Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2006., 13:31   #21
...

Quote:
Nesta si pobrkao.
Ne. Poznato mi je to što si napisao za martin i brod i okolicu, ali ista stvar je i sa par sela koja su pripala RS-u, a čini mi se da i neka petrovačka sela oće u Bihaćki kanton iz RS, ali nisan 100% siguran.


A za Manijaka...
Quote:
Kako simpatican izvjestaj... dobro vladas ciframa, nema sta, mora da ti je tata bio neki general HVO-a ili tako nesta slicno.
''Muslimani su najviše profitirali, dobili su čitavo Sarajevo'' , ''Pokušavali su ga vojno zauzeti'' - pa dobro zabaru, sta ti mislis gdje su muslimani iz BiH dotad živjeli? U Siriji sigurno nisu! A ti bi izgleda cijelu BiH, a opet bi ti bilo malo.
A dobro dijete drago ko je starosjedilac na Ilidži, Novom sarajevu, Novom Gradu, čiji je Ilijaš, mislim ko je tu bio 91.najbrojniji? Ti misliš ako su tvoji doselili 73. da je to oduvijek vaše. Jel ti to govoriš o dvostrukom aršinu? Jesu li imali i Srbi pravo na Ilidžu, Vogošću, Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilijaš, Vogošću... Malo makneš općinsku granicu i opet dobiješ srpsku većinu u tim područjima... Di su živili Srbi u Sarajevu? Što nije ih bilo?

Imam ja par jarana iz SA i jedan mi kaže da Srbi nisu nikad imali većinu u SA, a ja mu kažem a Ilidža tako do sredine 70-ih, a on će meni da to uopće nije Sarajevo... on je naime iz Starog Grada, Bošnjak iz stare familije, a sad je fino otišao vani i rek'o jeb'o Bosnu...

Prije nego lupiš nešto promisli.

Ako mi ne viruješ evo ti za 1971. kad su Novo sarajevo i Novi Grad bili ista općina, ukupno oko 112 tisuća ljudi:
# Srbi - 45.806 (40,96%)
# Muslimani - 37.147 (33,22%)
# Hrvati - 17.491 (15,64%)
# Jugoslaveni - 5.798 (5,18%)
# ostali - 5.569 (5,00%)


1991. u Novom Gradu, oko 137 tisuća ljudi:
# Bošnjaci - 69.430 (50,82%)
# Srbi - 37.591 (27,51%)
# Hrvati - 8.889 (6,50%)
# Jugoslaveni - 15.580 (11,40%)
# ostali - 5.126 (3,77%)

1991. u Novom Sarajevu, oko 95 tisuća ljudi:
# Bošnjaci - 33.902 (35,65%)
# Srbi - 32.899 (34,59%)
# Hrvati - 8.798 (9,25%)
# Jugoslaveni - 15.099 (15,87%)
# ostali - 4.391 (4,64%)


Evo ti ilidža:
1971. imala je oko 39 tisuća ljudi:
* Srbi - 18.627 (47,21%)
* Muslimani - 12.462 (31,58%)
* Hrvati - 6.446 (16,33%)
* Jugoslaveni - 954 (2,41%)
* ostali - 963 (2,47%)

1991. je imala 68 tisuća ljudi:
# Bošnjaci - 29.337 (43,18%)
# Srbi - 25.029 (36,84%)
# Hrvati - 6.934 (10,20%)
# Jugoslaveni - 5.181 (7,62%)
# ostali - 1.456 (2,16%)


Evo ti Vogošća:
1971. oko 14 tisuća ljudi:
* Srbi - 6.728 (46,71%)
* Muslimani - 5.938 (41,23%)
* Hrvati - 1.186 (8,23%)
* Jugoslaveni - 247 (1,71%)
* ostali - 303 (2,12%)

1991. oko 25 tisuća ljudi:
# Bošnjaci - 12.499 (50,71%)
# Srbi - 8.813 (35,75%)
# Hrvati - 1.071 (4,34%)
# Jugoslaveni - 1.730 (7,01%)
# ostali - 534 (2,19%)


Evo ti Ilijaš:
1971. oko 23 tisuće ljudi:
* Srbi - 10.941 (47,55%)
* Muslimani - 9.187 (39,93%)
* Hrvati - 2.172 (9,44%)
* Jugoslaveni - 400 (1,73%)
* ostali - 307 (1,35%)

