Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2013., 15:52   #61
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Dapače, koliko ja vidim isti smo nas trojica: svi glasamo tako kako glasamo zato što nam je dida bio to što je bio (ustaša/udbaš/dezerter). Koliko god svaki od nas vjerovao da je svaki put slobodno odlučio za koga će glasati.
Možda je politika stvar genetike?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 03.02.2013., 16:08   #62
Što se tiče književnog primjera koji sam navela, baš s namjerom sam izabrala taj jer metaforički savršeno opisuje suštinu teme koja je postavljena. Dva svjetonazora toliko zacementirana u svojoj pravedničkoj borbi da ih sve to vodi do samouništenja (u slučaju klerofašizma) ili banalizacije (u slučaju liberalizma). Što navodi na zaključak da su ti ratovi ratovi osobne, egocentrične konotacije jer se bore za jednoumlje, što je iznimno opasno po zdravlje cjelokupnog društva. Ovdje niti liberalizam niti tradicionalnost nisu u skladu sa suštinom pojmova kao takvih, ovo je fejkerstvo, wannabe, borba za nadmoć, a ne težnja ka generalnoj harmoniji.

Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
Opasne igre, kažem ja.
A ne vjerujem da nas je malo koji taj rat uopće ne želimo.
Vrlo opasne, slažem se. Opasno je tome davati težinu dovoljnu za ratovanje. Takve podjeljenosti postoje oduvijek, a dijalogu u ovoj priči nije niti mjesto, jer šta bi dijalog ovdje trebao postići? Preobratiti lijeve u desne ili obratno? Tu postoji samo jedna mogućnost - prihvaćanje. Moj životni stil ima mnogo više sličnosti sa ljevičarima nego sa desničarima, a najbolja prijateljica mi je desničarka, hadezeovka, kršćanka, koja kmeči na Balaševića, a ja sam heretik, koji se ti puta prekriži kad čuje HDZ, koji ne priznaje naciju uopće kao pojam, i još štošta. Na toj razini smo sušta suprotnost, ali niti ona niti ja ne zaboravljamo da smo od krvi i mesa, ranjive, krhke. Što ćeš izabrati kao životni stil je stvar osobnog odabira i obiteljskog utjecaja.


I nikako, nikako da se osvjesti činjenica da postojanje jednog omogućuje postojanje drugog i da sličnosti spajaju, a različitosti da se poštuju. Najlakše je pokrenuti rat, koji naravno, ništa neće riješiti.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.02.2013., 16:14   #63
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
cipalica ne bi tjerala nego vracala u drzavu sve one koje su partizani potjerali.
Uh! Vjeruj mi, te ne voliš.
Itto is offline  
Old 03.02.2013., 16:40   #64
.. pa nacija je nešto uzvišeno .. san .. fikcija .. .. nešto za što se veoma dobro može umirati i ubijati .. .. jedno govno .. naravno .. savršeno upotrebivo da bi gnojilo svakakvo raslinje .. .. naravno filozofsko pitanje je .. u kojim uvjetima šta gnoji ..

Quote:
U svakom slučaju, ne zalažem se za istjerivanje udbaša i ustaša da bismo mi ostali živjeli u miru.
.. ne .. naravno .. vi ste u istom krugu .. ali .. ako se neko sjeti da krugove oblikuje drugačije .. nastaju problemi ..
.. milion onih sa dna .. bili bi opasni kad bi sami bili u jednom krugu .. i kad bi taj krug vjerovao da za vas svu trojicu ima samo jedno dobro rješenje .. dobar metak pred dobrim zidom .. .. ako vi .. u vaša tri kruga povičete dno .. to dno više ne postoji ..

.. svijet funkcionira prilično jednostavno .. .. pokreće ga osjet .. ticin san .. i moguće da se taj boji nekog ko može vjerovati da je moja smrt rješenje .. i onda taj osjet .. da tom nekom .. srbe .. sa kojima da se zakači ..
.. devedesetih su srbi bili .. kolateralna šteta .. .. narod je gadno mrzio šefove .. komunjare .. nesposobne i kurvine sinove .. .. tuđo je pokupio bjes naroda i pokazao mu srbe .. raja je potukla srbe .. tuđo je dobio državu .. raji je ostala kurčina .. sve stare komunjare .. govna i kurvini sinovi .. sada ne više šefići .. sada privatnici i direktori ..

