Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2014., 00:51   #521
postovani,

moja zarucnica i ja planiramo kupiti stan prije stupanja u brak. 15% vrijednosti stana dobijam od brata na poklon kao i troskove preuredjenja stana. ostatak uzimamo na kredit kao suduznici jer je vecina moje place "stimulacija" i zato ne mogu dobiti cijeli iznos kredita bez nje. sto se tice otplate rata 60% od svake mjesecne rate bit ce placeno od prihoda od rente od nekretine od mojih roditelja, a mi cemo biti odgovorni za 40%. of toga sta cemo mi placati poprilicno sam siguran da cu vecinu ja placati. ne daj boze da se nesto desi u buducnosti, kako ce se odrediti koliki dio bi pripadao njoj?

druga opcija je da mi dobijem vise novaca od roditelja i onda uzemem manji kredit samo u svoje ime. onda bi taj kredit ja otplacivao cak i tijekom neseg braka u buducnosti. da li bi se ta nekretnina smartala samo moja iako otplata kredita bi bila od prihoda od rada tijekom braka?

puno hvala!!!

Zadnje uređivanje cooperstorm : 19.10.2014. at 01:02.
cooperstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 22:28   #522
Quote:
cooperstorm kaže: Pogledaj post
moja zarucnica i ja planiramo kupiti stan prije stupanja u brak. 15% vrijednosti stana dobijam od brata na poklon kao i troskove preuredjenja stana. ostatak uzimamo na kredit kao suduznici jer je vecina moje place "stimulacija" i zato ne mogu dobiti cijeli iznos kredita bez nje. sto se tice otplate rata 60% od svake mjesecne rate bit ce placeno od prihoda od rente od nekretine od mojih roditelja, a mi cemo biti odgovorni za 40%. of toga sta cemo mi placati poprilicno sam siguran da cu vecinu ja placati. ne daj boze da se nesto desi u buducnosti, kako ce se odrediti koliki dio bi pripadao njoj?

druga opcija je da mi dobijem vise novaca od roditelja i onda uzemem manji kredit samo u svoje ime. onda bi taj kredit ja otplacivao cak i tijekom neseg braka u buducnosti. da li bi se ta nekretnina smartala samo moja iako otplata kredita bi bila od prihoda od rada tijekom braka?
Moj savjet je da nikako ne kupuješ stan zajedno sa svojom budućom.

Stan će većim djelom platiti zapravo tvoj brat i roditelji, a ostatak ti iz 'nevidljivog djela plaće.
Ako se rastanete, ona će tražiti pola, a ti ćeš dokazivati tko je što dao od tvojih, a ono što je otplaćeno kreditom ćeš djeliti sa svojom (u tom slučaju) bivšom.
Još gore, ima jedna nova 'caka' u slučaju da budete li imali dijete. Čak i ako je tvoj , stan ostaje tvojoj bivšoj i djetetu na korištenje do praktično 26 godina starosti djeteta. A ti se snađi kako znaš.

Sama činjenica da pitaš implicira da baš i nemaš neograničeno povjerenje.

Najbolje bi bilo da za početak živite u unajmljenom stanu. To je danas praktično isplativije nego kupovati stan na kredit.
Druga opcija je da tvoji roditelji podignu kredit i kupe stan, brat dade svoj doprinos, roditelji ionako dio kredita isplaćuju iz te rente, a ostatak ti njima daš na ruke. Tvoja draga to i ne treba znati, nego kažeš da manje dobivaš 'na ruke'.
Stan roditelji ne prepisuju na tebe, nego 'daju na korištenje' tebi i snahi.

