Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2012., 14:03   #1901
pitanje je sljedeće, majka i teta su umrle prije svojih roditelja, tj. baka je umrla nakon tete, a dida nakon moje majke. teta ima 2 kćeri, a ja sam jedinac u majke. u kojim omjerima sada sestrične i ja nasljeđujemo od dida pošto je on vlasnik velikog imanja i pozamašne svote na računu?
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 14:42   #1902
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Malo sam zbrčkala pitanja i objašnnjenje: baka i djed su umrli '60-tih i sud je prekinuo ostavinske jer nije bilo nekretnina ( stanarsko pravo i grobovi ), ali postoje brojevi spisa. Kako grob ( još) glasi na djeda, a od nasljdnika su živi samo unuci, mene zanima da li mi nasljeđujemo dijelove koje bi naši roditelji ( znači djeca bake i djede ) naslijedili da su živi?
Javni bilježnik tvrdi da svi sada živi nasljednici - unuci dijele ostavinu na iste dijelove - tj. po tom se dijeli na broj koliko nas unuka ima, a ne da dobijemo dio koji bi naši roditelji dobili da je ostavinska bila prije provedena.
Bilježnik nije u pravu i ne mogu vjerovati da radi takvu grešku (ako je se točno napisano).
Unučad nasljeđuje na jednake dijelove, ali dio koji bi pripao njihovom ocu/majci da su živi, a nikako svi unuci zajedno na jednake dijelove.
Ako je djed npr. imao dvoje djece i iza jednog djeteta je ostalo troje djece (unučadi), a iza drugog djeteta samo jedno dijete (unuk), tada ovo troje nasljeđuje na jednake dijelove dio koji bi iza djeda pripao njihovom ocu/majci, a ovaj jedinac u cijelosti nasljeđuje dio koji bi iza djeda pripao njegovom ocu/majci.
U razlomcima to na kraju mora izgledati ovako: unuk "jedinac" nasljeđuje 3/6, a ovo troje unuka (braća i sestre) nasljeđuju svaki po 1/6.


Quote:
arkod kaže: Pogledaj post
pitanje je sljedeće, majka i teta su umrle prije svojih roditelja, tj. baka je umrla nakon tete, a dida nakon moje majke. teta ima 2 kćeri, a ja sam jedinac u majke. u kojim omjerima sada sestrične i ja nasljeđujemo od dida pošto je on vlasnik velikog imanja i pozamašne svote na računu?
Jesu na kraju obje umrle prije djeda ili nisu (boldani dio zbunjuje)?

Ako jesu, ti nasljeđuješ 2/4, a tvoje rodice/sestrične nasljeđuju svaka po 1/4.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje palj : 13.04.2012. at 14:48.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 15:31   #1903
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Bilježnik nije u pravu i ne mogu vjerovati da radi takvu grešku (ako je se točno napisano).
Unučad nasljeđuje na jednake dijelove, ali dio koji bi pripao njihovom ocu/majci da su živi, a nikako svi unuci zajedno na jednake dijelove.
Ako je djed npr. imao dvoje djece i iza jednog djeteta je ostalo troje djece (unučadi), a iza drugog djeteta samo jedno dijete (unuk), tada ovo troje nasljeđuje na jednake dijelove dio koji bi iza djeda pripao njihovom ocu/majci, a ovaj jedinac u cijelosti nasljeđuje dio koji bi iza djeda pripao njegovom ocu/majci.
U razlomcima to na kraju mora izgledati ovako: unuk "jedinac" nasljeđuje 3/6, a ovo troje unuka (braća i sestre) nasljeđuju svaki po 1/6.

