Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2015., 21:56   #81
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
ima bolje motore i rješenje pogona.
otkud ti to? Mođeš li uputiti na neki trag?
Jači motor ne znači i bolji motor ...
imaš podatak da je vozilo sa 25 % slabijim motorima postiglo gotovo 30 sekundi bolji rezultat na 9 i pol minuta vožnje ...

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
to je patentirano, motor ima veliku iskrooristivost i fleksibilnost..prodaje se i može naručiti za prerade auta, a može i za pogon jedrilica isl.
Pitaj nekog električara da ti pojasni kako svi elektromotori imaju iskoristivost oko ili preko 90 % ... možeš li dati neke patente ...koliko sam uočio prije par godina doslovno bezveznjak sa parama i ništa više ...

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
što se tiče rimca bolje da je išao u drugom smjeru, vrlo štedljivo vozilo, ako već ima tu tehniku koju kaže da ima, onda nekakav motor od 50kw nebi trebao biti problem..i to za početak namjenjeno preradi, da pokaže u autu veličine pola recimo, što može, to bi onda bio posao a ima i tržište.
od Rimca nikakve koristi.

Tehnika je poznata preko 100 godina i nema nikakve mudrosti osim impulsnog upravljanja elektromotorima ... a i to je već preko 20 godina razrađeno ... pogledaj malo viličare i ostala vozila u šoping centrima.
I ono što se zaboravlja ... trebaju enormne količine električne energije koja bi zamijenila beninsko/diezelski pogon ...

odgovor na početno pitanje .... bacanje novca - trošiti na Rimca ...
saugaro is offline  
Old 22.09.2015., 22:01   #82
http://www.yasamotors.com/
Fantasist is offline  
Old 22.09.2015., 22:07   #83
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post

Pitaj nekog električara da ti pojasni kako svi elektromotori imaju iskoristivost oko ili preko 90 % ... možeš li dati neke patente ...koliko sam uočio prije par godina doslovno bezveznjak sa parama i ništa više ...
to ti je ona fora što se i dalje traži rješenje, jedni su za motor u kotaču, drugi za preopterećenje motora (to je kod rimca a i u hobi preradama), treći (izgleda je to to, autokompanije) su za nekakav mjenjač, s nekoliko brzina uz naravno i elektronsku kontrolu, tako da se energija maximalno iskoristi..

problem je u baterijama to je slaba karika..vidiš da se nedaju brzo puniti a to onemogućuje učinkovit sustav (i auta a i infrastrukture) , ako kažem, 'kers-a' onda je to to, dakle reverzibilnog skupljanja kinetičke energ..današnje baterije jednostavno to ne mogu, bez obzira što svi kažu da njihovi auti to mogu..eto to su sve nedostaci ove tehnologije, međutim ona ima i neke prednosti.
Fantasist is offline  
Old 22.09.2015., 22:17   #84
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
to ti je ona fora što se i dalje traži rješenje, jedni su za motor u kotaču, drugi za preopterećenje motora (to je kod rimca a i u hobi preradama), treći (izgleda je to to, autokompanije) su za nekakav mjenjač, s nekoliko brzina uz naravno i elektronsku kontrolu, tako da se energija maximalno iskoristi..
gle, nema potrebe za mjenjačem, to radi elektronika pulse wide regulation besprijekorno ili po potrebi polifazni naponi/struja ... najpametnije je motor po kotaču jer ne trebaš prijenos (pametno je ugraditi u sam motor faktor 3 do 5) ili bar na par kotača .. bolje je više manjih motora jer je manji pad napona na energetskom dijelu, manja struja pa su i kablovi lakši i jeftiniji

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
problem je u baterijama to je slaba karika..vidiš da se nedaju brzo puniti a to onemogućuje učinkovit sustav (i auta a i infrastrukture) , ako kažem, 'kers-a' onda je to to, dakle reverzibilnog skupljanja kinetičke energ..današnje baterije jednostavno to ne mogu, bez obzira što svi kažu da njihovi auti to mogu..eto to su sve nedostaci ove tehnologije, međutim ona ima i neke prednosti.
to je problem oduvijek ... razumiješ?
Ali problem je i prodavanje magle Rimca ...

i nemoj pisati o tome što ne mogu "baterije" koristiti energiju kočenja, to je retardirano jer imaš elektroniku koja to riješava. Možda nisi znao da elektromotor ako ga vrtiš proizvodi struju, a ako dovodiš na njega struju onda se vrti ... ništa čudno, igra okretnog magnetskog polja, elementarna fizika a ne nikakva super znanost
saugaro is offline  
Old 22.09.2015., 22:33   #85
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
fala na trudu Fantasist ... eto platiš i naručiš već stvoreno...

