Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2014., 16:16   #1
Zakon o radu

Što mislite o novom zakonu o radu?Radi se do 67 godine.Fleksibira se radno vrijeme,lakše otpuštanje radnika.Rad na vaučere,npr konobar za par dana i mogučnost zapošljavanja umirovljenika na pola radnog vremena.Sindikati prosvjeduju.Hrvatska se ugledala na Njemačku.Ako netko izgubi posao vrlo će teško naći drugi.Ako neće bit će mu nestabilan,morat će strepit.Zakon je vrlo loš po meni.
morski vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 16:37   #2
Ma mi smo ti uređeno društvo kako njemačka, zaposlenost kao njemačka, plače kao u njemačkoj, standard kako njemačka, obrazovanje kao njemačka, birokracija kao u njemačkoj, zdravstvo kao u njemačkoj, sudstvo kako njemačka, vlada kao njemačka.. i zakon o radu kao njemačka...jedino nam je jezik različit, pa smo se izgubili u prijevodu..

Zadnje uređivanje logicar : 26.02.2014. at 16:42.
logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 20:13   #3
Možemo mi donijeti Zakon o radu po kojem će radni tjedan imati 15 sati, plaćeni godišnji će biti minimalno 10 mjeseci, minimalna neto plaća će biti 10.000,00 kn i u penziju će se ići sa 35 godina.

U utakmici rada i kapitala naši suparnici su spremni raditi više i pametnije za manje para. Mi se možemo praviti da smo gospoda i da nas rad vrijeđa, ali činjenica je da nam nitko neće davati pare samo zato jer se pravimo da smo fini. Ovim prijedlogom Zakona o radu se samo legalizira realna situacija u kojoj se nalazimo, a realna situacija je takva da nam ne rastu ruže. U svemu tome sindikalisti pokušavaju skupiti političke bodove time što retardiranoj raji pričaju bajke.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 08:39   #4
[QUOTE=vamvam;48953948]Možemo mi donijeti Zakon o radu po kojem će radni tjedan imati 15 sati, plaćeni godišnji će biti minimalno 10 mjeseci, minimalna neto plaća će biti 10.000,00 kn i u penziju će se ići sa 35 godina.

U utakmici rada i kapitala naši suparnici su spremni raditi više i pametnije za manje para. Mi se možemo praviti da smo gospoda i da nas rad vrijeđa, ali činjenica je da nam nitko neće davati pare samo zato jer se pravimo da smo fini. Ovim prijedlogom Zakona o radu se samo legalizira realna situacija u kojoj se nalazimo, a realna situacija je takva da nam ne rastu ruže. U svemu tome sindikalisti pokušavaju skupiti političke bodove time što retardiranoj raji pričaju bajke.[/QUOTE)

Siti smo ovakvih razmišljanja i sličnih prijedloga zakon. Legaliziranjem ovog zakona podižemo ljestvicu još više, tako da bi ubuduće mi trebali donosit plaću i davat je poslodavcima??? što bi vi možda da postanemo roblje i da radimo u radnim logorima kao kinezi, vjetnamci, indijci i tajlađani? Možda da popljačkamo pola zemaljske kugle kao francuzi, britanci, njemci, amreikanci i da se onda hvalimo kako smo najbolja demokracija. U privatnom sam sektoru cijeli radni vijek 25 godina, nikad stanje nije bilo gore za radnika. Slični demagozi pokušavaju razjedinit narod podjelom na realni i državni sektor, slažem se da treba provesti reformu zakona al ovo je nedopustiv prijedlog.
ZOKI42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 09:40   #5
Ako pravosuđe na radi kak treba (a ne radi) potpuno je nebitno kakav je ZOR.
__________________
"Hirscher kada nije među prvom trojicom nije ni na postolju" Bruno Kovačević
karlos100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 16:54   #6
Ma zakon o radu je uglavnom loš,pogoduje poslodavcima,izrabljuje radnika.Radnik postaje rob.Umirovljenici mogu raditi na pola radnog vremena,samo da se mladi ne mogu zaposliti
morski vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 18:07   #7
Quote:
morski vuk kaže: Pogledaj post
Što mislite o novom zakonu o radu?Radi se do 67 godine.Fleksibira se radno vrijeme,lakše otpuštanje radnika.Rad na vaučere,npr konobar za par dana i mogučnost zapošljavanja umirovljenika na pola radnog vremena.Sindikati prosvjeduju.Hrvatska se ugledala na Njemačku.Ako netko izgubi posao vrlo će teško naći drugi.Ako neće bit će mu nestabilan,morat će strepit.Zakon je vrlo loš po meni.
Te usporedbe s Njemackom su smijurija. Kao prvo, razlika je da u DE IMA posla, stovise, toliko da i s imigracijom od preko 700 000 ljudi nezap pada prema nuli. Nasuprot, kod nas i s jako velikom emigracijom nezap ide u svemir.