Ako se njoj takvo rješenje nikako ne bude sviđalo, možda bi trebao razmotriti koliko je dobra ta tvoja veza.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 00:22   #523
puno hvala na savjetu. iskreno, jako sam se iznenadio kad je pitala dal ce stan biti pola pola na oboje s obzirom da zna koju kombinaciju sam napravio sa starcima i bratom… zato sam tu i pisao… jedina druga opcija, osim sta si ti vec sugerirao je da napravimo predbracni uguvor.
cooperstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 07:09   #524
Quote:
cooperstorm kaže: Pogledaj post
puno hvala na savjetu. iskreno, jako sam se iznenadio kad je pitala dal ce stan biti pola pola na oboje s obzirom da zna koju kombinaciju sam napravio sa starcima i bratom… zato sam tu i pisao… jedina druga opcija, osim sta si ti vec sugerirao je da napravimo predbracni uguvor.
Nemoj se previše pouzdavati u te bračne ugovore (tako se to službeno zove).
U državama gdje su dugo praksa, sada se takvi ugovori vrlo često ponište na sudu. Kako sve uvozimo , tako će gotovo sigurno ta praksa doći i kod nas.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 22:21   #525
Quote:
cooperstorm kaže: Pogledaj post
puno hvala na savjetu. iskreno, jako sam se iznenadio kad je pitala dal ce stan biti pola pola na oboje s obzirom da zna koju kombinaciju sam napravio sa starcima i bratom… zato sam tu i pisao… jedina druga opcija, osim sta si ti vec sugerirao je da napravimo predbracni uguvor.
Ukoliko ona već sada ima stav da bi trebalo biti pola-pola, lijepo ti to na starce, a oni nek ti naprave darovni ugovor, koji ti ne moraš uknjižiti za njihovog ži vota - štiti te i od zaručnice i od brata.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 18:37   #526
Dobar dan svima

Nadam se da sam na pravom mjestu. Moje pitanje je sljedeće: naime, u braku sam i suprug i ja uređujemo tavanski stan za čije uređenje sam ja digla kredit. Spada li taj kredit, tj. stan kada će biti gotov u bračnu stečevinu, i da li u slučaju razvoda imam pravo na potraživanja u smislu otplate polovice kredita?
redmist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 13:13   #527
Quote:
redmist kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima

Nadam se da sam na pravom mjestu. Moje pitanje je sljedeće: naime, u braku sam i suprug i ja uređujemo tavanski stan za čije uređenje sam ja digla kredit. Spada li taj kredit, tj. stan kada će biti gotov u bračnu stečevinu, i da li u slučaju razvoda imam pravo na potraživanja u smislu otplate polovice kredita?
A čije je vlasništvo taj tavan? Njegovih roditelja?
U tom slučaju ulažeš u tuđu nekretninu. Takvo ulaganje priznaje se ako se time nešto dograđuje, tj. povećava vrijednost nekretnine. Ulaganje u održavanje ne ulazi u taj dio.
Ali takvo ulaganje treba dokazati. Treba čuvati račune.
Najbolje bi bilo kada bi ti i suprug sa njegovima (ako su oni vlasnici) napravili kakav ugovor.
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 17:02   #528
Takvo ulaganje, dograđivanje priznaje, održavanje, ulaganje, treba dokazati, čuvati račune. Neakav ugovor, kakav ugovor?! Šta si ti tu "nasavjetovala"

Recimo da potpišu da tavan pripisuju na njega. Pa onda oni (muž i žena) zajedno urede i ta renovacija se smatra zajednička investicija i onda u slučaju razvoda za 5+god, ona dobi što? Nula kn, ako sam dobro pohvatala. Je l' točno da nakon 5god ulaganje u renoviranje se "amortizira" pa ne moš dobit ništa bez obzira na ugovore i račune i čistu situaciju.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 16.11.2014. at 17:09.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 17:36   #529
Kuća glasi na njegovu mamu, a tavan je u toj kući. Uređivanje je još uvijek u tijeku, no sve ono što smo dosad završili(knauf, struja, plin, voda, optički kablovi) radili su prijatelji i poznanici u fušu, dakle, bez računa. Osim plina i vode, ako se dobro sjećam. Znači, u najgorem slučaju, mogu zaboraviti na bilo kakva potraživanja?
redmist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 18:59   #530
Nemate nikakva prava ni vi ni muž. Zna se tko je vlasnik, a vlasništvo se dokazuje izvodom u gruntovnici i katastru. Ako njegova mama odluči prodati kuću vi ćete biti na cesti. Ili odluči poklonit Caritasu nakon svoje smrti, isto vam je.

Jedini način da se to ne dogodi je da se kuća etažira i da vi postanete vlasnici te etaže i da IMATE SVOJ VLASNIČKI LIST. A onda dalje se možete sudit oko bračne stečevine, eventualno....i raspravljat o tome koliko jedno drugom dugujete, ali ovako...vi ustvari pomažete/poklanjate mami uređenje njezine kuće..čestitam, pametna odluka!

