Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2016., 01:15   #2821
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Ma kakav passing comment o vezivanju tečaja, cijelo vrijeme pišemo o dugogodišnje, čak višedesetljetno, precijenjenom tečaju kune.

I zašto imputiraš da se traži SAMO realan tečaj?
Nigdje ja to ne "imputiram". Ja ne kažem da si ti to tvrdio.

Ja samo komentiram kompletnost naših gospodarskih gibanja.

A u toj kompletnosti puno nas toga košta (pod "košta" mislim otkine komad državnog outputa).

Imali smo zadnjih 25 godina, koliko imamo državu, to što smo imali.

Svaki rodijak koji je samo htio isisati kapital iz firme na razne načine što prije, a potom je poslao ekipu na cestu, košta nas neki dio BDP-a.
Svaki "manager" koji je došao na poziciju u nekoj javnoj firmi kao i ovaj rodijak gore, a koji ima radni učinak na 60% onoga što bi napravio netko drugi, na taj način i poskupljujući i snižavajući razinu usluge koju imamo.
Svaki pronevjeritelj koji je našao svoju priliku ofarbati tunele.
Svaki porez na ime raznoraznih transfera interesnim grupama (tj. na ime kupovine glasova ili jeftinog populizma), a koji nam poskupljuje proizvode.

Pozbrajaj to sve, i još brdo toga, pa reci koliko BDP-a otkinu...

Nije to, naravno, odlika samo Hrvatske. Korupcije ima svugdje i ovih pojava ima svugdje.
Ali ako je u Hrvatskoj daleko gore, nego u Češkoj, jasno je kako bi se već normalizacijom te situacije poboljšala i gospodarska slika, zar ne?


A pokušaji da čuvaš i očuvaš ono sve gore, na način da još uz to sve i rušiš valutu i time ono želiš kompenzirati, djeluje - na prvu - izrazito krivo.

Quote:
Naravno da trebaju i druga poboljšanja, što god dobro i pametno smislili, ali bez realnog tečaja sve će biti uzalud.
...

Jer to JEST vrlo važna i krupna stvar, toliko da je nezaobilazna ako se želi sačuvati proizvodnju. Kod nas, koji smo već proizvodnju upropastili, istina neće niti to dati trenutačni efekt, jer će za obnovu trebati par godina. Ali nema druge, jer će bez toga uvozni proizvodi uvijek biti jeftiniji.
Odakle ti ideja da je bilo što "uzalud"?

Evo, recimo, riješimo 10 postotnih poena oporezivanja na rad i time sve proizvedeno kod nas postaje automatski konkurentnije.
A to povlači niz očitih posljedica.

Što tu ima biti "uzalud"?
I kako ti je onda "uvozni proizvod uvijek jeftiniji"? Jer upravo to pojeftinjuje naš proizvod.

Quote:
I ne govoriš točne podatke o raznim zemljama.
Ne, ti govoriš.

Ja pišem po sjećanju jer sam, bome, lijen za proofreading dok me ribari pokušavaju učiti ekonomiju kako je njih medicinski tehničar naučio, ali imam dobro pamćenje i generalno mu vjerujem.
Također, isto ti govori i logika i common sense.
Neki depreciraju, neki ne.

U svakom slučaju, evo ti link pa gledaj i uvjeri se i sam -
http://fxtop.com/en/historical-excha...16&btnOK=Go%21


Krajnja je linija kako ideju o deprecijaciji moraš gledati i kroz stupanj eurizacije (koji je kod nas vrlo visok), i kroz razine zaduženosti, i kroz to kako ti dužnici isplivaju (ili ne isplivaju) kroz takve zahvate, što uključuje i pojedince i tvrtke, i kroz valoriziranje (numeričko) alternative, i kroz utjecaj na potrošnju, i kroz inflatorna očekivanja, i tako dalje, i tako dalje.
I kroz sve ostale faktore koji imaju utjecaj na priču, a koje valja rješavati. Koje sam spomenuo.