U zapadnoj Njemackoj manjkovi su sve izrazeniji, a place rastu, realno.

Taj zakon ima dobrih i losih elemenata, ali poanta je da s mrtvom ekonmijom, realno nece biti nikakve razlike kad je vecina nezap.

S ovakvim poreznim opterecenjem i javnim sektorom velicine Kine, sanse za oporavak su nikakve, a zakon o radu mozemo mjenjati jednom tjedno-bez ucinka.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 18:20   #8
U Njemačkoj da izgubiš posao lako pronađeš drugi zato taj zakon kod njih nije loš,dok je u nas gdje je gospodarstvo u rasulu zakon očajan,jer če radnici biti sve izrabljeniji,radit će se na vaučere,konobar za 3 sata.Najgore od svega je nestabilnost posla i mogučnost otkaza u svakom trenutku.
morski vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 19:24   #9
Meni logika nekih ljudi nije jasna. Kao prvo, poslodavcima u RH je sve teže i teže - dokaz tome su firme koje propadaju i izostanak investicija. Sve veći porezi i regulacija još otežavaju stvari.

I sad se ljudi protive bilo kakvoj promjeni koja bi mogla makar malo stvari pomaknuti u korist poslodavaca. Obzirom da promjene ne želimo, imat ćemo i dalje rast nezaposlenosti, i baš se pitam kako je to rigidni zakon o radu spasio one radnike koji su radili u firmama koje su propale, i kako će spasiti one čija će radna mjesta tek nestati.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 23:07   #10
Quote:
morski vuk kaže: Pogledaj post
U Njemačkoj da izgubiš posao lako pronađeš drugi zato taj zakon kod njih nije loš,dok je u nas gdje je gospodarstvo u rasulu zakon očajan,jer če radnici biti sve izrabljeniji,radit će se na vaučere,konobar za 3 sata.Najgore od svega je nestabilnost posla i mogučnost otkaza u svakom trenutku.
Mislim da taj zakon nece nista donijeti niti odnijeti. Nezap ce i dalje rasti.

Ono sto pothitno mora ici dole je zakon o javnom sektoru. Te ugovore sve treba ponistiti i izvesti cistku.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 23:11   #11
Quote:
morski vuk kaže: Pogledaj post
Što mislite o novom zakonu o radu?Radi se do 67 godine.Fleksibira se radno vrijeme,lakše otpuštanje radnika.Rad na vaučere,npr konobar za par dana i mogučnost zapošljavanja umirovljenika na pola radnog vremena.Sindikati prosvjeduju.Hrvatska se ugledala na Njemačku.Ako netko izgubi posao vrlo će teško naći drugi.Ako neće bit će mu nestabilan,morat će strepit.Zakon je vrlo loš po meni.
Lakše otpuštanje radnika + zakon o predst.nagodbi = puni pogodak za novih 50 000 ljudi na cesti.

Konobar na par dana - manje novaca u proračunu.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 00:05   #12
Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
Lakše otpuštanje radnika + zakon o predst.nagodbi = puni pogodak za novih 50 000 ljudi na cesti.

