Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2010., 14:15   #1
Najsigurnije ulaganje

Mota mi se po glavi pitanje u što bi čovjek trebao uložiti ako želi najveći mogući koeficijent sigurnosti svog ulaganja, dakle moguća zarada da bude na nivou da drži korak sa inflacijom i to je to, glavni cilj je što sigurnije očuvanje imovine.

Naravno dionice i fondovi otpadaju u samom startu

Imamo bankovnu štednju ali iznos za kojeg jamči država je ograničen, hiperinflacija tu može stvoriti probleme, kao i otezanje države sa isplatom u slučaju propasti banke. I kamo sa viškom novca?

Zlato? Ima ovdje tema o zlatu, ispada da ni to nije apsolutno sigurno, a bome ni isplativo ako ga netko želi legalno kupiti i uvesti u Hrvatsku. Šverc i držanje u domaćem sefu? Zakopati u dvorištu? Držanje u sefu u inozemstvu? To opet košta...

Nekretnine? S obzirom na porez koji slijedi moglo bi biti problema. No barem se mogu iznajmljivati i skoro uvijek se za njih može dobiti neka adekvatna protuvrijednost u novcu ovisno o stanju u gospodarstvu (naravno ne ako su negdje bogu iza nogu)

Poljoprivredne površine i šume?
Obveznice?
Životna osiguranja?
Commodities?

Što god da mi padne na pamet, vidim način da se ostane bez dijela ili cijele imovine

Da li rascjepkati na pojedine segmente i nadati se najboljemu? Uložiti u više zemalja da bi se izbjegao rizik pojedine zemlje?

Postoji li igdje zaista sigurno ulaganje?
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 14:22   #2
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post

Postoji li igdje zaista sigurno ulaganje?
Ne.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 14:27   #3
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Ne.
Tako se i meni čini

Ali što je najbliže zaista sigurnom?
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 14:31   #4
zabotinski je u pravu

Kratkorocne U.S. treasury bills (T-Bills) bi bile poprilicno sigurne. Naravno, uvijek postoji mogucnost hiperinflacije ili nuklearnog rata
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 14:33   #5
nema sigurnog ulaganja

po mome vazan je spread (svega po malo)
i pretakanje iz jednog loncica u drugi, ovisno o tome kako se mijenja stanje na trzistu

ako si mislio lec u hladovinu i ne zamarat se vise svojim "sigurnim" ulaganjem, onda te na zalost moram razocarat:
morat ces do kraja zivota razbijat glavu ovim pitanjem
a poanta je u tome da uvijek ostanes korak ispred
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 14:42   #6
Pa apsolutno sigurnog ulaganja sigurno () nema, ali ne znam zašto recimo odbacuješ novčane fondove?

Ne znam kolko love imaš, ja bi kombinirao oročenja u par valuta (osobno imam hrk, eur, $), novčane fondove, a ak si pun love onda i stan sa svrhom iznajmljivanja ali tu bi možda još sačekao da vidim kako će se dalje razvijati tržište nekretnina kod nas, cijene bi mogle još padati obzirom na situaciju...

Čuo sam i da ima super povoljnih stanova u nekim dijelovima države, tipa manjih gradića po Slavoniji (kad kažem super povoljno... negdje sam vidio stan od 40 i kusur m2 za 10-15 k eur kolko se sjećam), pa pošto nećemo valjda zauvijek biti nerazvijena balkanska država, možda bi takvim nekretninama mogla znatno porasti cijena kad oživi gospodarstvo u tim područjima?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 14:57   #7
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Pa apsolutno sigurnog ulaganja sigurno () nema, ali ne znam zašto recimo odbacuješ novčane fondove?

Ne znam kolko love imaš, ja bi kombinirao oročenja u par valuta (osobno imam hrk, eur, $), novčane fondove, a ak si pun love onda i stan sa svrhom iznajmljivanja ali tu bi možda još sačekao da vidim kako će se dalje razvijati tržište nekretnina kod nas, cijene bi mogle još padati obzirom na situaciju...

