Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2014., 17:59   #2761
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ma kakvi posebno za svaku sobu, sve je na jednoj ovoga s ne gašenjem pumpe je upravo da ako je u dnevnom boravku pretoplo, grijanje se smanji, ali ostane i dalje funkcionalno, pumpa radi, kako bi ostale sobe dobivale koliko toliko topline, jer tamo vjerojatno nije tako toplo, a dnevni je ugrijala žena jer peče Božićne kolače :-)
to je ono sto mene muci kako ce se ponasati podno ako se dnevni boravak i kuhinja zagriju od kamina a recimo spavaca i potkrovlje koje se isto grije na podno treba da dobiju ono sto ih sleduje. Ne znam u kojoj mjeri ce se sve zagrijati od kamina posto je stubiste otvoreno pa ce dio topline svakako otici i gore ali mislim ne dovoljno. Ne bi volio da mi se grijanje gasi ni slucajno jer mozda sutra necu loziti pa onda imam problem ponovnog zagrijavanja vode u cijevima...
larinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 21:48   #2762
Quote:
larinho kaže: Pogledaj post
to je ono sto mene muci kako ce se ponasati podno ako se dnevni boravak i kuhinja zagriju od kamina a recimo spavaca i potkrovlje koje se isto grije na podno treba da dobiju ono sto ih sleduje. Ne znam u kojoj mjeri ce se sve zagrijati od kamina posto je stubiste otvoreno pa ce dio topline svakako otici i gore ali mislim ne dovoljno. Ne bi volio da mi se grijanje gasi ni slucajno jer mozda sutra necu loziti pa onda imam problem ponovnog zagrijavanja vode u cijevima...
Ta bojazan u vezi sporog zagrijavanja isto nije opravdana. Zagrijavanje nije kao s radijatorima da oni za 15min griju, no ako je podno bilo isključeno na npr. 12 sati jer je tijekom tog vremena grijao kamin, beton se ne ohladi potpuno, te podno uđe u puno isijavanje topline tijekom max 3 sata od početka rada, a već nakon 1 sat se osjeća da grije. Druga stvar je prvo uključenje u jesen, onda treba pola dana da se zalaufa stvar kako treba. Naravno za takvo zagrijavanje se sobni korektor ili automatika podese na temp 25°C, pa onda automatski ide toplija voda i brže reagira sustav.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 23:25   #2763
Cijena podnog grijanja