1991. 25 tisuća ljudi:
* Srbi - 11.325 (44,96%)
* Muslimani - Bošnjaci - 10.585 (42,03%)
* Hrvati - 1.736 (6,89%)
* Jugoslaveni - 1.167 (4,63%)
* ostali - 371 (1,49%)


Kad bi želio biti zloban mogao bi reći da su Srbi zadržali prvo mjesto samo u ilijašu, ali se tu samo 10% povećalo stanovništvo, a svugdje gdje je stanivništvo raslo ko ludo, rastao je i udio Bošnjaka ko lud. Udio Srba je padao, a Hrvati su posali tek bijedna manjinica, neki folklorni element. kad bi htio biti zloban onda bih rekao da su tamo Bošnjaci planski naseljavani da bi se Sarajevo povezalo sa Visokim ili Hadžićima, odnosno da bi se stvrio dominantno bošnjački prostor od Mostara preko Sarajeva do Zenice, a pošto znam da je 1971. i Doboj imao srpsku većinu, a 1991. bošnjačku rekao bih da je netko htio i osigurati dominaciju i dalje od Zenice preko Doboja do Tuzle, odnosno da je htio jezgru Bosne i ujedno njen najvrijedniji dio učiniti što više bošnjačkom.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:25   #22
Quote:
banderas kaže:
U čemu je problem? Jasno je da su Srbi u Daytonu za deblokadu Sarajeva i koridor do Goražda nadoknađeni teritorijem koje su Hrvati zauzeli a koji je bio popriličan (Šipovo i Mrkonjić grad s poprilično velikom okolicom, i nažalost, najvećom elektranom u BiH, Bočcem).
Nije bas tako...

I Hrvati su od RS dobili Odzak. U Odzaku je prije rata zivljelo 15.000 - 20.000 Hrvata, a u Mrkonjicu, Sipovu i Ribniku samo 2.000.

Prema tome, i Hrvati su dobro prosli u razmjeni...



Quote:
demon kaže:
a pošto znam da je 1971. i Doboj imao srpsku većinu, a 1991. bošnjačku
Ono sta je danas opstina Doboj u RS imalo je srpsku vecinu i 1991. godine. Prijeratna opstina Doboj je podijeljena.

Bosnjacka sela:
Velika Brijesnica, Mala Brijesnica i Klokotnica (opstina Doboj-istok),
Matuzici i Mravici (opstina Doboj-jug),

i hrvatska sela:
Alibegovci i Ularice (opstina Usora),

su pripala Federaciji.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski...0kantonima.htm
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:32   #23
Quote:
pilot babo kaže:
Nije bas tako...

I Hrvati su od RS dobili Odzak. U Odzaku je zivjelo prije rata 15 000 - 20 000 Hrvata, a u Mrkonjicu, Sipovu i Ribniku (prije rata dio opstine Kljuc) samo 2 000.

Prema tome, i Hrvati su dobro prosli u razmjeni...
Da, ali taj Odžak je po teritoriji bio vrlo sitan prema teritoriji koju su Hrvati dali Srbima, a za Hrvate i Federaciju u cjelini bi daleko značajnije bilo da je Bočac ostao u Federaciji nego što su dobili Odžak. No, bilo je bitno doći do odnosa veličine teritorija 51:49.
Samo govorim da su Srbi namireni teritorijima koje su Hrvati osvojili da bi ih se navuklo na 49%, da Hrvati to nisu htjeli dati, do potpisa Daytona nikad ne bi ni došlo jer su Srbi tada kontrolirali 45%, a Bošnjacima nije na pamet padalo da neke teritorije vraćaju Srbima, a kako su još od Srba dobili dijelove i okolicu Sarajeva koje su držali Srbi + koridor do Goražda, jasno je da se Hrvatima poprilično teritorija moralo oduzeti, a rezultat toga je onaj džep RS u tijelo Federacije kod Mrkonjića i Šipova.
Odžak je bio sitnica, tek toliko da Franjo može reći kako je dobio dijelić Posavine čisto zbog koliko-toliko mira, ali njegov pravi značaj je minoran, nije čak ni povezan s Orašjem.
Što su Hrvati BiH o tome mislili je najbolje pokazao Zubak koji Dayton nije htio ni potpisati, pa je potpuno nelegalno sporazum potpisao Prlić u ime Hrvata BiH.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 15:55   #24
Quote:
banderas kaže:
Da, ali taj Odžak je po teritoriji bio vrlo sitan prema teritoriji koju su Hrvati dali Srbima, a za Hrvate i Federaciju u cjelini bi daleko značajnije bilo da je Bočac ostao u Federaciji nego što su dobili Odžak. No, bilo je bitno doći do odnosa veličine teritorija 51:49.
Bocac: Srbi 1668, Hrvati 1, Bosnjaci 1, Jugosloveni 3, ostali 6

