Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2014., 18:13   #81
Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
Pa čuj kak država cijeni profesore u školama tako onda i ostatak naroda cijeni znanje. Tamo negdje u zemljama beneluxa / skandinaviji učitelj ima visok položaj u društvu i sigurno zarađuje više od mehaničara.
Ako se uzme fond sati koje odrade, nisu loše ni plaćeni.


Quote:
Mehaničara moraš platit, instrukcije ne moraš jer gdje ćeš se zaposlit s hrvatskom diplomom koja se nigdje u svijetu ne priznaje.
To je osobni odabir

Netko će platiti instrukcije da nadopuni ono što nemože sam savladati a netko platiti mehaničara da se može vozikati u svom limenom ljubimcu.

A možda je i mehaničar plaćao instrukcije dok se školovao

Quote:
Jednog dana kad se škole počnu skupo plaćati kao na Zapadu gdje ljudi dižu kredit da bi studirali onda će se promijeniti i odnos prema znanju i cijene instrukcija, ovako dok je sve "badava" onda ljudi ni ne shvaćaju koliko što vrijedi i koliko novaca država troši na održavanje tog sustava.
U razvijenim zemlama zapada i mehaničari su daleko bolje plaćeni i sat servisa teško da ćeš platiti manje od 60-100 eura.

Potrebno znanje i rad se svuda cijeni i plaća a znanje koje ničem ne služi ili je nedovoljno, nigdje se ne se ne cijeni a još manje plaća.

Osnovno obrazovanje je obvezno(kao i "vani") i svi ga konzumiramo , uskoro će to biti i srednje. Dakle upitno je samo visoko obrazovanje koje se vani najčešće plaća (kako u kojoj zemlji).

Ako konzument tog znanja dokaže u realnosti da ga posjeduje, daleko se bolje plaća od rada i nižeg obrazovanja.
No dobiti diplomu koja jedino služi da te barba negdje uhljebi, nikom ne treba i preskupo je plaćeno(platila ga zajednica ili roditelji)
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 21:25   #82
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Najčešće to nisu ultramoderni aparati , nego polovni kupljeni za ne veliku lovu.
Naš dični oftamolog N. Gabrić seli svoju polovnu isplaćenu opremu sve više na istok gdje je ona zadnja riječ moderne tehnologije.
Zet mi je stomalog i sa 50 000 eura opremio ordinaciju(cca 70 m2) na "atraktivnoj" poziciji (centar Opatije), sa 2 rengen aparata, prokromskim ormarićima i vrlo dobrom zubarskom stolicom(poslije je kupio još jednu i ima praktikanta koji mu "pomaže")

Zanemriva ulaganja prema iole ozbiljnijem autoservisu koji ćeš teško opremiti za taj iznos dva radna mjesta.

Da ne govorim koliko naplaćuje po implantantu ili bilo koji ozbiljniji zahvat na zubima( mostovi, dubinsko vađenje korjena ili kako se sve zovu te njegove usluge)
Neću uopće ulaziti u tu priču treba li se zubare smatrati doktorima na koje mislimo kada raspravljamo jer znam iz priča da ne trpe kad ih se mješa no ako je na svakih 70 m2 ordinacije ulupao 50 000 eur koliko bi ulupao da mu je ordinacija 5X veća površinom (kao neki manji servis) valjda 5X više. I već smo na 250 000 eura opreme u 350 m2. Nekako sumnjam da autoservisi toliko ulupaju u opremu. A onda opet, ako zubari kupuju rabljeno da smanje trošak, zašto ne bi rabljenu opremu kupovali i servisi. U biti slažemo se, sve je skupo, biti privatnik je skupo.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 11:30   #83
Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
Pa čuj kak država cijeni profesore u školama tako onda i ostatak naroda cijeni znanje. Tamo negdje u zemljama beneluxa / skandinaviji učitelj ima visok položaj u društvu i sigurno zarađuje više od mehaničara.
Za Švedsku iz prve ruke znam da nije tako. Par, on grafički dizajner sa srednjom stručnom spremom (jako dobar doduše), ima plaću 5000€ mjesečno, ona učiteljica na pola radnog vremena, ima 1200€. Dakle, kad bi i radila puno radno vrijeme i dalje bi bila plaćena 2x manje od njega.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 12:02   #84
Hajmo ne mjesati profesore i nastavnike... Netko s izborom u profesorsko zvanje ima svugdje (pa i kod nas) pristojnu placu, nastavnici spadaju u donjih 10% placa ljudi s zavrsenim fakultetom