Molim ako mi netko može reći okvirno cijenu podnog grijanja po m2. U pitanju je kuća (novogradnja), 95m2 netto površine prizemnica. Cijena sa materijalom i radom (čepasti stiropor,cijevi,razdjelnik, termostati za svaku prostoriju-6kom).
tip_na_kauču is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 18:23   #2764
Quote:
tip_na_kauču kaže: Pogledaj post
....termostati za svaku prostoriju-6kom).
a čemu bi to služilo?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 19:52   #2765
Prema vasim porukama moze se zakljuciti da nesto znate o podnom grijanju.
Zasto sad ovo: a cemu bi to sluzilo. Pretpostavljam da je to ironija.
Osobno mislim da su sobni korektori dobra stvar.
U mojem sustavu grijanja to mi definitivno fali.
Nemam sobni termostat nego automatika je smjestena u bojleru i radi samo prema krivulji.
I to jako dobro radi. No, za suncanih dana, kuca je koncipirana da ulazi nisko zimsko sunce u dnevnu i kuhinju i jako se dize temperatura. U tom slucaju trebam sobni korektor koji je zatvoriti krugove grijanja u tim sobama, a automatika u dalje grije sobe na sjeveru. Ima jos primjera.
Siguran sam da je na to covjek mislio.
makos11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 19:55   #2766
Inace predvidio sam razvod. U razdjelnicima je 220v i od
Njega do svake sobe sam provukel 3x0,75mm2 kabele. Ali sad treba kupiti el. Ventile i sobne termostate.
makos11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 09:19   #2767
E, sad ima svrhe! Ono prije mi je bilo "mi raspravljamo o dizel autu, a on ima benzinca"!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 10:52   #2768
Uspio sam naći ovlaštenog majstora za wiessmann i stavio je cijevni termostat kao što je predložio makos11. Snagu bojlera nije smanjivao jer kaže da se minimalna snaga nemože smanjiti jer bi se plamen gasio, a maksimalna mi nije bitna pošto stalno radi na jedinici. Probao sam namjerno povisiti temp. i cijevni termostat ugasi bojler, ne odmah ali nakon minutu dvije.
Uglavnom sad dobro funkcionira, plamen se pali nakratko i na 47 stupnjeva se gasi a dalje radi pumpa.
zahvaljujem svima na savjetima i sad me još zanimaju iskustva sa podešavanjem sobnog termostata. Raspon je od 1 do 4 stupnjeva, zasad mi je na 1. Grijanje sam podesio od 5 do 18 na 21 stupanj, a kroz noć na 18. Ali zbog tromosti podnog grijanja ne pada ispod 19,5 i to mi je malo pretoplo za spavanje.
drazen33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 14:51   #2769
Mogu pričati samo iz vlastitog iskustva....
I sami ste rekli da je podno grijanje tromo. Pa divljanja..tipa u 15:00 bi 22°, a u 22:00 bi 18° ne ide. Na kraju sa dobro izoliranom kucom to se ni nemre, osim ak kucu prisilno ne hladis.
Grijanje se projektira izmedju ostalog i prema željenim temperaturama u sobi.
U ovom slučaju bio bi poželjan sobni korektor.
Ako ga nemate mozete fiksno smanjiti temp. sobe za 1-2 stupnja gusenjem protoka kroz taj krug/krugove.
To nije najbolje riješenje, ali tako se najčešće radi.
makos11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 13:00   #2770
pozdrav,

također sam u fazi izgradnje kuće, radi se o prizemnici cca 140 kvadrata + 15 kvadrata zimskog vrta.Gradili smo unitermom debljine 38 cm i planiramo fasadu od 15 cm stiropora.na pod ide 10cm stiropora prije estriha, tavan je nestambeni, podaskan,a izolirali bi samo deku stropa sa 10 cm tvrde kamene vune.imamo pvc stolariju, 3 brtve 3 stakla, low-e, ne planiramo rekuperaciju zraka(zasad).

GRIJANJEd plina nismo odustali ali nas privlaci grijanje na pelet

kotlovnica je zamisljena ovakoolarni bojler steb 200L + peltec, dok bi u dnevnoj imali kamin recimo senko 25kw povezan na na centralno

zamislili smo grijanje na radijatore, a podno + lojtrica u kupaonici, eventualno podno i u kuhinji koja je cca 10 kvadrata

ono kaj mene zanima je proracun kotla kojeg bi trebali uzeti za takav sustav da funkcionira i koliku potrosnju peleta ocekivati??

hvala unaprijed na sugestijama i odgovorima!!!

lp
rbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 14:00   #2771
Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
planiramo fasadu od 15 cm stiropora,a izolirali bi samo deku stropa sa 10 cm tvrde kamene vune.
lp
toplina se diže gore a plafon izoliraš sa manje izolacije nego zidove kroz koje toplina ionako teže bježi van
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 14:57   #2772
neznam jel vam još aktualna problematika od sredine mjeseca, zagrijavanje kaminom podno na katu pa regulacija po vanjskoj (novi88)

svaka regulacija koju ja znam ima dvije opcije vođenja grijanja, isključivo po vanjskoj i kombinacijavanjska+sobni korektor.
novi88 je opisao kombinaciju vanjska+sobni korektor

ak misli dio prostora zagrijavati kaminom a dio podnim, onda u tim danima treba prebaciti na čisto vođenje po vanjskoj i zatvoriti krugove podnog u prostorijama gdje grije kamin.