Ma ne pitam to za sebe nego samo hipotetski, trenutno i nije da imam toliko imovine viška da trebam brinuti gdje to spremiti

Osobno mi nekako najbolje djeluje nekretnina za iznajmljivanje, manji stanovi i garsonjere na dobrim lokacijama su uvijek popularni i može se za njih lako naći najmoprimac po poštenoj cijeni. Samo treba dočekati da cijene nekretnina padnu još par desetaka %, a pitanje je koliko će pasti i da li ćemo to uopće dočekati... No za te stvari postoji ona druga tema
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 00:05   #8
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Mota mi se po glavi pitanje u što bi čovjek trebao uložiti ako želi najveći mogući koeficijent sigurnosti svog ulaganja, dakle moguća zarada da bude na nivou da drži korak sa inflacijom i to je to, glavni cilj je što sigurnije očuvanje imovine.
Slažem se sa odgovorima prije mog, najpametnije je diverzificirat, uložit u sve po malo.

A ako baš želiš izabrati jednu opciju, onda je to po meni zemljište, bilo građevinsko bilo poljoprivredno, jer na građevinskom ćeš uvijek moć nešto legalno sagradit, a na poljoprivrednom uzgajati hranu, bez obzira na gospodarsku ili političku situaciju.
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 22:17   #9
Quote:
future kaže: Pogledaj post
jer na građevinskom ćeš uvijek moć nešto legalno sagradit, a na poljoprivrednom uzgajati hranu, bez obzira na gospodarsku ili političku situaciju.
osim ak ti ne dođe netko i kaže da to više nije tvoja zemlja...što smo mi koji smo se rodili između vardara i triglava te đerdapa i jadrana više puta vidjeli u zadnjih 100 god

isplati se uložit u erocku masažu jer ti sjećanje niko nemre uzet
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 13:20   #10
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Ma ne pitam to za sebe nego samo hipotetski, trenutno i nije da imam toliko imovine viška da trebam brinuti gdje to spremiti

Osobno mi nekako najbolje djeluje nekretnina za iznajmljivanje, manji stanovi i garsonjere na dobrim lokacijama su uvijek popularni i može se za njih lako naći najmoprimac po poštenoj cijeni. Samo treba dočekati da cijene nekretnina padnu još par desetaka %, a pitanje je koliko će pasti i da li ćemo to uopće dočekati... No za te stvari postoji ona druga tema
S padom cijena stanova ti pada i najamnina. Pad cijena za PAR DESETAKA % ???
Što 30-40-50 % očekuješ?
Sa sadašnjih 1400-1600 na 600-800 za novi stan?
Znači kupovna moć stanovništva pada 50%. Ne zvuči baš dobro.
Mada cijena kvadrata na toj razini izgleda motivirajuće za tržište.
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 14:54   #11
Čekaj Faca5 - je si to s nama zajebavaš ili šta?

Ti bi da je sigurno i k tome još NAJsigurnije?

__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 19:33   #12
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Čekaj Faca5 - je si to s nama zajebavaš ili šta?

Ti bi da je sigurno i k tome još NAJsigurnije?


Pa zanima me što je najsigurnije, zašto je to loše pitanje?

U sferi raznih mogućih ulaganja, moraju postojati nekakvi koeficijenti sigurnosti ulaganja. Što je u vrhu po sigurnosti?


Quote:
el.danchi kaže: Pogledaj post
S padom cijena stanova ti pada i najamnina. Pad cijena za PAR DESETAKA % ???
Što 30-40-50 % očekuješ?
Sa sadašnjih 1400-1600 na 600-800 za novi stan?
Znači kupovna moć stanovništva pada 50%. Ne zvuči baš dobro.
Mada cijena kvadrata na toj razini izgleda motivirajuće za tržište.
Da, sa tisućama praznih stanova, najavljenim porezom na nekretnine, sa padajućim standardom naših građana i sa uspješnom vlasti koju imamo jamačno će cijene kvadrata strelovito rasti...

