Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2011., 16:15   #1841
Ja sam se počastila sladoledom nakon pregleda kod gina. Inače, nalaz mu se nije baš svidio. 2 h nakon slatkača guk 7,3.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 07:56   #1842
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Hvala.

Evo ovdje sam to našla. Čak sam pogriješila, nakon 2h prema ovome GUK ide do 8,5 mmol/L te ako je toliki ili veći, postavlja se dijagnoza gestacijskog dijabetesa.
Kod netrudnica granična je vrijednost ogtt-a nakon 2 h 7,8 mmol/L no za razliku od trudnica nekoga tko ima povišen GUK > 7,8, a još uvijek < 11,1 kažemo da ima netoleranciju glukoze nakon opterećenja, a ne dijabetes.
Prema preporuci SZO je gornja granica za trudnice 7,8 mmol/L nakon 2 h od opterećenja.
Bas super da sam ovo vidjela... Meni su u prosloj trudnoci pilili da imam gest. dijabetes a bilo mi nakon 2h 7,6 i to 3x koliko puta su me slali... Ja sam cijelo vrijeme bila uvjerena da pretjeruju jer nisam imala nikakvih simptoma osim sto je beba po uzv bila 2 tjedna veca (a na svim tim uzv nalazima pise da je tolerancija +/- 15d, tj rezultat unutar tolerancije). Na kraju sam rodila bebu od 4100 (zadnja uzv procjena 4700 ) i radili joj odmah secer - nema. Plus, nisu me ni poslali na test nakon trudnoce - zar je to normalno? Pola trudnoce mi tupe kako imam dijabetes, svi pricaju kako je opasno jer moze ostati trajno - a na kraju ni 2 godine od poroda niti jedan doktor mi nije preporucio da ponovim OGTT...

Ovu trudnocu se ne dam na testiranje prije iduceg uzv s 32 tjedna osima ko mi na taste ne ispadne previsoki nalaz (a sumjam da hoce, taj mi je uvijek bio ultra-uredan)...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 08:47   #1843
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Bas super da sam ovo vidjela... Meni su u prosloj trudnoci pilili da imam gest. dijabetes a bilo mi nakon 2h 7,6 i to 3x koliko puta su me slali... Ja sam cijelo vrijeme bila uvjerena da pretjeruju jer nisam imala nikakvih simptoma osim sto je beba po uzv bila 2 tjedna veca (a na svim tim uzv nalazima pise da je tolerancija +/- 15d, tj rezultat unutar tolerancije). Na kraju sam rodila bebu od 4100 (zadnja uzv procjena 4700 ) i radili joj odmah secer - nema. Plus, nisu me ni poslali na test nakon trudnoce - zar je to normalno? Pola trudnoce mi tupe kako imam dijabetes, svi pricaju kako je opasno jer moze ostati trajno - a na kraju ni 2 godine od poroda niti jedan doktor mi nije preporucio da ponovim OGTT...

Ovu trudnocu se ne dam na testiranje prije iduceg uzv s 32 tjedna osima ko mi na taste ne ispadne previsoki nalaz (a sumjam da hoce, taj mi je uvijek bio ultra-uredan)...
Tebe su gurali u dijagnozu gestacijskog zbog nalaza uzv bebe koji je težinom, prema nalazu, govorio u prilog toga dok ti je OGTT bio po meni uredan. Nedostaje mjerenje guk-a nakon 1 h. Mislim da trudnicama treba raditi i tu vrijednost. Koliko vidim ovdje, nekima ' odleti' šećer relativno visoko nakon 1 h da bi nakon 2 h bio uredan, a meni npr. nije tako nego obrnuto.
Možda su te izgnjavili, no bolje i tako i da si bila pod pojačanim nadzorom nego da se bilo što iskompliciralo.
I važno je razlikovati manifestni dijabetes melitus u trudnoći koji ima simptome i visoke vrijednosti guk-a na tašte, od gestacijskog kojeg bismo mogli nazvati supklinički jer nema simptoma, a postoji poremećaj u metabolizmu glukoze koji može dovesti do komplikacija kod trudnice/rodilje i bebe.
Išla bih daleko pa ga čak usporedila sa dijabetesom tipa II koji se javlja kod starijih, u podlozi je inzulinska rezistencija, a kod tog tipa prođe i nekoliko godina do postavljanja dijagnoze što znači da ti ljudi nemaju jasno izražene simptome.
I ja sam od predijagnosticiranja, da se razumijemo.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 13:26   #1844
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Nedostaje mjerenje guk-a nakon 1 h.
potpisujem Cattleyu i naglasavam ovo.

