Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2017., 22:31   #1
Izostanak reakcije na neželjeno ponašanje osobe u okruženju..

Dragi svi,

Da ne duzim puno, odmah da pocnem.

Danasnji dan: moja dva clana obitelji obavljali su posao na polju. Taj posao je ukljucivao povremeno vracanje kuci i ponovno vracanje na polje. U tom periodu dok su bili kod kuce, majka me zamolila da odem do trgovine (5 min od kuce) i nesto kupim. Obavila sam to uzevsi njenu biciklu dok je kuci. Vrativsi se sjetila sam se da sam trebala jos nesto uzeti i brzo se vratila biciklom. Kad sam se vracala, moja majka je izlazila iz dvorista. Vec na ulici me presrela sto sam bez razmisljanja uzela njenu biciklu dok ona nesto radi (trebala joj je).

Vrlo ekspresivno unoseci se prstom na mene doslovno je vikala na ulici:
„Da to vise nikad u zivotu nisi napravila!! Iduci put pitaj!!“

Ton glasa je bio povisen i jako impulzivan.
Nista nisam odgovorila. Sisla sam na cesti s bicikle a ona ga je agresivno uzela iz mojih ruku i otisla u svom smjeru.

Nastavila sam pjesice prema kuci. Nisam osjetila potrebu da na to odreagiram. Otisla sam u sobu i sjela. Nikakve emocije nisam osjetila. Upravo taj nedostatak reakcije i bilo kakve emocije na sam dogadjaj potaknuo me na razmisljanje.

Zapitala sam se zasto nisam imala potrebu odreagirati, zauzeti se za sebe, obraniti se... ? Da se ovo nije dogodilo na ulici pred drugima, vjerojatno o tom impulzivnom ispadu moje majke ne bih ni pretjerano razmisljala. Navikla sam. U mojim adolescentskim danima sam na takve ispade reagirala. Zauzimala bih se za sebe. Ali to bi u pravilu eskaliralo jos vecom stetom...

Rjesavanje razgovorima u mojoj obitelji nema. Samo se gura dalje kao da nista nije bilo i opet se nastavi normalno funkcioniranje. Pomirila sam se s njenom impulzivnom prirodom jer sam shvatila pozadinu takvog ponasanja. Uocila sam i svoje impulzivne obrasce koje sam odlucila promijeniti... Ali ova tema nije prica o mojoj majci, stoga bih vas zamolila da se suzdrzite komentara o njoj. Poslije sam vidjela da joj je zao...

U ovoj danasnjoj prici mene je uznemirila cinjenica da se dogadjaj dogodio na ulici. Pred drugima.

Onog trenutka kad sam pomislila na to, legla sam na krevet i sklupcala se. Zaplakala sam u sebi. Osjetila sam bol. Zasto? Pa ne znam. Mozda mi je previse stalo do misljenja drugih. Mozda je moj ego takvu reakciju clana obitelji pred drugima dozivio ponizavajucim... Mozda... Slobodno nastavite niz sami. Samo znam da sam tek tada osjetila bol.

Promisljajuci o jos nekim situacijama u zivotu, shvatila sam da ja vrlo cesto tako hladno odreagiram. Pritom mislim i na neke situacije koje nije izazvala impulzivna osoba. Izostane reakcija i odem dalje. Iako taj nedostatak reakcije ponekad kompenziram pasivnom agresijom. Trudim se izbjegavati i osvjescivati vlastite obrasce pasivne agresije jer mi oni u konacnici ne donose ugodan osjecaj. U slucaju s majkom, nije mi stalo da bilo sto dokazujem i ulazim u rasprave. Ali taj obrazac ponasanja preslikava mi se i na neke druge situacije u zivotu.

Moje pitanje glasi: Sto mislite o mojoj reakciji? Kako bi netko od vas reagirao? Kako inace reagirate u svakodnevnici s impulzivnim osobama? Smatrate li da je kod mene prisutna neasertivnost?

Dobrodosla je svaka konstruktivna kritika.
__________________
"U sredini poteškoće leži prilika." Albert Einstein
nera23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 12:04   #2
Quote:
.
Moje pitanje glasi: Sto mislite o mojoj reakciji? Kako bi netko od vas reagirao? Kako inace reagirate u svakodnevnici s impulzivnim osobama? Smatrate li da je kod mene prisutna neasertivnost?
. U takvim situacijama, uglavnom reagiram drugačije od tebe, ukoliko netko postupi tako prema meni tako i ja prema njemu/njoj, no ponekad mi reakcija ovisi i o kojoj osobi je riječ i o kakvoj situaciji. Probaj jednom odreagirat drugačije da vidiš kako ćeš se osjećati.
cinderella92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 13:31   #3
Rekla bih da je tvoja reakcija ok

Nakon niza pokusaja da mami nesto kazes, nije bilo uspjeha
I odustala si. Od nje, mame.