Da, to sam i ja mislila ... i na početku rasprave ( hm, ako se to tako može uopće nazvati kak je bilo ) sam to pitala, i žena je rekla upravo to. OK, dobro. ali na kraju balade, prije nego sam otišla, mislim ok idem ja provjeriti još jednom ... i ona sad kaže "ne,ne svi dijelite isti dio". Ja ju pitam, hej čekajte, otkad je to tako? Ne bih li ja trebala naslijediti dio po svojoj mami, a ostali po svojim roditeljima? Ne, ne, sad ste svi u istom položaju, i nsaljeđujete iste dijelove.
Sad čekam ; ah, nisam bila koncentrirana, inače sam tak studiozna sa svim i na ovom sam se zablokirala, pa sam potpisala ... Čekam rješenje, pa žalba ( ako bude stvarno tako kako je rekla) . Razgovaral sam s odvjetnikom danas; naravno, zakonski mi nasljeđujemo roditeljski dio.
Kaže da će možda bilježnik rješenje napisati točno, da se možda zabunila.
Ali kak je jedno iskustvo da je sutkinja - isto u ostavinskom postupku - donijela rješenje koje - tako kažu pravnici! -nije u skladu sa zakonom, ali je postalo pravomoćno ( pisala sam o tom ), nisam baš ziher da me ne čeka žalba. Ne znam, možda je mislila da dijelimo na iste dijelove dijelove koji bi pripali naših umrlim roditeljima ...
Ali sav taj postupak kod javnog bilježnika ... joj! Zadnje vrijeme sam - na nesreću, jer sam izgubila više ćlanova njabliže obitelji - imala par ostavinskih. Toliko su površni; recimo, ne tarže rodni list, ili ak ga netko nema, ma nema veze, budete mi naknadno donijeli ... a tek kad kažem da postoje štedne knjižice, ali ne znam u kojoj banci! A na smrtnom listu ni izvodu iz matice umrlih nema OIB-a. Ne sjećam se kad je OIB uveden; osobe su umrle 2008. Moram li napisati zahtjev da tražim od javnog bilježnika da, u skladu sa svojim ovlastima blabla sam nađe u kojoj banci su računi ( mogu ograničiti na Zagrebačku i HPB; ali ne znam jesu li svi računi u jednoj ili su u te dvije )?
Kad sam predavala zahtjev za pokretanje ostavainske na sudu u Vukovarskoj, u pisarnici su mi rekli, pa niste naveli gdje su računi. Kažem da nisam sigurna, a žena kaže da nek idem ppo bankama! Ma nemoj, pa tko sam ja da bi meni davali taj podatak?! I javni bilježnik, na prvom ročištu ( neki se nisu odazvali pa je odgođeno ) - uh, stvari iz ostavine su u stanu koji nije dio ostavine, pa onda se ne može napraviti popis stvari! Aha, baš se ne može ... I ista priča, pa ona nemre saznati di su računi ... e pa ak je javni bilježnik u ostavinsko postupku izaslanik suda, ja stvarno ne znam tko bi mogao zakonski doći do tih podataka ak ne sud ( tj. javni bilježnik ).


A da li se na isti način ( to je, kaj, načelo reprezentacije? ) pokretnine i grobovi nasljeđuju i od tete/strica/ujaka/ujne? Tj. da li isto pravilo vrijedi i kad su jedini živi nasljednici nećaci/nečakinje? Isto nsaljeđujemo dio koji bi naši roditelji naslijedili da su živi?

Zadnje uređivanje drot13 : 13.04.2012. at 15:40. Reason: popravak citata
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 15:32   #1904
Quote:
arkod kaže: Pogledaj post
pitanje je sljedeće, majka i teta su umrle prije svojih roditelja, tj. baka je umrla nakon tete, a dida nakon moje majke. teta ima 2 kćeri, a ja sam jedinac u majke. u kojim omjerima sada sestrične i ja nasljeđujemo od dida pošto je on vlasnik velikog imanja i pozamašne svote na računu?
Ako razumijem Vaši baka i djed su imali 2 kćeri , ako je tako i ako nema oporuke , svako njihovo dijete nasljeđuje 1 / 2 , a to znači i Vi ! Ako tetka ima dvoje djece oni nasljeđuju 1 / 2 . Pročitajte Zakon o nasljeđivanju na internetu ! Obavezno kod ostavine tražite i popis iz katastra za zemlju , ne plaća se taksa za ostavinu , jer se u gruntovnici zemlja ne mora voditi ! Provjerite zemlju i za baku i za djeda , može biti na oboje , možda je zemlja još i na pradjedu ----------Takav sam slučaj rješavao prošle godine !Kod zemlje imamo cirkus , pa zato ovim želim pomoći !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 15:31   #1905
Zna li netko zna koji bi bio postupak podjele imovine u slučaju da umre roditelj malodobnog djeteta (majka)? Da li se majčina imovina zadržava na centru za socijalnu skrb ili njome može upravljati netko drugi ako dijete živi samo sa majkom (razvedenom)? Što bi se dogodilo sa stanom koji je majka vlasnica, odnosno sa ušteđevinom?
Dorina77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 17:28   #1906
Podjela bracno stecene imovine?

Sto se dogadja sa bracno stecenom imovinom, posto preminuli otac nije imao nista od nekretnina i pokretnina upisanih na sebe, na sve je majka bila upisana kao vlasnik, mada je sve steceno u braku.