btw, u krizi sam , zadnjih dana stalno nesto grijesim i stalno bi nesto jela i nikako mi nije dosta: i przene lignje s pomfritom i sladoled itd. aparatic se zasad nije bunio, ali moja kriza ne prolazi vec danima, a di sam ja jos od termina...

btw, sutra opet ponavljam ogtt
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 13:49   #1845
Quote:
Leda kaže: Pogledaj post
potpisujem Cattleyu i naglasavam ovo.

btw, u krizi sam , zadnjih dana stalno nesto grijesim i stalno bi nesto jela i nikako mi nije dosta: i przene lignje s pomfritom i sladoled itd. aparatic se zasad nije bunio, ali moja kriza ne prolazi vec danima, a di sam ja jos od termina...

btw, sutra opet ponavljam ogtt
I ja u krizi. Emocionalno-nutritivnoj. Pojela slatkač pa se glukometar pobunio što znači da ne smijem cijeli kornet nego na žličice. A dan prije toga smo bili na rođendanu i pojela sam pristojnu kriški torte sa šlagom i jagodama te 2 h nakon toga guk 6,8 mmol/L što bi značilo još zadovoljavajući.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 05:10   #1846
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Tebe su gurali u dijagnozu gestacijskog zbog nalaza uzv bebe koji je težinom, prema nalazu, govorio u prilog toga dok ti je OGTT bio po meni uredan. Nedostaje mjerenje guk-a nakon 1 h. Mislim da trudnicama treba raditi i tu vrijednost. Koliko vidim ovdje, nekima ' odleti' šećer relativno visoko nakon 1 h da bi nakon 2 h bio uredan, a meni npr. nije tako nego obrnuto.
Možda su te izgnjavili, no bolje i tako i da si bila pod pojačanim nadzorom nego da se bilo što iskompliciralo.
I važno je razlikovati manifestni dijabetes melitus u trudnoći koji ima simptome i visoke vrijednosti guk-a na tašte, od gestacijskog kojeg bismo mogli nazvati supklinički jer nema simptoma, a postoji poremećaj u metabolizmu glukoze koji može dovesti do komplikacija kod trudnice/rodilje i bebe.
Išla bih daleko pa ga čak usporedila sa dijabetesom tipa II koji se javlja kod starijih, u podlozi je inzulinska rezistencija, a kod tog tipa prođe i nekoliko godina do postavljanja dijagnoze što znači da ti ljudi nemaju jasno izražene simptome.
I ja sam od predijagnosticiranja, da se razumijemo.
Bila sam gledati danas... Dakle jednom je bio nakon 1h 8,9 a drugi put 9,4 - tj. manje od 10... To sam isla na VV 2-3 puta, uglavnom, zadnji put (u s 32t) su se smilovali i rekli da nema smisla da ponovno dolazim s 36t kad cu vec ionako biti pred porodom... A onda sam i ja pukla (bila sezona kolaca i odojka) i pocela jest ko covjek Na kraju sam imala ca. +19, 20 kg prije poroda i +5kg 10 dana nakon poroda - tj. nisam ni priblizno se toliko udebljala (za pravo) koliko sam nakupila vode... E da, od tih +5 kg je +3 bilo jedan mjesec kad sam mirovala usred mucnina a jedino mi pomagali spekulas keksi... ubila sam se u njima.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 08:46   #1847
Cattleya, mogu pitat nekaj?

Pisala sam prošli tjedan pa si mi objasnila sve kaj me mučilo

Bila jučer kod sveki i ona ima problema sa šećerom i ima onaj aparatić pa me bocnula i izmjerila šećer 5,3 (cca 2 sata nakon ručka)

Znači, na tašte prije koji tjedan - vađenje krvi, glukoza 5,9

Jel ovo bockanje iz prsta i vađenje krvi u DZ spada u isti koš?
(super je kaj sad ne znam kako sročiti pitanje )

Znači, uzimaju se iste vrijednosti ili se to razlikuje ako je iz vene odnosno iz prsta? Čitala sam članak pa me ovo zbunilo:
Koncentracije glukoze u kapilarnoj krvi i venskoj plazmi razlikuju se i zbog toga se ne mogu izmjenjivati i zamjenjivati....

