Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2003., 12:29   #1
Ime firme

Ime tvrtke, danas je jako bitno. Kod osnivanja društva strana imena ne dolaze u obzir što i razumjem. Ali kako biti siguran da ime koje izabereš nije već na u uporabi. Znam, treba pogledati u sudski registar, ali to nijne garancija da će ime proći na trgovačkom sudu. Drugo, koje je ime dobro za djelatnost koju obavljaš?
Dali imate i vi prijedlog za dobro ime za tvrtku koja će se baviti dekoracijama?
Ako imate neko ime ili ideju kako doći do imena, pišite!
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 01:01   #2
koliko se sjećam sa svog primjera, ime firme mora biti jedino u općini ... znam da je neki tip imao isiti naziv koji je mama stavljala, ali pošto je bio iz druge općine nije bilo problema .... valjda i sam znaš da je ime firme dosta bitno, a ako nemaš jasnu viziju kako da ti se zove, možda bi bilo najbolje da na nekom kreativnom faksu (ili srednjoj školi) objaviš natječaj za ime, pa studošu koji ti izmsli ime udjeliš nagradu od 1000 kn ...
__________________
Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi
by Grunf
dras_l is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 09:46   #3
gle,
ako imaš "nekoga" poznatog može ti proći i strano ime pa i nekakvo neobično ime koje ništa ne znači. Po zakonu može i riječ iz "mrtvih jezika" npr. latinski

Važno je da imaš dosta dobro objašnjenje zašto bi se firma baš tako zvala. Ja sam vidio svakakvih imena.

Ako imaš neko dobro ime nemoj odustati, javi se na pm pa ću te uputiti na čovjeka koji je meni pomogao oko registracije firme.

Ime za dekoracije? Ma nemoj se uopće zabrinjavat jesi li čuo za npr. firmu VEGEHOP? (vegetarijanski catering?) oni ti nisu registrirani pod tim imenom već neko drugo ime. Ima još takvih primjera recimo TANTRA (firma se zove nekak bezveze lokali i bircevi d.o.o.? ili tak nekaj)

Prema tome lijepo ti izaberi neko ime koje je kolko tolko okey, a onda se reklamiraj sa nekim drugim nazivom koji ti se sviđa.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 23:03   #4
Re: Ime tvrtke

Quote:
stefano kaže:
Ime tvrtke, danas je jako bitno.
Riječ "tvrtka" znači - ime. Ime poduzeća. To je ispravna terminologija. Ja znam. Učio na faxu.
Force is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 23:08   #5
Znaci ispravno je i "tvrtka poduzeca"?
uzbuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 23:11   #6
ime

Smišljanje imena mi je posao, i to dio koji najviše volim i vjerujem dobro radim.
Zanima li vas, javite se...
 
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 13:25   #7
Ime

Quote:
Smišljanje imena mi je posao, i to dio koji najviše volim i vjerujem dobro radim.
Zanima li vas, javite se...
Naravno da me zanima, ali kome da se javim???
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 00:35   #8
Koliko znam ime firme treba biti ili na Hrvatskom ili na Latinskom a moze biti i tvoje prezime.
Zasto ne upotrijebis prezime ili dio prezimena?
Ili svoje ime?
Ili neko kratko zensko ime?
Ili nesto kao "piturelo"?
Meni se svidjaju imena firmi koja zavrsavaju na "elo"
Evo nekoliko prijedloga:
"topli dom"
"ogledalo"
"express job"
"decorelo"
__________________
za reklamiranje javiti se na [email protected]
Anja_UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 22:45   #9
zanimljivo da mi je to bilo najgore od svega što sam morala obaviti kad sam otvarala moj d.o.o.
sjećam se da nisu dozvoljavali nikakav strani naziv a u to vrijeme je uredno bio registriran "croatia records"
na kraju sam skemijala neku skraćenicu od imena i prezimena
prije dvije godine sam vidjela da u lijepoj našoj postoji još jedna firma sa istim nazivom koja je registrirana nakon moje, pa kad mi zatreba perja nazvat ću ih...
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 22:48   #10
Quote:
nepta kaže:

sjećam se da nisu dozvoljavali nikakav strani naziv a u to vrijeme je uredno bio registriran "croatia records"
nije, oni su registrirani pod imenom "Hrvatska naklada zvuka i slike", a ime CR koriste u javnosti
uzbuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 23:12   #11
da, ali nisu oni jedini
bilo je još puno firmi sa stranim imenima.

kako god, nije jednostavno odredit ime firmi
taman kad smisliš nešto originalno
shvatiš da nije jednostavno za javit se na telefon na primjer
ili ga tvoji poslovni partneri neće pravilno izgovorit
ili ne možeš napravit zgodan logo
ma užas!
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 23:47   #12
Quote:
Force kaže:
Riječ "tvrtka" znači - ime. Ime poduzeća. To je ispravna terminologija. Ja znam. Učio na faxu.
Ime društva!

Poduzeće je zaokružena proizvodna cjelina, ono što bi rekli pogon ili tvornica (ili naši otočani po francuskom predlošku - "fabrika" za tvornice ribljih konzervi)...

Dakle društvo, ili što bi Englezi rekli "company".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 13:57   #13
Tvrtka je ime pod kojim trgovačko društvo posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu.

Tvrtka trgovačkoga društva može sadržavati pojedine strane riječi ako one čine ime, odnosno tvrtku člana društva ili robni ili uslužni žig člana, odnosno njegova društva registriranog u Republici Hrvatskoj, ili ako su uobičajene u hrvatskom jeziku, ili ako za njih nema odgovarajuće riječi u hrvatskom jeziku, ili ako se radi o riječima na mrtvom jeziku.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2003., 22:20   #14
Quote:
baobab kaže:
<cut>
ili ako za njih nema odgovarajuće riječi u hrvatskom jeziku, ili ako se radi o riječima na mrtvom jeziku.

Znaci moze se koristiti i Klingonski ?
__________________
Sve je relativno,
pa i teorija relativiteta.
Dundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2003., 12:06   #15
Zašto je trgovački sud odbio ime Čarobni svijet a u sudskom registru nema takvog subjekta a i nikoga ne vriojeđamo s tim imenom i svemu sudeći u skladu smo sa zakonom o trgovačkim društvima?
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2003., 17:36   #16
"Čarobni svijet" već postoji u Splitu
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2003., 20:48   #17
Mislim da postoji Čarobni pianino ali mislim da kao d.o.o. nema Čarobnog svijeta ali nema veze jer sam se odlučio za drugo ime
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2003., 22:26   #18
kad se smišlja ime prvo bi trebalo kliknut na najobičniji telefonski imenik i ne oslanjat se previše na javne bilježnike
iako bi se mogli vadit da su zatrpani poslom, za ono što nam naplate trebali bi se malo i potrudit!
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2003., 01:32   #19
ime neke prodavaonice ribomarerijala: "bite me"
Sandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2003., 19:12   #20
Quote:
Sandi kaže:
ime neke prodavaonice ribomarerijala: "bite me"
U sudskom registru nema Čarobnog svijeta a ako ima neka trgovina koja je registrirana kao obrt ona ne utjeće na ime d.o.o.
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.