To sto mi svakoga zovemo profesorom, nas je problem...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:25   #85
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
Neću uopće ulaziti u tu priču treba li se zubare smatrati doktorima na koje mislimo kada raspravljamo jer znam iz priča da ne trpe kad ih se mješa no ako je na svakih 70 m2 ordinacije ulupao 50 000 eur koliko bi ulupao da mu je ordinacija 5X veća površinom (kao neki manji servis) valjda 5X više. I već smo na 250 000 eura opreme u 350 m2. Nekako sumnjam da autoservisi toliko ulupaju u opremu. A onda opet, ako zubari kupuju rabljeno da smanje trošak, zašto ne bi rabljenu opremu kupovali i servisi. U biti slažemo se, sve je skupo, biti privatnik je skupo.
Možeš ti zubare smatrati ili ne smatrati liječnicima ali su visokoobrazovani i prolaze postupak specijalizacije koji se ne razlikuje od eduakcije nekog specijaliste.

U tih 70 kvadrata smještena su 2 radna mjesta (rade 2 zubara). Ordinacija ima cca 30 m2 a ostalo su čekaonica za pacijente, sanitarni čvor za pacijente , sanitarni ćvor za osoblje, mala kuhinjica, prostorija za presvalćenje i hodnik.

Za radno mjesto automehaničara treba ti daleko više , autodizalica za osobni automobil veličine je 3x5 , oko nje moraš sa svih strana imati barem još 1,5 m slobodnog prostora, što ti iznosi cca 8x6 = 42 M2, uz to idu sanitarni čvorovi, mala kancelarija, skladište rezervnih dijelova, mjesto za parkiranje automobila koji čekaju ili su popravljeni.
Tako da radno mjesto jednog mehaničara zahtijeva cca 60-70 m2. Dizalice nisu nimalo jeftine i polovnu ako išta vrijedi teško ćeš naći ispod 15 000 eura. Set profesionalnog alata (ormarić uz svako radno mjesto) je 5-10 000 eura (nemože mehaničar raditi sa kineskom garniturom od 200-300 kn). Dodaj uz to specijalizirane alate za pojedine automobile i zahvate na njima, cijena radnog mjesta bez problema dosegne 30 000 eura ( sa polovnom dizalicom) i to u iznajmljenom prostoru čiji najam je u pravilu skuplji od prostora koji mžeš preurediti za ordinaciju. Barem mora biti viši , obložen keramikom i sa odgovarajućom elektroinstalacijom.

Sat zubara ili liječnika uobičajeno dostiže 1000 kn dok je sat u dobrom servisu 120-200 kn , osim ako se radi o ovlaštenim servisima zastupnika pojedinih tvornica i marki.
Onda su troškovi po radnom mjestu još daleko veći.

Imam srčanih problema i više puta sam koristio usluge privatnih liječnika, zato sam naveo cijene utrazvuka i holtera a sam pregled kardiologa, sa stetoskopom i tlakomjerom stoji 350 i ne traje duže od 20-25 min.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 10:59   #86
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.
Zaboravio si napisat musavi mehaničar sa parama. To je to što vas najviše dira. Kako netko tko ima samo srednju i umjesto da sjedi u uredu prlja ruke, a mlati masne pare. Prije je bilo obratno jer je bilo malo visokobrazovanih, a sad ih ima dosta, pa velika ponuda znači da moš rušit cijenu rada. Ništa, lopatu u ruke i malo zaprljat ruke, pa će bit para i za iphone, travu, kave i ostale blagodati.
Modafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 01:41   #87
Sudski vjestak (medicina) 15 minuta 2500kn!
Ajde pregled samo, jos sastaviti "vjestvo" 45 minuta (ima sprancu samo ubaci detalje) pa ti vidi...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 11:27   #88
rijetko zanimanje i koliko znam teško dogurati do tog posla...