E sad, to sto kazes, obrazac se ponavlja.
Trebalo bi znati razluciti s kojim osobama treba reagirati na taj nacin, a sa kojima na drugi.

Kad upoznas nekoga s kime je komunikacija moguca, ne zatvaraj se, komuniciraj.
Dok s onima s kojima nema smisla komunicirati, nema smisla.

Bit ce bolje kad se maknes iz obitelji i stvoris svoj zivot.
Drugo rijesenje ne vidim.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 11:42   #4
užas, zato jer isto to imam.
i ja sam dosta starija od tebe, samo ti mogu reči da je dug put pred tobom, za ispraviti ovu automatiku koju su ti ugradili. da si bez otpora, da prihvačaš svoju krivnju, da nemaš onu prirodnu automatiku zauzimanja za sebe već povlačenje i submisija.
kada kreneš u ljubavne veze, pa posao tj život, čekaju te veliki problemi.
predpostavljam da nemaš novaca za psihoterapiju da kreneš u preodgajanje same sebe, sumnjam da roditelji i da imaju novaca bi ih utrošili da ti naučiš biti svoja a ne njima potrebna kanta za iskaljivanje frustracija i slabosti..
čitaj što više o asertivnosti, vježbaj svim snagama asertivnost, i kad pogrješiš, ponovo povučeš se, ne gubi nadu, to se vježba godinama. kreni bar na neku besplatnu grupnu terpaiju preko hzzo za početak. svu svoju energiju troši na sebe, svoje obrazovanje, i osiguraj si prijatelje zdravi support, makar i preko interneta. terbat će ti. jer kako će tebi rasti kičma, jenjat će se dinamika u tvojoj obitelji, i napadi na tebe i pritisci će biti sve jači. to znači da si na dobrom putu. ali nije lako. trebat češ podršku, van obitelji.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 07:11   #5
Da bi se uspjevala ponašat tako kako se ponasas naucila si se da ne budes u kontaktu sa svojim osjecajima, a prisutnost drugih je omogucila jedan uvid vise pa si ipak dosla u kontakt sa svojim osjecajima povrijeđenosti...
Ne znam koliko ti je godina, ali djeluješ informirano, nastavi tako...
To je neki vid disocijacije, vrsta obrane, ta tvoja reakcija. U tim situacijama kad si je razvila bila je korisna i svrsishodna za tvoju licnost, ali postavši obrazac vec je ogranicavajuca i štetna za odnose u buducnosti...

Poslano sa mog Tesla_SP3.1_Lite koristeći Tapatalk
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 20:10   #6
Quote:
cinderella92 kaže: Pogledaj post
. U takvim situacijama, uglavnom reagiram drugačije od tebe, ukoliko netko postupi tako prema meni tako i ja prema njemu/njoj, no ponekad mi reakcija ovisi i o kojoj osobi je riječ i o kakvoj situaciji. Probaj jednom odreagirat drugačije da vidiš kako ćeš se osjećati.
u ovom opisanom slucaju rijec je o mojoj majci. razumski mi se cini neprihvatljivo da se spustam na takav nivo impulzivne komunikacije prema bilo kome.

iako je bilo i takvih situacija kad bi reagirala jednako kao i druga strana.

gotovo uvijek bih se osjecala jos gore..
__________________
"U sredini poteškoće leži prilika." Albert Einstein
nera23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 20:19   #7
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Rekla bih da je tvoja reakcija ok

Nakon niza pokusaja da mami nesto kazes, nije bilo uspjeha
I odustala si. Od nje, mame.

E sad, to sto kazes, obrazac se ponavlja.
Trebalo bi znati razluciti s kojim osobama treba reagirati na taj nacin, a sa kojima na drugi.

Kad upoznas nekoga s kime je komunikacija moguca, ne zatvaraj se, komuniciraj.
Dok s onima s kojima nema smisla komunicirati, nema smisla.


