na njegovu knjigu "Fama o biciklistima".
Ta alegorija lijepo ocrtava predrasude "razvijenog" zapadnog drustva, uljuljkanost ljudi u same sebe, u zrcalnu sliku svog zivota koje pojmimo kao stvaran zivot, ne shvacajuci da zivimo odraz.
Potpunim obrtanjem pojma jave i sna, istovremenim odbacivanjem i stvarnosti i tehnologije (dakle istovremenim propadanjem u svijet sna i u svijet bazicne sile), pisac leti kroz stoljeca, umece rijeci u usta velikana, naizgled zastupa determinizam, a ismijava mu se....uglavnom amalgam svega i svacega. Takodjer, provlaci se tad subverzivna pretpostavka (knjiga je pisana 1987.) o rusenju i nastupajucem paklu.
Meni je bila super!
Kakvi su vasi stavovi o toj knjizi, ako ste ju citali?
Sto mi jos preporucujete od tog pisca?
neovisan? is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 01:38   #2
Citao i posjedujem Peking by Night i Kinesko pismo ( na ciirlici )
Kinesko pismo preporucujem.
Dobar je ali M Pavic je puno bolji.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 02:50   #3
Basara je odlican, jedan od najomiljenijih "sa ovih prostora"

"Fama o biciklistima" je fenomenalna ... imas i nesto kao nastavak "Na Gralovom tragu".
Zbirke kratkih prica "Mongolski bedeker", "Price u nastajanju"... zbirka eseja "Drvo istorije"... takodje preporuka.
Malo su mi losije njegove knjige koje spadaju u nesto sto bi se moglo nazvati "politicka satira" npr. Looney Tunes.
Inace, vrlo zanimljiv i kao "javna licnost", pre par godina je zestoko napadao Dobricu Cosica, cuvenog knjizevnika "srpsko-partizanske" estetike, kao i Vuka Karadzica, reformatora srpskog pisma da je smanjivanjem broja slova osiromasio jezik za nebrojeno mnogo pojmova.

Trenutno je ambasador SRJ (tacnije S &CG) na Kipru... sto je dokaz da se ovde ipak desavaju neke promene na bolje

PS. Koga bas zanima, evo jedan odlican tekst na netu
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 16:35   #4
evo sa faxa u iscekivanju ispita

Dok cekam ispit kratim vrijeme i skupljam pametne informacije sa Imf-a (ups, vise nije imf imf), za razliku od ovih informacija ovdje.
Kako se zove ona Basarina knjiga o povijesti gradova? Prijatelj mi ju je prije nekog vremena preporucio, a posto ja nemam obicaj (nazalost) zapisivati vazne informacije, ne mogu se sjetiti imena.
Cop, hva na linku!
P.S. Mrzim touchscreen!
neovisan? is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 03:10   #5
...hm, Basarina knjiga o istoriji gradova ... nisam bas siguran o cemu je rec. Jel' to roman, esej, kratka prica?
"Drvo zivota" je zbirka njegovih eseja o raznim pojmovima , kako on kaze - pseudomitologije (automobil, Amerika, jednakost, civilizacija ... i moja omiljena Basarina teorija o besmislu opsteg prava glasa ) ... mozda je to ta knjiga?
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 09:58   #6
posjedujem slijedece basarine knjige:

kinesko pismo
mongolski bedeker
drvo istorije
john b. malkovich
kratkodnevica
fama o biciklizmu
sveta mast
na gralovom tragu

citala sam ih sve osim fame i na gralovom tragu, jer sam zeljela da najbolje ostavim za kraj. toliko sam cula o fami, pa cekam da dodje na red. a na gralovom tragu nisam citala, jer je nastavak.

za one koji ce u nekoj buducnosti citati kratkodnevicu i john b. malkovicha, budite oprezni, jer se i tu radi o dvije povezane knjige, od kojih je kratkodnevica prvi "dio".
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.