Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2010., 02:47   #41
Quote:
kovja kaže: Pogledaj post
Pa moglo bi se reći...

Ja imam strabizam (oko bjezi unutra) i s naočalama se to korigira. Kad stavim leća takodjer se stabilizira. Ali kad postanem iscrpljen ili kad sam u određenim uvjetima tipa mračna prostorija, oko mi počme bjezat vani što je navodno posljediva + dioptrije...
Počne bježati neovisno o naočalama ili lećama?
Danas mi je žena rekla u optici da je to neovisno o lećama/naočalama, ali si nekako mislim da s naočalama kao da se bolje korigira oko. Hoće li tako biti i s lećama (ne radi se o velikom otklonu, par stupnjeva)...
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 12:50   #42
Ja sam bila na operaciji prije deset mjeseci,imam 30 godina i već mi je bilo toga dosta.Bježalo mi je dosta lijevo oko.Bila sam na Rebru u Zagrebu i sad sam jako zadovoljna.Operacija je klasična,ne laserska,ne boli jer te uspavaju a kasnije žulja oko ali ne boli .Meni nije sto posto ravno oko,za to bi trebala još jednu operaciju ali i sad sam prezadovoljna.Ako ti smeta ili ti je neugodno radi toga kao što je meni uvjek bilo,sigurno to trebaš napravit jer će ti puno značit,a oni koji se sa tim nisu sreli nemogu to razumjet.Meni je kad sam bila mlađa bilo grozno neugodno,a sad sam nova osoba.Razgovaraj sa svojim roditeljima,pa vidi njihovo mišljenje,a za kakvo pitanje,pošalji poruku.Operaciju plaća zdravstveno.Pozdrav.
Maja C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 13:26   #43
a koji je uzrok strabizmu? ja imam od rođenja spušten lijevi kapak i strabizam na to oko, i dijoptrija je na njega veća..bili mi vježbe za oči pomogle, kad sam bila u srednjoj išla sam i nikako nisam mogla vidjet dva čovca kak se razdvajaju, poslala me neurologu i tu je sve stalo..boli me to oko, išla sam za naočale ali nisu mi se mogla odredit stakla jer ja nisam znala procijenit koje mi paše, vrlo frustrirajuće, ništa nisam postigla s tim, na kraju mi je dala neka stakla s kojima je bilo još gore, šteta što sami ne mogu procjeniti , tj. što nema uređaja da odredi koja stakla ima da nosim
Perzijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 21:30   #44
Quote:
Perzijka kaže: Pogledaj post
a koji je uzrok strabizmu? ja imam od rođenja spušten lijevi kapak i strabizam na to oko, i dijoptrija je na njega veća..bili mi vježbe za oči pomogle, kad sam bila u srednjoj išla sam i nikako nisam mogla vidjet dva čovca kak se razdvajaju, poslala me neurologu i tu je sve stalo..boli me to oko, išla sam za naočale ali nisu mi se mogla odredit stakla jer ja nisam znala procijenit koje mi paše, vrlo frustrirajuće, ništa nisam postigla s tim, na kraju mi je dala neka stakla s kojima je bilo još gore, šteta što sami ne mogu procjeniti , tj. što nema uređaja da odredi koja stakla ima da nosim
Uzroci strabizma (poremećenog položaja očiju) su vrlo složeni i nisu u potpunosti objašnjeni. Ovisi također i o kojoj se vrsti strabizma radi. Tako imamo cijeli niz uzroka: od poremećaja na razini određenih centara u mozgu zaduženih za suradnju očiju prilikom gledanja, preko poremećaja u građi i funkciji mišića koji pokreću oko i živaca koji oživčuju te mišiće do niza poremećaja i bolesti vezanih uz očnu jabučicu. I naslijeđe igra važnu ulogu.

Temeljni problem se javlja, s jedne strane jer se na oku koje strabira često razvija slabovidnost, a s druge strane dolazi do poremećaja u binokularnom vidu tako da izostaje dubinski (trodimenzionalni) vid, koji nam je, primjerice, važan kad vozimo auto.