tako će podno uvijek aktivno neovisno o kaminu, jer nema šta isključiti pumpu, jer je jedini uvjet za isključivanje pumpe kod vođenja bez sobnog korektora vanjska temp (iznad recimo navedenih 13C) a ne i sobna temp.

tako će sve prostorije koje kamin neće moći zagrijavati dobiti uvijek toplinu od podnog, ali je onda izuzetno bitno pogoditi pravu krivulju jer je nema šta korigirati kad sobni korektor neće biti u funkciji
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 14:58   #2773
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
toplina se diže gore a plafon izoliraš sa manje izolacije nego zidove kroz koje toplina ionako teže bježi van
sve jasno,to je za početak, planirano je 30 cm vune na stropu, ali financijski sad nebi to mogli zaokruziti, a useljenje je prioritet

lp
rbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 15:01   #2774
Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
pozdrav,

također sam u fazi izgradnje kuće, radi se o prizemnici cca 140 kvadrata + 15 kvadrata zimskog vrta.Gradili smo unitermom debljine 38 cm i planiramo fasadu od 15 cm stiropora.na pod ide 10cm stiropora prije estriha, tavan je nestambeni, podaskan,a izolirali bi samo deku stropa sa 10 cm tvrde kamene vune.imamo pvc stolariju, 3 brtve 3 stakla, low-e, ne planiramo rekuperaciju zraka(zasad).

GRIJANJEd plina nismo odustali ali nas privlaci grijanje na pelet

kotlovnica je zamisljena ovakoolarni bojler steb 200L + peltec, dok bi u dnevnoj imali kamin recimo senko 25kw povezan na na centralno

zamislili smo grijanje na radijatore, a podno + lojtrica u kupaonici, eventualno podno i u kuhinji koja je cca 10 kvadrata

ono kaj mene zanima je proracun kotla kojeg bi trebali uzeti za takav sustav da funkcionira i koliku potrosnju peleta ocekivati??

hvala unaprijed na sugestijama i odgovorima!!!

lp
<20kw, ili ak takvog nema (neznam koji je najmanji mogući na pelete) onda prva slijedeća snaga kotla obavezno sa pufferom
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 17:01   #2775
Vuna

Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
sve jasno,to je za početak, planirano je 30 cm vune na stropu, ali financijski sad nebi to mogli zaokruziti, a useljenje je prioritet

lp
Vuna je problematicna za postavljanje. Obicno je kaj ne napravis odmah, ne napravis nikad. Iz vlastitiog iskustva govorim. Nije neka razlika u cijeni.
Stavis 2x14cm isoverovu vunu. I super. To je jako vazno i zbog ljeta.
Ionako ce ti uvijek faliti novaca. Fasada, izolacija... Te je stvari
Najbolje odmah staviti jer ce se prije poceti isplacivati. Poslje ti se i neda. A uredenje interijera bus s vremenom.
makos11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 18:51   #2776
Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
140 kvadrata + 15 kvadrata zimskog vrta..... unitermom debljine 38 cm i planiramo fasadu od 15 cm stiropora.na pod ide 10cm stiropora prije estriha, tavan je nestambeni, podaskan,a izolirali bi samo deku stropa sa 10 cm tvrde kamene vune.imamo pvc stolariju, 3 brtve 3 stakla, low-e, ne planiramo rekuperaciju zraka(zasad).......
Za vanjsku temperaturu od -20°C i unutarnju 20°C trošio bi oko 4 kW/satu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 10:50   #2777
da ne koristim kamin na drva tokom godine, uz ovakvu izolaciju, kolika bi mi bila godisnja potrosnja peleta za grijanje i eventualno dogrijavanje tople vode za vrijeme kisnih dana??