A ne u "abrakadabra" formatu razmišljanja. On jest kod nas popularan, ali je i pogrešno postavljen.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 18:50   #2822
[
Quote:
QUOTE=Stipe23;61078311]

Svaki rodijak koji je samo htio isisati kapital iz firme na razne načine što prije, a potom je poslao ekipu na cestu, košta nas neki dio BDP-a.
Svaki "manager" koji je došao na poziciju u nekoj javnoj firmi kao i ovaj rodijak gore, a koji ima radni učinak na 60% onoga što bi napravio netko drugi, na taj način i poskupljujući i snižavajući razinu usluge koju imamo.
Svaki pronevjeritelj koji je našao svoju priliku ofarbati tunele.
Svaki porez na ime raznoraznih transfera interesnim grupama (tj. na ime kupovine glasova ili jeftinog populizma), a koji nam poskupljuje proizvode.

Pozbrajaj to sve, i još brdo toga, pa reci koliko BDP-a otkinu.

A pokušaji da čuvaš i očuvaš ono sve gore, na način da još uz to sve i rušiš valutu i time ono želiš kompenzirati, djeluje - na prvu - izrazito krivo.
A činjenaca je da je usprkos svega nabrojenog valuta aprecira sa 8,88 (4,44) na 7,50.

Rijetko viđeni fenomen na valutnom tržištu


Quote:
Evo, recimo, riješimo 10 postotnih poena oporezivanja na rad i time sve proizvedeno kod nas postaje automatski konkurentnije.
A to povlači niz očitih posljedica.
I koliko bi pototnih poena a bit će to i promila, sve proizvedeno bilo konkurentije??

Nadam se da pitanje nije preteško , makar se na njega odgovorilo iz "dobrog sjećanja






Quote:
Ja pišem po sjećanju jer sam, bome, lijen za proofreading dok me ribari pokušavaju učiti ekonomiju kako je njih medicinski tehničar naučio, ali imam dobro pamćenje i generalno mu vjerujem.
Znači u pitanju je povrieđeni ego narcisnog ekonomskog "erudite"
Kad nema argumenta onda ide adhominem

Mislim da ni trud ribara i medicinske sestre nebi polučio neki rezultat, kao što nije nekoliko godina "tesanja" teorije.


Quote:
Krajnja je linija kako ideju o deprecijaciji moraš gledati i kroz stupanj eurizacije (koji je kod nas vrlo visok), i kroz razine zaduženosti, i kroz to kako ti dužnici isplivaju (ili ne isplivaju) kroz takve zahvate, što uključuje i pojedince i tvrtke, i kroz valoriziranje (numeričko) alternative, i kroz utjecaj na potrošnju, i kroz inflatorna očekivanja, i tako dalje, i tako dalje.
I kroz sve ostale faktore koji imaju utjecaj na priču, a koje valja rješavati. Koje sam spomenuo.
Zamisli da se zabrani valutna klauzula i sve kredite kovertira u domicilnu valutu a onda krene sa deprecijacijom od 1-2 % godišnje, zavisno od inflacije ili deflacije.



-Stipe[/QUOTE]
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 00:27   #2823
Kocare, ne dosađuj s glupim postovima.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 07:57   #2824
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Kocare, ne dosađuj s glupim postovima.


-Stipe
Skoro da bi se složio sa tobom

No "stručnjaci" rade i pišu toliko gluposti da se ribari i medicinske sestre moraju njima baviti
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 09:56   #2825
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Skoro da bi se složio sa tobom

No "stručnjaci" rade i pišu toliko gluposti da se ribari i medicinske sestre moraju njima baviti
"Stručnjaci" tipa Lovrinovića, Stipe svaka čast
vrmenta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 18:43   #2826
Danas na Bloombergu slušam nekog predstavnika njemačkih izvoznika ili tako nešto. Na pitanje boji li se rasta € prema $ kaže - izdržali smo mi i eur/usd na 1.5, ne zabrinjava nas to previše dokle god je u nekom normalnom rangu.

Treba Lovrinovića poslati da mu pojasni neke stvari.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 23:11   #2827
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Danas na Bloombergu slušam nekog predstavnika njemačkih izvoznika ili tako nešto. Na pitanje boji li se rasta € prema $ kaže - izdržali smo mi i eur/usd na 1.5, ne zabrinjava nas to previše dokle god je u nekom normalnom rangu.