Vjerojatno je jedan od razloga zašto je teško pronaći odgovarajuće "staklo" na Vašim naočalama i taj što na tom oku postoji slabovidnost.

Iznimno je važno da liječenje strabizma započne što ranije jer su tada rezultati najbolji. Liječenje slabovidnosti često ima uspjeha do četvrte godine života, do osme puno slabiji. Smatra se kako je moguće da do poboljšanja dođe i u nešto starije djece pa se liječenje nekad ipak provodi i do 14. godine života, a nekad i duže. Ipak, kada prestane razvoj vida, nažalost se slabovidnost više ne može ispraviti.

Ono što Vam savjetujem jest da obavite pregled u nekom Kabinetu za strabologiju pri kakvoj od očnih klinika, gdje se može utvrditi točno o kakvom se obliku strabizma radi i pronaći najbolja moguća korekcija (naočalama), što je izuzetno važno. Strabizam je izuzetno kompliciran i njime se uže bavi relativno mali broj okulista, zato Vam preporučujem isključivo Kabinet (ambulantu) za strabologiju, a ne bilo koju očnu ordinaciju. Također, možete raspraviti, ukoliko to želite, i je li moguće izvesti operativni zahvat kako bi se smanjio kut škiljenja u svrhu ljepšeg izgleda, evetualno i ptoza (spuštenost vjeđe). Ako ste iz Zagreba ili okolice, preporučujem Vam Kabinet za strabologiju pri KBC Rebro ili KB Sveti Duh.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 31.08.2010. at 22:02.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 10:40   #45
Ja ozbiljno preporučam Rebro.Dr.Juratovac je fantastičan,meni je puno pomogao sa mojim okom,zbilja se potrudi postići što više i kao osoba je ok, pa nema one neke neugode u odnosu doktor-pacijent.
Maja C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 15:02   #46
također preporučujem i pohvaljujem doktora Juratovca a također i doktoricu Bubaš!
louiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 02:23   #47
Marcus, što ima novo s tvojim prijateljem?

evo dobio sam nešto novo ali je na engl.

http://www.cbc.ca/technology/story/2...opia-gene.html
london-vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2010., 23:37   #48
@ Tha_Turtle:
te 'tockice' bi mozda mogle biti astigmatizam? nisam oftalmolog, samo nagadam i slobodno me ispravite ako se varam ali meni je dijagnosticiran strabizam negdje oko cetvrte godine.. sjecam se da sam isla na neke vjezbe (takoder avioncici) i nosila naocale ali to ocito nije pomoglo (ne znam iz kojeg razloga, mozda nismo bili dovoljno ustrajni)..u prvom srednje isla sam na operaciju i moram priznati da je situacija sad puno puno bolja ali i dalje nisam zadovoljna. naime, znam neke ljude kojima nakon operacije oci stoje u potpuno ravnom polozaju, dakle, potpuno centrirane..meni to lijevo operirano oko i dalje nije centrirano jer, prema rijecima mog oftalmologa, postojala je sansa da bi mi oko pobjeglo prema vani ukoliko bi mi ga on u potpunosti centrirao. ja imam veliki kompleks na to i pokusavam to sakriti koliko god mogu (ne uspijevam to sakriti na slikama, na snimkama jos manje)..

u vezi astigmatizma- ja na to isto lijevo oko ne vidim normalno kao svi ostali ljudi, vec mi se slika mijesa (ne znam koji bi drugi izraz objasnila buduci da je ovo malo teze objasnit). ako neka osoba sjedi ispred mene, a ja gledam samo lijevim okom, cini mi se kao da mi je ta slika isjecena na tri okomita dijela i onda su ispremjesani..znam, zvuci poprilicno cudno, ali to je najbolji opis koji sam za sad nasla xD

sto se tice vjezbi, idemo li nekakvom logikom, problem je u misicu. misic se moze ucvrstiti. prema tome vjezbe bi trebale pomoci (e sad, pitanje je nakon koliko vremena). znam da sam nakon operacije radila te vjezbe s olovkom/prstom. dakle, pokrijes zdravo oko i onim problematicnim gledas u olovku koju pomices lijevo pa desno pa gore pa dolje..