Ja kao jedini sin, imam li pravo na 1/2 bracno stecene imovine, odnosno svega sto je steceno u braku?

Pretpostavljam da za to moram pokretati parnicu protiv vlastite majke sto mi se gadi, ali osnovno pitanje svejedno stoji. Imam li kakva prava ili sve ostaje majci.

Hvala
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 23:47   #1907
hm. nedavno sam imala prilike susresti se osobno s takvim slučajem i sve je ostalo po zakonu, dakle, 1/2 očeve imovine vama, 1/2 majci.
A kako je ona već prije sve na sebe prenijela, vama ništa.

naravno, mogućnost pokretanja parnice stoji, zbog poništaja pravnog posla ako se radi o darovanju. ako se radi o ugovoru o doživotnm, šanse su vam gotovo nikakve.
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 01:11   #1908
pls može li netko pomoći
sličaj je slijedeći. U obitelji umre roditelj(majka). Slijedi ostavinska rasprava u kojoj ucestvuju otac i dvije kcerke. On je prije ostavinske dogovorio sa njima da radi procedura i brzeg rjesavanja zaostavstine one ustupe svoje dijelove njemu pa ce on nakon toga da napravi ugovor o izdrzavanju. Kcerke sve fino ispostovale, rasprava prosla, preuzete odluke suda, potpisano da se nece nitko zaliti.
Jedna sestra je vani a druga u Cro. Ova trazi punomoc da moze saciniti ugovor o izdrzavanju. Ova sestra normalno salje punomoc i sacinjava se ugovor o izdrzavanju sa obavezama sviju. Nakon 3-4 god. stvari se komplikuju i roditelj zeli da ponisti ugovor o izdrzavanju iz razloga da se nitko ne brine o njemu (sto nije tocno nego neke druge stvari). Sve sto je stojalo u ugovoru, sve je ispunjeno izuzev pomoci njemu i njegovog pokopa iako su vec zakupljena grobnica i uradjeni spomenici. Bila su tu i druga ulaganja na kuci.
Sestra iz inostranstva dobija poziv da u svojstvu svjedoka prisustvuje raspravi. Ona tada saznaje da je ugovor sastavljen izmedju oca i njene sestra i da je punomoc zloupotrijebljena. Prelazi preko toga i svjedoci o svemu.
Sud donosi odluku da ako on zeli da raskine taj ugovor moze ali da isplati sve troskove ulaganja (150.000-200.000kn). Ulazu se zalbe sa obe strane i to ide na sud. Trenutno je tamo i miruje.

Mene interesuje, kakva prava ima sestra koja je vani?
Jedan odvjetnik joj je rekao da jos uvijek ima pravo da se trazi ponistenje ostavinske jer ONA osobno nije potpisala da se nece zaliti (ne'ko je u ime nje to potpisao). Je li to moguce uraditi (zaliti se na ostavinsku nakon tolko vremena)?
Ako se raskine ugovor, vlasnik kompletne imovine ponovo postaje otac. Moze li ona ici u postupak da trazi svoj dio?
Ako ugovor ne raskinu (smrt oca ili njegovo odustajanje), svu imovinu naslijedit ce sestra. Moze li ova druga (sto je vani) ici u postupak da dobije svoj dio?

hvala svima
opa22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 13:16   #1909
molim pomoc

situacija je slijedeca, umro mi je ujak, koji nije imao niti suprugu niti djecu (nikoga), ostala je ziva moja teta (njegova sestra), te takoder ja (necakinja) i jos tri necaka, moje pitanje je dali sve ide njegovoj sestri, ili djelimo imovinu (koja je poveca) sestra i svi necaci, tj. nas petero? hvala vam svima unaprijed

isprike ako je slicno bilo postavljeno, nisam vidjela
__________________
Usuditi se: to je cijena napretka.

Zadnje uređivanje vvrazja : 22.04.2012. at 13:21.
vvrazja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 17:21   #1910
molim pomoc
02.06.2011.godine umro mi je otac koji je bio korisnik mirovine. mirovina za 6. mjesec je isplacena na na njegov tekuci racun. nakon sto je ostavinsko rjesenje u 1. mjesecu 2012. godine postalo pravomocno otisao sam u banku i zamolio radnicu u banci koja mi je prijateljica da razgovara sa nekim iz hzmo da li mogu podignuti i mirovinu za 6. mjesec 2011. godine da mi se ne dogodi da je moram naknadno vracati. ista je kontaktirala nadlezne iz hzmo koji su joj rekli da mogu podignuti cijeli iznos koji je bio na tekucem racunu. prije par dana me nazvala prijateljica iz banke i rekla mi da je hzmo nalozio da se sa racuna mog pokojnog oca, koji je sada naravno zatvore, skine iznos mirovine za 6. mjesec 2011. godine i uplati na racun hzmo. kako znam kakva je nasa birokracija nije me zacudilo da 10 mjeseci nakon smrti traze povrat novca za koji su dali dozvolu da se moze isplatiti.
uglavnom, moje pitanje je da li nasljednik ima pravo na mirovinu za mjesec u kojem je umro korisnik mirovine. unaprijed hvala.

