Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2004., 06:55   #1
Odmetničke tarife

Trebao bi odvjetnika, ali mislim da si ga ne mogu priuštiti.

Molio bi nekog da mi da link i pojašnjenje odvjetničkih tarifa.

Sve što sam našao je ovo: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1993/1435.htm , ali to je iz 1993g. i cjenik je u HRDima

Hvala!
Oshit is offline  
Old 20.06.2004., 07:47   #2
To ti je to, tarifa se od tada nije mijenjala, samo makni 3 nule, primjerice, 20 000000 HRD ti je 20 000 kunica
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 20.06.2004., 14:26   #3
pogledaj daans teletekst, odvjetnicka tarifa je skocila sa 40kn/h na 500kn/h


i onda ljudi kazu da ne treba upisat pravo jer je dosadno
BootBoy is offline  
Old 20.06.2004., 15:17   #4
Quote:
BootBoy kaže:
pogledaj daans teletekst, odvjetnicka tarifa je skocila sa 40kn/h na 500kn/h

Neke stvari su skočile dosta, možda i previše, (tj. još nisu, biti će za mjesec dana), ali neke stvari su bile do sada smješno male - npr. davanje pravnog mišljenja, onako pismeno, bilo je 100 kn za A4 stranicu. Dakle, obrazložiš neki složeni problem koji nije dobro razjašnjen i dobiješ 300-500 kuna...

S druge, strane, pogledaj tarifu automehaničara, plinomontera i sl., koji su zanat, a za postati odvjetnik ipak treba dosta više škole i ispita.

Inače, nije baš lako postati uspješan odvjetnik - ne smiješ se reklamirati, a ako samo uzmeš prostor i staviš tablu, pitanje je koliko će ti ljudi doći... Zato ja recimo nisam ozbiljnije pomišljao o takvoj karijeri - a i za ured otvoriti treba dosta para.
Vojky is offline  
Old 20.06.2004., 17:42   #5
Quote:
Vojky kaže:
Neke stvari su skočile dosta, možda i previše, (tj. još nisu, biti će za mjesec dana), ali neke stvari su bile do sada smješno male - npr. davanje pravnog mišljenja, onako pismeno, bilo je 100 kn za A4 stranicu. Dakle, obrazložiš neki složeni problem koji nije dobro razjašnjen i dobiješ 300-500 kuna...

S druge, strane, pogledaj tarifu automehaničara, plinomontera i sl., koji su zanat, a za postati odvjetnik ipak treba dosta više škole i ispita.

Inače, nije baš lako postati uspješan odvjetnik - ne smiješ se reklamirati, a ako samo uzmeš prostor i staviš tablu, pitanje je koliko će ti ljudi doći... Zato ja recimo nisam ozbiljnije pomišljao o takvoj karijeri - a i za ured otvoriti treba dosta para.

Jes... istina. I zato, umjesto da se smanje cijene vodoinstalatera i slicnih, odvjetnici odrapili cijenu od 4000 kn za odlazak na rociste!


Sorry, pristup je malo krivi.
Ne mozes nove cijene odvjetnika opravdavati automehanicarima i slicnima.
Sta je sa lijecnicima? farmaceutima? oni sigurno nemaju takve place. Mogu i ja kao informaticar pricati koliko knjiga moram prouciti...

Istina je da ti nitko ne mora doci u ured ako ga otvoris, ali po novim cijenama je dovoljno da posteno radis 3 dana u mjesecu i mozes uzivati ostatak mjeseca...

meni je sve to bljak..

