Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2007., 22:00   #61
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ja jaaaako volim krpice sa zeljem ....i, iako ih ima u cijeloj srednjeevropskoj regiji - ja ih zovem "mojim" jelom
i ja! obožavam to
Gorriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 22:33   #62
Quote:
AFRODITA69 kaže: Pogledaj post
i za kravatu kad kazes amerima,oni se smiju i misle da si lud..jedna uboga hrvatska pa da kravate potjecu od tamo????kaj got!
A koga boli q smiju li se Amerikanci. Oni ne znaju ni ko je Napoleon, ni gdje je Francuska ni zasto su napoleonovi vojnici po uzoru na Hrvate vezali kroate oko vrata.

I nisam pitao je li krempita ili kremsnita, kremburek, vec je li istina da je to samoborsko jelo. Pitao sam vec medu i kemik, ali oni se samo zezaju i ne znaju biti ozbiljni.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 22:35   #63
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
I nisam pitao je li krempita ili kremsnita, kremburek, vec je li istina da je to samoborsko jelo. Pitao sam vec medu i kemik, ali oni se samo zezaju i ne znaju biti ozbiljni.
mene si vec pitao?

ja ti pojma nemam koji je odgovor. vjerojatno se zato i jesam zezala

a i sa samoborom nemam nikakve veze, tak da, sorry, nisam bila prava osoba za to pitanje
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 22:42   #64
Dobro, sad nisi ni iz Samobora kajgod

Inace, vezano za temu, zaista je cinjenica da ne postoji autenticno hrvatsko jelo, sto bi se moglo objasniti i zemljopisnim polozajem koji zauzimaju Hrvati i uticajem drugih kultura na Hrvate.
Nego mi je zanimljivo kako je Gabriela Spanic u nekakvom juznoamerickom dokumentarcu o njenom liku i djelu, na pitanje voditelja koje jelo voli kuhati i koje je njeno omiljeno jelo, odgovorila sa "sarma, ne znate sto je sarma? to je hrvatsko jelo, moja baka me naucila praviti sarmu". I sad svi Gabrielini juznoamericki obozavatelji znaju da je sarma hrvatsko jelo.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 09:54   #65
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Nego mene zanima je li krempita zaista autohtono samoborsko jelo?

Nije Vanjushka. U Zg i Samoboru se kaže kremšnita - i krem i šnita dolaze iz njemačkog . Mislim da kremšnite potječu iz Beča.

Samoborci zovu te kremšnite samoborske, ali mislim da ne tvrde da su ih izmislili. Kad kažu 'samoborske kremšnite' to se odnosi na točno određeni tip kremšnita koje se mogu kupiti u samo jednoj slastičarni u Samoboru. Te kremšnite imaju više snijega od bjelanjaka u sebi nego što je uobičajeno i rade se po vrlo starom receptu. Čak u nekim drugim slastičarnama u Samoboru nećeš naći 'samoborske' kremšnite.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 09:59   #66
Apropo kremšnita, i na Bledu ih smatraju za "njihovo jelo" linć jer ih peku po istom receptu preko 50 godina, ali priznaju (ne mogu sad nać) da je hotelski slastičar koji je s time počeo donio recept iz srednje Evrope. Zaboravila sam da li iz Češke ili Austrije, moram potražit.

Edit: našla sam evo tu. Krivo sam zapamtila, sam je izmislio recept.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 10:31   #67
podsjetila si me

ovi malo stariji kak ja, išli su prije 40-35 let na kupanac u čatež i po ogroooooomne kremšnite u motel u čatežu
tad su te bile pojam kremšnita
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:25.