Konobar na par dana - manje novaca u proračunu.
PSN-to su vec i tako zombi firme. ZOR nece uzrokovati gubitak radnih mjesta, no bojim se ni stvoriti nova bas.

Ako je potrebna radna snaga, radit ce, ako ne, nista. Otkaze uzrokuje slaba ekonomija.

No ako netko moze raditi i na par sati, bolje je i to nego da ne radi uopce, ako nema izbora.

Uostalom, vec i ovako je rpivatni sektor otpustio jako puno. Eventualno ako mislis na javni sektor, ali tu bi vijest o 100 000 otkaza bila jako pozitivna, jer bi znacila da su pocele reforme. Ili ce brod potonut sa svima.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 02:21   #13
Quote:
morski vuk kaže: Pogledaj post
Ma zakon o radu je uglavnom loš,pogoduje poslodavcima,izrabljuje radnika.Radnik postaje rob.Umirovljenici mogu raditi na pola radnog vremena,samo da se mladi ne mogu zaposliti
Pa zašto bi radnik postao rob,otvori svoju tvrtku i postane direktor.pa u RH svi mogu otvorit tvrtke bez ikakve diskriminacije itada radnik sam sebi daje plaču koliko mu treba i radi koliko mu treba

Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
Lakše otpuštanje radnika + zakon o predst.nagodbi = puni pogodak za novih 50 000 ljudi na cesti.

Konobar na par dana - manje novaca u proračunu.

zašto bi završili na ulici,to su vrijedni radnici svaki 2 da otvori tvrtku i zaposli jednog svog radnog kolegu i riješen problem svi opet rade.e da im kao bivšim kolegama 3-duplu plaču nego šta su imali prije
jeste li svi normalni skupa.Niti radnik radi zbog ljubavi niti poslodavac zapošljava radnike zbog ljubavi i dobrobiti društva.a pogotovo poslodavac ne zapošljava da bi se radnik obogatija nego on sam.a isto tako ne radi radnik da bi se poslodavac obogatija nego za plaču.
društvo je veoma surovo,priroda je veoma surova.
i ostavite se više uspoređivanja njemačke sa RH mi se možemo uspoređivati sa Albanijom,Grčkom,Rumunjskom

Zadnje uređivanje more : 20.03.2014. at 02:26.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 10:25   #14
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Možemo mi donijeti Zakon o radu po kojem će radni tjedan imati 15 sati, plaćeni godišnji će biti minimalno 10 mjeseci, minimalna neto plaća će biti 10.000,00 kn i u penziju će se ići sa 35 godina.

U utakmici rada i kapitala naši suparnici su spremni raditi više i pametnije za manje para. Mi se možemo praviti da smo gospoda i da nas rad vrijeđa, ali činjenica je da nam nitko neće davati pare samo zato jer se pravimo da smo fini. Ovim prijedlogom Zakona o radu se samo legalizira realna situacija u kojoj se nalazimo, a realna situacija je takva da nam ne rastu ruže. U svemu tome sindikalisti pokušavaju skupiti političke bodove time što retardiranoj raji pričaju bajke.
Ovo boldano je potpuno netočno.
Hrvatski radnik je za kvalificirani i stručni posao 3 puta jeftiniji od njemačkog i u rangu sa kineskim. Da, dobro ste pročitali, kineski VŠS/VSS radnik otprilike imaju istu cijenu kao i naš! To je rezultat kineskog rasta od 10-15% godišnje dok smo mi stagnirali.
Danas u Kini jedna obitelj sa dvoje VSS radnika (muži i žena) može živjeti tako da živi od jedne plaće a drugu cijelu stavlja sa strane u štednju. To je realnost a bio je čak i BBC dokumentarac na tu temu gdje se pokazalo da imamo sasvim krivu predodžbu o životu kineza danas.