npr u gradiću od cca.70.000 stanovnika trenutno postoje trojica
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 11:40   #89
Quote:
Modafi kaže: Pogledaj post
Zaboravio si napisat musavi mehaničar sa parama. To je to što vas najviše dira. Kako netko tko ima samo srednju i umjesto da sjedi u uredu prlja ruke, a mlati masne pare. Prije je bilo obratno jer je bilo malo visokobrazovanih, a sad ih ima dosta, pa velika ponuda znači da moš rušit cijenu rada. Ništa, lopatu u ruke i malo zaprljat ruke, pa će bit para i za iphone, travu, kave i ostale blagodati.

Očito si ti iz zidarsko mehaničarsko ... miljea pa ne shvaćaš. Ako radiš ne moraš biti nužno musav. Postoji izreka tko u mladosti uči , kasnije se ne muči. Problem je taj što su ti koji bi se trebali mučiti a to su NKV KV ... izokrenuli stvar i žive bolje od učenih ljudi .

Intelektualna razina tih musavih je takva da oni misle da imaju znanja ako ti požbukaju zid , stavljau cigle, zagipsaju šalter , odšarafe šaraf ......Često je na njih jako ponosna majka jer su im djeca puna "znanja" i danas zbog love oni su ponosni građani a ne intelektualci.


Očito je da su si intelektualci sami krivi kada dopuštaju takav odnos cijena. Zašto ne bi instrukcije iz matematike pred polugodište ili kraj godine rasle do recimo 1000 kn po 45 min što je niži razred ? Recimo ako je dijete tako tupo da ne može shvatiti geometriju , a roditelj mu ne zna pokazati, ne vidim razloga zašto bi se dalje takvi školovali ? Na kraju krajeva , majstori će biti pametniji
ilicatrg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 13:50   #90
pa zašto ne digneš ?

a ne da meni neki majstori suhozida uzmu više nego kaj sam dao za poduke jezika ...

al opet,to s jezikom je prolazno,a taj suhozid će ostati

pošto si otkrio gdje je caka,zakej to pišeš, umjesto da odeš među te i okreneš lovu,to meni nije jasno
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 13:59   #91
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Problem je taj što su ti koji bi se trebali mučiti a to su NKV KV ... izokrenuli stvar i žive bolje od učenih ljudi .
jadni su ti intelektualci kojima su tamo neki NKV izokrenuli stvar
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 16:03   #92
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
jadni su ti intelektualci kojima su tamo neki NKV izokrenuli stvar
Slažem se, ali ti ne shvaćaš intelektualce. Stvar je u tome, da oni zapravo žale dno društva. Dok to dno društva, majstori musavci ili kako god ih već zovemo kada dobiju posao se povampire i nikada im nije dosta, jer očito nemaju intelekta, intelektualci pristupaju takvim stvarima analitički.