Sta oces?
http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-sz.html

Quote:
banderas kaže:
Samo govorim da su Srbi namireni teritorijima koje su Hrvati osvojili da bi ih se navuklo na 49%
Vec pokazah da ovo nije tacno - Hrvati su od RS dobili Odzak, koji im je dragocjeniji zbog 10 (deset) puta vece hrvatske populacije nego u srpskom Mrkonjic Gradu.

Quote:
banderas kaže:
Što su Hrvati BiH o tome mislili je najbolje pokazao Zubak koji Dayton nije htio ni potpisati, pa je potpuno nelegalno sporazum potpisao Prlić u ime Hrvata BiH.
Hrvatski problem sa Dejtonom nijesu teritorije, nego institucionalni okvir.

Hrvati su po Dejtonu dobili previse teritorije (vise nego sto mogu progutati). Primjer su okupirane srpske opstine u Bosanskoj Krajini (Drvar, Glamoc, Grahovo). Pokusali ste tamo kolonizovati hrvatske izbjeglice iz Srednje Bosne, ali je to propalo jer u se Srbi vratili.

Hrvatski problem sa Dejtonom je sto nemate svoje institucije nezavisne od Sarajeva. Precijenili ste sebe, a podcijenili Bosnjake misleci kako cete ih svojom ekonomijom, kulturom i sl. uvuci u svoju orbitu sve u skladu sa starim glupostima (bosanski muslimani="hrvatsko cvijece").
Pokazalo se da su Bosnjaci mnogo samosvojniji, da su se konacno konstituisali kao nacija i ne samo sto ne zele biti necije "cvijece" nego teze dominaciji u citavoj BiH.
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 16:22   #25
Babo, jel ti uopće čitaš što ja pišem? Nesrazmjer u odnosu teritorija je ispravljen oduzimanjem teritorija Hrvatima, teritorija oko Odžaka je 10 puta manja od teritorije koja je Hrvatima oduzeta, totalno nebitno koliko Hrvata gdje živi, nego govorim o količini teritorija koju pojedini narod drži pred potpis Daytona.
Prije Daytona Srbi drže 45%, vama u Daytonu daju dijelove Sarajeva i koridor do Goražda, a nakon Daytona drže 49%, od koga su dobili tu razliku od 4% BiH + koridor Goražde i Sarajevo ako im Bošnjaci ni pedlja nisu dali? Ajde, promisli, nije teško za shvatit.
I Ozren je većinski naseljen Srbima, pa ga vi u Daytonu niste vraćali Srbima
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 19:34   #26
Prvo, ja sam Srbin.
Quote:
banderas kaže:
Babo, jel ti uopće čitaš što ja pišem? Nesrazmjer u odnosu teritorija je ispravljen oduzimanjem teritorija Hrvatima, teritorija oko Odžaka je 10 puta manja od teritorije koja je Hrvatima oduzeta, totalno nebitno koliko Hrvata gdje živi, nego govorim o količini teritorija koju pojedini narod drži pred potpis Daytona.
Prije Daytona Srbi drže 45%, vama u Daytonu daju dijelove Sarajeva i koridor do Goražda, a nakon Daytona drže 49%, od koga su dobili tu razliku od 4% BiH + koridor Goražde i Sarajevo ako im Bošnjaci ni pedlja nisu dali? Ajde, promisli, nije teško za shvatit.
Mrkonjic, Sipovo, Ribnik i Jezero (Jajce) su srpske oblasti koje je okupirala Hrvatska. Hrvati nijesu na gubitku ako je to vraceno tamo dje i pripada - Republici Srpskoj.