Treba Lovrinovića poslati da mu pojasni neke stvari.
Za nešto opče poznato(ne svima) ne treba Lovrinović

Kad je to dolar bio 1,5 eura

http://www.xe.com/currencycharts/?fr...o=EUR&view=10Y

A da si slušao nekog francuskog ili talijanskog izvoznika, priča bi bila sasvim drugačija

Spomenuti dokument postavlja svojevrsne rekorde, po njemu francuska ekonomija ima prejaku valutu za 6%, dok njemačka ima podcijenjenu valutu za najmanje 15%, raspon nejednakosti između ove dvije temeljne članice EU, prikazuje onaj ključni razlog koji uništava ekonomsku ravnotežu Europe.


http://barometar.vecernji.hr/analyse...europskog-sna/
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 23:26   #2828
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
[

A činjenaca je da je usprkos svega nabrojenog valuta aprecira sa 8,88 (4,44) na 7,50.

Rijetko viđeni fenomen na valutnom tržištu
[/QUOTE]

To me je uvijek zbunjivalo. Naši ekonomisti tvrde da je naš tečaj odraz realne ponude-potražnje za valutom. A znamo da nam je ekonomija u qurtzu.
Onda je jedino riječ o tome da imamo odnekle priliv deviza. Turizam i gastajbajteri i rijetki izvoznici. Do sada smo imali i veliko zaduživanje, ali je ona sada minimalno jer je narod prezadužen. Kao i država.
Ali tečaj je i dalje stabilan i stabilan, sa malim varijacijma. Kako se to uspijeva ??? Držanjem u opticaju što manje kuna ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 00:34   #2829
To me je uvijek zbunjivalo. Naši ekonomisti tvrde da je naš tečaj odraz realne ponude-potražnje za valutom. A znamo da nam je ekonomija u qurtzu.
Onda je jedino riječ o tome da imamo odnekle priliv deviza. Turizam i gastajbajteri i rijetki izvoznici. Do sada smo imali i veliko zaduživanje, ali je ona sada minimalno jer je narod prezadužen. Kao i država.
Ali tečaj je i dalje stabilan i stabilan, sa malim varijacijma. Kako se to uspijeva ??? Držanjem u opticaju što manje kuna ??[/QUOTE]

Točno!
držanjenm u opticaju premalo kuna i niskim plaćama.
Sjeti se kolike su bile plaće do 2000 od kad se država poćela jače zaduživati u inozemstvu i prodavati državnu imovinu strancima, banke, Inu i dr. a uvoz rastao.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 08:53   #2830
Kako razmišljaju i postupaju naši susjedi
doznajemo kako je mađarski Guverner otkantao ugovore po kojima bi Mađarska trebala uvesti euro.
Euro trenutno nije na vidiku u Mađarskoj, tek je na horizontu. Najbliži datum može biti 2031, za 15 godina, rekao je guverner Mađarske narodne banke György Matolcsy za njemačkom list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Mađarska, rekao je Matolcsy, doduše ispunjava kriterije iz Maastrichta za usvajanje jedinstvene valute, no postoji nepisana potreba za postizanje prosječnog BDP-a na razini EU po glavi stanovnika. Ovi podaci su na 68% i u tom pogledu, kako bi se postiglo 100%, trebati će barem još 15-20 godina. Guverner je zaključio kako euro trenutno naprosto nije atraktivan.


Damir Živković

Kriterij je BDP per capita a ne visina duga i proračunski manjak,

Dug i deficit se mogu smanjiti prema traženim kriterijima stezanjem remena i nižim standardom, dok se BDP per capita nemože nikako smanjiti stezanjem remena i padom standarda, nego rastom gospodarstva i standarda građana.

E pa neka svako izvoli koji put izabrati za ulazak u eurozonu
"Stezanje remena" ili rast BDP per capita
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 09:44   #2831
Koliko centralni bankari mogu biti glupi i opasni svjedoči zadnji potez Indijaca, koji su ( u dogovorom centralne banke i vlade ) naprasno ukinuli dvije najveće novčanice, onu od 7,4usd i onu od 14,8usd ( 500 i 1000 rupija ) :klap:

India central bank attempts to calm fears around currency shortage
http://www.reuters.com/article/us-in...source=twitter
The Reserve Bank of India said on Sunday that small denomination currency notes are available with both the central bank and with other lenders, and it urged individuals to not withdraw and hoard money.
"The Reserve Bank urges that public need not be anxious; need not come over to banks repeatedly to draw and hoard; cash is available when they need it," the RBI said in a statement on Sunday.

Vidim sve više argumenata za Bitcoin i ostale crypto valute čijom upotrebom smanjujemo potrebu za centralnim bankama na nulu.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.