moje isprike ako je ovo pitanje vec bilo postavljeno, pregledavajuci forum nisam ga vidio.
zlajan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 21:04   #1911
zlajane, meni je tata preminuo 11.3. prošle godine i dobili smo njegovu mirovinu za 3. mjesec. Evo prošlo je 13 mjeseci i do sada nije nitko tražio nikakav povrat, a nadam se i da neće, mada se od naše države svašta može očekivati
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:42   #1912
Quote:
zlajan kaže: Pogledaj post
moje pitanje je da li nasljednik ima pravo na mirovinu za mjesec u kojem je umro korisnik mirovine. unaprijed hvala.
Da; imate pravo. Prošli mjesec sam imala ostavinsku za tatu, pa po tom znam. Jedino je procedura ta da se penzija isplati, pa ju traže natrag, pa je ponovo vrate ... kod mene je bilo ovako; otišla sam u banku blokirati račun; hzmo je na tekući račun uplatio mirovinu, a onda su je tražili natrag, i ponovo uplatili. Kad je došlo rješenje o naslijeđivanju, otišla sam zatvoriti raču, i onda je banka novac s tatinog računa prebacila na moj.

Usput, zna neko koji je postupak za popis imovine kad je pokojnik ( sa obitelji, koja je također umrla ) živio u stanu koji je prvobitno bio njegov, ali ga je darovnim ugovorom poklonio bratu, pa je sad vlasnik šogorica?

Javna bilježnica kaže da ona ne može tražiti obavljanje popisa, jer stan nije u vlasništvu pokojnika, pa da nek molim vlasnicu, a ako me odbije, neka ju tužim.S vlasnicom nemam nikakvih kontakata, i ne odaziva se na moje pozive.

U stanu je baš sve: dokumenti i pokretnine. I štedne knjižice. Javna bilježnica je rekla da ona ne može otkriti di su pokojni imali račune, pa kani u rješenje napisati samo nepoznati iznos na računu. Pokojni nema OIB, jer je umro malo prije dodjele OIB-a, ali je mirovinu dobivao od hzmo-a; pa pretpostavljam da javna bilježnica može tražiti od hzmo-a da joj dostavi podatke kako je penzija isplaćivana ...

Zadnje uređivanje Katrin : 23.04.2012. at 14:57. Reason: spajanje
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:54   #1913
Quote:
zlajan kaže: Pogledaj post
molim pomoc...

kad ti njima kao vratiš onda bi oni tebi opet vratili
čemu jednostavno ako može komplicirano
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.

Zadnje uređivanje drot13 : 23.04.2012. at 23:58. Reason: popravak citata
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 14:11   #1914
Sljedeća situacija: Otac koji se jednom ženio umire, a za njim ostaju dvije kćerke. Poslije se nije ženio, ali je zadnjih 10 godina živio u izvanbračnoj zajednici i s tom ženom dobio još jedno dijete.
Na ostavinskoj raspravi sve se dijelilo na četvrtine.
Po kojoj logici se izvanbračna supruga ugurala u nasljeđivanje imovine koja je pokojnik stekao prije 30 godina? Jano mi je da ide na 3 dijela, ali na 4 ?
S tim da s pokojnikom nije niti živjela na istoj adresi niti je na njoj prijavljena već u zgradi do pokojnikove. Da li je bilježnik pogriješio i kakva je dalje procedura?
Hvala unaprijed na odgovoru.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 14:22   #1915
Izvanbracna zajednica je jednaka bracnoj, dakle, ta zena ima zakonsko pravo nasljediti njegovu imovinu kao i kceri.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 14:41   #1916
Kad te vlastita obitelj nasanjka

Mene zanima slijedeće:

Punac je umro i iza sebe je ostavio stan u Splitu i kuću u Sinju.

