Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2004., 13:16   #1
Bezgrijeshno zacheche

Ako je Isus zachet bezgrijeshno, znachi li to da smo mi svi ostali zacheti grijeshno?
Il nome della rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 15:11   #2
A da nisi ti ime ruže dijete iz epruvete?
Ak nisi- onda hebiga odi na ljes pa će ti ljudi objasniti kako djeca nastaju.
Barem teoretski.
crvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 16:14   #3
Hej ozbiljna sam, a uz to ni ne provociram
To me je poznanica upitala i ja sam samo blago slegla ramenima i blesvo se nasmijeshila
Il nome della rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 18:11   #4
Quote:
Il nome della rosa kaže:
Hej ozbiljna sam, a uz to ni ne provociram
To me je poznanica upitala i ja sam samo blago slegla ramenima i blesvo se nasmijeshila
Ma ne, to znaci da smo svi zaceti bezgrijesno. Na posve isti nacin kao i On.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 22:40   #5
Re: Bezgrijeshno zacheche

Quote:
Il nome della rosa kaže:
Ako je Isus zachet bezgrijeshno, znachi li to da smo mi svi ostali zacheti grijeshno?
u principu da. ali.

po starom shvacanju, koje po nekim izvorima potjece otprilike iz vremena reformacije, svaki oblik spolnog odnosa je grijeh, ukljucujuci tu i onaj u braku. jedino sto Bog malo 'zazmiri' na to u braku, buduci da je to jedini nacin da se stvore nova djeca.

danas je jasno da je Bog stvorio sex i da je sex u braku ne samo ok, nego ima i Bozji blagoslov.

zato se prica o 'gresnom' zacecu malo zastarjela, ali se jos uvijek koristi kao fraza.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 01:48   #6
Ni jedno ljudko biće koje hodi zemljom, ne treba da ima kompleks zbog toga da je začeto griješno.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 08:46   #7
Quote:
legenda kaže:
A Darth Vader?

Začet je istio kao i isus koji svojm smrću je donio ravnotežu u sili.
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 10:19   #8
Re: Bezgrijeshno zacheche

Quote:
Il nome della rosa kaže:
Ako je Isus zachet bezgrijeshno, znachi li to da smo mi svi ostali zacheti grijeshno?
Ima talijanska poslovica:

In ogni matrimonio entra il coda del demonio !

A moš mislit kako je tek izvan braka. Planetarna S0doma & Gomora comp.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 00:32   #9
bezgrešno, a ne bezgriješno, ili ako želite može i bezgrješno, ali nikako bezgriješno.
Mi nismo grešno začeti, svejedno bilo to u braku ili ne, jer grijeh je prdbračni ili preljubnički odnos, a ne začeće.
No, svi ljudi nose u sebi istočni grijeh koji smo "nasljedili " od praoca i pramajke (Adama i Eve). Ja bih to dodatno opisala kao sklodnost ka onom plodu sa drveta spoznaje.
 
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 16:54   #10
Šta znači to da je Isus čisto začet? Znači da je začet od duhovno čistih roditelja, po Božijoj Volji, sa Božijom blagodatnom podrškom. Bog nije protiv prirodnih zakona, ukoliko stoje u Njegovom Duhu. Tako je i Hrist začet u prirodnoj spoju tela i duše Marije i Josipa. A njihov reproduktivni semeni materijal moćno je zasenila Božija Sila, Duh Sveti.

Kad blagoslovenu Mariju nazivamo Devicom, šta to znači? To znači da je ona kao duša došla iz Devičanskog Neba, i da je zračila, radjala Devičanski Duh, Svetlost Života. Duše u nebu predodredjene da služe u Delu spasenja Gospod naziva 'devicama'. To ilustruje i Isusova parabola o 10 devica, od kojih su pet bile mudre a pet nerazumne. Mnogi su, robujući pogrešnim konceptima čistote, iskrojili da je Marija i posle rodjenja Isusa ostala u fizičkom pogledu devica. To je sušta besmislica i lakrdija. Takva glupa čuda Bog ne izvodi. Njih izmišljaju oni kojima je sve nečisto, koji ne može da zamisle čistu reproduktivnu realizaciju i kojima je svaka žena gnusna.




Iz 'Evandjelja po svetoj Dvanaestorici':