Molim te, ako možeš objasni....
ps. na dijeti sam kako je dr. rekao
__________________
Bolje šutjeti i biti smatran glupim, nego progovoriti i odstraniti svaku sumnju...
Tily13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 11:11   #1848
Pozdrav svima,

Prošli tjedan sam radila prvi OGTT i nalaz je:
Natašte : 4.8
nakon 60min: 6.3
Nakon 120 min: 9.6

DIjagnoza sa VV : gestacijski dijabetes
Terapija : Trudnička dijeta 1800kcal
Dalje: Napraviti GUK profil za 2 tjedna..


To me iznenadilo budući da sam od početka trudnoće dobila samo 4 kg, a sada sam trudna 27+3..
Jedino što sam zadnja tri tjedna više jela (između ostalog i slatkog što do tada nisam jer mi to i inače nije običaj)
jer su mi rekli da je beba jako sitna i puno se dodatno živcirala (ne znam ima li to ikakve veze ...)

Jako me muči ova dijeta i što jesti. Dobila sam onaj papir na VV i primjer jelovnika, al' ne mogu tako jesti svaki dan...

Molila bi one iskusne da mi napišu što jedete za doručak, ručak,večeru..i jeste li gladne ako se striktno držite dijete?
I što nije nikako dobro jesti?
I jel' vi stvarno važete količine koje jedete ili to nekako odokativno odredite?

Vidim da se i vi većinom pikate s aparatićem i kontrolirate šećer nakon obroka,
to vi samoinicijativno ili vam je netko to rekao?

Stvarno bi molila pomoć, jer sam malo izgubljena...

a taman sam se ponadala da ću ući u malo mirnije razdoblje trudnoće,
nakon komplikacija raznih vrsta ..

I nešto dobro za kraj, da samo ne kukam,
jučer sam bila na kontroli cura je sad velika taman kolko treba i sve je super
__________________
Na kraju će sve biti dobro :)
drpozitiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 11:12   #1849
Pozitiva, odi na temu "sto ste danas jeli"...tamo je puno nas koje smo bile na toj dijeti pisalo sto jedemo....tako da mozes naci zgodnih recepata
__________________
Jedan je život..iskoristi ga..
Mischa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 12:38   #1850
Drpozitiva, gle, ja sam jedna od onih koja nije vagala namirnice. Nisam se strogo držala jelovnika. ALI, drastično sam smanjila količinu obroka. Pečeno jela samo jednom tjedno, ostalim danima samo kuhano. Što više voća i povrća sam ubacila u jelovnik, jela svaka 2-3 sata, ali ne prave obroke nego tek toliko da ne umrem od gladi do idućeg pravog obroka. Jogurt i posni sir sam jela svaki dan i vrlo često sam jela kuhana jaja. Jedno dnevno, ali na pečena nisam ni pomišljala. Izbjegavala sam banane, kruške, smokve i grožđe jer kažu da to nije dobro za dijabetičare.
Šećer mi je bio ok, skinula sam čak i kile.

Edit: Slatko nisam uopće jela u početku (kasnije sam prestala strogo paziti), čipseve i kojekakve grickalice također nisam jela. Ako mi se baš jako jelo slatko, uzela sam kockicu-dvije čokolade za kuhanje.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 12:47   #1851
Quote:
drpozitiva kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Prošli tjedan sam radila prvi OGTT i nalaz je:
Natašte : 4.8
nakon 60min: 6.3
Nakon 120 min: 9.6

DIjagnoza sa VV : gestacijski dijabetes
Terapija : Trudnička dijeta 1800kcal
Dalje: Napraviti GUK profil za 2 tjedna..


To me iznenadilo budući da sam od početka trudnoće dobila samo 4 kg, a sada sam trudna 27+3..
Jedino što sam zadnja tri tjedna više jela (između ostalog i slatkog što do tada nisam jer mi to i inače nije običaj)
jer su mi rekli da je beba jako sitna i puno se dodatno živcirala (ne znam ima li to ikakve veze ...)

Ja sam ti se zbližila s jedinicama i važem i mjerim.

Skupine hrane:

Kruh i zamjene: Kruh, krumpir, žganci, tj. sve žitarice, ali i suhi grah, leća, grašak, soja, voćni jogurti,sladoled

1 jedinica= 30g kruha, 100 g kuhanog krumpira, 60 g kuhane riže, 60 g kuhanih žganaca, 20 g suhih zobenih pahuljica, kuhana tjestenina 60 g. 100 g kuhanog graška, 90 g kuhanog graha

Mlijeko i zamjene: mlijeko, acidofil, jogurt, tj. sve tekuće neslatko

1 jedinica= 240 g mlijeka, jogurta....