Do same ostavinske rasprave moja žena nije znala da je njen otac (potajice i u dogovoru sa njenom majkom) prije dvije godine napravio ugovor o doživotnom izdržavanju putem kojeg stan ostavlja svom sinu.
Napominjem kako su se oni (roditelji i brat moje supruge) prije nekih 15-tak godina razdvojili iz zajedničkog kućanstva pa je sin sa svojom obitelji ostao u stanu a roditelji su se preselili u kuću dok smo moja supruga i ja, sa troje djece, podstanari već 18 godina!
Ima li moja žena bilo kakva prava na dio tog stana, odnosno, nužnu četvrtinu i mogućnost osporavanja takvog ugovora jer ničim nije bila informirana o istom. Nadalje, stan je otkupljen društveni stan a prilikom dobivanja istog (krajem 60-tih godina) punac je uplatio učešće u iznosu od 10% vrijednosti stana.

U samoj ostavinskoj raspravi je utvrđena raspodjela kuće i pripadajućeg zemljišta na tri jednaka dijela - ženinoj majci, njoj i njezinom bratu. Brat se svog naslijedstva odrekao u korist majke ali se moja žena, razočarana pričom o stanu, nije htjela odreći svog dijela usprkos pritiska brata i majke.

Ukratko, kako se iskoprcati iz ove priče. Čini mi se da je stan na statusu "piši propalo", no volio bih znati mogu li nas i po pitanju kuće dopasti još kakva iznenađenja.

Kako se riješiti svog podstanarskog prokletstva i imamo li bilo kakvo pravo useljavanja u tu kuću koja se sastoji od jednog podrumskog i jednog "normalnog" stana a u kojoj živi samo punica.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 14:57   #1917
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Izvanbracna zajednica je jednaka bracnoj, dakle, ta zena ima zakonsko pravo nasljediti njegovu imovinu kao i kceri.
Kako će ona dokazati svoj izvanbačni status? Nije živjela sa svojim kvazi mužem na istoj adresi,a mislim da bi i takav nevjenčani brak negdje trebao biti zabilježen. Osim toga tvrdi da su živjeli zajedno, a paralelno se brinula za nepokretnu majku i bolesnog rođaka kod svoje kuće.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 15:02   #1918
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Izvanbracna zajednica je jednaka bracnoj, dakle, ta zena ima zakonsko pravo nasljediti njegovu imovinu kao i kceri.
Katrin, je li to nešto novo? Jesam u pravu ako kažem da se prije kod nasljeđivanja nije uzimala u obzir izvanbračna zajednica (tj. izvanbračni partner nije imao pravo nasljeđivanja), a kod prekida veze duže od 3 godine, tada da?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:15   #1919
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Katrin, je li to nešto novo? Jesam u pravu ako kažem da se prije kod nasljeđivanja nije uzimala u obzir izvanbračna zajednica (tj. izvanbračni partner nije imao pravo nasljeđivanja), a kod prekida veze duže od 3 godine, tada da?
Pa i nije baš nešto novo.

Quote:
Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

Quote:
KrasnodarRora kaže: Pogledaj post
Kako će ona dokazati svoj izvanbačni status? Nije živjela sa svojim kvazi mužem na istoj adresi,a mislim da bi i takav nevjenčani brak negdje trebao biti zabilježen. Osim toga tvrdi da su živjeli zajedno, a paralelno se brinula za nepokretnu majku i bolesnog rođaka kod svoje kuće.
To što nisu živjeli na istoj adresi nije bitno.
Zakon ne traži to kao uvijet, a o tome je već sudska praksa davno zauzela stav. Tako npr. u odluci Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Rev-1121/07-2 od 22. studenoga 2007.godine stoji :



„…….. Za postojanje trajnije izvanbračne zajednice muškarca i žene nije od odlučnog značaja činjenica da žive na istoj adresi, ali je u ovom konkretnom predmetu utvrđeno da 1. tužiteljica V. K. ne samo što nije stanovala zajedno sa svojim bivšim suprugom I. K. na istoj adresi, već nije dokazala da bi u vrijeme štetnog događaja između njih postojala trajnija ekonomska i emotivna zajednica.

Tužiteljica je bila zaposlena, a kod bivšeg supruga je dolazila u dane vikenda kada mu je kuhala ili bi donijela skuhanu hranu te je obrađivala vrt kada je bio u bolnici što ukazuje da je svom bivšem suprugu pružala pomoć prema svojim mogućnostima i u vrijeme kada mu je bila neophodna za vrijeme bolesti,...“
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 17:52   #1920
Fini zakoni. Znači svaka fufa sa ceste koja se derne s pokojnikom može svoj djeci uzeti nasljedstvo.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.