Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2008., 20:33   #1
kolos s roda

ne razumjem, dali je taj kip uopče postojao......neki kažu da je to bilo nemoguče.......opet ako postoji zna li itko ako je izgledao i kako je zašto i kada uništen?
__________________
"Nikad nisam mogao ugasiti neko životno svjetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovo upalim"
Stvarno tko sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 00:33   #2
Čitao sam o tome da je postojao, prvo ge je sredio neki potres, pa požar i mislim na kraju ljudi (Rimljani). Ovo je samo sjećanje, moram prelistati vanjsku memoriju, no uvjeren sam i vjerovao sam i vjerujem da je postojao.
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 02:06   #3
Sječam se emisije (radila se o čudima svijeta od National geographica ako se ne varam, mislim da je Pierce Brosnan bio narrator) u kojoj su rekli da ga je srušio potres, a grci ga nisu obnavljali zbog praznovjerja, jer je kao želja bogova bila da bude uništen.
Bio je poduhvat jer je trebalo izračunati kako da kip bude dobro oslonjen na noge da se ne sruši, mislim da su kako su ga gradili tako su nasipavali zemljom i stvarali brežuljak oko njega po kojem su se majstori i radnisi penjali. Po završetku maknuli su brežuljak i ostao je Kolos.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 07:30   #4
Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post
Čitao sam o tome da je postojao, prvo ge je sredio neki potres, pa požar i mislim na kraju ljudi (Rimljani). Ovo je samo sjećanje, moram prelistati vanjsku memoriju, no uvjeren sam i vjerovao sam i vjerujem da je postojao.
srušio ga je potres.
koji mrkli Rimljani??
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 08:23   #5
Film Kolos s Rodosa koji sam gledao prikazivao je civjeka rasirenih nogu kroz koje se ulazilo u luku. Srusen od potresa.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 18:23   #6
kolko dugo je stajalo to čudo uopće? Mislim, ako ga je srušio veliki potres, je li to zato što se desio taj jedan veliki ili su tamo potresi (samo manji) česti?


EDIT: kužim da ga je srušio veliki, mislio sam pitat jesu li potresi tamo česti.
__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 07:18   #7
kolos je stajao kratko nekih šezdesetak godina

a što se potresa tiče
zna se da su rod u antičko doba razrušila barem dva velika potresa
(ovaj koji je srušio kolosa u 3. st. pr.Kr. i onaj u 2. st. po.Kr. koji je totalno razrušio grad)
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 15:40   #8
Ajmo pokrenuti peticiju za obnovu Kolosa.Koliko se sjećam problem je bio u rasponu nogu koji nije mogao održavati težinu gornjeg dijela tijela.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 20:47   #9
da tako san i ja čuo
__________________
"Nikad nisam mogao ugasiti neko životno svjetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovo upalim"
Stvarno tko sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 21:24   #10
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Ajmo pokrenuti peticiju za obnovu Kolosa.Koliko se sjećam problem je bio u rasponu nogu koji nije mogao održavati težinu gornjeg dijela tijela.
ili je problem u tome
da nikada i nije stajao raširenih nogu iznad ulaza u luku
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 09:18   #11
...

Bio je u hramu pored luke, ali je bio visok i vidljiv iz veće daljine, služio je i kao orijentir brodovima.

Priče o tome da su mu brodovi išli izmneđu nogu su plod mašte.
demon is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 18:20   #12
Ja sam još jedna žrtva Naconal Geografica.Uglanom je u tome dokumentarcu bilo pretpostavljeno da je stajao na nekakvom grebenu tj stijenama isred luke tj ispred ulaza u luku.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 03:20   #13
Možda je po noći bio i svjetionik.
Gospar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 05:27   #14
Quote:
Tintin kaže: Pogledaj post
srušio ga je potres.
koji mrkli Rimljani??
Fala, no napisao sam da je to sjećanje tak da se ne uzima za pouzdanu tvrdnju. Da li znaš jesu li su ga i jednom pokušali obnoviti, nisam siguran no već kad si tu.... Ovo sa Rimljani je bilo glede ostataka, postolje sa nogama, no naravno i to može biti nepouzdano. Također, pretpostavka je da nije imao raširene noge.
Još jednom fala.
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 08:34   #15
Quote:
ARTETUREN kaže: Pogledaj post
Da li znaš jesu li su ga i jednom pokušali obnoviti, nisam siguran no već kad si tu....
Ovo sa Rimljani je bilo glede ostataka, postolje sa nogama, no naravno i to može biti nepouzdano...
ajmo ponoviti
srušio ga je potres u 3. st. pr. Kr.
tako je ležao kroz čitavu antiku, nekih 900 godina, dok se na rodu nisu pojavili arapi

spominju ga
-strabon (u vrijeme augusta)
koji kaže kako leži srušen, prelomljen u koljenima
spominje kako ga nisu pokušali ponovno podignuti zbog nekakvog proročanstva
-plinije stariji (poginuo od erupcije vezuva 79.)
opet spominje kako leži slomljen u dijelove i srušen izaziva divljenje. kako malo ljudi može rukama obuhvatiti njegov palac i kako su mu prsti veći od većine kipova, kako mu zjapi prazna unutrašnjost u kojoj se vidi hrpa stijena s kojima je stabiliziran pri uspravljanju

obojica navode da je bio visok 70 laktova (30-ak metara)

i na kraju
ne znam da su rimljani imali ikakve veze s rušenjem ondje, osim kaj je Kasije u građanskom ratu opljačkao grad jer su rođani bili cezarovi pristaše
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 21:57   #16
Nisam sigurna ali nije li kip slobode visok nešto oko 30 metara?Naravno kod Kolosa je riječ o umjetnosti jer je prenma zapisima bio iznutra šupalj.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 19:43   #17
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Naravno kod Kolosa je riječ o umjetnosti jer je prenma zapisima bio iznutra šupalj.
ako nije šupalj, nije umjetnost
i zašto iznutra šupalj? kako još može biti?
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 21:42   #18
Nisam to rekla.I da znam da ne može biti šupalj izvana.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.