Ne može se govorit da su majstori, obrtnici i sl. prešli intelektualce, jer kod njih je u pitanju instinkt. Isto, kako su bili vođeni instinktom da ne sjede za knjiigom jer je vani bilo zabavnije , tako i danas koriste taj isti instikt da precjenjuju svoj rad(jer veća lova je bolja stvar).
ilicatrg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 16:22   #93
Sto su intelektualci? Ljudi koji su zavrsili fakultet? Ako to tako definiras, otkud ti ideja da oni svi rade za kikiriki? Netko je spomenuo sudske vjetake . Pa ni odvjetnici ne rade za saku rize.
Quote:
...Na visoke odvjetničke tarife upozoravalo je više udruga i novinara.Darko Petričić u svojoj knjizi "Hrvatska u mreži mafije, kriminala i korupcije" tvrdi kako prosječan spor u Hrvatskoj zahtjeva 15 radnji (ročišta i podnesaka) i odvjetnik zaračunava za svaku od tih radnji naknadu, dok njemački odvjetnik može maksimalno obračunati 3 radnje u jednom sudskom postupku,pa tako ispada da ce kod spora u vrijednosti od 5 milijuna kuna,odvjetnik u Hrvatskoj zaraditi 765.000 kuna, a njegov kolega u Njemačkoj 65.000 kuna.
Udruga Juris Protecta tvrdi da je Hrvatska jedina zemlja u svijetu gdje su odvjetnici s jedne strane osigurali višestruke iznose za svaki izlazak na ročište i za svaki napisani podnesak na sud, a s druge strane imaju neograničenu mogućnost ugovaranja udjela od dobivenog iznosa spora. Koliko zarađuju neki odvjetnici,pokazuje i podatak da je za zastupanje hrvatskih generala pred Međunarodnim kaznenim sudom za ratne zločine od 2006. do kraja 2011 iz hrvatskog proračuna izdvojeno čak 169,315.103 kune.U Vladi kažu da je raspodjela novca među odvjetnicima tajni podatak!...
A javni biljeznici...
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.

Zadnje uređivanje zabotinski : 25.08.2014. at 17:04.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 16:53   #94
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Očito si ti iz zidarsko mehaničarsko ... miljea pa ne shvaćaš. Ako radiš ne moraš biti nužno musav. Postoji izreka tko u mladosti uči , kasnije se ne muči. Problem je taj što su ti koji bi se trebali mučiti a to su NKV KV ... izokrenuli stvar i žive bolje od učenih ljudi .

Intelektualna razina tih musavih je takva da oni misle da imaju znanja ako ti požbukaju zid , stavljau cigle, zagipsaju šalter , odšarafe šaraf ......Često je na njih jako ponosna majka jer su im djeca puna "znanja" i danas zbog love oni su ponosni građani a ne intelektualci.


Očito je da su si intelektualci sami krivi kada dopuštaju takav odnos cijena. Zašto ne bi instrukcije iz matematike pred polugodište ili kraj godine rasle do recimo 1000 kn po 45 min što je niži razred ? Recimo ako je dijete tako tupo da ne može shvatiti geometriju , a roditelj mu ne zna pokazati, ne vidim razloga zašto bi se dalje takvi školovali ? Na kraju krajeva , majstori će biti pametniji
Pa zašto ti "intelektualac" sa silnim znanjem sam ne ožbukaš taje zid a ne da "guli" jedan neznalica i "primitivac"

Ostale bi ti pare od silnog prenošenja znanja (a podučavani svejedno padne na ispitu i nikad od njega "intelektualca") a ne da ih daš tom NKV-cu

Mislim da bi "intelektualci" htjeli naplaćivati "diplomu" (i onu koju su stekli bilo gdje) , možda bi najbolje bilo da tražite rentu na temelju "diplome"
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 10:59   #95
Po meni o tvojoj "intelektualnoj" razini najviše govori činjenica da ljude koji rade takve poslove nazivaš "musavcima". Nikad mi nije bila jasna taj pojam intelektualci. Ako su oni koji su završili fakultet, kod velikog broja njih ni traga od intelekta.
A kad smo kod obrazovanja, veliki broj "musavaca" se na kraju u konačnici više obrazuje nego oni koji završe fakultet. Velika većina osoba s fakultetom u mom okruženju stane s ikakvom edukacijom nakon fakulteta, dok se pravi kvalificirani mehaničar mora educirati cijelo vrijeme da bi mogao pratiti tehnološki napredak onoga što popravlja.

Po tvojoj kategorizaciji potpadam pod ovaj "intelektualni dio" i ustvari živim od pružanja "intelektualnih usluga", ali nije mi nikakav problem prihvatiti činjenicu da će mi neki majstor naplatiti neku uslugu više nego što ja naplaćujem svoju. Ako je sve tako jednostavno što oni rade, zašto si, kao što je i #kocar# primjetio, ne napraviš to sve sam?

