Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2009., 05:30   #1001
Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
naravno, kretanje prema gradu je nesto sto je karakteristicno za sva tri naroda, i to ne od jucer... znas i sam da pola sarajeva vuce porijeklo iz rudog, rogatice, foce, gacka, tuza, rozaja, pazara itd... ali ovdje postoji jedna bitna razlika koja nas bosnjake razlikuje od ostala dva naroda - struktura sela i doseljavanje blizu grada, ne samo u grad...

struktura sela - nasa sela su po strukturi daleko urbanija i bliza urbanijim centrima nego u srba i hrvata... sela su zgusnuta, zbijena... blizu jedni drugima.. te blizu gradovima... imaju neki "kolonizatorski" šmek...

doseljavanje u grad - neko ko u sarajevo dolazi iz prizrena, pazara, fojnice, buzima i slicno ne kupuje sebi stan, vec pravi kucu na obroncima grada... novi grad, vogosca, ilidza, ilijas, breza itd... citava divlja naselja koja zbog svoje nepristupacnosti ostaju sela kraj grada i sire se i dalje divljom gradnjom... npr. Brijesce ili Boljakov potok... nekada izletista sa vikendicama (pretezito srbi gradili) kasnije postaju neregulisane mjesne zajednice s pretezito bosnjackim zivljem, i dan danas imaju isti oblik i strukturu, samo sto su veci kao naselja...
Ovo je istina, takodjer. Sa vecinom ljudi sa kojima sam pricao u dijaspori, SAD, Njemacka, Austrija, Slovenija, svi oni traze da kupe plac pored Sarajeva, Tuzle, Zivinica, Kalesije, Brckog, Mostara... da imaju kucu. Jednostavno vecina ljudi ne voli stan, jer su se tih stanova u vecini nasitili na Zapadu ( ovo govorim specificno za one iz dijaspore sto MASOVNO kupuju zemlju za izgradnje kuca oko Sarajeva, Tuzle, Kalesije, Zivinica, Zvornika, itd. ) tako da zele svoj 'mir' neki naci u kucama sa nekim imanjem, zemljom oko kuce...
Prolaznik_ is offline  
Old 20.02.2009., 05:37   #1002
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
E pa ja onda to nisam povezao sa raseljenim Bosnjacima u Tuzlu i okolinu iz Podrinja. Moja greska
I bilo mi je cudno, posto je ta opstina (Zivinice) bila dobro naseljena pre rata,i imala preko 50 hiljada st.

Pa da, Tuzla kao grad ima zasigurno preko 100.000 stanovnika, a pricao sam prije dvije godine sa jednim sluzbenikom iz opcine Tuzla koji kaze da Tuzla grad ima i do 150.000 stanovnika - sto sam na prvi pogled - kad sam to cuo - jednostavno nisam povjerovao, danas vjerujem da je tu blizu, ali ipak ne mislim da ima bas 150.000 grad, a i rekao je takodjer da Tuzla kao opcina ima oko 200.000 stanovnika. Moja procjena je da Tuzla grad ima negdje oko 125.000 stanovnika, a opcina izmedju 175.000 i 180.000. Naravno, uvijek se vracamo na to da bez popisa nista nije sigurno, a i kad se pogleda natalitet u Tuzli - malo je tesko vjerovati u ove brojke... no, ko je iz Tuzle ili okoline, zna o cemu pricam, jer jednostavno se Tuzla mnogo izgradila i naselila, naricito dio izmedju dijela grada Slavinovica i Si-Sela odnosno Sjenjaka, gdje je Brcanska malta gdje je porazena tzv. JNA kad je doslo do sukoba izmedju bosanske policije i vojske. Nekada je taj dio Tuzle - Sjenjak bio odvojen od Slavinovica jednom kao poljanom, no, danas su na tim mjestima izgradjene velike visoke zgrade, pa cak i jedna od najsavremenijih bolnica u svijetu za srce.

