Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2009., 19:26   #101
ma znamo mi da su Srbi najstariji narod koji su nekad vladali područjem od Altaja do Kanarskih otoka i da su od njih svi u biti nastali,ne moraš se truditi,ali čast nam je što je pripadnik jednog nebeskog naroda odlučio spustiti se među nas male i nevažne ljude...
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 19:31   #102
Odmah uvrede! Oborite ako mozete istinitost mojih rijeci a onda klevecite do mile volje! Ja navodim cinjenice, ti ih obori svojim saznanjima ako ih imas. Medju Bunjevcima je svakako bilo kao i medju ostalim Srbima vlaskog starosjedilackog elementa, s tim sto su Bunjevce zvali i katolicki Vlasi u nekim krajevima.
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 19:41   #103
In 1840, an Austro-Hungarian population census was conducted in the crownland of Croatia and Slavonia. There were 1,605,730 people, of which:

* 777,880 Croats (48%)
* 504,179 Serbs (32%)
* 297,747 Šokci (19%)
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 20:41   #104
A kako bi ti objasnio mjesto Rvati u srcu nekadašnje Raške?Ustašoidni zlobnici bi rekli Raška-Rvaška,hm...no ja ipak nisam sklon teorijama urote,Srbe donekle cijenim kao jedini pravi slavenski narod među Južnim Slavenima uz Hrvate.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:04   #105
I tu veoma gresis,ni Srbi ni Hrvati nisu izvorno Slaveni,VEC SU sa Kavkaza,dosli na prostor Njemacke Srbi (I DANAS SU TAMO LUZICKI SRBI),a Hrvati istocnije,Poljska i Ceska,pa na Balkan,gdje su sada Hr zapadnije a Srbi istocno. Stanovnistvo sa vecom kulturom asimiluje one sa manjom, pa tako ima toponima sa srpskim predznakom i na Peloponezu i u Njemackoj,Ceskoj...(npr gdje je pala Vesna Vulovic iz aviona JATOVOG), pa tako moze biti i hrvatskih ponegdje. Ali da ne skrecemo sa teme, Bunjevci su vlasko/srpski element,a mnogi su to pokatolicavanjem i postajali. Cinjenica je da su Sokci i Bunjevci stokavci a niko i nikada cakavci ili kajkavci! Svi drugi srbi su takodjer stokavci. To sto su ikavci je zato sto su neki to bili izvorno, katolici Bosne kao Pribislav Pohvalic, a kasnije su katolicki svecenici nametali ikavicu samo da se bar po necemu raylikuju od drugih Srba.To se isto cini i dan danas u hr,pa je tako pored rijeci dom,domovina,domovnica,domoljublje,domovisnki rat,izbhegava se domacica vec je kucanica,da nije kao Srbi... Ikavstinu praktikuju svi koji ili su to izvorno ili zele da pokaze da su veliki Hrvati..
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:08   #106
Ikavaca ima samo stokavaca i cakavaca!
Ekavci su kajkavci svi,stokavci neki i neki cakavci iz Istre.
Ijekavci su samo stokavci.
Ako je po nekima ikavstina mjerilo hrvatstva da bi prisvojili Bunjevce i neke Sokce,znajte da time gubite Zagreb,glavni grad!
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:10   #107
Samo mala ispravka,nismo došli sa Kavkaza,nego iz Mandžurije smo došli,na klokanima,i onda negdje u istočnoj Europi su klokani poumirali od neke zaraze i Srbi i Hrvati skupa s njima,i onda su došli neki Slaveni među mrtvim Hrvatima našli članske iskaznice HDZ-a i vidjeli ime 'Hrvat' te pomislili kako je to kul,i nazvali se Hrvatima,isto je bilo sa srbima i SDS-om.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:30   #108
Jelacic je 1849 izdao Srbima ovaj proglas: "Srbi braco! ...a braca vasa Hrvati i SLAVONCI..." U OSEKU dne 3.(15.)
maja 1849 Jelacic Ban, s.r.

OSEK jer su tu bili stokavski ekavci vecina,kao i sto je ostalo Beli Manastir do danas.

Kukuljevic je rekao i ovo: "Zaista nije bilo Horvata, SLAVONACA i Srba..."
U 4.sjedncii od 17.sijecnja 1861,pod br 4. nalazi se: "G.Kukuljevic procita proglas na narod hrvatsko-SLAVONSKI". U istom proglasu, na 4 mjesta veli se narod hrvatsko - SLAVONSKI.
Kukuljevic u pismu Medi Pucicu: "od kad smo mi Hrvati i Slavonci"

Ivan Mazuranic,potonji ban 1860 pise: "Da se jezik narodni hrvatsko SLAVONSKI"

U 3.sjednici od 10.prosinca 1860 se naslo i ovo: naredjujem hrvatsko slavonski jezik...