Po novom, ako moras na sud radi necega, za pocetak prodaj nekretninu da imas novaca...
Pojednostavljeno, bogati ce moci zaje***ti siromasne tako da ih tuze... jadno
Taroth is offline  
Old 20.06.2004., 17:51   #6
Quote:
Vojky kaže:
Inače, nije baš lako postati uspješan odvjetnik - ne smiješ se reklamirati...
M,da Osim ak se zoves Toni Nobilo ili neko od hrpe vrlo poznatih odvjetnika koji svako malo daju intervjue novinama, slikaju se na telki, daju "vazna" priopcenja za javnost etc. Ili kao slucajno veliki odvjetnicki uredi svako malo daju oglas u novine gdje "traze" nove uposlenike a usput lupe i malu pricicu o tome kak su pametni i uspjesni. To pravilo komore izigravaju efikasnije nego nasi prijatelji iz Rovinja sa svojim Pozdravima...
Naravno da sitne ribe zivotare od tog posla, ali jedan dobar dio njih je i dosada zivio ko bubreg u loju. Ja bih im dozvolio reklamiranje jer je zabrana stvarno blesava i anakrona, ali i dozvolio potpuno slobodno formiranje cjena. Da vidis konkurencije i cijena za svaki dzep. Pa bi neki naplacivali sat 100 kn a neki 1000, ovisno o trzisnoj vrijednosti. I svi zadovoljni. Ovakvi cehovski cjenici su propast za bilo koju struku jer ispada da su svi odvjetnici jednako kvalitetni. A nisu bas
Juraj is offline  
Old 20.06.2004., 22:26   #7
Quote:
Taroth kaže:
Sorry, pristup je malo krivi.
Ne mozes nove cijene odvjetnika opravdavati automehanicarima i slicnima.
Sta je sa lijecnicima? farmaceutima? oni sigurno nemaju takve place. Mogu i ja kao informaticar pricati koliko knjiga moram prouciti...
Pa, nitko te ne sprječava da podigneš cijene...

A što se liječnika tiče - slažem se u potpunosti. Po meni trebali bi u potpuni štrajk dok im se plaće ne izjednače sa sudačkima. Nema šanse da u nekoj normalnoj državi vozač tramvaja ima više od liječnika opće prakse.

No, pravna i liječnička profesija su izrazito dobro plaćene svugdje u svijetu (tako npr. meni jedna knjiga na Amazonu košta po 200 dolara) i sada se samo usklađujemo sa Zapadom. A za to smo se i 1990. odlučili. Kapitalizam između ostalog znači da za odvjetničku i zdravstvenu zaštitu treba davati gomilu love.

Quote:
Po novom, ako moras na sud radi necega, za pocetak prodaj nekretninu da imas novaca...
Pojednostavljeno, bogati ce moci zaje***ti siromasne tako da ih tuze... jadno
Nije ništa jadno... Stvar je u tome da će onaj koji izgubi parnicu morati platiti gomilu para. Jednostavno - ići u parinicu bez izgledne šanse za uspjeh će postati jako skupo. A to je upravo ono što se događalo u Hrvatskoj. Kada spomeneš alternativne načine rješavanja sporova i recimo postupak mirenja (za koji imamo odnedavno i Zakon) - blijedo te gledaju. Svi bi se tužakali umjesto da svoje probleme rješavaju dogovorno. Kod nas se izrazito puno tuži u raznim parnicama, a često netko ide na sud makar je rezultat spora sasvim izgledan.
Vojky is offline  
Old 20.06.2004., 22:46   #8
vojky, kapitalizam znači i konkurenciju! I nemoj reći da je i na zapadu odvjetnička komora ceh koji drži monopol... to je anakronizam koji i tamo treba mijenjati.

Ako piše da je zabranjen monopol, onda treba biti i odvjetnicima!

(ustvari kartel, a ne monopol, ali kužiš što želim reći)

I ne spominji cjenik, jer sveučilišni profesor (a to je jedan od tisuću pravnika!) ima 50 kuna sat...

I znanstvenik kad piše izvorni znanstveni rad ima sreću ako mu plate 20 kuna za karticu... A u 90% pravnih savjeta radi se samo o konstataciji što o nečemu kaže zakon, bez imalo autorstva...
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Old 20.06.2004., 23:10   #9
Quote:
Commodus kaže:
[B]vojky, kapitalizam znači i konkurenciju! I nemoj reći da je i na zapadu odvjetnička komora ceh koji drži monopol... to je anakronizam koji i tamo treba mijenjati.
Naravno da se ide po tarifama - naime, stranka koja izgubi parnicu, plaća troškove druge strane PO TARIFI. Dakle, da karikiram, tri ročišta - XXX kuna. Ne možeš reći "ali ja sam uzeo skupog odvjetnika, meni bi trebalo platiti XXX kuna na kvadrat". Time bi povrijedio načelo jednakosti. Postoje izuzeci, naravno, kada se ide na postotak, ali ovdje govorim o pravilu.