eto nadam se da sam bar malo pomogla..
__________________
Well behaved women barely make history
EmaEmily is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 18:50   #49
Mislim da vježbe pomažu samo kod djece u većoj mjeri,ali kod odraslih možda samo minimalno i to uz dosta truda i rada.Ja sam također operirala strabizam prije godinu dana i imam te iste probleme sa fokusiranjem nekoga lijevim okom,bježi mi malo.Inače dobro vidim,ali nije mi oko skroz centrirano,u mom slučaju da ne pobjegne u desno.Vrijedi pokušati sa vježbama ako nije jako izražen strabizam,a možda pomognu i naočale sa prizmama koje usmjeravaju oko.
Maja C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 23:03   #50
pozdrav svima! evo da podjelim svoje iskustvo sto se tice strabizma. ja imam neki najblazi oblik i receno mi je da je to vise problem sa fuzijom i idem na odredjene vjezbe po potrebi i od velike su mi pomoci, dok me nisu uputili na njih imala sam mnogo problema i sa vidom i glavoboljom. moja sestra je rodjena sa strabizmom (oko joj je bilo otislo skroz prema van) i operisala ga je uspjesno. medjutim meni je oftamolog kod kojeg odlazim na pomenute vjezbe rekao da se strabizam moze korigovati samo sa tim vjezbama i kad je jako izrazen samo sa puno vjezbanja (sto mnogo ljudi i doktora uopce nezna). jer i neko ko je opersao strabizam treba da prodje te vjezbe radi uspjesnijeg efekta operacije.
nadam se da sam nekome pomogla... pozZz
zake_89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 10:11   #51
zake 89

Molim te ako mi možeš reći koje su to vježbe. Izgleda da je i kod mene sličan slučaj kao i kod tebe i mislim da bi mi možda te vježbe pomogle. Ponekad me boli glava, ali ja to povezujem sa očima jer me baš boli iznad oka i ponekad osjećam kao neki pritisak u očima. Da li te vježbe radiš sama kod kuće ili moraš odlaziti kod doktora? Meni na oftalmološkom nalazu od prošlog mjeseca piše Cover test pozitivan iz divergensa na blizinu bez korekcije, negativan sa korekcijom. Korekcija to se misli na naočale ili leće koje imam s dioptrijom -2,50 Dsph iako mi je puna dioptrija malo čak i veća. Inače našla sam i jedan stari nalaz iz 1994. godine kada je pisalo da mi je Cover test negativan, a tada sam imala 16 i pol godina, sada imam 32 uskoro ću navršiti 33. Jedino što sam sa 16 godina imala puno manju dioptriju -0,25 Dsph i -0,75 Dsph i tada sam dobila prve naočale koje sam nosila jako rijetko jer mi i nisu toliko trebale kao sada.

Ja se nadam da se ovo sada može lako ispraviti. Jer mi oko rijetko pobjegne u stranu, obično navečer kada sam umorna, nadam se da mi se neće još pogoršati. Upućena sam na snimanje Vidnog polja Octopus G2, ali ne znam da li baš zbog toga.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 11:24   #52
prilika,

Dok se forumaš zake 89 javi, evo da i ja kažem ponešto.

Iz ovoga što ste napisali (Cover test pozitivan iz divergensa na blizinu bez korekcije, negativan sa korekcijom), očito je kod vas posrijedi jedna vrsta heteroforije (poremećaja ravnoteže očnih mišića).

Konkretno, radi se o egzoforiji (sklonosti oka da se otkloni prema van, u određenim situacijama). To je i najčešći oblik heteroforije, osobito u odrasloj dobi. Smetnje se javljaju poglavito pri radu na blizinu (npr. čitanje je često praćeno umorom, glavoboljama, ponekad i dvoslikama).