A za informaciju, cijene instrukcija iz matematike jako rastu na kraju godine kod onih koji su kvalitetni (većina onih koji ih daju ne vrijedi ni 45 kn po satu). Kao i kod dobrog mehaničara i zidara, jednostavan zakon ponude i potražnje.
mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:33   #96
Quote:
mik kaže: Pogledaj post
Po meni o tvojoj "intelektualnoj" razini najviše govori činjenica da ljude koji rade takve poslove nazivaš "musavcima". Nikad mi nije bila jasna taj pojam intelektualci. Ako su oni koji su završili fakultet, kod velikog broja njih ni traga od intelekta.
A kad smo kod obrazovanja, veliki broj "musavaca" se na kraju u konačnici više obrazuje nego oni koji završe fakultet. Velika većina osoba s fakultetom u mom okruženju stane s ikakvom edukacijom nakon fakulteta, dok se pravi kvalificirani mehaničar mora educirati cijelo vrijeme da bi mogao pratiti tehnološki napredak onoga što popravlja.

Po tvojoj kategorizaciji potpadam pod ovaj "intelektualni dio" i ustvari živim od pružanja "intelektualnih usluga", ali nije mi nikakav problem prihvatiti činjenicu da će mi neki majstor naplatiti neku uslugu više nego što ja naplaćujem svoju. Ako je sve tako jednostavno što oni rade, zašto si, kao što je i #kocar# primjetio, ne napraviš to sve sam?

A za informaciju, cijene instrukcija iz matematike jako rastu na kraju godine kod onih koji su kvalitetni (većina onih koji ih daju ne vrijedi ni 45 kn po satu). Kao i kod dobrog mehaničara i zidara, jednostavan zakon ponude i potražnje.
Zato prišarafit knauf ploču vrijedi 100 kn ili koliko već ..... hahahahah

To bi trebalo koštati po kvadratu 5 -10 kn. Koliko i kumice zarađuju, i sl ljudi.


Ja i drugi si to ne radimo sami jer smo glupi i neznalice, to želiš reći.

To je silno znanje prišarafit ploču na pleh štangice ili ti stručno majstorski vodilice. Ime vodilica se koristi jer ih vodi kamo da stave ploću

Ljudi to ne rade sami jer je to posao za niže educirane ljude. Musavci drukaju svoju satnicu jer znaju da s više love mogu više kupiti, samo zato . Ne shvaćaju kojem sloju društva pripadaju i koliko malo bi trebali zarađivati, da postoji red u ovoj državi. To se radi o toliko slabom intelektualnom potenicijalu da nisu sami sebe svjesni.

Zadnje uređivanje ilicatrg : 27.08.2014. at 12:48.
ilicatrg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:48   #97
a opet su po tebi bolji od tebe jer bolje zarađuju

ili tema nema smisla,osim pokušaja lječenja vlastitih frustracija ?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:50   #98
nije frustracija ako neko ko polaze parkete uzme 12-13k kuna mjesecno a inzinjer sa fakultetom i 5 certifikata uzme pola od toga. to vise nisu frustracije, sistem je nakaradan.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:59   #99
Malo je rec da su majstorske usluge preplacene u odnosu na intelektualne. Tome su krivi i davaoci intelektualnih usluga. Koji sebe podcjenjuju. Posto imam u familiji ucitelje, sta mladje sta starije, znam da kad doticni daju repeticije iz necega, podcjene sami sebe iz ko zna kakvog razloga pa recimo sat repeticija bude 50 kuna il tako nesto slicno. frizerka me osisa za 5 minuta i uzme 30 kuna. O automehanicarima ili vodoinstalaterima necu niti pricat (prvi pogotovo).
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 13:25   #100
nije baš direktno vezano uz temu, ali

TRUE or FALSE?

lik radi posao dostave/prevoženja coca-cole.
radi samo po Zg, samo ujutro, plaća; ugodnih 5 somova kuna.
vikende ne radi.
__________________
look at us but do not touch
gnjil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.