Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2009., 12:20   #201
Biticebolje, dobar komentar na cijene usluga. Zaista mi nije jasno koliko zaradi arhitekt koji za cca 150m2 naplati 12 -15 000kn, pogotovo kad plati suradnike ( statika, strojarstvo, elektroinstalacije, voda). Da bi zaradio mora naštancati puno takvih kuća mjesečno. Što nažalost znači da pojedinačnoj pokloni jaaako malo pažnje ( kao i statičar, elektrotehničar, strojari... ).
Ako su investitori toga svjesni i pristaju na to, onda ok, svi sretni.
Samo, bojim se da u većini slučajeva nisu svjesni i na kraju dolazimo do toga da s pravom nitko nikome ne vjeruje. Posao se obavlja neodgovorno jer nije adekvatno plaćen - klasika.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 12:27   #202
da obicno oni to sve placaju i svaki put ispocetka projektiraju, a ne precrtavaju sa starih nacrta

to je dosta novaca
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:06   #203
Quote:
biticebolje kaže: Pogledaj post
da ne editiram opet: po vazecem zakonu , u idejnom projektu i statika mora bti idejno rijesena. i stuja. i voda. i plin. sve idejno i sve kosta. jedina bitna razlika je da nakon rjesenja, ne moras vise cekati gradjevinsku dozvolu, nego odneses projekt na uvid. i ne smijes otvoriti gradiliste da na njemu nije glavni projekt.
ovaj tvoj me sad razbjesnio.
Ja sam u svom idejnom dobio samo presjek kuće i slike pročelja. Nikakvu rješenu statiku, ni struju, ni vodu ni plin (mislim na nacrte; tekstualni dio je bio čista špranca i naknadno smo skužili da baš i nema puno veze s mojom kućom). Kao takvo je očito prošlo jer sam dobio rješenje o gradnji. Gore navedeno je sve u glavnom projektu.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:12   #204
Quote:
biticebolje kaže: Pogledaj post
to je i bit, treba platiti, ali i zahtjevati uslugu. taman da te ne traze nikakve dozvole. zbog sebe ces valjda htjeti da ti netko napravi posten posao. ne placate arhitektu samo pecat radi forme, nego i odgovornost i tehnicku ispravnost.
Gle, ja sam došao tražiti idejni projekt za dobivanje rješenja i nisam tražio da bude najjeftinije moguće, već da mi ga napravi dobro da ne bude problema. Na kraju je ipak bilo problema jer su mi zbog pogreške arhitekta vraćali tri puta idejni na doradu što je oduzelo dosta vremena. A o tehničkoj ispravnosti bi se tu dalo pričati... već sam na topicu "Građenje" napisao da ne znam na što bi mi kuća ličila da sam se ravnao samo prema onom što je arhitekt nacrtao. Morao sam uokolo tražiti savjete struka, itd. da sad ne nabrajam.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:17   #205
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post
Biticebolje, dobar komentar na cijene usluga. Zaista mi nije jasno koliko zaradi arhitekt koji za cca 150m2 naplati 12 -15 000kn, pogotovo kad plati suradnike ( statika, strojarstvo, elektroinstalacije, voda).
To je li netko adekvatno plaćen ili nije-pa sam je rekao svoju cijenu!
S tim da sam mu za svoj idejni donio nacrt kuće i izvana i iznutra.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:21   #206
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Netko je ovdje napomenu da susjed moze tuziti ako nema glavnog projekta. Zanima me koji se to susjed (osim ako je toliko strucan) moze sjetiti i pitati na da li netko na gradilistu ima glavni projekt. .
Dovoljno je da ti pošalje inspekciju na teren pa će te oni pitati imaš li glavni projekt.
DAZA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 14:22   #207
mi smo projekt za nadogradnju (oko 120m2) suteren i prizemlje sa statikom (ali bez nacrtane armature) platili 7,400kn
izvođač će kad se iskopaju temelji napravit naruđbu za armaturu jer ćemo stavljati nekakve betonske šuplje blokove pa treba armaturu prilagoditi tome.... e sad nisam stručnjak pa sam možda nešto krivo shvatila ali evo... 1000eura
maltipoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 14:29   #208
Quote:
maltipoo kaže: Pogledaj post
mi smo projekt za nadogradnju (oko 120m2) suteren i prizemlje sa statikom (ali bez nacrtane armature) platili 7,400kn
izvođač će kad se iskopaju temelji napravit naruđbu za armaturu jer ćemo stavljati nekakve betonske šuplje blokove pa treba armaturu prilagoditi tome.... e sad nisam stručnjak pa sam možda nešto krivo shvatila ali evo... 1000eura