Prvi korak u liječenju je propisivanje odgovarajuće korekcije. Također se preporučuju i vježbe. Neke vježbe se izvode ambulantno, a neke i kod kuće.

Važna napomena: Nisu sve vježbe za svakoga. Drugim riječima, nikako Vam ne preporučujem da provodite vježbe koje su propisane nekom drugom jer biste mogli imati više štete nego koristi. Poslušajte savjet svojeg oftalomologa (nadam se da ste upućeni na strabološku obradu, dakle kod oftalmologa koji se uže bavi strabizmom i dječjom oftalmologijom, koji je najkompetentniji preporučiti koje bi to bile vježbe).

Offtopic: Podesio sam opciju za PM (nadam se uspješno).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 11:49   #53
Hvala vam za odgovor. Ali ja vam još uvijek ne mogu poslati privatnu poruku. Kada kliknem na vaše ime nema opcije Pošaljite korisniku privatnu poruku. Recimo ako kliknete na moje forumsko ime pokaže se ta opcija pošaljite korisniku privatnu poruku.

U biti moja situacija je dosta kompleksna. Sada sam upućena na snimanje vidnog polja Octopus G2. Prošle godine sam imala rupturu na periferiji retine tog lijevog oka i bila sam na laserskoj fotokoagulaciji. To je sada kao u redu, iako mi je nedavno opet titralo svjetlo ispred lijevog oka nakon što sam nakon gledanja televizije u osvjetljenoj sobi prešla u mračan hodnik. To je trajalo svega par sekundi i nije bilo baš slično onome dugotrajnom titranju svjetla unutar smeđeg područja koje mi se javilo po danu u vidnom polju lijevog oka u trenutku rupture retine prošle godine. Prije nekoliko dana dogodilo mi se da sam navečer vidjela dugine boje oko upaljene stolne lampe, kao haloi, to niti ne znam na koje oko sam vidjela jer niti nisam zatvarala llijevo pa desno oko. Očni tlak mi je bio u 10. mjesecu ove godine 18 mm Hg i 19 mm Hg izmjeren navečer, u 6. mjesecu mi je bio 16 i 18 izmjeren ujutro, a prošle godine mi je bio 18 i 20 izmjeren oko podne. Doktoru ću se javiti nakon što napravim tu pretragu vidno polje krajem ovog mjeseca. Tako da sam dosta u iščekivanju ove pretrage i nalaza. Još je to izgleda i najmanji problem što mi ponekad pobjegne lijevo oko. Da li mislite da ću vjerojatno dobiti kapi za očni tlak, ako spomenem ovaj događaj sa haloima oko svjetla? Meni se to dogodilo samo jedanput prošli tjedan, navečer kada sam bila dosta umorna. Poslije se to nije više ponavljalo.

Nisam radila mjerenje debljine rožnice, pahimetriju i OCT pretragu vidnog živca. Mislite li da bi i to trebalo napraviti?

Upućena sam samo na Vidno polje i to mi je rečeno da je najbolje da napravim u bolnici, iako da sam radila to privatno mogla sam već prije to napraviti. Na nalazu od prošle godine što se tiče vidnog živca piše c/d 0,4-0,5. Na kasnijim nalazima piše PNO fiziološke ekskavacije.

Zadnje uređivanje prilika : 07.11.2010. at 11:58.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 20:49   #54
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Hvala vam za odgovor. Ali ja vam još uvijek ne mogu poslati privatnu poruku. Kada kliknem na vaše ime nema opcije Pošaljite korisniku privatnu poruku. Recimo ako kliknete na moje forumsko ime pokaže se ta opcija pošaljite korisniku privatnu poruku.
Odgovorio sam Vam na PM. Nadam se da sam ga ovoga puta uspješno poslao.