Zadnje uređivanje papricica2015 : 16.11.2014. at 19:09.
papricica2015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 19:08   #531
Ima tu dosta pitanja oko stana. Koliko je meni poznato, zakon se prije nekoliko godina promjenio, tako da ako par živi u stanu koji je kupljen na kredit (bez obzira na čije ime) smatra se da je SUVLASTNIŠTVO i u slučaju razvoda se DIJELI, jer se smatra da je ako je npr. muž otplaćivao kredit druga osoba plaćala hranu, režije i sve ostalo. U ovo sam 100 posto sigurna jer sam se osobno interesirala za tu temu.

To znači isto tako da ako netko ima stan koji otplaćuje na kredit, useli curu/dečka, nakon 3 godine vanbračna zajednica dobiva status bračne, i na kraju ako se posavadjaju toj osobi još mora ISPLATITI dio stana ZA TO VRIJEME KOJE SU ŽIVJELI SKUPA, a koji je on cijelo vrijeme otplaćivao na kredit...pa si vi mislite s kim i koga useljavate!

Zadnje uređivanje papricica2015 : 16.11.2014. at 19:15.
papricica2015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 20:24   #532
Quote:
papricica2015 kaže: Pogledaj post
Ima tu dosta pitanja oko stana. Koliko je meni poznato, zakon se prije nekoliko godina promjenio, tako da ako par živi u stanu koji je kupljen na kredit (bez obzira na čije ime) smatra se da je SUVLASTNIŠTVO i u slučaju razvoda se DIJELI, jer se smatra da je ako je npr. muž otplaćivao kredit druga osoba plaćala hranu, režije i sve ostalo. U ovo sam 100 posto sigurna jer sam se osobno interesirala za tu temu.

To znači isto tako da ako netko ima stan koji otplaćuje na kredit, useli curu/dečka, nakon 3 godine vanbračna zajednica dobiva status bračne, i na kraju ako se posavadjaju toj osobi još mora ISPLATITI dio stana ZA TO VRIJEME KOJE SU ŽIVJELI SKUPA, a koji je on cijelo vrijeme otplaćivao na kredit...pa si vi mislite s kim i koga useljavate!
dobar savjet, 5+
fuj. mrzim parazite, nek si zarade sami za svoju nekretninu.
u ovakvom i slicnom slucaju koji si napisala (na kraju posta), trebalo bi kod parazitiranja najprije izracunati unatrag stanarinu za stanovanje za to vrijeme koje su zivjeli skupa i za taj iznos umanjiti iznos za isplatu.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 20:28   #533
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ukoliko ona već sada ima stav da bi trebalo biti pola-pola, lijepo ti to na starce, a oni nek ti naprave darovni ugovor, koji ti ne moraš uknjižiti za njihovog ži vota - štiti te i od zaručnice i od brata.
Bravo, 5+

Nadam se da ce pokretac teme poslusati ovaj tvoj savjet.
Kojih crnih pola-pola???? (koje zeli njegova zarucnica, btw. moze ju biti sram)
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 17:47   #534
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Takvo ulaganje, dograđivanje priznaje, održavanje, ulaganje, treba dokazati, čuvati račune. Neakav ugovor, kakav ugovor?! Šta si ti tu "nasavjetovala"

Recimo da potpišu da tavan pripisuju na njega. Pa onda oni (muž i žena) zajedno urede i ta renovacija se smatra zajednička investicija i onda u slučaju razvoda za 5+god, ona dobi što? Nula kn, ako sam dobro pohvatala. Je l' točno da nakon 5god ulaganje u renoviranje se "amortizira" pa ne moš dobit ništa bez obzira na ugovore i račune i čistu situaciju.
Vidim da su ovdje sve pravni stručnjaci jedan do drugoga.
Pa vi onda samo savjetujte.
Neću se ni truditi ispravljati neispravna tumačenja , nerazumijevanje i loše savjete.
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 17:56   #535
Stan koji je kupljen od ostete dobivene radi ozljede na radu ( suma dovoljna da se kupi stan), u slucaju razvoda braka djelili se na pola? Takav stan je bracna stecevina? Muz i zena su zivjeli zajedno u tom stanu, ona nije radila, ali je obavljala sve kucanske poslove i radi nje je suprug ostvario pravo na isplatu tudje njege i pomoci, doduse 500 kn. Imaju jedno dijete. On tvrdi da je stan njegov jer je kupljen novcem od ostete.