Ti krajevi su ionakao prepusteni bez velike borbe kako bi se na terenu uspostavilo trazeno stanje - procente 51%+49% su dogovorile velike sile na Kontakt grupi jos 1994. godine. U slabo nastanjenim vukojebinama Bosanske Krajine ova simulacija (tj. predaja "viska" teritorije) je bila izvodiva bez velikih zrtava, za razliku od gusto naseljenog Sarajeva sa okolinom. Zato u Sarajevu tokom rata Bosnjacima nista nije prepusteno...



Quote:
banderas kaže:
I Ozren je većinski naseljen Srbima, pa ga vi u Daytonu niste vraćali Srbima
Dobar dio Ozrena je bio i ostao u RS.-->

Quote:
Gracanica bez naseljenih mjesta Boljanic, Bosansko Petrovo Selo, Kakmuz, Karanovac, Porjecina, Sockovac i dijelova naseljenih mjesta Skipovac Donji i Skipovac Gornji.

Maglaj bez naseljenih mjesta Donja Paklenica, Gornja Paklenica, Osojnica, Rjecica Donja, Rjecica Gornja, Strijezevica, Trbuk i dijelova naseljenih mjesta Brezici, Brusnica, Donji Rakovac, Kopice i Lugovi.

Lukavac bez dijelova naseljenih mjesta Vasiljevci i Krtova.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski...0kantonima.htm
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 11:42   #27
Zanimljivo da teorije o dogovoru obično dolaze sa srpske strane. Obično ih se lansira da bi se zavadilo Hrvate i Muslimane, i to ima svoje ime: specijalni rat.
S druge strane, Haag ima dokumente o svakoj sitnici koja se u ratu događala. Da se srpska vojska iz zapadne Bosne povukla zbog dogovora, to bi se dosad znalo - i ko je to dogovorio, i gdje i kad i šta je točno dogovorio. U zapadnoj Bosni su se vodile teške borbe, oko Drvara i Mrkonjić Grada pogotovo. Ofanziva je bila u zamahu, izbilo se na Manjaču, i da nisu Amerikanci rekli da se stane, pala bi Banja Luka. Onda su Srbi pristali na pregovore. Srbi ništa nisu ozbiljno dogovarali dok su pobjeđivali.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 14:09   #28
Babo, kažeš Mrkonjić bez velike borbe Da, samo je dozapovjednik naše splitske gardijske brigade poginuo u tim borbama...
Pretpostavljam da isto misliš za Drvar i Grahovo. Nekako broj mrtvih s obje strane govori drukčije, pa Gotovinu i sami optužujete da je samo kod Mrkonjića stradalo 150 srpskih vojnika koji su se predavali, a to da ste prepustili Bočac bez velike borbe nekom drugom pričaj, Banja Luka i cijeli taj kraj je energetski ovisio upravo o toj hidroelektrani, sjeti se isključenja struje u Banja Luci 1995.
Osim toga, čak i da ste se vi "dogovoreno" povlačili do 49%, kako to da ste se povukli do 45%, bit će da vam nitko nije rekao da ste pretjerali Očigledno je gorilo pod petama.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 14:34   #29
Naravno, mogli ste zauzeti i Beograd, samo da ste sceli.

Banja Luka je odbranjena i bila slobodna citav rat.

Sve ostalo su suplje price online generala i mitomana.

pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 14:58   #30
Aha, a Bočac ste dobrovoljno prepustili, svidjelo vam se malo isprobati kako je to biti bez struje
I zajebali se u povlačenju, 45% ili 49%, tko će sad gledati na takve sitnice

I daj prosvijetli tužitelje svoje RS, reci im da zapravo nije bila ta gomila poginulih srpskih vojnika oko Mrkonjića da ne zajebavaju Gotovinu bez veze
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 15:08   #31
Quote:
pilot babo kaže:
Banja Luka je odbranjena i bila slobodna citav rat.

Sve ostalo su suplje price online generala i mitomana.

Rekli bi Bosanci:jest, al u k.rcu. Ko da bi vi napustili "srpsko Sarajevo" koje je također bilo "slobodno čitav rat" da niste vidjeli da je vrag odnio šalu i da bi mogli izgubiti puno više. Još vam je i Peti korpus ABiH bio za vratom.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 18:41   #32
Quote:
pilot babo kaže:
Naravno, mogli ste zauzeti i Beograd, samo da ste sceli.

Sve ostalo su suplje price online generala i mitomana.

I to bi kao trebao biti odgovor ili jednostavno da to prihvatimo jer ipak si ti svrb,sorry brb,ma ne serv,joj kako ono,aaa srbin da .

