Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2008., 22:15   #21
Još u školi a već hoće živjeti od nerada. Nevalja ti to!!!
Nije bitno % prinosa, jer on uvijek varira, (osim ako je oročena štednja, ili rentna štednja) nekad ćeš morati zagrabiti bar malo i u glavnicu. Skroman si i kažeš da ti je dosta 5000 kn?? Nisi rekao koliko mjeseci bi ti bilo dosta. Hoćeš kupiti stan na kredit, a istovremeno živjeti od novca??? Logično bi bilo da od glavnice podmiriš sve životne potrebe, stan, auto, ženu (šalim se)... itd. pa da od onog što ostane živiš. Kada sam napisao minimalni iznos mislio sam na glavnicu.
Recimo danas je jackpot na lotu 3 milijuna kn, misliš li da se od toga može solidno živjeti bez još dodatnog rada?

Zadnje uređivanje nulakuna : 02.01.2008. at 22:20. Reason: dodatak
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 22:52   #22
Sa "bez kredita za stan" mislio sam da se zivi kao podstanar. Zato sto % varira sam i reko da netko treba garantirat oderdeni %.

Kao sto sam rekao nemam pojma pa pitam vas, al recimo da je dovoljno 5000 kn/mj (dakle, u podstanarstvu). To je 60 000 kn godisnje. Znaci netko bi ti trebao garantirat kamatu od 5000 kn na mj ili 60 000 na god. Recimo da ima neko ko ce ti garantirat 12%/god trebalo bi ti nesto manje od 600 000 kn glavnice.

Sta ja znam, lupam sad bezveze, zato sam tu i pito jer bolje znate od mene.
qwertz12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 23:07   #23
Ja još nisam vidio da netko garantira zaradu od 12% a ulog je 600k kn. Stvar i jest u tome da moraš imati određeni ulog da bi ti fond garantirao 12% godišnje. Pitaj Kukoča on ti može reći u kojem je fondu i koliki je minimalni upad.
Ili još bolje, ako imaš talenta za neki profitabilan sport, postani dobar sportaš i financijski savjetnici će ti sami doći.
Banke nude rentnu štednju, gdje također visina kamate ovisi o visini uloga, preko određenih iznosa se ta kamata ugovara posebno.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 23:19   #24
(za qwertz12)

Ne bih te htio razočarati, ali:

1. 12% kamate? Jako teško (bolje rečeno nemoguće, bar u nekoj banki do čije bih garancije imalo držao), a ako misliš na prinos od ulaganja, vjerujem da je realno moguće, ali u prosjeku, znači nekih godina/mjeseci i bitno više, ali moraš dugoročno svakako računati na "korekcije", odnosno periode kada se moraš financirati iz glavnice (kao što je spomenuo nulakuna)

2. podstanarstvo (ZG): minimalno 1500kn stanarine+500kn režija, ako si zadovoljan s garsonijerom - za dugoročne potrebe (dvosobni stan, nikakva raskoš niti šminka) računaj s 2500+1500kn - za život ti ostaje od tvojih 5000kn 1000-3000kn

3. inflacija (uzmimo 4% prosječno godišnje): već za 10 godina gubi se oko trećine realne vrijednosti, ako nisi reinvestirao dio dobiti i time održao realnu vrijednost i realna vrijednost mjesečnog prihoda pada s 5000 na oko 3300kn (svedeno na današnju kupovnu moć); za 20 god ti ostaje 44%, za 30god 29%.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 01:40   #25
Hvala na odgovorima, momci!

Kad mislim na novce koji bi trebali za zivot mjesecno, u to podrazumjevam stanarinu, rezije, hranu i nesto malo za izlaske. To mi sad pada na pamet, ja zivim sa starcima pa ne znam sto sve tocno ulazi u to. Ne znam, 3007, na sto ti trosis kad platis sve te mjesecne fiksne troskove.

Izgleda da je ovo moguce samo ako imas dovoljno novaca da ti netko da dovoljno veliku kamatu i da pri tome reinvestiras povremeno.

Koliko novaca bi onda trebalo?

Zadnje uređivanje qwertz12 : 03.01.2008. at 02:26.
qwertz12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 09:06   #26
Quote:
qwertz12 kaže: Pogledaj post

... u to podrazumjevam stanarinu, rezije, hranu i nesto malo za izlaske...
Vjerojatno je potrebno ponekad i nešto obući, uložiti u održavanje stana, većina ljudi ima i auto (benzin, registracija, servis, oko 10% pada vrijednost godišnje), kućanski aparati, namještaj i oprema stana nisu vječni; ponekad poželiš otputovati, bar na godišnji, možda se baviš nekim hobijem, kupiš kakvu knjigu, odeš na koncert...

Kao gruba aproksimacija nužnih sredstava može poslužiti sindikalna košarica, mislim da sad spominju nekih 6000 kn za 4-članu familiju. Naravno, u povoljnijem si položaju ako imaš svoj stan pa ne moraš plaćati stanarinu ili otplaćivati stambeni kredit, te ako živiš i radiš u manjem gradu pa nemaš troškove javnog prijevoza.