Ovim novim zakonom mi idemo nazad i stavljamo se u poziciju da budemo gori od kineza kojima se volimo rugati kako rade za šaku riže.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 17:41   #15
Samo Svicarska i Norveska daju vece place od nas. Mi smo u europskom prosjeku, samo mi radimo duplo manje. Neka i postanemo robovi, tada ce nam i biti bolje (ekonomski). Pravo je vrijeme da prestanemo piti kave usred radnog vremena i zasluzimo svoje place.


Ali ne, mi bi pili kave jos ocekujemo da nas placaju za to.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 18:27   #16
Moje iskustvo je potpuno drugačije - visokokvalificirana radna snaga na zapadu uopće ne radi puno više od nas, ali nije ni toliko više plaćena. Pa u RH imaš ekipe sa 5-7k€ bruto plaće po privatnim firmama.

To što neki uspoređuju plaću prvostupnika u RH sa plaćom inženjera sa 5g. iskustva u Njemačkoj je nešto sasvim drugo.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 19:26   #17
Dobro, ako se nadje nacin da se prekovremeni sati plate radnicima, onda podrzavama da ljudi rade dulje i dobivaju malo vece place od Francuza, itd... Ali ljudi misle da ako zasukaju rukave i pocnu biti odgovorni za svoj posao (npr. da dobiju otkaz ako ozbiljno zabrljaju), da su onda postali neki robovi, da ih se maltetira (ne mislim da stvarno zlostavljane radnike), ili da je kapitalizam neko zlo.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 01:38   #18
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Moje iskustvo je potpuno drugačije - visokokvalificirana radna snaga na zapadu uopće ne radi puno više od nas, ali nije ni toliko više plaćena. Pa u RH imaš ekipe sa 5-7k€ bruto plaće po privatnim firmama.

To što neki uspoređuju plaću prvostupnika u RH sa plaćom inženjera sa 5g. iskustva u Njemačkoj je nešto sasvim drugo.
U kojoj HR ti to zivis? 7k eur burto, to su uprave nekih firmi, mnoge ni tolko(ne govorim o mega firmama, htu itd. manje su i mnogo ispod toga, a zapsolenik nikada)... iznad 2000eur neto placu u HR je imalo samo 4000 od 1.5m zaposlenih. Niti promili.

Ja znam niz koji su otisli u DE, susjed sad u NO, za 5x+ vece place neto. I to visokoobrazovani.

Place u HR su male na svim nivoima. Da je to sto ti pricas tako, ne bi mi obrazovani bili prvi koji idu van. A najvise i jesmo mi.

S druge strane, realno je ekonomska situacija ovdje gora nego gotovo igdje drugdje, a troskovi zivota u nesrazmjeru s placama.

Ono sto cu uskoro imati vani tu vjer ne bi imao nikada, a za par godina, hm.

Zadnje uređivanje fiksi : 01.04.2014. at 01:55.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 18:36   #19
iman jedno pitanje, nadam se da nije kriva tema i da će mo netko odgovorit. Trenutno sam zaposlen na određeno, i u ugovoru piše da radnik može u bilo koje vrijeme raskinuti radni odnos sukladno zakonu o radu. Što bi to značilo, isključivo me zanima dali postoji otkazni rok ako se raskida ugovor na određeno vrijeme
kikirikikoštice is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 03:51   #20
Quote:
kikirikikoštice kaže: Pogledaj post
iman jedno pitanje, nadam se da nije kriva tema i da će mo netko odgovorit. Trenutno sam zaposlen na određeno, i u ugovoru piše da radnik može u bilo koje vrijeme raskinuti radni odnos sukladno zakonu o radu. Što bi to značilo, isključivo me zanima dali postoji otkazni rok ako se raskida ugovor na određeno vrijeme
Ako postoji otkazni rok mora biti naveden u ugovoru na određeno..ili vremenski tipa 2 tjedna za redoviti otkaz ili piše otkazni rok prema čl.122 ZOR-a.

Ako nije navedeno u ugovoru tada nema otkaznog roka.

Otkaz ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme

Članak 118.

Ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme može se redovito otkazati samo ako je takva mogućnost otkazivanja predviđena ugovorom.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.