Sa ili bez projekta instalacija?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 15:07   #209
bez instalacija... velim... to je nadogradnja tako da nam je dosta toga uvjetovano gdje i kako će ići voda centralno i struja..... mislim da svaki pravi majstor bude znao to sam napraviti...
maltipoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 22:37   #210
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
U glavnom projektu imaš sve detaljne nacrte koje nemaš u idejnom. U idejnom sam uz tekstualni dio dobio svega par nacrta i to presjek kuće i slike pročelja.

Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Gle, ja sam došao tražiti idejni projekt za dobivanje rješenja i nisam tražio da bude najjeftinije moguće, već da mi ga napravi dobro da ne bude problema. Na kraju je ipak bilo problema jer su mi zbog pogreške arhitekta vraćali tri puta idejni na doradu što je oduzelo dosta vremena. A o tehničkoj ispravnosti bi se tu dalo pričati... već sam na topicu "Građenje" napisao da ne znam na što bi mi kuća ličila da sam se ravnao samo prema onom što je arhitekt nacrtao. Morao sam uokolo tražiti savjete struka, itd. da sad ne nabrajam.
ponoviti cu ti se. ako mi pokazes racun da si takav projekt platio 20 eura po m2, ja cu imenom i prezimenom otici u komoru i prijaviti covjeka, a tebi i tvojima platim janje i propisni idejni i glavni za vikendicu ako ces graditi.

stojim kod toga da si isao na najjeftiniju ponudu. opce je poznato da iole ozbiljniji biroi rade obiteljske kuce samo u dva slucaja: 1. je kad radis nekom investitoru iz usluge, jer ti je dao posao od vise tisuca m2
2. je kada radis nekome tko je spreman potrositi vrijeme i novac na svoju kucu jer ce u njoj zivjeti, ne dolazi sa svojim tlocrtom nego sa svojim zeljama i ponavljam: spreman je utrositi svoje vrijeme i novac da mu kuca bude po mjeri.

taj primjer koji ti navodis, to rade biroi koji "stancaju" i nije ga briga da li ce to tvoje sto si ti nacrtao valjati, glavno da se zadovolji forma. vecina ekipice dodje sa svojim nacrtanim projektima u kojima je kao sve rijeseno, i sta sad netko ima traziti cijenu kad mu je sve nacrtano. pa izvolite, onda dobijete pecat i dalje se raspitujte kako sagraditi kucu.

da ti sad zbrojim svote koje traze projektanti instalacija za ozbiljan posao, vjerojatno bi doslo do svote koju si ti platio nekom birou za sve.

postoji tocno definirano od cega se sastoji idejni projekt, pa ako nisi to dobio, trebao bi se zaliti. da si kupio auto i netko ti ga isporuci bez straznjih sjedala, mjenjaca i retrovizora, ne bi ga uzeo.
biticebolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 00:02   #211
@Biticebolje

Ti to tvrdiš da lažem? Okrenut ću ja odojka onog trena kad se uselim! Već sad sam sretan kaj je sva ta priča s gradnjom polako pri kraju.
Možeš tvrditi da sam išao na najjeftinije koliko god hoćeš ako ti je tak lakše, ali ja nisam nazvao nekog loleka iz oglasnika, već arhitekta kojeg u uredu za grad. respektiraju i koji je jedan od svega nekoliko ovlaštenih za moje područje.
Što ti ovo znači da tko se trudi, ne dolazi sa tlocrtima? Prosvjetli me, molim te Pa naravno da ću si sam zamisliti kako bi mi kuća trebala izgledati! Da sam došao samo sa željama, sad bi na gradilištu imao razapet šator, a želje bi si mogao zaturiti da ne kažem kamo! Utrošio sam dosta vremena da si napravim razmještaj kakav ja hoću i, da se ja tebi ponovim, nisam ga ni pitao za cijenu! Čovječe, pa on je meni precrtao moj nacrt, i to je trajalo! Svejedno, dobio sam rješenje s takvim idejnim kakav je bio, tako da se sad mogu žaliti na izgubljeno vrijeme i novce, i nisam očekivao da će mi to napraviti besplatno.
Gle, vidim da si vjerojatno i ti arhitekt pa divljaš na svakoga, ali pomiri se s tim da ima i svakakvih arhitekata. Po tome hrpa forumaša koji su imali sličnih iskustava s nacrtima laže, svi smo mi tražili da nam se spaca najjeftinije da bi poslije mogli kumit po forumu...
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 00:26   #212
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
@Biticebolje