.. zanimljiva je ta obiteljska tradicija ..
.. meni je djed .. ako je bilo kakvih glasanja .. 100% glasao za musolinija .. otac 200% .. za tita .. a ja 100% više odavno za nikoga ..
alim is offline  
Old 03.02.2013., 17:48   #65
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa nacija je nešto uzvišeno .. san .. fikcija .. .. nešto za što se veoma dobro može umirati i ubijati ..
Možda, samo što, oni koji se predstavljaju da su 'iznad' toga, često su zapravo moralno nakaradni.

Mnogi koji su bili "iznad" toga 'biti Srbin/Hrvat', bili su među onima koji su u ime Jugoslavije vikali - "Pali!"
Generali i brkati majori... psihopati, o kojima govori i Balašević, nakon što shvati...

Zadnje uređivanje - Sizif - : 03.02.2013. at 17:54.
- Sizif - is offline  
Old 03.02.2013., 18:51   #66
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Što se tiče književnog primjera koji sam navela, baš s namjerom sam izabrala taj jer metaforički savršeno opisuje suštinu teme koja je postavljena. Dva svjetonazora toliko zacementirana u svojoj pravedničkoj borbi da ih sve to vodi do samouništenja (u slučaju klerofašizma) ili banalizacije (u slučaju liberalizma). Što navodi na zaključak da su ti ratovi ratovi osobne, egocentrične konotacije jer se bore za jednoumlje, što je iznimno opasno po zdravlje cjelokupnog društva. Ovdje niti liberalizam niti tradicionalnost nisu u skladu sa suštinom pojmova kao takvih, ovo je fejkerstvo, wannabe, borba za nadmoć, a ne težnja ka generalnoj harmoniji.
Ali i ti pronalaziš rješenje opozicije u apstrakciji "harmonije". To može jedino biti simbol rješenja, a ne konkretno rješenje. Tu opoziciju nije moguće ukloniti na jednostavan način bez dijagnoze. Svakako, neharmoničnost može pokazati da su zaključci tih svjetonazora pogrešni pa je riječ o neharmoniziranosti kao pukom simptomu. No razlozi su dublji.

Slično vrijedi i u slučaju egocentrizma. Nedostatak dublje racionalne dijagnoze suprotnosti tih svjetonazora može samo ukazati na egocentrizam kao simptom, ali ne i kao na dijagnozu. Uočavanje egocentrizma je posljedica uočavanja toga da je nešto pošlo po krivu, ali ne i objašnjenje što je pošlo po krivu. Tu postoji opasnost da se zađe u cijelu psihologiju egocentrizma pod utjecajem modernog scijentizma te se počnu davati psihološka objašnjenja. Psihoanaliza, primjerice, je samo simptom moderne želje da se um analizira u znanstvenim terminima. No to je nemoguće i posljedica neshvaćanja da je znanost tek jedan dio stadija razvoja uma, takoreći njegova pogreška kao što su to umjetnost i religija.

Quote:
Vrlo opasne, slažem se. Opasno je tome davati težinu dovoljnu za ratovanje. Takve podjeljenosti postoje oduvijek, a dijalogu u ovoj priči nije niti mjesto, jer šta bi dijalog ovdje trebao postići? Preobratiti lijeve u desne ili obratno? Tu postoji samo jedna mogućnost - prihvaćanje. Moj životni stil ima mnogo više sličnosti sa ljevičarima nego sa desničarima, a najbolja prijateljica mi je desničarka, hadezeovka, kršćanka, koja kmeči na Balaševića, a ja sam heretik, koji se ti puta prekriži kad čuje HDZ, koji ne priznaje naciju uopće kao pojam, i još štošta. Na toj razini smo sušta suprotnost, ali niti ona niti ja ne zaboravljamo da smo od krvi i mesa, ranjive, krhke. Što ćeš izabrati kao životni stil je stvar osobnog odabira i obiteljskog utjecaja.
Čovjek kao racionalno biće mora imati kriterij što će prihvatiti i ne može sve prihvatiti, on nije puki receptivni mehanizam. Treba li čovjek prihvatiti konc logore? To je nehumano i bila bi negacija čovjeka da se njegov izbor svodi na prihvaćanje. On po svojoj prirodi kao normativno biće mora uvijek nešto negirati i nešto afirmirati u životu. Negacija je samo korolar toga da je čovjek nešto afirmirao.