kolko je vasa potrosnja?
koliko bi realna bila usteda bila ako bi grijanje bilo samo podno, a da imam i recimo spremnik od 1000L??
rbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 11:29   #2778
Renoviram stan, točnije kuhinju, dnevni boravak i kupaonicu.
Sada bih izbacio radijatore i umjesto njih postavio podno grijanje.
Tako da bi u dnevnom, kuhinji i kupaonici imao podno grijanje, a u hodniku(koji je povezan za dnevnim boravkom) i sobama bih ostavio zidne radijatore.
Sve navedeno bih grijao sa kotlom na pelete.
Sad me zanima
1. Je li podno dovoljno snažno da može zagrijati prostor i može li se otprilike znati koja je njegova snaga
2. Kako napraviti da temperatura bude jednako raspoređena, odnosno da je izlaz vode za radijatore 75 stupnjeva, a izlaz vode za podno cca 35.
3.kolika je cijena ugradnje podnog grijanja, sa svim izolacijama, termostatima, razdjelnicima..... i za koliko će mi podignuti razinu poda.

Lp
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 17:05   #2779
Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
da ne koristim kamin na drva tokom godine, uz ovakvu izolaciju, kolika bi mi bila godisnja potrosnja peleta za grijanje i eventualno dogrijavanje tople vode za vrijeme kisnih dana??

kolko je vasa potrosnja?
koliko bi realna bila usteda bila ako bi grijanje bilo samo podno, a da imam i recimo spremnik od 1000L??
ja sam grijao nekih 150-180m2, za normalnih zima, uz 10cm stiropora i pvc stolariju, neizolirani pod i slabo izolirani krov s nekih 1750 litara lože, preko radijatora, iako mi je polaz u njima gotovo kao za podno (42C pri -10C i 22,5 stvarne sobne temp)
to ti je nekih 3,5 tone peleta

Uz svoju izolaciju odhebi te pelete, prebaci se na grijanje toplinskom pumpom ili klimama.

i prebaci se na topic o klimama, tamo upravo sumiramo svoja iskustva nakon ove najhladnije noći u zadnjih 100 godina (malo lažu novinari, ali dobro...), evo moja odradila 80m2 jučer pri ovim ekstremnim hladnoćama s 15 kuna struje
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 17:13   #2780
Quote:
bobi.bobif kaže: Pogledaj post
Renoviram stan, točnije kuhinju, dnevni boravak i kupaonicu.
Sada bih izbacio radijatore i umjesto njih postavio podno grijanje.
Tako da bi u dnevnom, kuhinji i kupaonici imao podno grijanje, a u hodniku(koji je povezan za dnevnim boravkom) i sobama bih ostavio zidne radijatore.
Sve navedeno bih grijao sa kotlom na pelete.
Sad me zanima
1. Je li podno dovoljno snažno da može zagrijati prostor i može li se otprilike znati koja je njegova snaga
2. Kako napraviti da temperatura bude jednako raspoređena, odnosno da je izlaz vode za radijatore 75 stupnjeva, a izlaz vode za podno cca 35.
3.kolika je cijena ugradnje podnog grijanja, sa svim izolacijama, termostatima, razdjelnicima..... i za koliko će mi podignuti razinu poda.

Lp
naravno da je podno dovoljno snažno..pa ljudi već destljećima griju podnim ne samo kuhinju i kupaonu već cijele kuće i viletine. Biti će ok, pod uvjetom, da je ispravno projektirano/izvedeno, kao i uostalom sve drugo što radiš u životu....

imam sličnu situaciju kao i ti, na istom krugu grijanja imam i radijatore i podno (samo u kupaoni). Na povratni vod podnoga stavi se tzv RTL ventil koji zatvori cirkulaciju u podnom kada povrat pređe na njemu zadanu temp.

Ja sam kod renoviranja (dakle, baš kao i ti sada), 2008, za instalaciju podnoga u kupaonu od 8 m2 platio 2000 kuna. stavio sam za rezervu i one ljestve u kupaoni, za svaki slučaj i njih palim kada je vani ispod -10, pred tuširanje....

meni je razina poda ostala ista, ali sam razbijao kompletni pod i vadio glazuru i radio novu (to mislim nije bilo u onih 2000kn, neznam više točno)
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.