Meso i zamjene: meso, svježi sir, tvrdi sir

Meso ide u 3 skupine, prema masnoći, ali ja se time ne opterećujem jer jedem uglavnom bijelo meso i ponekad teletinu i batkove i zabatke.

1 jedinica= 30 g termički obrađenog mesa, ili 60 g svježeg sira ( zagrebački, posni, zrnati..) ili 30 g tvrdog sira ( podravec, gouda, trapist...) ili 30 g šunke nemasne prešane

Voće i zamjene:
većina voća 1 jedinica 100 g, ali 1 jedinica= 120 g lubenice, a u jednoj knjižici piše čak 190g
Pekmez: 2 ravne čajne žličice = 1 jedinica kruha +1 jedinica voća

Povrće i zamjene:
Uglavnom lisnato povrće - 1 jedinica je 100 g kuhanog povrća, mada na povrću tog tipa ne treba štedjeti zbog niske kalorijske vrijednosti.
Rajčica svježa- je jed.=100 g


Masnoće i zamjene: 1 jedinica= ulja, maslac 5 g, orah 8 g ( 4 polovice), vrhnje 12% 30 g, vrhnje 20% mm 15 g, koštunjičavo voće- lješnjaci, pistacije, kikiriki 10 g


Jelovnik: Zajutrak 2 jed kruha, 2 jed. mesa i zamjena, 1 jed. mlijeko
Doručak: 1 jed. voće, 1 jed. kruh i zamjene
Ručak: 2 jed. kruh, 2 jed meso, 2 jed povrće( tu baš ne važem, odokativno), 1-2 jed masnoće, 1 jed voće
užina: 1 jed kruh, 1 jed meso i zamjene 1 jed voće
Večera: 2 jed kruha, 2 jed. mesa, 1 jed. povrće 2 jed masnoće
Noćni obrok 1 jed. mlijeko

I onda kombiniram..... Ako ima pitanja, pišem dalje....
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 12:50   #1852
Quote:
Tily13 kaže: Pogledaj post
Cattleya, mogu pitat nekaj?

Pisala sam prošli tjedan pa si mi objasnila sve kaj me mučilo

Bila jučer kod sveki i ona ima problema sa šećerom i ima onaj aparatić pa me bocnula i izmjerila šećer 5,3 (cca 2 sata nakon ručka)

Znači, na tašte prije koji tjedan - vađenje krvi, glukoza 5,9

Jel ovo bockanje iz prsta i vađenje krvi u DZ spada u isti koš?
(super je kaj sad ne znam kako sročiti pitanje )

Znači, uzimaju se iste vrijednosti ili se to razlikuje ako je iz vene odnosno iz prsta? Čitala sam članak pa me ovo zbunilo:
Koncentracije glukoze u kapilarnoj krvi i venskoj plazmi razlikuju se i zbog toga se ne mogu izmjenjivati i zamjenjivati....

Molim te, ako možeš objasni....
ps. na dijeti sam kako je dr. rekao
Razika je zbog načina određivanja i zbog uzorka koji se uzima pa se ne mogu uspoređivati. Jedino vrijednosti koje su dobivene iz sličnih uzoraka i određivane na jednak način se mogu uspoređivati. Kod tebe je vrijednost šećera odlična i nastavi s dijetom. Eto.....
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 16:08   #1853
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Ja sam ti se zbližila s jedinicama i važem i mjerim.
svaka cast Cattleya, stvarno si se usavrsila
Ja da ovo moram zbrajati, ja bih umrla od gladi ili nervoze.
Nekako vise funkcioniram kao Orleanska.

Ponovila ogtt, ne znam jel zbog silnih grijeha proslih dana ili jer smo tek sad usli u rizicne tjedne za ogtt, ugl nalaz na dijeti mi i nije bas nesto bajan, iako je u biti unutar onih referentnih vrijednosti o kojima smo pricale prije stranicu dvije: nataste 4,2, nakon 1h 9,7, nakon 2h 7,8. Sve iz prsta.