Quote:
I nikako, nikako da se osvjesti činjenica da postojanje jednog omogućuje postojanje drugog i da sličnosti spajaju, a različitosti da se poštuju. Najlakše je pokrenuti rat, koji naravno, ništa neće riješiti.
Možda se spajaju čisto idejno, ali naprosto nije točno da postojanje jednoga omogućava postojanje drugoga. Ne znam za slučajeve da je istrebljenjem jednog naroda drugi dokinuo svoje postojanje.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 03.02.2013., 19:53   #67
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Ali i ti pronalaziš rješenje opozicije u apstrakciji "harmonije". To može jedino biti simbol rješenja, a ne konkretno rješenje. Tu opoziciju nije moguće ukloniti na jednostavan način bez dijagnoze.
Nisam harmoniju niti postavila kao rješenje problema, već kao krajnju težnju na kojoj bi valjalo primjerenim sredstvima poraditi. Harmonija se ne može na silu uvesti, već je ona krajnji simptom stanja društva. Isto kao što je i odsustvo iste simptom.

Dijagnoza mi se čini sasvim ok i nužna je, ali ne sviđa mi se rat kao medikament.


Quote:
Svakako, neharmoničnost može pokazati da su zaključci tih svjetonazora pogrešni pa je riječ o neharmoniziranosti kao pukom simptomu. No razlozi su dublji.
Već u startu sam se odbila opredijeliti, pa tako i ovaj put. Ja ne smatram da je bilo koja od strana loša, nego smatram lošim to što se bori za nadmoć, dominaciju - tu nema harmonije i suživota. Nadmoć ne trpi konkurenciju, dok u skladu nema konkurencije u tom smislu riječi.

Quote:
Možda se spajaju čisto idejno, ali naprosto nije točno da postojanje jednoga omogućava postojanje drugoga. Ne znam za slučajeve da je istrebljenjem jednog naroda drugi dokinuo svoje postojanje.
Ovo što sam napisala si protumačio drugačije nego što sam zamislila. To da jedan kontrast potvrđuje drugi je činjenica to je stvar ljudske percepcije utemeljene na parovima suprotnosti i ne odnosi se uopće ne kontekst koji si naveo. Primjerice imamo crno i bijelo kao jedan kontrastni par (s naglaskom na par), sad zamisli da nema bijelog u tom bi slučaju i crno izgubilo svoj suštinski temelj. Ali, recimo u prirodi ako nestane postojanje određene vrste predatorske životinje može se dogoditi da štetočine unište određen dio teritorija. Možda je ovaj primjer bedast, nisam se sad sjetila drugog, samo želim ukazati na to da je za zdravo i harmonično društvo nužan balans, a ne uništenje određene misli/ideje/mentaliteta.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.02.2013., 21:09   #68
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Možda je politika stvar genetike?
Pa zapravo ja mislim da ni biološko nasljeđivanje nije isključivo stvar genetike: morfogenetska polja?
nitko drugi is offline  
Old 03.02.2013., 21:15   #69
.. ne razumijem .. hoćeš jugoslaviji nakalemiti da je napala hrvatsku .. ?
alim is offline  
Old 03.02.2013., 21:38   #70
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. zanimljiva je ta obiteljska tradicija ..
.. meni je djed .. ako je bilo kakvih glasanja .. 100% glasao za musolinija .. otac 200% .. za tita .. a ja 100% više odavno za nikoga ..
Ne kažem da je to ovdje slučaj, ali može i to biti familijarna tradicija, biti protiv ćaćinih: otac moga oca.
nitko drugi is offline  
Old 04.02.2013., 16:07   #71
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Psihoanaliza, primjerice, je samo simptom moderne želje da se um analizira u znanstvenim terminima. No to je nemoguće i posljedica neshvaćanja da je znanost tek jedan dio stadija razvoja uma, takoreći njegova pogreška kao što su to umjetnost i religija.
Predmet psihoanalize nije um, razum, nego psiha, čovjek u svojoj unutarnjoj cijelosti koja djeluje prema vani.
I posao psihoanalize nije redukcija na znanstvene termine, nonsense, nego dapače otkriće ličnih struktura *smisla u tumačenju, što je nešto sasvim drugo; psihoanaliza u prvom redu uzima važno, što je suprotno od redukcije.
I dalje mislim da svim "SAMO" uvijek nešto fali.

