Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2009., 13:19   #1701
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Neko značenje sigurno ima,ali moguće je da prezime nastane po kraju odakle ljudi potječu.Kod zadarskih arbanasa ima prezimena po nazivu sela u šestanskom kraju,tj. u selu tog imena nema takvo prezime,ali iseljenici nosi prezime po nazivu sela.
slazem se,i logicno je.tako imamo i slican fenomen u nashem "dvorishtu",tzv.bunje-vci,koji su svoje ime dobili ili ponjeli iz starog zavicaja.potez dal.zagora-zap.bosna-hercegovina,tocnije,svoje ime su dobili po kamenim kucama,bunjama,kojih ima bas u tom njihovom starom zavicaju..

Quote:
Ima ljudi koji su porijeklom Arbanasi,ali to ne pamte jer su se asimilirali davno,po selima u zaleđu,pa se samo po crkvenim dokumentima sazna. Inače,ti primorski Albanci u široj okolici Ulcinja ima otprilike jednako često albanska i slavenska prezimena.
ta slavenska prezimena su meni bas fenomen.prica sam ti,da sam gleda dokumentarac na hrt-eu,di su hrt-novinari/reporteri locirali Hrvate negdje u albaniji(predpostavljam granicni dio sa crnoomgorom)i koji su imali takodjer ta "slavenska" prezimena...gudili na guslama,imali slicno fizonomiju kao kao Hrvati u hercegovini i dal.zagori..i sto je najbitniji,imali sjecanje na svoje Hrvatske pretke..dala se je izcuti i ikavica iz njihovog govora...a ona je pored svih ostalih paramatera,
najbolji i najvazniji svjedok njihovog moguceg hrvatskog porjekla..

uh,neznam sta bi dao, da mogu naci taj poviesni dokument/film...jer on zaista potvrdjuje kontinuitet popa dukljanina i njegove "Crvene Hrvatske"...pored ostalih suvremenika koji istu takvu spominju..
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 13:26   #1702
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
ta slavenska prezimena su meni bas fenomen.prica sam ti,da sam gleda dokumentarac na hrt-eu,di su hrt-novinari/reporteri locirali Hrvate negdje u albaniji(predpostavljam granicni dio sa crnoomgorom)i koji su imali takodjer ta "slavenska" prezimena...gudili na guslama,imali slicno fizonomiju kao kao Hrvati u hercegovini i dal.zagori..i sto je najbitniji,imali sjecanje na svoje Hrvatske pretke..dala se je izcuti i ikavica iz njihovog govora...a ona je pored svih ostalih paramatera,
najbolji i najvazniji svjedok njihovog moguceg hrvatskog porjekla..
Ne znam ima li ih u Albaniji,ali znam da ima Hrvata u krajevima dosta blizu Šestanima,a i za Albance koji imaju u svom govoru posuđene riječi iz arhaične šćakavice(je li ikavska,ne zna,ali je starinska,slična kao ponegdje u Dalmaciji) i ti žive tek malo sjevernije.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 13:34   #1703
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne znam ima li ih u Albaniji,ali znam da ima Hrvata u krajevima dosta blizu Šestanima,a i za Albance koji imaju u svom govoru posuđene riječi iz arhaične šćakavice(je li ikavska,ne zna,ali je starinska,slična kao ponegdje u Dalmaciji) i ti žive tek malo sjevernije.
scakavica je skoro uvik ikavska(nisam nikad cuo za scakavsku ijekavicu,popravi me ako grijeshim)..uostalom,tako su nekad divanili i pisali SVI bosanski srednjovjekovni vladari(hercegovina je puno kasniji fenomen).u toj kombinaciji je samo i izkljucivo Hrvatima svojstvena...

evo jedan primjer,ovako arhijalno divane jos samo gradiscanski Hrvati,koji su bas iz tih bosnaskih krajeva krenuli prema danasnjem prebivalishtu.bjezeci pred turcima..i ponjeli taj govor(ovaj govor)...


++++

POVELJA DUBROVČANIMA IZ 1398 GODINE - KRALJ STJEPAN OSTOJA

Godine 1398

Dojdoše velič`stvu Kraljevstva mi od slavnoga grada Dubrovnika plemeniti vlastele i poklisarje,a na ime Žun Žurgović i Mihoč Rastić,govore razumno i č`sno vsih dilih Kraljevstva mi.

I meju inimi rabotami - slatko prosiše i moliše,govoreće da bi im platilo Kraljevstvo mi što im osta dužan brat Kraljevstva mi,bivši slavnoga spomenutija gospodin Kralj Tvrtko.

I mi,vidivši prošenije,pravo i dostojno govorenije,i,takoje,razgledavše povelji i listove i kletvi gospodina Kralja Tvrtka,kako da bi se ne ukratila krasna ljubav i dobri zakoni,koji su vazda postali meju Kraljevstvom mi i meju Dubrovnikom...

Vse toj razgledavše i vidivše - stvorismo svit s Kraljevstva mi s poglavitimi vlasteli,koji u to vrime bihu pri nas,vsi s nami jedinosrdno naslidujuće cara nebeskago,koji kripi Kraljevstvo mi u dobrih dilih...

Uslišasmo prošnju poklisarev Dubrovačscih i stvorismo im milost,i zapisasmo po sih naših poveljah - da im platimo i plaćamo dvi tisući i pet sat i petdeset dukat`,što im je ostal dužan Kralj...