I dalje red i disciplina, bez grijeha
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 07:39   #1854
Ja sam više luda, nit ne spavam. Kaj je sa trudnicama sa gestacijskim dijabetesom? Imam ga, prošao mi termin, nitko ništa, čekaju prirodno .
Kaj se tu ne bi trebalo ići na indukciju ranije? I beba je velika, prije 10 dana imao prek 4 kg Mislim, kak dani idu, sve je veći, tko će to izgurati

Zadnje uređivanje micek-jerry : 17.06.2011. at 08:03.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 09:48   #1855
Nemam pojma.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 10:14   #1856
jucer mjerila nakon rucka...i secer mi bio 4,9..bravo za mene i moju curku
__________________
Jedan je život..iskoristi ga..
Mischa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 10:30   #1857
Jutro svima! Ja sam u drugoj trudnoći imala GD, dva puta sam prije poroda ležala u Vinogradskoj po dva-tri dana da mi naprave GUK profil. Beba je bila procjenjena na 3800 u 38.tjednu i moj dr. u Vinogradskoj mi je rekao da zbog GD-a mora beba van u 39. tjednu, tako je i bilo. Ja sam doduše išla na carski jer sam i prvo dijete rodila na carski a prošlo je manje od 2 godine između ta dva poroda pa automatski moram na carski. Bebica je imala na kraju 4200. Nakon poroda mi više nitko nije ni mjerio šećer ni pitao za njega. Dobila sam ukupno 10 kg. Kad sam radila GUK profil u bolnici od 2xpo 8 vađenja krvi ako mi je samo jedno vađenje bilo iznad normale morala sam ostati još jedan dan u bolnici na njihovoj dijeti i ponoviti profil. Moj dr. je jako jako strog u vezi dijabetesa, da ne kažem da mrzi žene koje dobiju GD. U prvoj ga trudnoći nisam imala, beba je imala 5kg a ja dobila 20 kg.
__________________
[url=https://babysizer.com/f210924]
elisabeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 11:48   #1858
Quote:
elisabeth kaže: Pogledaj post
zbog GD-a mora beba van u 39. tjednu
zasto? jel to samo zbog tezine bebe ili ima jos koji razlog?

Quote:
elisabeth kaže: Pogledaj post
Moj dr. je jako jako strog u vezi dijabetesa, da ne kažem da mrzi žene koje dobiju GD

ok sto je strog, ali da mrzi one koji dobiju dijabetes, ko da je to nesto na sto mozes (samo tako) utjecati. ja ga ni po cemu nisam trebala imati/dobiti pa mi je poremecaj otkriven vec sa 16tt (jako rano!!!), al da bi me neki doktor zbog toga mrzio

micek-jerry
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 12:04   #1859
Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
Ja sam više luda, nit ne spavam. Kaj je sa trudnicama sa gestacijskim dijabetesom? Imam ga, prošao mi termin, nitko ništa, čekaju prirodno .
Kaj se tu ne bi trebalo ići na indukciju ranije? I beba je velika, prije 10 dana imao prek 4 kg Mislim, kak dani idu, sve je veći, tko će to izgurati
I ja sam mislila da će me poroditi ranije. Isto mi je prošao termin, beba je bila procijenjena na 4.5 kg, totalno sam pošizila kad sam to čula jer su mi od početka trudnoće govorili da moram roditi do 38.tj. baš zato što se bebe jako nadebljaju na kraju i funkcija posteljice popušta. Na kraju je dežurna doktorica u bolnici odlučila da idem na carski. I beba se rodi s 3.5 kg!
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 12:06   #1860
Quote:
elisabeth kaže: Pogledaj post
Jutro svima! Ja sam u drugoj trudnoći imala GD, dva puta sam prije poroda ležala u Vinogradskoj po dva-tri dana da mi naprave GUK profil. Beba je bila procjenjena na 3800 u 38.tjednu i moj dr. u Vinogradskoj mi je rekao da zbog GD-a mora beba van u 39. tjednu, tako je i bilo. Ja sam doduše išla na carski jer sam i prvo dijete rodila na carski a prošlo je manje od 2 godine između ta dva poroda pa automatski moram na carski. Bebica je imala na kraju 4200. Nakon poroda mi više nitko nije ni mjerio šećer ni pitao za njega. Dobila sam ukupno 10 kg. Kad sam radila GUK profil u bolnici od 2xpo 8 vađenja krvi ako mi je samo jedno vađenje bilo iznad normale morala sam ostati još jedan dan u bolnici na njihovoj dijeti i ponoviti profil. Moj dr. je jako jako strog u vezi dijabetesa, da ne kažem da mrzi žene koje dobiju GD. U prvoj ga trudnoći nisam imala, beba je imala 5kg a ja dobila 20 kg.
To ćeš na žalost dalje morati brinuti sama. Najbolje ti se javiti na VV gdje će ti ponoviti OGTT i napraviti HbA1c za početak. A onda ćeš vidjeti na ćemu si. Meni je šećer ostao povišen
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.