Zadnje uređivanje Baščan_87 : 13.12.2006. at 20:19.
Baščan_87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 20:14   #33
Quote:
banderas kaže:
Aha, a Bočac ste dobrovoljno prepustili, svidjelo vam se malo isprobati kako je to biti bez struje
I zajebali se u povlačenju, 45% ili 49%, tko će sad gledati na takve sitnice

I daj prosvijetli tužitelje svoje RS, reci im da zapravo nije bila ta gomila poginulih srpskih vojnika oko Mrkonjića da ne zajebavaju Gotovinu bez veze
Jesi li čuo za skraćivanje fronta? Čuo sam od dosta ljudi da su se povlačili prema Banjaluci bez borbe.
Biber is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 21:59   #34
Skraćivanje fronta je taktika koju koristiš kad gubiš.
Ilustracija su Nijemci nakon Normandije/Falaisea; povukli su sve šta im je ostalo iz cijele Francuske na njemačku granicu.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 12:30   #35
Quote:
Biber kaže:
Jesi li čuo za skraćivanje fronta? Čuo sam od dosta ljudi da su se povlačili prema Banjaluci bez borbe.
Al ju ne skracivas tamo gdje ti je jedina elektrana.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 20:54   #36
Quote:
demon kaže:
Zašto? Zato jer su prijeratna općina Derventa i općina Modriča imale srpsku relativnu većinu. zato jer je Gradačac imao apsolutnu bošnjačku a Brčko relativnu bošnjačku. Odžak i Orašje su imali apsolutnu hrvatsku a Bos. Šamac i Bos. brod relativnu hrvatsku većinu.

Na onoj Vance-Owenovoj karti za Posavinu su sela sa zapada općine Derventa izdvojena da bi preostatak općine dobio hrvatsku većinu.

Kad se pogleda okupirani dio općine Bos. Šamac, bez sela koja su ostala slobodna i oslonjena na Orašje onda je i taj okupirani dio sa srpskom apsolutnom većinom, a nisam siguran da li je i izdvajanje par sela iz Bos. Broda promijenilo odnos u preostatku u korist Srba.

kad bi želio biti zloban onda bih rekao da su neka sela nakačena Daytonom na Odžak upravo zato da bi se smanjio udio Hrvata u Brodu i Šamcu...


Inače 8 općina Posavine koju mi percipiramo kao hrvatsku je imalo u nekom prosjeku 40% Hrvata, 30% Srba i 30% Bošnjaka...


Evo popis 1991.

Bos Brod 41% H, 34% S, 12 M, sam grad je imao 31% S i 29% H te 17% M
Bos Šamac 45% H, 42% S, 7% M, a sam grad 35% M, 28% S i 13% H

Derventa 41% S, 39% H, 13% M, a sam grad 32% M, 25% H i 25% S
Modriča je imala 35 tisuća ljudi od čega 10 tisuća Hrvata i 10500 Muslimana te 12500 Srba...


Očito da Derventu i Modriču teško možemo prodati pod isključivo hrvatske, a da se malim promjenama granica općina Bos. Brod i bos. Šamac i one mogu napraviti tako da postanu većinom srpske.

Zanimljivo da su nekako tako i promijenjene granice Orašja i Odžaka...

Nisu oni u Daytonu samo tako vukli granice...
Najprije, ne znam kako si došao na 30% udjela muslimana u Bosanskoj Posavini - preciznije u onom dijelu koji je kao hrvatski određen Vance - Owenovim planom???
Imam točan podatak - u toj provinciji br. 3 (Odžak) je, po popisu iz 1991. živjelo točno 50% Hrvata, 13% Muslimana i 31% Srba (+6% ostalih).

Hrvati iz Posavine jesu oštećeni Daytonom i to se nikakvim 'malim premiještanjem sela' ne može poreći.

Hrvati su bili većinski narod u 4 općine međusobno povezane - B. Brod, Odžak, B. Šamac i Orašje.
Dakle, to je minimum što su po pravdi trebali dobiti. Ostavljene su dvije industrijski slabije razvijene općine (Odžak i Orašje) a otete B. Brod sa rafinerijom i B. Šamac, kao većinski hrvatska općina koja, kao dio R. Srpske razbija komunikaciju između Odžaka i Orašja.