Sto se tice Zivinica, Zivinice nikad nisu gubile stanovnistvo, tamo je natalitet visok ( na spram ostalih opcina u BiH ) a i doselilo se mnogo ljudi, tako da nikakvo cudo nije da Zivinice imaju oko 75.000 stanovnika.
Prolaznik_ is offline  
Old 20.02.2009., 09:29   #1003
gluposti. svi se gradovi izgrađuju nakon rata, pa broj stanovnika ne raste nešto značajno. riječ je o tome da infrastruktura gradova ne prati potrebe građana za novim stanovima. evo primjer zagreba. grad raste za svega 2.000 stanovnika godišnje od 2001., a u među vremenu su nastali cijeli novi kvartovi, najradikalniji primjer je sopnica-selkovec gdje je napravljeno stanova za 10.000 stanovnika. i još uvijek nedostaje oko 50-tak tisuća stanova, samo za ovu populaciju da bi se cijene stanova donekle iznivelirale. sve to npr. vrijedi i za beograd, samo je tamo potražnja za stanovima još izraženija, a grad je zapravo gotovo dostigao svoje populacijske limite. tuzla pak kao općina ni teoretski ne može imati preko 110 tisuća stanovnika, to se vrlo lijepo da viditi iz stope nataliteta i mortaliteta.
dudu is offline  
Old 20.02.2009., 13:51   #1004
ne znam gdje bih stavio, pa ću tu.

HRVATSKA 2008

44.703/53.383 (-8.680)

12/2008 4.492/4.784 (-292)

dvanaesti mjesec je ispao iznenađujuće dobar, zapravo daleko je najjači mjesec u 2008. po broju rođenih.

2007/ 42.534/53.557 (-11.023)

12/2007 3.965/4.683 (-718)
dudu is offline  
Old 20.02.2009., 14:01   #1005
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ne znam gdje bih stavio, pa ću tu.

HRVATSKA 2008

44.703/53.383 (-8.680)

12/2008 4.492/4.784 (-292)

dvanaesti mjesec je ispao iznenađujuće dobar, zapravo daleko je najjači mjesec u 2008. po broju rođenih.

2007/ 42.534/53.557 (-11.023)

12/2007 3.965/4.683 (-718)
Dobro je, ide na bolje. Jel imaš po županijama?
hercegovac1981 is offline  
Old 20.02.2009., 14:04   #1006
Quote:
hercegovac1981 kaže: Pogledaj post
Dobro je, ide na bolje. Jel imaš po županijama?
to tek na ljeto...ovo su preliminarni podaci, koji se tek trebaju obraditi. prošle godine se nakon friziranja izgubilo preko 500 rođenih
dudu is offline  
Old 20.02.2009., 14:53   #1007
Red je i srušiti i bošnjačke lebensraum fantazije o preuzimanju općina Novi Travnik i Busovača. Kao što je svima poznato, Hrvati nikada i nisu držali cijelu granicu općine nego su bili koncentrirani po gradovima.

Na posljednim izborima u gradskim biračkim mjestima u Busovači su hrvatski predstavnici dobili 1161 glasova naspram 689 za bošnjačke opcije (njima su pribrojeni svi glasovi za SDP). Dakle Hrvati 63% naspram 37% za Bošnjake u samom gradu.

Novi Travnik je malo teži slučaj zbog činjenice da je Marko Vidak istupio iz HDZa i nastupio kao nezavisni kandidat. Opet ne mislim da je dobio previše bošnjačkih glasova sa obzirom na njegovu funkciju u ratu. U gradskim biračkim naseljima je za sve hrvatske opcije i Marka Vidaka ukupno glasalo 2,626 ljudi a za bošnjačke partije 296 ljudi, dakle omjer 90% naspram 10%. Sumnjam da je više od jedne trećine njegovih glasova od Bošnja.
__________________
Bosna i Hercegovina je sekularna država pripadnika svih triju konstitutivnih vjeroispovjesti, kako islamske tako i onih dviju.
Herzeg Lager is offline  
Old 20.02.2009., 14:58   #1008
Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
nije tacno... kazem ti losa analiza jer situaciju uopce ne poznas... trenutno se najvise gradi u opcini vogosca.. novi grad biljezi dobar prirastaj zbog svoje raznolikosti... obuhvaca i zgrade od 20 spratova i divlja naselja na padinama (par stotinjak metara od tih zgrada)...

