Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2007., 15:08   #1
Brak sa stranim državljaninom

E ovako - moj dragi je državljanin Južnoafričke Republike i planiramo da u srpnju dođe ovdje i planiramo se ženiti..E sad, ja sam obiteljski zakon i zakon o strancima pročitala 10 puta, ali nigdje ne mogu naći da li se uopće možemo vjenčati s obzirom na to da nije Hrvatski državljanin...Ako možemo - postoji li mogućnost da na temelju toga on dođe ovdje preko neke druge vize, a ne turističke(za koju mu - by the way- na računu treba 50 eura po danu boravka u Hrvatskoj)...Ugl. - HELP - nismo se vidjeli već 4 mjeseca i nećemo još 3 do srpnja i ja ću dobiti trostruki slom živaca ako ništa od ovog nije moguće!!
HVALA UNAPRIJED!!
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:22   #2
reci mu da ponese krsni list , ne stariji od 6 mjeseci
ne treba mu lova ako ti das izjavu da ga ugoscujes i da si spremna podmiriti sve njegove troskove
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:26   #3
To sam i ja mislila, ali u našem veleposlanstvi tvrde da treba te pare i da ne može nikako drugačije doći...U biti, bez pozivnog pisma mu treba 100 eura po danu, a sa pozivnim 50, barem oni tako tvrde...U svakom slučaju, veleposlanstva i tu i tamo su totalno beskorisna - više sam saznala ovdje, nego preko njih! ARGH - ko' da živimo u Švicarskoj banci, a ne Hrvatskoj!!!
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:28   #4
Quote:
AngelsDeserveToDie kaže: Pogledaj post
To sam i ja mislila, ali u našem veleposlanstvi tvrde da treba te pare i da ne može nikako drugačije doći...U biti, bez pozivnog pisma mu treba 100 eura po danu, a sa pozivnim 50, barem oni tako tvrde...U svakom slučaju, veleposlanstva i tu i tamo su totalno beskorisna - više sam saznala ovdje, nego preko njih! ARGH - ko' da živimo u Švicarskoj banci, a ne Hrvatskoj!!!
a sto ako on dobije posao,sta su ti rekli?jel onda mora imat tu garanciju u eurima?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:29   #5
Hm...Posao...Možda mogu preko nekih vezica, ali koliko znam ne može dobiti niti radnu niti boravišnu dozvolu sa tom prokletom turističkom vizom...Možda sam u krivu?
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:30   #6
(s tim da u veleposlanstvi tvrde da ne može tražiti ništa drugo nego turističku vizu)
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:24   #7
zasto se ne bi mogla udati za stranca?
pa imam i ja decka stranca i ici cemo na istu foru

ali dobro,moj je iz EU
gle,ti moras napisati potvrdu,otidji kod biljeznika,da ces ti garantirati tu za njega i blabla,pitaj biljeznika,on ce znat
a ne mozes mu nac posao u hr?onda ce imat radnu i boravisnu i nece bit problema
il ga upisati na faks,pa dobije studentsku?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:43   #8
moze jedno glupo pitanje?
recimo da on dode i vi se ozenite , od cega cete onda zivjeti?