Takva situacija jamči da je ekonomska i svaka druga perspektiva tamošnjih Hrvata vrlo loša i da će, dugoročno, sami iseliti preko Save, u Slavoniju, kamo su se i ranije stoljećima iseljavali zbog gustoće naseljenosti, nedostatka obradive zemlje (u usporedbi sa Slavonijom) i zato što je preko Save uvijek bila potpuno hrvatska i uređena država.

Nekoliko je hrvatskih sela iz općine Derventa 70-ih godina premješteno u dobojsku općinu i tamo su se utopila u srpsko-muslimanskoj većini. Da su ona vraćena općini Derventa i ona bi se mogla spojiti sa 4 spomenute posavske općine.

Ova nepravda prema Bosanskoj Posavini postaje još veća kad se uzmu u obzir i posavski muslimani koji skupa sa Hrvatima grade uvjerljivu većinu protiv Republike Srpske a za Federaciju u još 3 općine - Modriči, Gradačcu i Brčkom.

Quote:
pilot babo kaže:
Sto se Posavine tice, razgranicenje je maksimalno posteno.
Kao što rekoh, činjenice govore protiv ovakve tvrdnje.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 21:07   #37
Quote:
Michael Collins kaže:
Mene zanima zašto Franjo nije u Daytonu tražio Posavinu, ili barem Bosanski Brod ili Derventu? Razumio bi da je tražio a nije dobio, al fakat nije ni pokušao
Razloga ima više, a ti izaberi koji ti najviše paše.

Prvo je da su Srbi željeli da se Banjaluka čvrsto naslanja na Srbiju. Njihov je strateški cilj stvaranje 'saveza srpskih zemalja' i za njega su, pogotovu ranih 90-ih bili spremni eskalirati sukob do krajnjih granica.

Na tom planu Srbi, što se tiče RS-a, rade i danas.

Da je nisu dobili, Posavina bi gorjela desetljećima kao Bliski istok i Srbija bi se maksimalno i otvoreno uvukla u rat. Takav rat Hrvatska sebi nije mogla dozvoliti, pogotovu kad je bilo okupirano 30% njenog teritorija.

Drugo, tu opciju (povezana i povećana RS naslonjena na Srbiju) dogovorili su članovi kontaktne skupine (Rusija, Njemačka, UK, Francuska, USA) sredinom 1994.
Jasno je da nisu lako došli do tog kompromisa, a kad konačno jesu, nisu dozvolili nekakvoj Hrvatskoj da im kvari dogovor. BIH je bila povod I svj. ratu a zaključili su da su svjetski ratovi zbog bosanskih gudura obična neisplativa pizdarija.

Treće, ja mislim ne presudno za razvoj događaja, jeste i činjenica da je Tuđman kao poželjnu opciju vidio izdvajanje RS-a iz BIH jer bi onda ostatak, po njegovim nadama, prirodno gravitirao Hrvatskoj.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 21:14   #38
Quote:
Lucky Jim kaže:

Drugo, tu opciju (povezana i povećana RS naslonjena na Srbiju) dogovorili su članovi kontaktne skupine (Rusija, Njemačka, UK, Francuska, USA) sredinom 1994.


Valjda - smanjena RS!

Rijec je o 1994. godini (tada je RS bila na dvije trecine BiH).

Drugo, dio dogovora "Kontakt Grupe" je i ostanak RS u BiH sto je tada, kao i danas, bilo protiv srpskih intersa i teznji.
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 21:23   #39
Quote:
pilot babo kaže:


Valjda - smanjena RS!

Rijec je o 1994. godini (tada je RS bila na dvije trecine BiH).

Drugo, dio dogovora "Kontakt Grupe" je i ostanak RS u BiH sto je tada, kao i danas, bilo protiv srpskih intersa i teznji.
Povećana, babo, povećana u odnosu na ono što je pravedno.

Naravno da je dio dogovora i protiv srpskih interesa, zato i govorim o kompromisu. U skupini su bili i Njemačka i USA, a tamo smo i mi, kao što znaš imali nekakvih veze .

Kompromis - to znači da je bio i protiv muslimanskih i hrvatskih i srpskih interesa. I za njih .
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 21:26   #40
Quote:
Lucky Jim kaže:
Povećana, babo, povećana u odnosu na ono što je pravedno.
Pravedno je RS na 60%.
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.