Ti to tvrdiš da lažem? Okrenut ću ja odojka onog trena kad se uselim! Već sad sam sretan kaj je sva ta priča s gradnjom polako pri kraju.
Možeš tvrditi da sam išao na najjeftinije koliko god hoćeš ako ti je tak lakše, ali ja nisam nazvao nekog loleka iz oglasnika, već arhitekta kojeg u uredu za grad. respektiraju i koji je jedan od svega nekoliko ovlaštenih za moje područje.
Što ti ovo znači da tko se trudi, ne dolazi sa tlocrtima? Prosvjetli me, molim te Pa naravno da ću si sam zamisliti kako bi mi kuća trebala izgledati! Da sam došao samo sa željama, sad bi na gradilištu imao razapet šator, a želje bi si mogao zaturiti da ne kažem kamo! Utrošio sam dosta vremena da si napravim razmještaj kakav ja hoću i, da se ja tebi ponovim, nisam ga ni pitao za cijenu! Čovječe, pa on je meni precrtao moj nacrt, i to je trajalo! Svejedno, dobio sam rješenje s takvim idejnim kakav je bio, tako da se sad mogu žaliti na izgubljeno vrijeme i novce, i nisam očekivao da će mi to napraviti besplatno.
Gle, vidim da si vjerojatno i ti arhitekt pa divljaš na svakoga, ali pomiri se s tim da ima i svakakvih arhitekata. Po tome hrpa forumaša koji su imali sličnih iskustava s nacrtima laže, svi smo mi tražili da nam se spaca najjeftinije da bi poslije mogli kumit po forumu...
nisam rekla da lazes, nego sigurno nisi platio 20 eura po m2 i to stoji. kad netko kaze takvu cijenu, svi se zgrazate. za 12-15 eura, idejni i glavni ako se posteno rade, ne isplate se. mogu se napravit tek tako, ali to nije nikom u interesu. to je UZAJAMNO koristenje prilike arhitektata i projektanata instalacija za brzom sitnom parom i onoga koji gradi kucu jer ionako sve zna bolje.
poznato je da ti fush arhitekti imaju dil s uredima za gradnju i prostorno uredjenje. oni i salju ljude k njima. napravila se fama da ne mozes dobiti dozvolu ako nemas vezu i u gradu to koriste. zato si i dobio dozvole na osnovu kako ti kazes par nacrta. mozes dobiti dozvolu ako je sve po zakonu i prostornom planu i za to ti ne treba veza. treba ti veza jedino ako trazis nesto vise.
ne mozes mi reci da nisi pitao za cijenu i jos mi reci da si platio vise od makar i 15 eura po kvadratu.
kazem ti, idi pitaj odvjetnika kako da tuzis tu budalu sto ti je uvalila par papira pod idejni projekt. ali nemoj slucajno otici bez 100 eura, inace necete ni informativni razgovor obaviti.
biticebolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 10:56   #213
Quote:
biticebolje kaže: Pogledaj post
...
Platio sam 15000 kn idejni i glavni + 2000 kn za troškovnik. Sad da li se njemu to isplati ili ne, u to ne ulazim jer nisam u toj branši. On je razvikan na ovom području i uživa ugled jer je jedan od svega nekoliko ovlaštenih i svi više manje drže tu cijenu na ovom području(+/- 1000 kn). Zagrizao je malo previše posla pa ga za kuće baš briga. Dobro, naučio sam školu i više neću koristiti njegove usluge.
Pročitaj malo po forumu pa ćeš vidjeti da ja nisam jedini koji je platio takvu cifru; koliko je ljudi plaćalo i više novaca i što su dobili za te novce. I da, pitao sam za cifru kad je trebalo platiti. Bilo je sfušano dosta toga, na kraju je ispalo da je građevinac veći znalac od arhitekta, a arhitektov projekt su vraćali na doradu, tako da ni, kako ti kažeš, veze očito nije ni bilo. Niti je bilo brzine u dobivanju papira, a da znam bolje, sad znam, jer da sam se ravnao po tim nacrtima ne znam kaj bi bilo. Tuđi savjeti su isto koštali!
Još nešto, ja ne dirigiram tvoje cijene niti pljujem po onom što ti radiš, ali onda nemoj ni ti pljuvati po ljudima koji su osmislili svoje nacrte i platili za dokumentaciju. Reci mi da li bi ti, pod uvjetom da nisi arhitekt, otišla raditi projekt samo sa željama, bez da bi malo po netu pogledala nacrte raznih kuća?
Ne vjerujem...