žao mi je što nemam dobrih riječi za Rimca.
Ono što si ti napisao vozila do recimo 30 - 50 kW za gradski promet.
saugaro is offline  
Old 22.09.2015., 22:47   #86
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
gle, nema potrebe za mjenjačem, to radi elektronika pulse wide regulation besprijekorno ili po potrebi polifazni naponi/struja ... najpametnije je motor po kotaču jer ne trebaš prijenos (pametno je ugraditi u sam motor faktor 3 do 5) ili bar na par kotača .. bolje je više manjih motora jer je manji pad napona na energetskom dijelu, manja struja pa su i kablovi lakši i jeftiniji
vidiš da je bolje više manjih motora, a to ti ustvari smanjuje gubitke..to s mjenjačima nisam ja rekao, tim smjerom idu autoindustrija, zašto, pa vjerojatno zato što baterije duže traju a možda je i lakši/jednostavniji sustav.




Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
to je problem oduvijek ... razumiješ?
Ali problem je i prodavanje magle Rimca ...

i nemoj pisati o tome što ne mogu "baterije" koristiti energiju kočenja, to je retardirano jer imaš elektroniku koja to riješava. Možda nisi znao da elektromotor ako ga vrtiš proizvodi struju, a ako dovodiš na njega struju onda se vrti ... ništa čudno, igra okretnog magnetskog polja, elementarna fizika a ne nikakva super znanost
spremnik energije - naravno d aje problem, to riješiš i sve imaš, a i zaradiš milijarde...eto gorivna ćelija je primjer boljeg sustava, ali ima problematiku pri vodiku (molekuli), a to pretpostavljami sam znaš..

ne može baterija primiti toliku energiju u sebe, o tome se radi..voziš devedeset na sat i imaš crveni semafor, pustiš gas ali u tih par sekundi je nemoguće uloviti energiju u bateriju..koliko je moguće uloviti natrag, ja neznam ali logika ti sve kaže, baterija je slaba karika.

što se tiče elektronike to je upravljanje i zaista se tu svašta dade kombinirati, to radi kako treba..međutim to ne može nadoknaditi krucijalne nedostatke.
Fantasist is offline  
Old 22.09.2015., 22:48   #87
Ova tema ima dvije strane medalje
OK čovjek je uložio veliki novac koji mu je otac zaradio RADOM nije pokrao proračun da li je on radio neke namještene poslove plačao provizije pa jebemu to je hrvatska tradicija koja glasi ˝gdje se ja tu vidim˝

Znam dosta bogatih ljudi koji bi uložili u firme svoje djece ali imaju jedan problem djeca su im razmaženi nadrogirani debili kojima su kupili diplome
Ima plan ima lovu i na neku foru nije htio prodati svoje planove za ogroman novac stranim investitorima niti je htio firmu otvoriti van HR(po meni najgluplji potez)

E sad druga strana ona crna upoznao sam ga prije 6g ok lik nisam imao nekog pojma tko je on ali ok ja dam svima šansu govorio je o svom projektu onak razigrano i reko kak bi bilo super radiiti za tog čovjeka kad bi mu uspjelo da se održi na tržištu
Sad prije 6mj lik se totalno u ovih 5,5g povampirio slučajno završio na jednoj prezentaciji gdje je i on bio među govornicima to više nije taj isti čovjek

Iz super lika se pretvorio u đubre koje na razgovoru za posao kandidatima ima srca reči da ako im neda plaću da ipak moraju biti ponosni da rade za tako veliku firmu i da nije sve u novcu
Došlo mi je da mu pred 50 ljudi jebem mater i baš mi je bilo drago kad si je razbio auto
Nije ovo hrvatski JAL nego mi je pun kurac velikih gazdi pa sam skužio zašto je ostao u HR ovdje može jebat radnike kak mu se digne
Davorček is offline  
Old 22.09.2015., 22:54   #88
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
vidiš da je bolje više manjih motora, a to ti ustvari smanjuje gubitke..to s mjenjačima nisam ja rekao, tim smjerom idu autoindustrija, zašto, pa vjerojatno zato što baterije duže traju a možda je i lakši/jednostavniji sustav.



spremnik energije - naravno d aje problem, to riješiš i sve imaš, a i zaradiš milijarde...eto gorivna ćelija je primjer boljeg sustava, ali ima problematiku pri vodiku (molekuli), a to pretpostavljami sam znaš..

ne može baterija primiti toliku energiju u sebe, o tome se radi..voziš devedeset na sat i imaš crveni semafor, pustiš gas ali u tih par sekundi je nemoguće uloviti energiju u bateriju..koliko je moguće uloviti natrag, ja neznam ali logika ti sve kaže, baterija je slaba karika.