Quote:
Ako piše da je zabranjen monopol, onda treba biti i odvjetnicima!

(ustvari kartel, a ne monopol, ali kužiš što želim reći)
Nije uopće. Odvjetništvo, javno bilježništvo i sl. djelatnosti su javne usluge i logično je da idu po tarifama, tj. jednako za svih.

Quote:
I ne spominji cjenik, jer sveučilišni profesor (a to je jedan od tisuću pravnika!) ima 50 kuna sat...
Njegov problem - neka se potrudi preko sindikata izboriti za više.

Quote:
I znanstvenik kad piše izvorni znanstveni rad ima sreću ako mu plate 20 kuna za karticu... A u 90% pravnih savjeta radi se samo o konstataciji što o nečemu kaže zakon, bez imalo autorstva...
Plaćaju više, ja sam za zadnji dobio nekih 80 kn po kartici netto.

Uglavnom - nitko te ne sili da uzimaš odvjetnika - ako je stvar kaznena i moraš ga imati - dobiti ćeš ga besplatno od države. Za ostale stvari - ako hoćeš, možeš, ako ne želiš - ne moraš. Ako misliš da je dobra lova - upišeš faks i otvoriš za 6-7 godina svoj ured.

Nema tu ništa neobično što nema ni u drugim državama, niti ima išta što smo mi tu izmislili. Samo je činjenica da u puno bogatijim državama ljudi i firme idu puno manje na sud - jer im je skupo.

Pitaj prosječnog Amera ili Švicarca koliko koštaju odvjetničke usluge. Ne vidim zbog čega nezadovoljstvo ako Hrvatska počinje rangirati radne sate sukladno razvijenijim državama. A u njima su liječnici i odvjetnici najviše plaćena zanimanja.
Vojky is offline  
Old 20.06.2004., 23:34   #10
ajmo mi napravit sindikat znantsvenika i reći da ne pristajemo ustati iz kreveta za manje od 500 kuna dnevno (jer se kreativno mora pisati svaki dan; ja i kad spavam razmišljam o bitku! )

... ustvari, pa toga se još prije par godina sjetio Ribić... svaki put kad on pregovara o našoj osnovici, dobije veći stan...

Mi dobijemo (......)

(ovo sam ti sam obrisao da ne moraš moderirati
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Old 20.06.2004., 23:38   #11
malo ozbiljnije: ZAŠTO svi smatraju (čak i inetelektualci, eto npr. ti) da je normalno da doktori imaju ogromnu plaću, a ne smatraju da je to potrebno i za npr. srednjoškolskog profu?

jedna mama medicinska sestra dolazila je na informacije kukajući kako ima nekog djeda oko kojeg se u bolnici naradila tjedan dana a "zamisli, nisu mi donijeli ni 10 dag kave"?

A na pitanje "kad ste vi učitelju svojeg djeteta donijeli 10 dag kave, zgroženo je i priglupog pogleda upitala "a zašto?"


Otkud fama da su odvjetnici i liječnici tako važni da moraju biti uber alles?
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Old 20.06.2004., 23:44   #12
Nažalost, zbog sranja koja su dogadjala u uzoj obitelji imam i previše iskustava s nasim sudovima i odvjetnicima. To je jedna ogromna katastrofa. Kroz nekoliko sporova promjenili smo više odvjetnika i teško je reć koji je bio veći kreten. Veliki dio nasih sudaca su bahate budale i ako se ides braniti sam pred sudom, bez posredstva odvjetničkih krvopija, gledaju te s visoka i bez uvažavanja pa te na taj nacin prisljavaju da platis zastupanje. A odvjetnici....joj....toliko slampavo obavljanje posla se može vidjeti jos samo kod gore navedenih sudaca. Unatoč svom apsolutnom neradu i činjenici da niti jedan spor ne bi bio gotov da smo svu brigu prebacili na njih, nije ih bilo nimalo sram tražiti nekakve bonuse na kraju (povrh ionako preuveličanih presuđenih troskova) o kojima nije bilo ni riječi u početnim dogovorima.