to za fertilitet urbanog i seoskog stanovnistva se slazem... ali gubis iz vida cinjenicu da je povratak i zivot u bosnjackim selima vise odrziv (ljudski) nego u drugim... nasa sela koja su u srednjoj bosni prozivjela rat i protjerivanja opet broje po 400,600,800 stanovnika (obnova dzamija, mekteba.. osnivanje dzemata.. to je nas vid mjesne zajednice) za razliku od srpskih i hrvatskih sela... pogotovo srpskih koja se gase sama od sebe.... gacko, bileca, han pijesak, zvornik rata vidjeli nisu a stanje gore nego u jednom sanskom mostu koje je komplet protjerano pa je uslijedio povratak..
OK. Ja tvrdim - prirodni prirastaj je znatno bolji u opstinama sa pretezno ruralnim stanovnistvom (ako izuzmemo planinske podrucja Konjica, Jablanice, Kljuca...), jer je fertitet veci kod ruralnog stanovnistva.

Ti mi navodis pandan Novog Grada Sarajeva i nekakvih novoizgradjenih sela i pri tom potpuno zapostavljas cinjenicu da su ti delovi sarajevskog kantona skoro naseljeni (u poslednjih 30 godina se broj stanovnika visestruko povecao) mladim stanovnistvom. Nista neobicno da ti delovi imaju veci natalitet. Novosadsko prigtradsko naselje Veternik belezi konstantnu ekspanziju u broju stanovnika (2002. 18.626 stanovnika), a prosecna starost je 35,1 godinu (5 godina mladje od proseka Srbije). Primer je i Kaludjerica kod Beograda (22.248 st., 35,1 godina). Ta naselja imaju pozitivan prirastaj (veoma dobar za prilike Srbije), ali ne zato sto se u njima radja mnogo dece, vec zato sto su relativno kasnije i konstantno naseljavane.

Sa druge strane u BiH imas 3 sarajevske gradske opstine sa negativnim prirastajem, Tuzlu, takodje negativnu, Zenicu i Bihac koji su znatno ispod proseka svog okruzenja.

To se ne moze reci za Veliku Kladusu, Buzim, Cazin, Kalesiju, Zivinice, Doboj Istok, Sapnu... u kojima je broj urbanog stanovnistva mali.

Ja licno, zivim u Novom Sadu, a studiram u Subotici, pa mi je Subotica sa 100.000 stanovnika, po nacinu zivota, slicnija nekom vojvodjanskom selu (u kom imam rodjake), nego Novom Sadu, koji zivi brzim, urbanim zivotom. E sad tvrdis mi kako su urbana bosnjacka naselja uz cestu sa 400+ ljudi. Tamo se znatno drugacije zivi nego u gradu.
Miso62 is offline  
Old 20.02.2009., 15:03   #1009
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
gluposti. svi se gradovi izgrađuju nakon rata, pa broj stanovnika ne raste nešto značajno. riječ je o tome da infrastruktura gradova ne prati potrebe građana za novim stanovima. evo primjer zagreba. grad raste za svega 2.000 stanovnika godišnje od 2001., a u među vremenu su nastali cijeli novi kvartovi, najradikalniji primjer je sopnica-selkovec gdje je napravljeno stanova za 10.000 stanovnika. i još uvijek nedostaje oko 50-tak tisuća stanova, samo za ovu populaciju da bi se cijene stanova donekle iznivelirale. sve to npr. vrijedi i za beograd, samo je tamo potražnja za stanovima još izraženija, a grad je zapravo gotovo dostigao svoje populacijske limite. tuzla pak kao općina ni teoretski ne može imati preko 110 tisuća stanovnika, to se vrlo lijepo da viditi iz stope nataliteta i mortaliteta.
Ako je suditi po natalitetu/mortalitetu/broju izaslih na izbore, opstina Bijeljina ima veci broj stanovnika od opstine Tuzle. Iako ocekujem bosnjacki linc zbog ovih tvrdnji, popis ce ih samo potvrditi. Bijeljina i pored negativnog prirastaja belezi rast, zbog visokog mehanickog priliva (koji ima samo mali broj opstina RS - Banja Luka, Laktasi i eventualno Gradiska).
Miso62 is offline  
Old 20.02.2009., 15:07   #1010
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
to tek na ljeto...ovo su preliminarni podaci, koji se tek trebaju obraditi. prošle godine se nakon friziranja izgubilo preko 500 rođenih
Pa dobro, i da bude manje, opet je oko -2 promila sto nije strasno. Hrvatska ce, po svoj prilici, imati isti broj stanovnistva na sledecem popisu, sto zbog mehanickog priliva (cak i povratak u prvim godinama nakon popisa nije bio skroman)