Misliš da je cijena uvijek omjer kvalitete? Ne bih rekao. Ti sigurno nikad nisi imala problema s ljudima koje si angažirala jer si sve plaćala najskuplje, i oni su ti sigurno sve super napravili, možda i ručak skuhali! Pa daj, molim te

A za mog odvjetnika ne brini-njegova cifra je veća od ove koju si ti navela, ali ne pada mi napamet sad još trošiti novce i parničiti se s nekim za odštetu jer je to sve iza mene, i samo čekam da uselim u svoju kuću. Briga me za to, mene više neće vidjeti, prijatelje sam upozorio i to je to. Hvala na savjetu, ali trenutno imam bitnijih stvari na koje ću potrošiti novac, a ne da se sudim uokolo sa tvojom konkurencijom. S tim se bori sama

P.S. Pošto je građevina poprilično stala, mislim da će se arhitekti laktariti da za 15000 kn i manje naprave projekte. Nije sve u ovoj krizi tako loše
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 12:36   #214
Biticebolje, oprosti, ali što ti sad pokušavaš? Promovirati sebe ili što? Pa i ja sam platila projekt 15000 kn i takva slična cijena je bila kod par arhitekata. Očito sam trebala nazvati tebe, koja nigdje nemaš sigurno nikakvu "vezu", platiti ti kojih 3 puta više, pa bi to bilo ispravno? Shvatila bih da si protiv ovog arhitekta o kojem priča Luna103 jer se očigledno radi o nekoj kemiji, ali ti sve nas očito smatraš glupima, žmuklerima, ili što već. Hoćeš reći da smo svi znali da ćemo dobiti problematičan projekt i da smo se namjerno upustili u to?
Prijatelji su u drugom gradu platili projekt 4500 eura, a jedina razlika od ovog mog jest u tome što su dobili 3d prikaz kuće izvana. Također im projekt nije prošao od prve. Hoćeš mi to objasniti?
Obruši se na svoje kolege arhitekte, a ne tu na forumaše.
Sad je očito posao gadno stao, jer stvarno ne znam gdje si bila pred par mjeseci kad se također na forumu raspravljalo o cijenama projekata.
DAZA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 12:43   #215
Tacuma, ljudima koji osmišljavaju svoje nacrte ne trebaju arhitekti. Naravno da investitor ima svoje želje i zahtjeve koji se poštuju, ali dozvolite nekome tko se za to dugo školovao, da prenese neko svoje znanje i iskustvo na vas.
Dolaziš kod doktora s vlastitom dijagnozom nakon malo pregledavanja po netu?

Okej, ti si imao loše iskustvo, ali to će se dogoditi svima koji dolaze do samog dna u želji za najjeftinijom ponudom. Živite u iluziji da ćete za 12 eura po m2 dobiti kvalitetu. I toga bi trebali biti svjesni svi koji tek kreću u izradu projektne dokumentacije. S tim cijenama arhitekt koji će se pozabaviti projektom, a ne štancati i fušariti, može biti samo u minusu. Na par mjesta gore je opisano zašto.

Cijena nije nužno omjer kvalitete. Ali postoji nešto što se zove Cjenik usluga Hrvatske komore arhitekata i inženjera u graditeljstvu. Oni koji odgovorno obavljaju svoj posao drže se tog cjenika, isto kao što se drže pravila struke. Ove cijene koju se tu navode kao previsoke su ispod svakog kriterija, koliko vidim i rezultati takvog rada isto.