Pozdrav
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 18:21   #55
evo ja isto imam strabizam, upravo doznao. moram nosit naocale (-0.5, -0.5). samo sta je meni doktorica rekla da se to nemoze operirat ali vidim da dosta ljudi spominje da se to moze operirat?
juuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 21:42   #56
Quote:
juuki kaže: Pogledaj post
evo ja isto imam strabizam, upravo doznao. moram nosit naocale (-0.5, -0.5). samo sta je meni doktorica rekla da se to nemoze operirat ali vidim da dosta ljudi spominje da se to moze operirat?
Uistinu postoje primjeri strabizma kod kojih se ne preporučuje operacija, primjerice: kod malih kutova otklona oka, zatim kod nekih oblika strabizama (npr. akomodacijski strabizam, svježi paralitički strabizmi itd.), zatim one vrste strabizma kod kojih se neoperativnim oblicima liječenja postižu dobri rezultati.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 11:39   #57
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Uistinu postoje primjeri strabizma kod kojih se ne preporučuje operacija, primjerice: kod malih kutova otklona oka, zatim kod nekih oblika strabizama (npr. akomodacijski strabizam, svježi paralitički strabizmi itd.), zatim one vrste strabizma kod kojih se neoperativnim oblicima liječenja postižu dobri rezultati.

Lijepi pozdrav.
da znaci to je kod mene. a nista onda na naocale. hvala
juuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 21:28   #58
Je zna netko gdje je sve moguće operirati strabizam kod odraslih?
Znam da je jedna od mogućnosti klinika Svjetlost.
ln0t is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 22:34   #59
Quote:
ln0t kaže: Pogledaj post
Je zna netko gdje je sve moguće operirati strabizam kod odraslih?
Znam da je jedna od mogućnosti klinika Svjetlost.
Naveli ste mogućnost operacije u privatnoj ustanovi. Međutim, operacija se može izvršiti u državnoj ustanovi, najbolje ondje gdje postoji veliko iskustvo u području strabologije.

Inače, potrebno je napraviti temeljiti pregled i određene testove (prizmatski adaptacijski test) kako bi se utvrdilo jeste li pogodan kandidat za operaciju. Neki bolesnici nisu kandidati jer bi se nakon operativnog zahvata moglo dogoditi da imaju neugodne dvoslike (vide duplo).

Operacijom u odrasloj dobi moguće je postići samo poboljšanje u kozmetskom (estetskom) smislu, ali ne i poboljšanje vida.

Po mojem mišljenju, na području Zagreba (za ostale dijelove Hrvatske nemam saznanja) najviše iskustva u području strabologije imaju Klinike za očne bolesti pri KBC Rebro i KB Sveti Duh.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 23:38   #60
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Naveli ste mogućnost operacije u privatnoj ustanovi. Međutim, operacija se može izvršiti u državnoj ustanovi, najbolje ondje gdje postoji veliko iskustvo u području strabologije.

Inače, potrebno je napraviti temeljiti pregled i određene testove (prizmatski adaptacijski test) kako bi se utvrdilo jeste li pogodan kandidat za operaciju. Neki bolesnici nisu kandidati jer bi se nakon operativnog zahvata moglo dogoditi da imaju neugodne dvoslike (vide duplo).

Operacijom u odrasloj dobi moguće je postići samo poboljšanje u kozmetskom (estetskom) smislu, ali ne i poboljšanje vida.

Po mojem mišljenju, na području Zagreba (za ostale dijelove Hrvatske nemam saznanja) najviše iskustva u području strabologije imaju Klinike za očne bolesti pri KBC Rebro i KB Sveti Duh.
Primjetio sam da ste i na drugoj temi iste tematike preporučili KBC Rebro i KB sveti Duh pa cu svakako otić tamo na pregled.
Naime vec sam bio na pregledu u klinici Svjetlost, ali sam odustao od operacije zbog njihove nezainteresiranosti i ostavljenog lošeg dojma. Naime takve operacije tamo izvodi relativno mlada doktorica, zbog ostavljenog lošeg dojma, meni upitnog iskustva.

21 mi je godina, otklon je mali, nekima vidljiv, nekima ne, presudno je da meni smeta. Pretpostavljam da sam pogodan za operaciju s obzirom da mi suprotno nisu ništa rekli u klinici Svetlost.

Zahvaljujem na brzom odgovoru.
ln0t is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.