što se tiče elektronike to je upravljanje i zaista se tu svašta dade kombinirati, to radi kako treba..međutim to ne može nadoknaditi krucijalne nedostatke.
to si izvrsno primjetio, ali matrica dioda na svaku ćeliju riješava dio problema ... većina kočenja je ipak pri normalnim brzinama pa su moguća i jednostavnija rješenja.
baterije su oduvijek slaba karika, težina i kapacitet ...
no tema je Rimac i novac koji želi izmusti od "nas" ... a i Davoreček je stisnuo prigodni post
saugaro is offline  
Old 22.09.2015., 22:55   #89
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
fala na trudu Fantasist ... eto platiš i naručiš već stvoreno...

žao mi je što nemam dobrih riječi za Rimca.
Ono što si ti napisao vozila do recimo 30 - 50 kW za gradski promet.
da i to nije običan motor, axijalan je, ako se kužiš uviđaš prednosti.

a gle i ja sam kritičan ali nebi ga skroz otpisao, nema veze što on reano gledano nema pojma (nije izumio ništa), bito je da ima viziju neku (to s super autom nije loše), i da nađe ljude koji će to realizirati, ako je ikako moguće. (ali izgled aje to SF zasad, zbog baterije naravno, ili bolje reći izvora)
Fantasist is offline  
Old 22.09.2015., 23:04   #90
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
to si izvrsno primjetio, ali matrica dioda na svaku ćeliju riješava dio problema ... većina kočenja je ipak pri normalnim brzinama pa su moguća i jednostavnija rješenja.
baterije su oduvijek slaba karika, težina i kapacitet ...
no tema je Rimac i novac koji želi izmusti od "nas" ... a i Davoreček je stisnuo prigodni post
ok. a zamisli da je moguće uloviti energiju u skoro svim okolnostima i to čim više..(supravodljivost)

tema je on ili njegov posao, dao sam svoje mišljenje, mene više zanima tehnologija (činjenica je da nema ništa konkretnog od toga što reklamira), osoba manje više..uglavnom dečko je pokupio tuđe ideje i znanja i od toga namjerava napraviti svoj posao..ok. ima kapital, menadžer je, mi vrlo vjerojatno nemamo ili nebi ga lupali na ovako što, to je rizik i to je bitno kod biznisa, pogotovo tehnologija..gdje povrat nije siguran i treba čekati dugo dan kada će do toga doći, a tad se može puno zarađivati..
Fantasist is offline  
Old 22.09.2015., 23:13   #91
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
ok. a zamisli da je moguće uloviti energiju u skoro svim okolnostima i to čim više..(supravodljivost)

tema je on ili njegov posao, dao sam svoje mišljenje, mene više zanima tehnologija (činjenica je da nema ništa konkretnog od toga što reklamira), osoba manje više..uglavnom dečko je pokupio tuđe ideje i znanja i od toga namjerava napraviti svoj posao..ok. ima kapital, menadžer je, mi vrlo vjerojatno nemamo ili nebi ga lupali na ovako što, to je rizik i to je bitno kod biznisa, pogotovo tehnologija..gdje povrat nije siguran i treba čekati dugo dan kada će do toga doći, a tad se može puno zarađivati..
svi su ti upisi odlični ... obzirom kako nekog vraga znam Rimac je lažnjak u svakom pogledu, novac je posudio od starog koji ga je "stvorio" na vrlo čudan način ... "vani" se to zove pranje novca ...
odličan alibi za život na visokoj nozi

kompletni učinak Rimca ... velika nula što vrijeme i pokazuje.
saugaro is offline  
Old 22.09.2015., 23:16   #92
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
da i to nije običan motor, axijalan je, ako se kužiš uviđaš prednosti.