Procjena koliko je potrebno prilično je subjektivna; za nužne troškove možda bi se još i moglo koliko-toliko objektivno odrediti koliki je minimum, ali većina ipak razmišlja o ugodnom životu, dakle, ne o raskoši, ali o razini primanja koja omugućuju opušten život u kojem ne moraju razmišljati o svakoj lipi; sad, što to sve obuhvaća, jako ovisi o čovjeku i njegovim navikama, a i to se s vremenom mijenja .
Prije 14 godina npr. plaća od oko 1600kn (tadašnjih 400-500DEM - danas bi to bilo 200-250€) za VSS bila je sasvim OK, danas je na istom radnom mjestu mislim oko 6000kn (oko 800€) i to je još uvijek OK, ali se taj posao npr. u Njemačkoj plaća 3000-4000€. Može se prepostaviti da će se to u (nekoj dalekoj?) budućnosti približiti.
Uzmi sad da si prije 14 god htio plaću zamijeniti jednakim pasivnim prihodom. Uložio bi 50000€ uz kamatu 7% (tada realna stopa), dobivao skoro 300€ mjesečno i bio jako zadovoljan, prihod čak veći od tadašnje plaće. Kako bi se osjećao danas sa 2100Kn/mj?
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 13:11   #27
Da, to je istina, zato sam rekao da treba reinvestirati.
qwertz12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 21:17   #28
pitanje:
koja budala bi se zezala sa dionicama i fondovima ako postoji garantirani profit od 120% godišnje( i to minimalno).
kako se zove ta bajka?
kome dajemo novac i ko nam garantira takav prinos?
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 07:30   #29
Quote:
scarletlemur kaže: Pogledaj post
pitanje:
koja budala bi se zezala sa dionicama i fondovima ako postoji garantirani profit od 120% godišnje( i to minimalno).
kako se zove ta bajka?
kome dajemo novac i ko nam garantira takav prinos?
Escobarov fond. Čak ti plate i pajpera da ne moraš prevoziti hors na magarcima.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 18:41   #30
Samo suha informacija, danas sam bio na sastanku i dobio ponudu za oročenje svoje love, nije neki iznos, nudi mi se kamata od 10,5 % za kunsko ulaganje na 12 mjeseci!

Radi se o jednoj štedno kreditnoj zadruzi koja je u fazi transformacije u banku.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 21:28   #31
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Samo suha informacija, danas sam bio na sastanku i dobio ponudu za oročenje svoje love, nije neki iznos, nudi mi se kamata od 10,5 % za kunsko ulaganje na 12 mjeseci!

Radi se o jednoj štedno kreditnoj zadruzi koja je u fazi transformacije u banku.


ne želim uopće znati kolike će im biti kamate na kredite
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:45   #32
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post


ne želim uopće znati kolike će im biti kamate na kredite
Pitao: 11.99% !

Nisu tako apsurdno visoke, negdje u rangu revolving kredita, Amerikena...

Više me je zanimala sigurnost uloženog kapitala, čini mi se da da je O.K. kao i kod banaka, jedino sam zaboravio pitati u kojoj su mjeri zaštićeni štedni ulozi i da li država i za ŠKZ garantira za cifre do 100.000,00 kn, čini mi se da ne, ali uskoro ću ići na još jedan sastanak pa ću provjeriti.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 21:42   #33
[QUOTE=domar;12982486]Samo suha informacija, danas sam bio na sastanku i dobio ponudu za oročenje svoje love, nije neki iznos, nudi mi se kamata od 10,5 % za kunsko ulaganje na 12 mjeseci!

Stvarno imaš petlje da svoje novce ostaviš u SKZ?
Danas, da zažmiriš i prstom ubodeš u bilo koji fond, mora ti napraviti 11% prinosa do kraja godine. I sredstva su ti uvijek dostupna.
Šta ako za 12 mj. u lokalu SKZ nađeš čevapđinicu...sa garancijama ili bez,naše sudstvo ti nebi trebalo ulijevati sigurnost.
burny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 08:58   #34
Quote:
qwertz12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Većina oblika ulaganja mi su mi nepoznati, pa bih vas zamolio za pomoć. Postoji li neki oblik ulaganja u kojem če ti se određeni prinos garantirati i godišnje isplačivati?

Ideja je da bi se, sa dovoljno velikim ulogom, moglo živjeti od tih prinosa.

Čak i ja, koji nemam pojma o ovome, odma mogu vidjeti neke probleme(inflacija, mogučnost propada investicije) ali siguran sam da bi se mogla poduža priča ispričati o ovome.
Možeš uložiti u neki od fondova gdje 10 god. ulažeš po 100 EUR mjesečno pa do kraja života dobivaš kamatu, ALI ništa od toga niej garantirano i postoji rizik naravno ali tko ne riskira ne profitira. Uloži u više dobrih fondova pa ćžeš moći živjeti od kamate koju dobivaš od njih.
__________________
Kako oblikovati potpise
dante666 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:01.