Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2009., 22:34   #1
Dinamicka scintigrafija

Pozdrav,
Ja bi molila nekoga tko je koliko toliko upucen da mi protumaci nalaz din.scint. jer nam je kontrola za mjesec dana,a dr. ovaj tjedan ne radi pa je ne možemo telefonski dobiti.

GFR(ukupno)=26.5 ml/MIN
Desni bubreg=28 %
Lijevi bubreg=72%

Tsr(min)=desni b=4.8
lijevi b=4.0

Na sumacionom scintigramu prikazala su se oba bubrega .Desni bubreg je prikazan blijeđom i nehomogenijom distribucijom aktivnosti te je dosta manji u odnosu na lijevi.
Lijevi bubreg je prikazan relativno homogenom distribucijom aktivnosti,primjerenog je oblika i velicine za dob bolesnika.
Kompjutorski generirana fenografska krivulja lijevog bubrega je uredna dok desnog je na dosta nižem nivou te uz ocuvanu sekreciju pokazuje tek blaže smetnje eliminacije radioindikatora.
Vrijednost sveukupnog GFR-a je u granicama normale,uz znatno niže vrijednosti separatnih klirensa za desni bubreg.
Srednja vremena prolaza DTP-a kroz tabule oba bubrega su u granicama normale.
Preporuca se daljnja obrada i pracenje,a kontrola kod nas po potrebi.


Meni je jasan naravno taj dio koji je jasno napisan,mene u biti zanima da li je to stanje ozbiljno i trebam li se odmah nekome javljati ili je to nepotrebno i mogu cekati mjesec dana do kontrole.
Radi se o djetetu od godinu i pol.
Lijep pozdrav
__________________
nebo strpljive voli
Magaivago is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 01:06   #2
Na žalost ne znam ti objasniti nalaz ali nadam se da nije ništa strašno.
Moj malički od 6 i pol mj. ide uskoro na diuretsku scintigrafiju ( mislim da je to isto ) jer ima Hydronefrozu 3. stupnja pa sam baš i ja htjela otvoriti temu o tome.
Možda možeš ti meni pomoći; kako izgleda pregled? Kako ste se pripremili? Meni su rekli da mora popiti oko pol litre tekućine pol sata prije pregleda. Nema šanse. Pa moj tolko mlijeka jedva popije u cijelom danu plus još najviše pol deci vode ili čaja. Ak uspije 150 ml bit ću sretna.
I neznam uopće kako će biti miran 20-ak min. za vrijeme snimanja ( ako ne uspije zaspati - što su mi savjetovali ).
Inače, naručeni smo na Rebro.
__________________
P 30.06.2005. i L 28.04.2009.Ja sam na proputovanju kroz vječnost, imam još beskrajno mnogo vremena i sve je u najboljem redu...
TinchiS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 09:05   #3
magaivago,

žao mi je što prolazite kroz to,

ja bi se javila nekom odmah, jer to očito nije nalaz koji je u granicama normale...ako sam u pravu, nama je taj omjer izgledao 48%-52%, i to je značilo da oba bubrega rade jednako dobro! A kod vas baš ne?

imate u ZG izvrsnu polikliniku za urinarni trakt- Helena i njihov sajt na web-u, toplo preporučujem prof. Cvitković, žena je genij po tom pitanju

sretno!


a za drugu mamu, možda da pitaš da ga uspavaju malom klizmom u guzu, koja drži oko 1h, mi smo tako radili 2 puta...
narandžasta76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 10:03   #4
Quote:
TinchiS kaže: Pogledaj post
Na žalost ne znam ti objasniti nalaz ali nadam se da nije ništa strašno.
Moj malički od 6 i pol mj. ide uskoro na diuretsku scintigrafiju ( mislim da je to isto ) jer ima Hydronefrozu 3. stupnja pa sam baš i ja htjela otvoriti temu o tome.
Možda možeš ti meni pomoći; kako izgleda pregled? Kako ste se pripremili? Meni su rekli da mora popiti oko pol litre tekućine pol sata prije pregleda. Nema šanse. Pa moj tolko mlijeka jedva popije u cijelom danu plus još najviše pol deci vode ili čaja. Ak uspije 150 ml bit ću sretna.
I neznam uopće kako će biti miran 20-ak min. za vrijeme snimanja ( ako ne uspije zaspati - što su mi savjetovali ).
Inače, naručeni smo na Rebro.
Ne znam da li je to isti pregled,ali ja sam mislila da moga ništa nece umiriti na 25 minuta,ali radi se o tome da se on prestrašio onog bockanja prije snimanja tako da je mirovao jer su " tete" otišle.Važno je samo da se taj dio gdje se snima ne mice, a glavom i rukicama može malo micati.Mi smo svoga držali i sve je prošlo ok.Kad se sjetim mikcijske ovo je prošlo sasvim u redu.
Nama nije receno da mora piti prije pregleda.
narandžasta76 svjesna sam da je nalaz loš samo sam mislila da netko možda ima iskustva baš sa ovakvim vrijednostima.svakako cu probati dobiti dr. telefonski.inace,mi smo sa splitskog podrucja.
__________________
nebo strpljive voli
Magaivago is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 19:30   #5
Quote:
narandžasta76 kaže: Pogledaj post
magaivago,

žao mi je što prolazite kroz to,

ja bi se javila nekom odmah, jer to očito nije nalaz koji je u granicama normale...ako sam u pravu, nama je taj omjer izgledao 48%-52%, i to je značilo da oba bubrega rade jednako dobro! A kod vas baš ne?

imate u ZG izvrsnu polikliniku za urinarni trakt- Helena i njihov sajt na web-u, toplo preporučujem prof. Cvitković, žena je genij po tom pitanju

sretno!


a za drugu mamu, možda da pitaš da ga uspavaju malom klizmom u guzu, koja drži oko 1h, mi smo tako radili 2 puta...
A joooooj
Budem vidjela što će nam preporučiti. Valjda imaju iskustva.

Quote:
Magaivago kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je to isti pregled,ali ja sam mislila da moga ništa nece umiriti na 25 minuta,ali radi se o tome da se on prestrašio onog bockanja prije snimanja tako da je mirovao jer su " tete" otišle.Važno je samo da se taj dio gdje se snima ne mice, a glavom i rukicama može malo micati.Mi smo svoga držali i sve je prošlo ok.Kad se sjetim mikcijske ovo je prošlo sasvim u redu.
Nama nije receno da mora piti prije pregleda.
narandžasta76 svjesna sam da je nalaz loš samo sam mislila da netko možda ima iskustva baš sa ovakvim vrijednostima.svakako cu probati dobiti dr. telefonski.inace,mi smo sa splitskog podrucja.
Mislim da je ista pretraga. Ubrizgaju mu kontrast u venu i snimaju 20-ak min. Jel tak?

A što se tiće mikcije to su mu radili na Rebru kad je bio star 3 tj. i ja nisam bila prisutna jer je bio hospitaliziran. Direktno iz rodilišta su ga tamo prebacili. Imao je Hydronefrozu 1. stupnja ali sad se nalaz pogoršao ( sad je 3. stupnja ) tako da će ovisno o nalazu scintigrafije ( tj. funkcije bubrega ) odlučiti što dalje. Vjerojatno će mu ugrađivati neku cjevčicu.

Držim vam fige da ipak nije tako jako loš nalaz. Sretno!
__________________
P 30.06.2005. i L 28.04.2009.Ja sam na proputovanju kroz vječnost, imam još beskrajno mnogo vremena i sve je u najboljem redu...
TinchiS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.