Zadnje uređivanje no_nic : 02.04.2009. at 12:53.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 14:01   #216
@No nic iliti Biticebolje-vjerojatno se obraćam istoj osobi-

Daj nemoj me nasmijavati! Ponovit ću ti pitanje koje sam postavio Biticebolje: da nisi arhitekt, da li bi ti došao arhitektu samo sa svojim željama, bez ikakve skice, nacrta ili sl.? U današnje vrijeme informatičke pismenosti i raznih časopisa sa nacrtima, koje su također izradili arhitekti? Da vidiš negdje nacrt i izgled kuće koji ti odgovara, ti to ne bi donio arhitektu, već bi mu prepričavao? Daj ne pričaj gluposti. Zbog čega ne želite da vam netko dolazi s nacrtima, objasni molim te. Meni se čini da vama smeta svatko tko dođe s nacrtom jer onda ne možete pričati da ste mjesec dana osmišljavali nacrt kuće i ne možete opravdati svoju cifru!
Ne znam kako sam se ja ovako neuk i neškolovan usudio doći gospodi arhitektima s nacrtom! Sram me bilo! I još navodno tražiti najjeftinije!

Kad već uspoređuješ arhitekte i doktore, i ljudski život sa nacrtom kuće, zar studij arhitekture traje koliko i medicina? To nisam znao...

Arhitekt je čovjek preko kojeg dobivaš rješenje o gradnji i u tom smislu je nužno potreban.
Što se tiče cjenika, ponoviti ću i tebi- rješavaj to sa kolegama konkurentima, nemoj se držati mene ko pijan plota. I kao takvi vjerojatno rade i nisu na forumu. Baš mi je čudno da se javljaju samo takvi 3 puta skuplji od cifre koju formaši plaćaju.
Ne znam tko je tu u iluziji-ja koji sam svoj projekt platio i dobio rješenje, ili ti koji misliš da ćeš u vrijeme krize nastaviti derati s takavim cijenama....Mislim da će sada arhitekti stajati u redu da naprave projekt za 15000 kn.
Htio bih vidjeti tko je tu došao do dna pa laprda...

Zadnje uređivanje Tacuma : 02.04.2009. at 14:11.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 14:42   #217
Quote:
biticebolje kaže: Pogledaj post
opce je poznato da iole ozbiljniji biroi rade obiteljske kuce samo u dva slucaja: 1. je kad radis nekom investitoru iz usluge, jer ti je dao posao od vise tisuca m2
2. je kada radis nekome tko je spreman potrositi vrijeme i novac na svoju kucu jer ce u njoj zivjeti, ne dolazi sa svojim tlocrtom nego sa svojim zeljama i ponavljam: spreman je utrositi svoje vrijeme i novac da mu kuca bude po mjeri.
Zaboravio sam još dodati nešto na ovaj post.
Iole ozbiljni biroi rade na projektima nebodera, hidroelektrana, mostova i sl.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 16:45   #218
Studij arhitekture traje 5 godina, rade se i obiteljske kuće i neboderi i svašta još ( hidroelektrane i mostogradnja su u domeni građevine). Ozbiljni uredi rade sve od interijera do prostornih planova. Uspoređujem ljudski život s kućom, jer projektantska greška itekako može dovesti do materijalne štete i gubitka života. Koja je uloga arhitekta i zašto "ne vole da im netko dolazi s nacrtima" stvarno nije tema ovdje, a ni to koliko posla ima ( a ima ga sasvim dovoljno, unatoč krizi ), a niti gdje sam ja sada.
Ne mislim da si neuk i neobrazovan, niti me briga. Cijeniš vjerojatno svoj posao, pa cijeni i tuđi.

Pitanje koje se ovdje postavlja je koliko košta projekt za kuću. Koliko vidim, svi su redom imali loša iskustva. Pokušala sam odgovoriti zašto je projektna dokumentacija skupa ili jeftina i što se može očekivati za koju cijenu. Ako se nekome ne sviđa ono što pročita, žao mi je. Ali, tako je u praksi i stojim iza svojih riječi. Svakako bih htjela da mi netko stručan na nekoj temi koja mene zanima, a nemam pojma o njoj, objasni zašto nešto plaćam koliko plaćam.