http://www.unhcr.hr/index.php?option...mid=44&lang=hr
Miso62 is offline  
Old 20.02.2009., 15:28   #1011
Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
Bosnjaci 20 250
Srbi 9150
Hrvati 3300

koliki god da nam je broj, vise nas je od hrvata i srba zajedno (50+X%)
Republika Srpska I-IX

8.413

+ ~35% poslednje tromesecje

bice ~11.358

u distriktu je jedan forumas naveo da se najvise Srba radja, dodati jos FBiH, te dodjemo do brojke od oko 11.000 Srba.
Miso62 is offline  
Old 20.02.2009., 16:21   #1012
Quote:
Miso62 kaže: Pogledaj post

Ja licno, zivim u Novom Sadu, a studiram u Subotici, pa mi je Subotica sa 100.000 stanovnika, po nacinu zivota, slicnija nekom vojvodjanskom selu (u kom imam rodjake), nego Novom Sadu, koji zivi brzim, urbanim zivotom. E sad tvrdis mi kako su urbana bosnjacka naselja uz cestu sa 400+ ljudi. Tamo se znatno drugacije zivi nego u gradu.
Ma sta to govoris Nazalost,umesto da Subotica bude pravi grad jer pretenduje da uz NS,NI i KG postane vazan regionalni centar na nivou Srbije,ona zbog centralizovane vlasti ostaje u senci svoja tri nesto veca brata. Meni se cini da je Subotica populaciono najstabilniji grad u zemlji,vec decenijama je broj stanovnika skoncentrisan na oko 100 hiljada,i ubuduce se to, kako se cini, nece promeniti.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 20.02.2009., 16:24   #1013
Quote:
Miso62 kaže: Pogledaj post
Pa dobro, i da bude manje, opet je oko -2 promila sto nije strasno. Hrvatska ce, po svoj prilici, imati isti broj stanovnistva na sledecem popisu, sto zbog mehanickog priliva (cak i povratak u prvim godinama nakon popisa nije bio skroman)

http://www.unhcr.hr/index.php?option...mid=44&lang=hr
Ali ce Srbija izgubiti i 2008. preko 30 hiljada stanovnika prirodnim putem,ma koliko god bilo povecanje nataliteta koje se ocekuje.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 20.02.2009., 16:31   #1014
interesantna tema!

i ja sam procitao da u RS je rodjeno oko 11.500 godisnje a oko 15.500 pokijnih. wow... to je -4.000 svake godine. imate vise zrtava u hladnom ratu nego vrucem ratu.

te brojke rastu exponentially. to znaci da vas je -10% svakih 17 godina. i to bez rata. pobogu, to je zastrasujuce. to je i problem za ostale zato sto ce te morati doseliti afrikanace i asiate uskoro. tek onda problemi pocinju.