Stanovi su i sada preskupi za kupovnu moć velike većine građana, a kamoli prije par godina dok su cijene divljale.

Mađari su ekonomski i po standardu u sličnom sr**u kao mi, pogledaj malo kakve stanove u Budimpešti možeš naći za 800-1300€.

A nisam rekao da očekujem pad od 50% kakav ti spominješ. Realnije mi djeluje 10-30%, dakle par desetaka % kao što sam i napisao.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 21:02   #13
Zaista sigurno ulaganje ne postoji. Možeš se malo osigurati tako da ulažeš na više strana.

Po meni:

- 1/3 u nekretnine (ali na dobroj lokaciji!) bez obzira na porez i cijene - neku vrijednost će uvijek sačuvati.
- 1/3 u neku veću sigurnu (koliko to može biti) banku na štednju s najboljim kamatama koje možeš dobiti, dio može u zlato, ali tu nisam stručnjak
- 1/3 u posao s kojim se misliš ozbiljno baviti

To je po meni dovoljno konzervativno i sigurno. Kažem posao, jer ne vjerujem da danas postoji nešto tako sigurno da možeš samo ležati i gledati kako ti novac curi na račun...
Treba i radit.
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 21:03   #14
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Da, sa tisućama praznih stanova...
Pridruži se na temu za to
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 10:46   #15
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Pa zanima me što je najsigurnije, zašto je to loše pitanje?

U sferi raznih mogućih ulaganja, moraju postojati nekakvi koeficijenti sigurnosti ulaganja. Što je u vrhu po sigurnosti?
Imao si jučer Nizozemska - Slovačka, pa Brazil - Čile, a i Federera također jučer.
Nije puno ali je ipak sigurnije nego ovi derivati, futersi, bondovi, vrijednosni papiri, devize, plemeniti metali, itd...

Ja za ozbiljno.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 11:16   #16
Učili su me ko malog, ko starijeg, te trenutno na jednom ekonomskom fakultetu, da je danas najsigurnija investicija na planet sa pristojnim dobitkom u kamatama US državna obveznica... krah se može dogoditi ako amerika padne na koljena (vojno) a ako se to dogodi voljeli vi ameriku ili ne pada i cijeli (zapadni ) svijet...tako da...
ivan99cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 11:29   #17
iznamljivanje zadnjih godinu i pol totalna pušiona, u 9. mj. počinju zvati studenti i to je to! Jako malo ljudi ima koristi sa iznamljivanjem. Evo i općine, gradovi spuštaju najamnine.
tajeovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 22:33   #18
Quote:
ivan99cro kaže: Pogledaj post
Učili su me ko malog, ko starijeg, te trenutno na jednom ekonomskom fakultetu, da je danas najsigurnija investicija na planet sa pristojnim dobitkom u kamatama US državna obveznica... krah se može dogoditi ako amerika padne na koljena (vojno) a ako se to dogodi voljeli vi ameriku ili ne pada i cijeli (zapadni ) svijet...tako da...
Slažem se s tim ! ahahah
Vanchilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 15:11   #19
kad bi odgovor bio jednostavan, svi bi bili bogati. Sigurnost ulaganja proporcionalna je zaradi pa eto...
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 00:24   #20
Ne znam zašto nekretnine u RH kad je to seizmički aktivno područje i po statistici prethodnih potresa u povijesti već nas je trebao strefiti jedan jaki koji će poravnati pola zapadne hrvatske. Malo je offtopic ali eto to nitko ne spominje ni u kojim kombinacijama a moglo bi se dogoditi da mnogi ostanu bez stanova na koje imaju kredit idućih 30 godina.
Gianpiero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.