Toliko od mene na ovu temu, ali možda se uprizorim u obliku nekog drugog
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 17:05   #219
Evo da se malo uključim jer sam prije par dana sve to prošao u SL.Brodu.
Dakle na postojećoj parceli koja se dijeli na dva jednaka dijela i to se plaća posebno geodetu a tu je i ucrtavanje puta izlasci na teren itdd. Ovo košta 2000 euro.
Zatim lokaciska dozvola sa nacrtom (ja sam imao samo grubi tlocrt).
Po mojoj želji nacrt unutrašnjosti, ništa komplicirano niti egzotično, nacrti za instalacije vode, struje, grijanje, statika, krov, podloga i što ja znam sve ne, košta 2000 euro, kuća oko 140 kvadrata, bez pečata i pristojbi državi.
Zatim ucrtavanje postojećeg objekta ili objekata na placu koji će se rušit, 600 euro, stim da ću kvadraturu tih objekata odbit od komunalne naknade (skoro pola) i to je to.
Zatim komunalna naknada će iznosit odprilike 35 000 kuna minus pola oko 17500kuna, struja priključak 9500/10 000 kuna, voda oko 8 000 kuna, plin 10 000 kuna.
Da bi dobili dozvolu za gradnju potrebno je uplatit dio komunalne naknade (prva rata) i gradnja može početi.
Naravno još jednom se mora platit izlazak geodeta da udari kolce na placu gdje će biti kuća i to se plaća posebno oko 1500 kuna i onda gradnja može otpočeti.
A ako ste već nelegalno počeli gradnju NA MJESTU GDJE JE GRADNJA DOZVOLJENA i ako ste u gabartirima koje zakon nalaže, 5 metara od puta i od svake druge čestice najmanje 3 metra, nebitno jeli granica industriska zona, poljoprivredno zemljište, građevinska zona, objekt mora biti odmaknut njamanje tri metra od čestice onog drugog ako imate prozor baš na tom zidu koji gleda u drugu parcelu, dakako onda je cijena ove avanture je malo veća.
Sve plaćate isto kao i kod normalne gradnje osim jedne male sitnice.
Kad dobijete komunalnu naknadu za platit koja ovisi od kvadrature kuće i zone u kojoj gradite, cijena pola komunalne naknade je kazna koju morate platit jer ste počeli gradnju bez dozvole, sve drugo je isto.
Naravno i arhitekt za svoj nacrt koji će biti prilagođen vašoj gradnju naplati svoje oko 20 d0 30% više nego da niste počeli gradnju.

Kratko i bitno.
1. Veličina placa mora biti najmanje 14 metara širine i 25 dužine da bi se uopće mogla gradit kuća.
2. Svaki zid na komu se nalazi prozor mora biti najmanje 3 metra odmaknut od susjedne parcele.
3. Ako je kuća metar udaljena od susjedne parcele ili manje morate sagradit protupožarni zid.
4. Voda priključak oko 8500 kuna
5. Struja priključak oko 10 000 kuna
6. Plina priključak oko 10 000 kuna
7. Izlazak geodeta i okolčavanje kuće 1500 kuna
8. Ako na placu imate objekt za rušenje, stara kuća i slično i ako već ima struju i vodu sve to možete prenijeti u novi objekt ako se ovaj stari ruši, znači ne plaćate priključak struje 10 000 kuna nego nešto malo platite premještanje sata a kavdrati postojećeg objekta se odbiju od novog objekta tako da vam komunalna naknada iznosi manje.
8. Izlasci raznih organa sa ovim okolčavanjem i uporabnom dozvolom su nagrubo oko 1000 euro.

Možda sam nešto i krivo napisao, neka me netko ispravi jer bilo je toliko informacija da je jednom normalnom čovjeku vrlo teško sve to pohvatati za par sati razgovora sa arhitektom i geodetom. Naravno sve ovisi i od županije do županije.
Ako netko ima pitanja tu sam.
Dakako dozvolu treba čekati oko 6 mjeseci i najbolje ju je početi u jesen pada na proljeće bude gotova.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.

Zadnje uređivanje FANCY : 02.04.2009. at 17:12.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 18:25   #220
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post
Koliko znam medicina ne traje samo pet godina. Ne želim omalovažavati tvoje zanimanje, ali sigurno arhitekte ne izjednačavam sa npr.kirurzima. Ne dramatiziraj. Za ovo s ozbiljnim biroima si se mogla logirati na drugi nick.
Ti ne objašnjavaš samo zašto bi projekti trebali biti skuplji, već vrijeđaš sve nas da smo jadni što dolazimo arhitektima s nacrtima, da tražimo najjeftinije, da smo na dnu,... Daj si malo pročitaj postove. Još nisam dobio odgovor zašto ne volite da se dolazi s nacrtima, a sad odjednom to nije tema. Pa ti i Biticebolje ste to napisale, pa sad i argumentirajte. Izvrijeđali ste forumaše, a ja sam prozvan. To kaj se tebi ne sviđa kakve cijene tu vidiš, nije moj problem. Opet ponavljam, pogledaj malo po forumu pa ćeš vidjeti kakve su ljudi cifre plaćali i što su za to dobili...
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:40.