Ove cijene su apsolutno bezobrazne, ali ako ih vec uvode onda je minimum pristojnosti i da sebi postave proporcionalno više kriterije kvalitete obavljanja posla. Tak da ja mogu prijavit svog nesavjesnog odvjetnika njegovoj masonskoj loži, odnosno odvjetničkoj komori, iz koje bi mogao letit za minimalne propuste koji bi štetili klijentu. Ovo se, naravno, ne može desit pa mislim da za početak treba raditi na poticanju konkurencije i preodgoju sudaca koji su u zadnjih desetak godina zavolili bespotrebno zavlačanje sporova.

I da, ove tarife su bile i vise nego dovoljne za količinu kreativnosti koju ulažu u svom poslu.
Floyd the barber is offline  
Old 21.06.2004., 00:37   #13
Quote:
Floyd the barber kaže:
Nažalost, zbog sranja koja su dogadjala u uzoj obitelji imam i previše iskustava s nasim sudovima i odvjetnicima. To je jedna ogromna katastrofa. Kroz nekoliko sporova promjenili smo više odvjetnika i teško je reć koji je bio veći kreten. Veliki dio nasih sudaca su bahate budale i ako se ides braniti sam pred sudom, bez posredstva odvjetničkih krvopija, gledaju te s visoka i bez uvažavanja pa te na taj nacin prisljavaju da platis zastupanje. A odvjetnici....joj....toliko slampavo obavljanje posla se može vidjeti jos samo kod gore navedenih sudaca. Unatoč svom apsolutnom neradu i činjenici da niti jedan spor ne bi bio gotov da smo svu brigu prebacili na njih, nije ih bilo nimalo sram tražiti nekakve bonuse na kraju (povrh ionako preuveličanih presuđenih troskova) o kojima nije bilo ni riječi u početnim dogovorima.

Ove cijene su apsolutno bezobrazne, ali ako ih vec uvode onda je minimum pristojnosti i da sebi postave proporcionalno više kriterije kvalitete obavljanja posla. Tak da ja mogu prijavit svog nesavjesnog odvjetnika njegovoj masonskoj loži, odnosno odvjetničkoj komori, iz koje bi mogao letit za minimalne propuste koji bi štetili klijentu. Ovo se, naravno, ne može desit pa mislim da za početak treba raditi na poticanju konkurencije i preodgoju sudaca koji su u zadnjih desetak godina zavolili bespotrebno zavlačanje sporova.

I da, ove tarife su bile i vise nego dovoljne za količinu kreativnosti koju ulažu u svom poslu.

Ajde ne trkeljaj. Ja radim u odvjetničkoj kancelariji i studiram pravo pa znam kao stvari stoje. Cijeli dan, svaki dan dolaze uglavnom stranke koje su bile preškrte doći prije nego su potpisali i napravili svašta i platiti 5 sati konzultacija, a sad su u dreku do grla pa im je sve skupo. To što si se ti opekao na budalama nisu ti krivi svi odvjetnici a ni svi suci. Žnaš li ti kolike su tarife u drugim zemljama? Barem duplo. O SAD-u neću ni pričati. Te priče o odvjetnicima krvopijama su obične idijotarije. Svaka stranka ti dođe sa svojim problemom i ponaša se ko da ništa drugo ne postoji, a takvih u uredu imamo preko 1000. Cijeli dan trčiš za njih na sud, na sastanke, na poštu a onda još nebi ni platili. Misliš da se nekom da zajebavat sa tvojim problemima iz čiste dobrote i zato što nema pametnijeg posla? Moš mislit.

Ovo što si rekao o odvjetnicima da iznuđuju novce od tebe. Ima i druga strana. Vdio i čuo bar 5000 puta istu šprehu. Kada se tek dogovara cijena onda je: " 10%? Ma gospon odvjetnik može i 50% samo da mi to dobijemo!" A kad se parnica dobije i izvuče opaku lovu onda je: " 10%? Kaj smo dogovorili 10%? A nije to nekak puno? " Eto toliko o krvopijama odvjetnicima i jadnim strankama.
Purger1984 is offline  
Old 21.06.2004., 01:42   #14
Quote:
Commodus kaže:
malo ozbiljnije: ZAŠTO svi smatraju (čak i inetelektualci, eto npr. ti) da je normalno da doktori imaju ogromnu plaću, a ne smatraju da je to potrebno i za npr. srednjoškolskog profu?
Liječnici bi - po meni - trebali imati najveću prosječnu plaću zbog odgovornosti svog posla. Oni - uz pilote, minere i još par zanimanja - nemaju pravo na grešku. Čak i pravnici imaju pravo na grešku - zato i postoje viši sudovi. Ali, odgovornosti liječnika je daleko najveća - često imaju svega nekoliko minuta ili sekundi za odluku o kojoj ovisi nečji život.