Bit ce bolje kad se maknes iz obitelji i stvoris svoj zivot.
Drugo rijesenje ne vidim.
hvala na ovom konstruktivnom savjetu. spletom okolnosti vratila sam se roditeljima na neko vrijeme. nazalost, shvatila sam da mi je tesko ponekad razluciti kako reagirati... kao da idem iz krajnosti u krajnost: ili se povucem ili budem direktna i rezem u korjenu...
__________________
"U sredini poteškoće leži prilika." Albert Einstein
nera23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 20:34   #8
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
užas, zato jer isto to imam.
i ja sam dosta starija od tebe, samo ti mogu reči da je dug put pred tobom, za ispraviti ovu automatiku koju su ti ugradili. da si bez otpora, da prihvačaš svoju krivnju, da nemaš onu prirodnu automatiku zauzimanja za sebe već povlačenje i submisija.
kada kreneš u ljubavne veze, pa posao tj život, čekaju te veliki problemi.
predpostavljam da nemaš novaca za psihoterapiju da kreneš u preodgajanje same sebe, sumnjam da roditelji i da imaju novaca bi ih utrošili da ti naučiš biti svoja a ne njima potrebna kanta za iskaljivanje frustracija i slabosti..
čitaj što više o asertivnosti, vježbaj svim snagama asertivnost, i kad pogrješiš, ponovo povučeš se, ne gubi nadu, to se vježba godinama. kreni bar na neku besplatnu grupnu terpaiju preko hzzo za početak. svu svoju energiju troši na sebe, svoje obrazovanje, i osiguraj si prijatelje zdravi support, makar i preko interneta. terbat će ti. jer kako će tebi rasti kičma, jenjat će se dinamika u tvojoj obitelji, i napadi na tebe i pritisci će biti sve jači. to znači da si na dobrom putu. ali nije lako. trebat češ podršku, van obitelji.
hvala na tvom postu. ali nije to bas tako. nisam submisivna. ali kao sto je utisana napisala, tesko mi je ponekad odrediti kako najbolje odreagirati.
u dugogodisnjoj sam vezi s partnerom s kojim nemam takvih problema. a imam i podrsku prijatelja koji znaju da samnom ne mogu postupati kako zele. imam uravnotezene odnose u privatnom zivotu izuzev obitelji. obitelj je duga prica.
ne prihvacam krivnju, iako nekad to nezadovoljstvo tudjim nezeljenim ponasanjem kompenziram pasivnom agresijom.

ali da, u poslu sam dozivjela upravo ovo o cemu govoris. to me je i stajalo posla uvjerenja sam da su ti ljudi iskoristili moj tadasnji nepovoljan polozaj a osobito neiskustvo. iz straha nisam reagirala na mobing koji se prvenstveno odnosio na postepeno oduzimanje poslova i odgovornosti te iskljucivanje..

nakon isteka ugovora, dobrih mjesec i pol dana sam bila u depresiji zbog takvog razvoja dogadjaja...

situacija na poslu mi je dobrano narusila samopouzdanje. majka, decko i prijatelj bili su u tom teskom periodu uz mene (na daljinu) kad se sve to odvijalo na poslu zbog kojeg sam se preselila vise od 300km u drugi grad..

to je i bio okidac za razsmisljanje da zatrazim strucnu pomoc, ali kao sto si i sama pretpostavila, trenutno si to ne mogu priustiti. decko takodjer radi u drugom gradu (ima svoje probleme na poslu), prijatelji imaju svojih problema, tako da sam ovog puta odlucila zatraziti vasa misljenja ovdje.
__________________
"U sredini poteškoće leži prilika." Albert Einstein

Zadnje uređivanje nera23 : 02.04.2017. at 20:58.
nera23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 21:12   #9
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Da bi se uspjevala ponašat tako kako se ponasas naucila si se da ne budes u kontaktu sa svojim osjecajima, a prisutnost drugih je omogucila jedan uvid vise pa si ipak dosla u kontakt sa svojim osjecajima povrijeđenosti...
Ne znam koliko ti je godina, ali djeluješ informirano, nastavi tako...
To je neki vid disocijacije, vrsta obrane, ta tvoja reakcija. U tim situacijama kad si je razvila bila je korisna i svrsishodna za tvoju licnost, ali postavši obrazac vec je ogranicavajuca i štetna za odnose u buducnosti...

Poslano sa mog Tesla_SP3.1_Lite koristeći Tapatalk
Hvala na postu. Dala si mi novi uvid u ono sto mi se dogodilo neki dan s majkom. Sama nisam znala protumaciti vlastitu reakciju.

Vjerujem da je osvjestavanje i pravilno definiranje problema, tj. njegovog uzroka je prvi korak u njegovom rjesavanju.
__________________
"U sredini poteškoće leži prilika." Albert Einstein
nera23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.