a ako si ti dovoljno bogata , mozes mu posuditi ili pokloniti potrebnu lovu koju treba pokazati za vizu , ili ga cak mozes ti zaposliti kao svog kucnog pomocnika
uz to , on se mora raspitati kako njegova zemlja ima reguliran brak sa strancem
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:47   #9
E ovako; pošto - nakon što se (nadam se) oženimo - više nije frka za posao niti boravište, jer onda može dobiti dozvolu za rad tj. uopće mu ne treba(a struka mu je takva da će posao naći bez problema), a dobiva i pravo na privremeno boravište...Uf - da imam para, vjeruj mi - ne bi sad ovdje očajavala! Možda uspije nekako pribaviti te pare, čisto za pokazat...
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:50   #10
Quote:
AngelsDeserveToDie kaže: Pogledaj post
E ovako; pošto - nakon što se (nadam se) oženimo - više nije frka za posao niti boravište, jer onda može dobiti dozvolu za rad tj. uopće mu ne treba(a struka mu je takva da će posao naći bez problema), a dobiva i pravo na privremeno boravište...Uf - da imam para, vjeruj mi - ne bi sad ovdje očajavala! Možda uspije nekako pribaviti te pare, čisto za pokazat...
jesi sigurna da on brakom dobiva radnu dozvolu?
tako ne funkcionira u drugim drzavama,obicno moras biti tri godine u braku i imas samo boravisnu dok ti ne isteknu te tri pa tek onda ide radna....tako je u dk
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:55   #11
Hmm....Koliko znam - trebao mi dobiti mogućnost zaposlenja na temelju braka sa Hrvatskom državljankom..Možda sam se prejebala? Uf, ne znam, možda mi je bolje da ponovo pročitam zakon o strancima!!
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:56   #12
Ni ja nisam skužila taj dio....
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:54   #13
jednom u braku ne treba radnu dozvolu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 15:54   #14
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
jednom u braku ne treba radnu dozvolu
nisam skuzila sta mislis sa ovime
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 16:01   #15
Brak sa strancem ti je reguiran Zakonom o rješavanju sukoba zakona... (imaš link dolje)

Radna dozvola se dobiva na zahtjev buduceg poslodavca, s time da ona nije potrebna supružnicima hrvatskih državljana koji imaju boravak u Republici Hrvatskoj.

http://public.carnet.hr/gpp/Akti/Propisi/zrsz.htm
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 16:23   #16
Hehe - napokon nešto konkretno! HVALA!!
Mislila sam tj. i dalje mislim da ima veze, jer u slučaju da dođe samo na temelju te turističke vize koju navodno jedinu i može dobiti, nonda ne može raditi - barem ne legalno; u svakom slučaju - ako mu nađem posao i ako ga iz te firme pozovu, onda on može dobiti radnu vizu - zar ne? Jebiga, nisam pravnik, trudim se skužiti ovo sve koliko god mogu...Hvala puno!
Angels Deserve To Die is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 16:34   #17
Ne znam kako je kod nas i ne zelim te strasiti, ali ako u USA dodjes s turistickom vizom i ozenis se za am. drzavljana-ku, nadrapao si. Provjeri malo i to.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 17:09   #18
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
jesi sigurna da on brakom dobiva radnu dozvolu?
tako ne funkcionira u drugim drzavama,obicno moras biti tri godine u braku i imas samo boravisnu dok ti ne isteknu te tri pa tek onda ide radna....tako je u dk
Skatte, to nije moj dojam (ali znam da si se ti raspitivala.. mozda se nesto promjenilo?!). Poznajem osobe udane za Dance; dozvola za nastanjenje na osnovu braka im daje i mogucnost da rade. A tako je i u vecini drugih zemalja..

Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je kod nas i ne zelim te strasiti, ali ako u USA dodjes s turistickom vizom i ozenis se za am. drzavljana-ku, nadrapao si. Provjeri malo i to.
jer USA imaju 1001 vrstu viza. Ako netko zeli u USA i ima tamo namjeru ostati, ulazak sa turistickom vizom je problem. U AnglesDTD slucaju bi to bila zarucnicka viza (zarucnik dolazi, svadba, -> residency permit). Nisam sigurna da HR ima takve vize, pa je valjda turisticka primjerena u njenom slucaj.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 18:08   #19
..dobro je. morao sam doc vidjet o cemu se radi na topiku jer nisam po naslovu razumio jel se radi obraku sa starcem, strancem ili stracom..
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 02:42   #20
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
Skatte, to nije moj dojam (ali znam da si se ti raspitivala.. mozda se nesto promjenilo?!). Poznajem osobe udane za Dance; dozvola za nastanjenje na osnovu braka im daje i mogucnost da rade. A tako je i u vecini drugih zemalja..


jer USA imaju 1001 vrstu viza. Ako netko zeli u USA i ima tamo namjeru ostati, ulazak sa turistickom vizom je problem. U AnglesDTD slucaju bi to bila zarucnicka viza (zarucnik dolazi, svadba, -> residency permit). Nisam sigurna da HR ima takve vize, pa je valjda turisticka primjerena u njenom slucaj.
meni je odvjetnica rekla tek nakon tri godine?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:20.