U clanku SRPSKA VOJVODINA u 56 broju POZORA za 1863 reklo se: "mi Hrvati i Slavonci...Ili zar su Hrvati i Slavonci, tako netolerantni..."

Iz svega navedenog se vidi da je hrvatstvo u Slavoniji novijeg datuma,dakl medju Sokcima a samim tim i Bunjevcima,kojih je manje.Zato i je bio problem taj jezik nazvati hrvatskim jer ovi to ne bi prihvatili,kako Radic i pise da ne zele da su Hrvati.Pa je izmisljeno ilirstvo,pa jugoslovenstvo da bi se ovi preveli u Hrvate.
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:37   #109
nekako mi se čini da ti nisi Srbin,već još jedan iskompeksirani neodređeni opće-Slaven,koji se dolazi ovdje tješiti.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:41   #110
Ova tema je o Bunjevcima,uze ili sire,a ne o tome sta se nekome cini!
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 22:20   #111
Quote:
Dubrovnick kaže: Pogledaj post
Ikavaca ima samo stokavaca i cakavaca!
Ekavci su kajkavci svi,stokavci neki i neki cakavci iz Istre.
Ijekavci su samo stokavci.
Ako je po nekima ikavstina mjerilo hrvatstva da bi prisvojili Bunjevce i neke Sokce,znajte da time gubite Zagreb,glavni grad!
Netočno, ako se gleda i sam staroslavenski jat.
Kajkavci su ekavci i iekavci, što pokazuju ne samo dijalektološka istraživanja, nego i Pergošićev "Decretum" iz 16. st. (sviet, vrieme,..).
Postoji razlika između ijekavaca (istočni dio novoštokavštine) i jekavaca (zapadni dio, iako se neki nalaze i na zemljopisnom istoku- Dubrovčani su jekavci, a ne ijekavci). Osim toga postoji i čakavsko jekavski dijalekt na Lastovu.
Glede ikavštine- sugovornik nema baš njekih logičnih sposobnosti, jer tvrdnja da je ikavština izrazita značajka Hrvata ne potire činjenicu da su i jekavski i ekavski izgovori jata hrvatski, ali ne toliko isključivo kao ikavski. Ako su A, B i C atributi skupa X, a samo A atribut skupa X, a ne i Y, Z,...-to ne negira činjenicu da su i B i C isto atributi skupa X, ne prestajući biti atributima skupova Y, Z,.. Uz napomenu da je i dobar dio bošnjačko-muslimanskih govora u srednjoj i zapadnoj Bosni isto ikavski.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 08:33   #112
Quote:
Dubrovnick kaže: Pogledaj post
Ikavaca ima samo stokavaca i cakavaca!
Ekavci su kajkavci svi,stokavci neki i neki cakavci iz Istre.
Ijekavci su samo stokavci.
Ako je po nekima ikavstina mjerilo hrvatstva da bi prisvojili Bunjevce i neke Sokce,znajte da time gubite Zagreb,glavni grad!
Što će nam Zagreb kad je Kijev naš! Hrvatska do Dnipra!
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 13:04   #113
Kavlovac Vivovitica Kavlobag kakvo je to narječje ili izričaj može li netko reći?Ovo Hrvatska do Dnjepra milo zvuči.
redcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 13:16   #114
Angry

Quote:
Dubrovnick kaže: Pogledaj post
Iz svega navedenog se vidi da je hrvatstvo u Slavoniji novijeg datuma,dakl medju Sokcima a samim tim i Bunjevcima,kojih je manje.Zato i je bio problem taj jezik nazvati hrvatskim jer ovi to ne bi prihvatili,kako Radic i pise da ne zele da su Hrvati.Pa je izmisljeno ilirstvo,pa jugoslovenstvo da bi se ovi preveli u Hrvate.
isuse boze ne mogu vjerovati da je netko ovo napisao..