Kod pravnika - smrtnu kaznu smo ukinuli, pa nema više mogućnosti fatalne greške. No, još uvijek je moguće zbog greške nevinoga poslati u zatvor ili uništiti uspješnu firmu. Odgovornost je ogromna.

Obje profesije su specifične zbog toga jer su eskluzivne - smiju se obavljati samo uz posebne strogo utvrđene uvjete: fakultet, stažiranje (obično za malu lovu ili besplatno), težak stručni, odn. pravosudni ispit i tek onda započinjanje prave karijere. A tih nekoliko godina praktično besplatnog rada kasnije se jednostavno trebaju nadoknaditi.

Kažem - dobili smo ono što smo tražili - kapitalizam. Nađi mi jednu razvijenu državu gdje su plaće sudaca, odvjetnika i liječnika bliske državnom prosjeku - i gdje se može jeftino tužiti.

Ovo što se događa je samo preraspodjela skupih usluga. U Njemačkoj, Austriji, SAD, Švicarskoj, UK... liječnici i odvjetnici su skupi, i njihova satnica je veća nego recimo postavljača keramičkih pločica. Nema razloga da tako ne bude i kod nas.

Situacija gdje je sat odvjetnika jeftiniji od sata rada mehaničara koji mi popravalja Yuga je nakaradna. Samo se stvari stavljaju u red.

I još da nadodam: oni koji bi trebali biti posebno visoko plaćeni su suci koji sude u kaznenim procesima. Ne mogu ni zamisliti kako je kaznenom sucu koji je upravo osudio mafijaša na dugogodišnju kaznu zatvora (ili na dan kada je taj isti nakon desetak godina izišao iz zatvora) pustiti dijete ujutro u školu. Niti jedan drugi posao se ne može mjeriti s tim.
Vojky is offline  
Old 21.06.2004., 02:09   #15
Quote:
Purger1984 kaže:
Ajde ne trkeljaj. Ja radim u odvjetničkoj kancelariji i studiram pravo pa znam kao stvari stoje. Cijeli dan, svaki dan dolaze uglavnom stranke koje su bile preškrte doći prije nego su potpisali i napravili svašta i platiti 5 sati konzultacija, a sad su u dreku do grla pa im je sve skupo.
5 sati? Ma, mnogi bi sačuvali svoju lovu da su došli pola sata kod odvjetnika i upitali ga par stvari... To nije za vjerovati kakve ljudi znaju gluposti napraviti sami! Jedna odvjetnica mi je pričala o ljudima koji su npr. davali kapare po 10.000 € bez da išta provjere!

Mislim, pravovremenim dolaskom kod odvjetnika (dakle prije ulaska u neki pravni posao) stvari bi koštale puno manje. Ali, izgleda da kod nas svi misle da mogu pročitati zakon i da su odmah pravnici. Na kraju ispada da odvjetnici ne žive od pisanja ugovora, već od tužbi onih koji su mislili da će proći jeftinije ako sami ugovaraju poslove vrijednosti desetaka tisuća eura.
Vojky is offline  
Old 21.06.2004., 08:34   #16
Quote:
Vojky kaže:
Liječnici bi - po meni - trebali imati najveću prosječnu plaću zbog odgovornosti svog posla. Oni - uz pilote, minere i još par zanimanja - nemaju pravo na grešku. Čak i pravnici imaju pravo na grešku - zato i postoje viši sudovi. Ali, odgovornosti liječnika je daleko najveća - često imaju svega nekoliko minuta ili sekundi za odluku o kojoj ovisi nečji život.

Kod pravnika - smrtnu kaznu smo ukinuli, pa nema više mogućnosti fatalne greške. No, još uvijek je moguće zbog greške nevinoga poslati u zatvor ili uništiti uspješnu firmu. Odgovornost je ogromna.