Literatura:

M. Dizdar : Antologija Starih Bosanskih Tekstova,Alef,1997

KOMENTAR:Ova povelja govori o placanju nekih dugova Kralja Tvrtka Dubrovcanima,i napisana je 1398 godine,u vrijeme kada Ostoja nije bio legitimni Kralj Bosne,jer je na vlast dosao otimajuci krunu iz ruku Kraljice Jelene Grube,udovice Kralja Dabise,u vrijeme unutrasnjeg razdora u Bosni,kada je zemlja bila pod velikim pritiskom od strane Ugarske i Turske Imperije.Kralj Ostoja je bio prinudjen da proda Dubrovcanima Bosansko primorje "...od Kurila deri Stona...",za godisnji dohodak od 2000 perpera,uz jos neke pogodnosti od strane Dubrovnika.Ovu njegovu povelju/obveznicu napisao je dijak Stipan Dobrinović,koji pise u stilu stare tradicije Bosanskog pisanja.



http://www.zemljabosna.com/ostoja1398.html

++++
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 15:55   #1704
Zna li netko kada i gdje je nastalo prezime Zavišić ? Ima li neko značenje ? Znam samo da je dosta rasprostranjeno u Hrvaskoj, Bosni, CG i Srbiji .
zvocalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:06   #1705
Quote:
zvocalo kaže: Pogledaj post
Zna li netko kada i gdje je nastalo prezime Zavišić ? Ima li neko značenje ? Znam samo da je dosta rasprostranjeno u Hrvaskoj, Bosni, CG i Srbiji .
ako je jedno prezime prisutno kod svih juznih slavena,onda to u vecini slucajeva mirishi na tursko porjeklo,tj. turcizam u prezimenu...
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:30   #1706
Quote:
zvocalo kaže: Pogledaj post
Zna li netko kada i gdje je nastalo prezime Zavišić ? Ima li neko značenje ? Znam samo da je dosta rasprostranjeno u Hrvaskoj, Bosni, CG i Srbiji .
Od imena Zaviša!!

Ono je jedno od najstarijih zaštitnih srpskih pa sigurno i hrvatskih imena , dolazi od glagola "Zavideti" !
U južnoslovenskoj tradiciji mu je davano magijsko značenje odvraćanja od zlih sila!!

Glavna dva izvedena imena su Uavid , Zavida i Zaviša!!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:38   #1707
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
ako je jedno prezime prisutno kod svih juznih slavena,onda to u vecini slucajeva mirishi na tursko porjeklo,tj. turcizam u prezimenu...
Vrijedi li to i za prezimena Živković, Filipović , Ilić ?
zvocalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:40   #1708
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Od imena Zaviša!!

Ono je jedno od najstarijih zaštitnih srpskih pa sigurno i hrvatskih imena , dolazi od glagola "Zavideti" !
U južnoslovenskoj tradiciji mu je davano magijsko značenje odvraćanja od zlih sila!!

Glavna dva izvedena imena su Uavid , Zavida i Zaviša!!
Svakako ovo mi je nešto novo . Hvala !
zvocalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:59   #1709
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Od imena Zaviša!!

Ono je jedno od najstarijih zaštitnih srpskih pa sigurno i hrvatskih imena , dolazi od glagola "Zavideti" !
U južnoslovenskoj tradiciji mu je davano magijsko značenje odvraćanja od zlih sila!!

Glavna dva izvedena imena su Uavid , Zavida i Zaviša!!
moze izvor,jole?
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:01   #1710
Quote:
zvocalo kaže: Pogledaj post
Vrijedi li to i za prezimena Živković, Filipović , Ilić ?
ne,naravno da ima i zajednickih koji nemaju turski korjen..
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:03   #1711
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
ako je jedno prezime prisutno kod svih juznih slavena,onda to u vecini slucajeva mirishi na tursko porjeklo,tj. turcizam u prezimenu...
nije točno, ima ih takvih a da nemaju veze sa turcima
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:04   #1712
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Šestani su kraj blizu albanske granice,u primorju. Talentu
Šestani su porijeklom iz Albanije...nema tu jesu li nisu li, to se zna u Zemuniku
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:05   #1713
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
jesu li i s njima dosli petani i sedmani..

nenadyebivi i nikad presushujuci serbaljski humor.
Došli su i Petani da ...

Otiđi na neki drugi forum, ove stvari ti slabo idu
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:09   #1714
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
moze izvor,jole?
Zaviša je hipokoristik od imena Zavid/Zavida...prezimena nastala od tog imena: Zavidić, Zavišić...imamo i u Bosni gradić Zavidovići....
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:14   #1715
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Šestani su porijeklom iz Albanije...nema tu jesu li nisu li, to se zna u Zemuniku
Ne iz Albanije već iz Crne Gore...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:18   #1716
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Znam što znači "šestan" u govoru po selima u Zagori,neko naočit. Ne znam je mjesto Šestani dobilo naziv po tome Prezime možda je.
Mislim da se kaže "šesan" a ne "šestan"...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 17:27   #1717
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Mislim da se kaže "šesan" a ne "šestan"...
Ima mesto Šestani kod Tuzle takođe!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 18:00   #1718
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ne iz Albanije već iz Crne Gore...
Albanskih su korijena i oni ne mogu od njih pobići
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 18:19   #1719
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Albanskih su korijena i oni ne mogu od njih pobići


Rekao sam da su došli iz Crne Gore nisam rekao da nisu porijeklom Arbanasi...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 18:32   #1720
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post


Rekao sam da su došli iz Crne Gore nisam rekao da nisu porijeklom Arbanasi...
Pleme Šestani u CG nisu Albanci , tj. možda nekim starim poreklom !
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.