Ali pogotovo: predodžba da bi se do razvijenog uma došlo pod apstrakcijom od vlastite ličnosti - i možda još pod apstrakcijom od čovjeka uopće - je iluzija. To odmah tjera u svoje granice.
Čovjek sebe već mora jako precizno poznati, da bi razumio svoj specifični filter pred umom. Pažljivo slušati u sebe pomaže i vodi - baš što se tiče uma - do razvijene zrele ličnosti; "naučiti" um nije dosta.
Itto is offline  
Old 05.02.2013., 19:11   #72
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Predmet psihoanalize nije um, razum, nego psiha, čovjek u svojoj unutarnjoj cijelosti koja djeluje prema vani.
Tim gore za psihu. Mislim, sama metafora "iznutra" i "vani" je plod starog kartezijanskog dualizma i napretka znanosti u 16. i 17. stoljeću.

Quote:
I posao psihoanalize nije redukcija na znanstvene termine, nonsense, nego dapače otkriće ličnih struktura *smisla u tumačenju, što je nešto sasvim drugo; psihoanaliza u prvom redu uzima važno, što je suprotno od redukcije.
I dalje mislim da svim "SAMO" uvijek nešto fali.
Uzima nešto važno i onda to oblikuje prema scijentističkim predrasudama. To objašnjava i njenu popularnost jer je lako razmišljati u znanstvenim apstrakcijama (što ne znači da je lako biti znanstvenikom) jer to praktički ne zahtjeva nikakav trud u modernog čovjeka.

Quote:
Ali pogotovo: predodžba da bi se do razvijenog uma došlo pod apstrakcijom od vlastite ličnosti - i možda još pod apstrakcijom od čovjeka uopće - je iluzija. To odmah tjera u svoje granice.
Čovjek sebe već mora jako precizno poznati, da bi razumio svoj specifični filter pred umom. Pažljivo slušati u sebe pomaže i vodi - baš što se tiče uma - do razvijene zrele ličnosti; "naučiti" um nije dosta.
Pojam ličnosti kako se promatra u psihoanalizi jest apstrakcija bliska mitologiji. Važan uvid recimo kod tumačenja snova jest da se implicitno čini eksplicitnim tumačenjem. Ali ne, psihoanalitičar želi dati mitološku sliku i to strpati to u "nesvjesno" (a kakav je to san kojega osoba nije svjesna, molim lijepo?).
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 06.02.2013., 11:02   #73
Quote:
E pa ja sam onda iz toga zaključila da je sadržaj tih rasprava u svojoj suštini potpuno nebitan. Ono što je najvažnije - one moraju biti polarizirane do te mjere da nije moguće doći do zajedničkog zaključka, zajedničkog nazivnika ili zajedničkog interesa.
.. što ovome fali .. ape .. ?
alim is offline  
Old 06.02.2013., 11:51   #74
Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
. Zato smatram kako nije riječ o kulturnom ratu u smislu istinske podijeljenosti na nekakve lijeve i desne - budući da sadržaj gotovo da nije ni bitan, već "dijalog" služi isključivo defamacija protivnika koji to u sadržajnom smislu nije. Protivnici su arbitrarnog karaktera, tako da bih se usudila reći kako je riječ o prividu ideološkog rata.
Vrlo lijepo rečeno.
Kad zagrebemo površinu primjećujemo da oni koji se danas doživljavaju kao desničari su u predhodnom sustavu bili najžešće komunjare. I obrnuto. Oni "pravi" istinski revolucionari iz 71 su danas izgubljeni u svemiru. Kad nekoga od političara pitaš po kojim odrednicama je on desnica. lijevica, centar ili nešto drugo dobijamo nemušte odgovore jer razlike nema.
Jedina podjela je između manje grupe ljudi koja se ubrzano bogate (prvobitna akumulacija kapitala) i sve siromašnijih građana. Političke elite i njima pripadajući mediji su pri tome samo sredstvo onih prvih da pokore one druge. Lijepo se to vidi na primjeru suđenja Sanaderu i uspona Todorića.
U tišini svojih domova svi (99% građana) misle isto, gledaju isto i jedu isto.
I zato si u pravu. Na djelu je prividan ideološki rat.
servantes is offline  
Old 06.02.2013., 13:20   #75
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Tim gore za psihu.
Dakle slažeš se sa time da predmet psihoanalize nije *um.