nisi u pravu
Yvancheen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 14:45   #115
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Što će nam Zagreb kad je Kijev naš! Hrvatska do Dnipra!
Kavlovac Vivovitica Kavobag može li se netko sjetiti čiji je to izričaj?Ovo za Hrvatsku do Dnipra milo zvuči priznajem.
redcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 15:48   #116
Quote:
redcro kaže: Pogledaj post
Kavlovac Vivovitica Kavobag može li se netko sjetiti čiji je to izričaj?Ovo za Hrvatsku do Dnipra milo zvuči priznajem.
To je možda neki tuvski utjecaj,s obzivom da K-V-K je upvavo gvanica do koje su Tuvci došli,a vidimo da se naši pvekodvinski susjedi s tim identificivaju.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 19:24   #117
Hvala na dopuni oko dijalekata i narjecja, ali cinjenice su ovakve:
svi Slovenci su SAMO KAJKAVCI
svi Srbi su SAMO STOKAVCI
a Hrvati su i CAKAVCI I KAJKAVCI I STOKAVCI!
To da su jedno od ovoga samo je u redu,i to su cakavci.
Kajkavci su vec Hrvati nastali od Slovenaca. Da mi ne zamjerate da lazem evo dokaza:

Antun Radic u „Domu”od 3.12.1903 objašnjava kako su Slovenci pretvoreni u Hrvate.

„U staro vrijeme, i još pred 300 do 400godina nije oko Zagreba, Krizevaca,Siska, Pozege itd uopce u Hrvatskoj s druge strane gore Velebita do mora, u cijeloj toj zemlji nije bilo ni jednog Hrvata: Hrvati su bili preko Velebita, blize moru, a oko Zagrba itd pa na zapad sve preko Ljubljane i dalje dolje uza Savu sve su to bili Slovinci ili Slovenci. a DANAS SU TU HRVATI! A GDJE SU SLOVENCI? JESU LI SLOVENCI PROPALI? SUDITE, jesu li propali: kad je hr vlada i država preko Velebita pri moru propala, preselili su se hravstki bani među Slovence, u Zagreb ali su se svejdeno zvali hr bani, i vlada se njihova zvala hrvatska. I tako su Slovenci imali hr bana, ali to njima nije bio tudji ban, jer su Slovinci govorili slično, ili posve jednako kao i Hrvati. Ali kad imadu hr bana i hr valdu, poceli su ljudi sve po malo govoriti da je to i narod hrvatski. I tako su se Slovenci sve po malo provzali Hrvatima – izgubili su svoje ime, tako da danas ni 1 seljak oko Zagreba ne zna sto je to slovenac ili slovinac, nego kaže da je hrvat.

a STOKAVSKI "Hrvati" sam vec naveo kako nastaju. Preko cinjenice da su vecina njih rimokatolicke vjere, a nazivani su Slavoncima, slavonski jezik, Sokci, Latini, Bunjevci, Madjari, Slovini, Iliri, Dalmatinci...

Ako neko tvrdi suprotno da su sve to Hrvati izvorno a ne naknadno politickim intervencijama, neka nam objasni npr granicu izmedju cakavsko ikavskih Hrvata i stokavsko ijekavskih, sta je uslovilo tu granicu itd! I kako to da su svi Bunjevci i Sokci, muslimani...koji su ikavci su ujedno i stokavci a nikako kajkavci ili cakavci! Dakle stokavska ikavica je srpska,a cakavska je izvorno hrvatska.I Bunjevci spadaju jezicki u prvu grupu kao i Pribislav Pohvalic,koji pise cirilicom stokavsku ikavicu i kaze da je to srpski jezik, i to ne jednom.
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 19:28   #118
I sami Bunjevci su
i u XIXveku svoj jezik nazivali rackim, o čemu svedoči i njihov glavni narodni
predvodnik iz tog vremena, katolički biskup Ivan Antunović, u “Raspravi
podunavskih i potisanskih Bunjevcih i Šokcih u pogledu narodnom, vjerskom,
umnom, građanskom i gospodarskom”, objavljenoj u Beču 1882. godine: “U
ono vreme kad sam u Almašu župničkom bio, gde je reč Božja u tri jezika naveš
tavana bila, te se na jednoj nad propovedaonicom stojećoj tabli označavao
jezik. Na ovoj bunjevačkoj bijaše velikimi pismeni ispisani “racki”, što se
nije dopadalo tadašnjem knezu, inače veoma poštenu i bogatu mužu, Andriji
Jagiću, pa me umolio da taj nadpis s onim “bunjevački” izmeniti dadem. U to ja
nisam radi toga privolio što sam znao da i Bunjevac o narodnom govoru veli:
“divanili smo racki.” (str. 66.)
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 19:55   #119
Dubrovnick sve mi se čini da ti nisi vidio Dubrovnik zar ti misliš da ćemo vjerovat u te škrabotine što ih prepisivaš iz šešeljevih knjižurina i njemu sličnih.
redcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 20:04   #120
Odusevljen sam Dubrovnikom! Niko ne trazi da vjerujete Seselju,vjerujte sami svojim izvorima,mogu da vam ih navodim...Sta kazu Jelecic,Nodilo,Radic,Mazuranic...
Dubrovnick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.