Kakva prava ona ima i na koji zakon se moze pozvati?
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 21:53   #536
Quote:
Lunarna. kaže: Pogledaj post
Stan koji je kupljen od ostete dobivene radi ozljede na radu ( suma dovoljna da se kupi stan), u slucaju razvoda braka djelili se na pola? Takav stan je bracna stecevina? Muz i zena su zivjeli zajedno u tom stanu, ona nije radila, ali je obavljala sve kucanske poslove i radi nje je suprug ostvario pravo na isplatu tudje njege i pomoci, doduse 500 kn. Imaju jedno dijete. On tvrdi da je stan njegov jer je kupljen novcem od ostete.
On je u pravu.
Sredstva naknade/odštete nisu sredstva priskrbljena radom, stoga nisu bračna stečevina. Posljedično, niti stan kupljen tim sredstvima nije bračna stečevina.
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 22:01   #537
Quote:
ap Meryk kaže: Pogledaj post
On je u pravu.
Sredstva naknade/odštete nisu sredstva priskrbljena radom, stoga nisu bračna stečevina. Posljedično, niti stan kupljen tim sredstvima nije bračna stečevina.
U redu, no koja su onda njezina prava? Sto ona ima za podjeliti nakon razvoda braka ako je stan njegov, a zivjeli su u tom stanu deset godina i ona ga je njegovala?

Edit: stan je kupljen za vrijeme trajanja braka.

Zadnje uređivanje Luneta : 17.11.2014. at 22:10.
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 08:06   #538
Quote:
Lunarna. kaže: Pogledaj post
U redu, no koja su onda njezina prava? Sto ona ima za podjeliti nakon razvoda braka ako je stan njegov, a zivjeli su u tom stanu deset godina i ona ga je njegovala?

Edit: stan je kupljen za vrijeme trajanja braka.
Djeli se bračna stečevina.
Ako je stan kupljen osobnom imovinom jednog od supružnika, nije bitno ako je kupljen za trajanja braka. Isto vrijedi i obrnuto - ako je nekretnina kupljena nakon prekida bračne zajednice, a sredstvima koja potiču od bračne stečevine, nekretnina se smatra bračnom stečevinom.

Ako nisu ništa stekli , nemaju što dijeliti.

Ako je on otac djeteta, dijete ima pravo na alimentaciju. Sud bi i njoj mogao odrediti privremenu alimentaciju.Uglavnom na ograničeno razdoblje.
Ako je on invalid sa malom mirovinom, ti će iznosi biti mali.Ona ako je radno sposobna, mora si naći posao.
ap Meryk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 08:26   #539
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
dobar savjet, 5+
fuj. mrzim parazite, nek si zarade sami za svoju nekretninu.
u ovakvom i slicnom slucaju koji si napisala (na kraju posta), trebalo bi kod parazitiranja najprije izracunati unatrag stanarinu za stanovanje za to vrijeme koje su zivjeli skupa i za taj iznos umanjiti iznos za isplatu.
ja sam ti rekla sto kaze zakon i bila sam šokirana u što su ga promijenili. ali nisam tad uspjela saznati ima li osoba koja je vlasnik stana i otplaćuje kredit zaračunati stanarinu, ali mislim da ne, jer je pretpostavka da je ona tebi pomogla hraniti te dok si ti otplaćivao kredit. i kažem, aj još mogu razumjet za BRAKOVE, ali za vanbračne zajednice koje nakon 3 godine imaju status bračne...da smo se htjeli ženit bi se oženili, ne mora me država gurati u PRISILNU bračnu zajednicu nakon tri godine...treba ovu državu sravnat do temelja i krenuti ispočetka...
papricica2015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 08:55   #540
ma ne možeš ti sravnat ništa, naši zakoni će biti usklađeni sa ostatkom evropske unije a sve će drugo ostat po starom, treba samo vremena, a vremena više nema
oporezujzlato is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.