Quote:
Pojam ličnosti kako se promatra u psihoanalizi jest apstrakcija bliska mitologiji.
To je takoreći životna oklada. Čovjek se može prepoznati u kojem pojmu ličnosti uvijek želi, može razumjeti lični filter pred umom koliko može, i um će biti jasniji ili mutniji. Naučiti opću ratio pod apstrakcijom ličnosti nije dovoljno.
Itto is offline  
Old 06.02.2013., 13:27   #76
.. ape .. tebe brišu .. .. vidiš i sam ..
alim is offline  
Old 06.02.2013., 13:46   #77
.. uzmimo da ape ne valja .. da je na dobrom putu da usere i kočiju i koćića ..
.. s tobom bi se .. servantes .. mogao .. djelomično složiti .. ali postoji problem .. .. i posebno bi me zanimalo tvoje mišljenje khandro ..
.. ako je to .. privid ideološkog rata .. .. zašto se razbuktava .. ?
.. je li njegov rat sličan ratu oko pedera .. ili oko zdravstvenog odgoja .. ?
.. ako bi pretpostavili da svi ti ratovi skrivaju .. kažimo .. klasnu situaciju .. .. i da je to .. osnovna tendencija .. .. zar je moguće pretpostaviti .. povezanost .. svih .. .. sa novcem .. ?
.. može li nekakav novac .. povezivati toliko toga .. i razbacivati tako popove i jovaniće vukovarske tabele i dragovoljce .. .. samo da sebe sačuva .. ?
.. ovo ..
.. može li novac djelovati .. režimski .. institucionalno .. preko ljudi i veza .. .. ili se to događa .. samo od sebe .. ?
.. samo od sebe znači .. nekakav oblik .. samo iz .. podsvijesti .. svakog hrvata .. ?
alim is offline  
Old 06.02.2013., 14:02   #78
Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
Zato smatram kako nije riječ o kulturnom ratu u smislu istinske podijeljenosti na nekakve lijeve i desne - budući da sadržaj gotovo da nije ni bitan, već "dijalog" služi isključivo defamacija protivnika koji to u sadržajnom smislu nije.
sadrzaj je itekako bitan jer se putem tog sadrzaja stvara ideoloska podloga za osvajanje teritorija. nacelno, ja jesam za to da homoseksualci imaju pravo na brak, ali kada se netko time koristi kao ideoloskom orudjem, onda sam protiv toga. kako je za funkcioniranje drustva nuzan kompromis, postupila bih na nacin da im dam to pravo, ali da im oduzmem pravo paradiranja po ulici jer se na taj nacin vecina stanovnistva seksualno uznemirava. takodjer, u medijima bi bilo prisutno onoliko homoseksualaca koliko ih u drustvu ima u postotku; ako ih je 2, 3, 5%, tada imaju pravo na 2, 3, 5% medijskog prostora.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 06.02.2013., 14:21   #79
Quote:
alim kaže: Pogledaj post

.. s tobom bi se .. servantes .. mogao .. djelomično složiti .. ali postoji problem .. .. i
U našim filmovima na kraju pojedinac uvijek gubi ili je nesretan. Ali društvo u cjelini dobiva. U američkim filmovima pojedinac uvijek dobiva, a društvo je samo pozornica zbivanja.
Ljudi su politizirani do daske. Udružili bi se i s crnim vragom da promoviraju svoje ideje. Pojedinac je pojedinac samo ako pripada određenoj grupi ljudi. Cesarićeva kap.
Kriza je izvukla demone iz ormara. Ratobornu crkvu koja se tek sada oslobodila okova socijalizma pa isprobava mišiće, frustrirane feministice, homoseksualce, manjine, lončare, Švarčiće i tu blesavu babu iz Amerike, ćirilice i latinice. Pojedine stranke liče na obitelj Adams.
Ali, to je sve samo predstava za javnost.
U pozadani konzumi, todorići, kauflandi, banke ...... kupe vrhnje.
Kvasac je neprimjetno poskupio sa 2,19 kuna na 2,29 kuna, a oni još lupe akcija - nikad jeftinije.
A novac kapa kap, kap, kap, kap, kap...........
servantes is offline  
Old 06.02.2013., 14:40   #80
.. ali mene zanima šema .. .. šta je uzrok šta posljedica .. šta prirodno .. šta evolucija .. koje je jače .. ?
.. kriza .. ? .. od čovjeka sila stvara zvijer .. ? .. nagon .. ?

Zadnje uređivanje alim : 06.02.2013. at 15:02.
alim is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.