samo da znate dok se rodilo 11.500 u cijeloj RS, u opcini centar u sarajevu (70,000 populacija) rodjeno je 4.300 djece za godinu dana.
will is offline  
Old 20.02.2009., 16:59   #1015
ako ce te o Subotici idite na demografiju SRbije !
drugi put karton !
frane2110 is offline  
Old 20.02.2009., 17:38   #1016
Quote:
Miso62 kaže: Pogledaj post
Republika Srpska I-IX

8.413

+ ~35% poslednje tromesecje

bice ~11.358

u distriktu je jedan forumas naveo da se najvise Srba radja, dodati jos FBiH, te dodjemo do brojke od oko 11.000 Srba.
u republici srpskoj se ne radjaju samo srbi, vec i bosnjaci i hrvati...

u ovu statistiku su uracunati srbi iz rs i federacije za citavu godinu...

u rs ima godisnje 11 hiljada zivorodjenih od toga su 8 i nesto hiljada srbi
2211 is offline  
Old 20.02.2009., 17:46   #1017
Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
u republici srpskoj se ne radjaju samo srbi, vec i bosnjaci i hrvati...

u ovu statistiku su uracunati srbi iz rs i federacije za citavu godinu...

u rs ima godisnje 11 hiljada zivorodjenih od toga su 8 i nesto hiljada srbi
Neee... U RS se zajedno Bosnjaka i Hrvata ne rodi ni 1.000 za godinu. Al je veliki broj pod nepoznato. A tvrditi da ce od preko 11.000 biti tek 8.000 i nesto Srba, moze samo neko ko ne poznaje situaciju.
Miso62 is offline  
Old 20.02.2009., 17:54   #1018
Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
u republici srpskoj se ne radjaju samo srbi, vec i bosnjaci i hrvati...

u ovu statistiku su uracunati srbi iz rs i federacije za citavu godinu...

u rs ima godisnje 11 hiljada zivorodjenih od toga su 8 i nesto hiljada srbi
Svašta

8.500 od 11.00 je 77% a u RS se rađa 89-90% Srba.

pretprošle godine, 2007.

10.110 rođenih

8.757 Srba
828 Bošnjaci
63 Hrvati
360 Nepoznatih

14146 umrlih

11906 Srba
1151 Bošnjaka
324 Hrvata

696 Nepoznatih

Kada se doda i deo tih nepoznatih oko 89-90% rođenih su Srbi i oko 87% umrlih

2006. godine

11.519 rođenih

9.508 Srba
933 Bošnjaka
70 Hrvata
921 Nepoznatih

13.801 umrlih

11.292 Srba
1148 Bosnjaka
320 Hrvata
952 Nepoznato

2008. će verovatno biti slična 2006. godini.
__________________
Куд год да кренем теби се враћам поново, ко да ми отме из моје душе.....
Herc_ is offline  
Old 20.02.2009., 18:09   #1019
@Herc_

Podaci za 2006. nisu dobri, jer obuhvataju i dijasporu. Realno je 10.300 i nesto imas na zavodu za statistiku.

E sad, odakle ovoliko povecanje za 2008., i koji ce biti konacni podaci, niko ne zna.

Uglavnom br. zivorodjenih u RS se krece 10.100-10.500 vec nekoliko poslednjih godina.
Miso62 is offline  
Old 20.02.2009., 18:13   #1020
u rs je 2007 rodjeno 8.757 srba i 828 bosnjaka... nepoznato nisu ni srbi ni bosnjaci (na statistici) pa ih tako ne treba ni tretirati... isto vazi i za federaciju...

kako god ga okrenes.. i koliko god ekstenzivno tumacio broj rodjenih srba i hrvata na kraju krajeva se bosnjaka u BiH rodi mnogo vise nego sto statistika naslucuje etnicki sastav bih... 48% bosnjaci, 38% srbi... bosnjaka se rodi 20 a srba u najboljem slucaju 10 hiljada.. pametnom dosta
2211 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:45.