Obje profesije su specifične zbog toga jer su eskluzivne - smiju se obavljati samo uz posebne strogo utvrđene uvjete: fakultet, stažiranje (obično za malu lovu ili besplatno), težak stručni, odn. pravosudni ispit i tek onda započinjanje prave karijere. A tih nekoliko godina praktično besplatnog rada kasnije se jednostavno trebaju nadoknaditi.

Kažem - dobili smo ono što smo tražili - kapitalizam. Nađi mi jednu razvijenu državu gdje su plaće sudaca, odvjetnika i liječnika bliske državnom prosjeku - i gdje se može jeftino tužiti.

Ovo što se događa je samo preraspodjela skupih usluga. U Njemačkoj, Austriji, SAD, Švicarskoj, UK... liječnici i odvjetnici su skupi, i njihova satnica je veća nego recimo postavljača keramičkih pločica. Nema razloga da tako ne bude i kod nas.

Situacija gdje je sat odvjetnika jeftiniji od sata rada mehaničara koji mi popravalja Yuga je nakaradna. Samo se stvari stavljaju u red.

I još da nadodam: oni koji bi trebali biti posebno visoko plaćeni su suci koji sude u kaznenim procesima. Ne mogu ni zamisliti kako je kaznenom sucu koji je upravo osudio mafijaša na dugogodišnju kaznu zatvora (ili na dan kada je taj isti nakon desetak godina izišao iz zatvora) pustiti dijete ujutro u školu. Niti jedan drugi posao se ne može mjeriti s tim.
Eh sad... ne bi se slozio..
naime, ima puno profesija o kojima mnogo toga ovisi, puno specificnih djelatnosti.
Osim toga, teza da se dugogodisnji studij i staziranje mora isplatiti je hm... licemjerna...
Sto bi bilo kada bi se odlucilo placati staz? da li bi onda nestalo argumenata za visoke cijene?

Ovo nije kapitalizam na djelu, nego monopol jedne udruge koja ima pravo odlucivati, a nema joj se tko suprotstaviti. To je cehovsko udruzivanje.
Osim toga, ja ne znam da se odvjetnici uopce drze dosadasnjih cijena.

A usporedjivati cijene rada sa stranim zemljama je isto... ne znam kako da budem pristojan...
Pa sto onda ne odu van ako su vani vislje cijene?

Logika kojom su se odvjetnici rukovodili u ovom slucaju je da onaj tko ih treba nema gdje drugdje potraziti pravnu pomoc, pa je prisiljen od njih uzeti usluge, pa nije vazno po kojoj cijeni.
To je kao da sam ja jedini lijecnik u selu, a cijena mi je 500 kn za obican pregled.. naravno da ce ljudi dolaziti kod mene, jer moraju.

Nego, da ja cujem argument za ovo:
500 kn - sat vremena rada
1000 kn - odlazak na raspravu (laksu)

recimo da netko ima manji sud, i da mu odvjetnik mora otici na recimo 10 rasprava. Za svaku od njih se mora pripremiti, recimo cca. 3 sata.

to je oko 25.000 kn minimum... a ne znam da li postoje slucajevi gdje ima tako malo posla..
znaci za ozbiljniji slucaj 50.000 kn

A da li biste vi bili spremni platiti 50.000 kn ako vas netko tuzi za nesto?
Mislim da bi osjecaj za novac zamijenio osjecaj za pravdu
Taroth is offline  
Old 21.06.2004., 08:38   #17
Quote:
Vojky kaže:
5 sati? Ma, mnogi bi sačuvali svoju lovu da su došli pola sata kod odvjetnika i upitali ga par stvari... To nije za vjerovati kakve ljudi znaju gluposti napraviti sami! Jedna odvjetnica mi je pričala o ljudima koji su npr. davali kapare po 10.000 € bez da išta provjere!

Mislim, pravovremenim dolaskom kod odvjetnika (dakle prije ulaska u neki pravni posao) stvari bi koštale puno manje. Ali, izgleda da kod nas svi misle da mogu pročitati zakon i da su odmah pravnici. Na kraju ispada da odvjetnici ne žive od pisanja ugovora, već od tužbi onih koji su mislili da će proći jeftinije ako sami ugovaraju poslove vrijednosti desetaka tisuća eura.
Kriva logika.
Znaci, ako sam ja lijecnik, a ti si dosao kod mene i pronasao sam ti da si bolestan, ja sam ti spasio zivot.
Kako zivot vrijedi 200.000 eur (recimo), moj rad se cijeni u odnosu na vrijednost tvog zivota, odnosno, barem 10%.