2. poglavlje

Nagoveštaj rodjenja Isusa Hrista -
Gabrijelovo javljanje Devici Mariji

1. A u šesti mesec Andjeo Gabrijel bi poslao od Boga, u galilejski grad, po imenu Nazaret, devici zaručenoj s čovekom koji se zvao Josip, iz Davidovog doma; a devici bi ime Marija. 2 A Josip bi pravedan i razborit um, i bi vešt u svakojakim umećima obrade drveta i kamena. A Marija beše nežna i uvidjavna duša, te tkaše zastore za Hram. I oboje behu čisti pred Bogom. A od njih dvoje bi Isus-Mari- ja, koji je nazvan Hrist. I Andjeo joj dodje i reče: "Živela, Marija, ti koja i obilno pomilovana, jer Majka Božija je sa tobom. Blagoslovena ti si medju ženama i blagosloven biće plod tvoje utrobe." - 4.
A kada ga ona vide bi zbunjena od njegove reči, i razmišljaše kakav bi to pozdrav bio. A Andjeo joj reče: "Ne boj se Marija, jer si našla blagonaklonost od Boga i, evo, zanećeš i rodićeš dete, i ono će biti Veliko, i biće nazvano Sin Svevišnjega. 5. I daće mu Gospod Bog Presto oca Njegovog Davida; i On će Domom Jakovljevim vladati doveka; a Njegovom Carstvu neće biti kraja." - 6. Tada Marija reče Andjelju: "Kako će to biti, s obzirom da ne znam za muškarca?" - A Andjeo joj odgovori i reče joj: "Duh Sveti će sići na Josipa, muža tvoga, a Sila Svevišnjega oseniće tebe, o Marijo; stoga će i to Sveto koje ćeš roditi biti nazvano Hrist, Dete Božije, a njegovo ime na zemlji biće zvano Isus-Marija, jer On će izbavljati narod od njegovih grehova, uvek kad se pokaju i poslušaju Njegov Zakon. 7.Stoga ne treba mesa da jedeš niti žestokog pića da piješ, jer Dete će biti posvećeno od majčine utrobe, i niti mesa niti žestokog pića ono ne treba da uzima, niti britva treba da predje njegovom glavom. 8. I evo, tvoja rodjaka Elizabeta, i ona zanese sina u svojoj starosti: ovo je šesti mesec njoj koja bi zvana nerotkinja. Jer sa Bogom nijedno postignuće nije nemoguće." - A Marija reče: "Evo služiteljke Gospodnje; neka mi bude prema tvojoj reči." - I Andjeo ode od nje.

__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:08   #11
Re: Bezgrijeshno zacheche

Quote:
Il nome della rosa kaže:
Ako je Isus zachet bezgrijeshno, znachi li to da smo mi svi ostali zacheti grijeshno?
Da, ja vjerujem da to tocno to znaci. Isus je zacet bezgrjesno po Duhu Svetom a mi smo grjesno zaceti zbog istocnoga grijeha adama i eve. Ali nije to nista sto bih nam trebalo smetati, zato postoji krstenje pa nas izbavlja iz tog istocnog grijeha po kojem bivamo rodjeni.
vobis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 20:30   #12
To sam isto pitala i svoju profesoricu i nije znala da mi odgovori!
__________________
usta govore ono cega je srce puno
malo_roze_slonce is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 20:35   #13
Re: Bezgrijeshno zacheche

Quote:
Il nome della rosa kaže:
Ako je Isus zachet bezgrijeshno, znachi li to da smo mi svi ostali zacheti grijeshno?
Ne znači.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 23:26   #14
Pojam "bezgrijesnog zaceca"

u krscanskoj dogmatici vezan je uz Marijino zacece
a ne Isusovo !!!
.
Sam pojam u ovom slucaju ne odnosi se na sam polni cin fizickog zaceca vec na kvalitetu ( imunost na grijeh ) "udahnutog duha " kojim zametak postaje zivo bice.

Posto Isus nema oca u fizickom/zemaljskom znacenju te rijeci
tako NEMA ni njegovog SPOLNOG zaceca pa je bas zbog toga
TAJ POJAM ukorijenjen u narodnoj vjernickoj tradiciji
UZ ISUSA .

Da li smo mi zaceti bezgrijesno , tj da li smo od prvog trenutka kako nam se "udahne duh" grijesni ili ne , moze se raspravljati jer je
konkurs za "pravi" odgovor jos otvoren !!!

Zadnje uređivanje svastikuti : 13.03.2004. at 00:17.
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 23:50   #15
Question Interesantno !

Quote:
Aurora Aurea kaže:
Šta znači to da je Isus čisto začet? Znači da je začet od duhovno čistih roditelja, po Božijoj Volji, sa Božijom blagodatnom podrškom. Bog nije protiv prirodnih zakona, ukoliko stoje u Njegovom Duhu. Tako je i Hrist začet u prirodnoj spoju tela i duše Marije i Josipa. A njihov reproduktivni semeni materijal moćno je zasenila Božija Sila, Duh Sveti...

svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 07:12   #16
Bezgrešno začeće = UMJETNA OPLODNJA. Naravno, nitko sa Zemlje to nije mogao izvesti pred 2000 godina. Ali netko iz svemira....
catfightman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 15:59   #17
Dogmatski :

Quote:
catfightman kaže:
Bezgrešno začeće = UMJETNA OPLODNJA. Naravno, nitko sa Zemlje to nije mogao izvesti pred 2000 godina. Ali netko iz svemira....
bezgresno zacece = hipostatska unija = sjedinjenje dvije prirode u jednoj osobi !!!
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2004., 09:13   #18
Što vam toliko smeta da mesija može biti i OBIČAN ČOVJEK da je bilo potrbeno cijelu znanost razviti o tome.....!

Ako je uspostavio ravnotežu ( umrijevši za grijehe ) sasvim je sve jedno bio on neko natrprirodno biće ili ovca.....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2004., 09:46   #19
Začeće djeteta u jednom iskrenom braku je također bezgrešno, jer je Sin čovječji decidirano utvrdio da su proizvod.. aka djeca, bez grijeha, dok ne dođu u priliku spoznati i počiniti grijeh.
__________________
Look in the mirror and see only Glory
Fussoldat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.