E sad, da li bi bio spreman lijecniku platiti 20.000 eur za lijecenje?

Rad se ne treba cijeniti u odnosu na stvorenu korist, jer bi onda direktori, ministri i slicni imali 50 puta vece place nego sada
Taroth is offline  
Old 21.06.2004., 09:59   #18
Quote:
Taroth kaže:
Kriva logika.
Znaci, ako sam ja lijecnik, a ti si dosao kod mene i pronasao sam ti da si bolestan, ja sam ti spasio zivot.
Kako zivot vrijedi 200.000 eur (recimo), moj rad se cijeni u odnosu na vrijednost tvog zivota, odnosno, barem 10%.

E sad, da li bi bio spreman lijecniku platiti 20.000 eur za lijecenje?

Rad se ne treba cijeniti u odnosu na stvorenu korist, jer bi onda direktori, ministri i slicni imali 50 puta vece place nego sada



...svašta se ovdje može pročitati.
Brazil is offline  
Old 21.06.2004., 11:40   #19
Quote:
Brazil kaže:
...svašta se ovdje može pročitati.
eh.. da me se ne shvati krivo.
Primjer, ako ja kao programer napravim posao za nekoga to ima neku svoju cijenu sukladnu mom vremenu, trudu i porebnom znanju.
Za tu cijenu nije vazno da li ce on mozda to negdje dalje prodati u 1000 primjeraka ili ce samo imati za sebe.
On je iznajmio moj rad na odredjeno vrijeme i vlasnik je ucinjenog.

Tako i odvjetnici, ne moze on reci nista u stilu - cuj, ti se kacis sa zenom u razvodu oko kuce, a kuca ti je velika pa cu ti i ja vise uzeti... that's it.
Taroth is offline  
Old 21.06.2004., 12:22   #20
Quote:
Vojky kaže:
Pa, nitko te ne sprječava da podigneš cijene...

A što se liječnika tiče - slažem se u potpunosti. Po meni trebali bi u potpuni štrajk dok im se plaće ne izjednače sa sudačkima. Nema šanse da u nekoj normalnoj državi vozač tramvaja ima više od liječnika opće prakse.

No, pravna i liječnička profesija su izrazito dobro plaćene svugdje u svijetu (tako npr. meni jedna knjiga na Amazonu košta po 200 dolara) i sada se samo usklađujemo sa Zapadom. A za to smo se i 1990. odlučili. Kapitalizam između ostalog znači da za odvjetničku i zdravstvenu zaštitu treba davati gomilu love.

Ne, kapitalizam znaci trzisno formiranje cijena. Ovdje nema trzista, nego jedinstvene tarife

Quote:

Nije ništa jadno... Stvar je u tome da će onaj koji izgubi parnicu morati platiti gomilu para. Jednostavno - ići u parinicu bez izgledne šanse za uspjeh će postati jako skupo. A to je upravo ono što se događalo u Hrvatskoj. Kada spomeneš alternativne načine rješavanja sporova i recimo postupak mirenja (za koji imamo odnedavno i Zakon) - blijedo te gledaju. Svi bi se tužakali umjesto da svoje probleme rješavaju dogovorno. Kod nas se izrazito puno tuži u raznim parnicama, a često netko ide na sud makar je rezultat spora sasvim izgledan.
Jes.. zamisli da si obicni radnik skladistar sa placom od 2.500 kn, i da tvoja zena ima toliko (a tu su djeca).
I sada te netko tuzi (npr. slucaj kada su maznuli zito iz robnih zaliha, pa su optuzili jadnog skladistara da je digao par kamiona zita).
Od kojih novaca bi on mogao sve to platiti?

Odvjetnik po sluzbenoj duznosti? eh... imao sam priliku to vidjeti na djelu (odvjetnik je skoro optuzio svog branjenika odma samo da se rijesi slucaja).

Takvom covjeku bi ostalo ili da proda svoju imovinu, ili neka izvrsi suicid prije zavrsetka sudjenja, pa da tako spasi svoju obitelj od neke ovrhe ili slicnog
Taroth is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.