a gle i ja sam kritičan ali nebi ga skroz otpisao, nema veze što on reano gledano nema pojma (nije izumio ništa), bito je da ima viziju neku (to s super autom nije loše), i da nađe ljude koji će to realizirati, ako je ikako moguće. (ali izgled aje to SF zasad, zbog baterije naravno, ili bolje reći izvora)
nemoj sad aksijalan/ radijalan to su osnovne postavke ... trebaš samo imati dovoljno novca
dizajn je impozantan no sve mi se čini copy/paste, počevši od amblema
saugaro is offline  
Old 22.09.2015., 23:21   #93
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
svi su ti upisi odlični ... obzirom kako nekog vraga znam Rimac je lažnjak u svakom pogledu, novac je posudio od starog koji ga je "stvorio" na vrlo čudan način ... "vani" se to zove pranje novca ...
odličan alibi za život na visokoj nozi

kompletni učinak Rimca ... velika nula što vrijeme i pokazuje.
ma lažnjak je skroz (vidi ona njegova kao predavanja, i to još studentima, govori im o budućnosti svijeta, tehnike, ha ha - to je čuo od elona muska) nije orginalan, najmanje vizionar...čak je i logo firme iskopirao o T-esle..

da sam zloban a nisam, rekao bi mu da se radije bavi prodajom.
Fantasist is offline  
Old 22.09.2015., 23:24   #94
opet imaš pravo ... uspješno prodaje maglu. Ništa čudno obzirom na starog i negativnu selekciju na ovim prostorima.
Žalosno je samo što entuzijasti zbog takvih odustaju ili bivaju pokradeni za ideje.
saugaro is offline  
Old 22.09.2015., 23:27   #95
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
nemoj sad aksijalan/ radijalan to su osnovne postavke ... trebaš samo imati dovoljno novca
dizajn je impozantan no sve mi se čini copy/paste, počevši od amblema
radi se o fluxu..to kod motora u linku, o tome komentiramo ?!

manje više, to je kao što su već neki rekli, corvetta..skroz kopija onog tesla roadstera...samo nabrijano i kao superauto i najbrži i sve naj naj..eto to je ta priča.
Fantasist is offline  
Old 23.09.2015., 11:50   #96
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
ima bolje motore i rješenje pogona.
to je patentirano, motor ima veliku iskrooristivost i fleksibilnost..prodaje se i može naručiti za prerade auta, a može i za pogon jedrilica isl.

što se tiče rimca bolje da je išao u drugom smjeru, vrlo štedljivo vozilo, ako već ima tu tehniku koju kaže da ima, onda nekakav motor od 50kw nebi trebao biti problem..i to za početak namjenjeno preradi, da pokaže u autu veličine pola recimo, što može, to bi onda bio posao a ima i tržište.
Imas mozda link na taj patent?

Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Ova tema ima dvije strane medalje
OK čovjek je uložio veliki novac koji mu je otac zaradio RADOM nije pokrao proračun da li je on radio neke namještene poslove plačao provizije pa jebemu to je hrvatska tradicija koja glasi ˝gdje se ja tu vidim˝

Znam dosta bogatih ljudi koji bi uložili u firme svoje djece ali imaju jedan problem djeca su im razmaženi nadrogirani debili kojima su kupili diplome
Ima plan ima lovu i na neku foru nije htio prodati svoje planove za ogroman novac stranim investitorima niti je htio firmu otvoriti van HR(po meni najgluplji potez)

E sad druga strana ona crna upoznao sam ga prije 6g ok lik nisam imao nekog pojma tko je on ali ok ja dam svima šansu govorio je o svom projektu onak razigrano i reko kak bi bilo super radiiti za tog čovjeka kad bi mu uspjelo da se održi na tržištu
Sad prije 6mj lik se totalno u ovih 5,5g povampirio slučajno završio na jednoj prezentaciji gdje je i on bio među govornicima to više nije taj isti čovjek

Iz super lika se pretvorio u đubre koje na razgovoru za posao kandidatima ima srca reči da ako im neda plaću da ipak moraju biti ponosni da rade za tako veliku firmu i da nije sve u novcu
Došlo mi je da mu pred 50 ljudi jebem mater i baš mi je bilo drago kad si je razbio auto
Nije ovo hrvatski JAL nego mi je pun kurac velikih gazdi pa sam skužio zašto je ostao u HR ovdje može jebat radnike kak mu se digne
Sto se tice ovog podebljanog, nazalost, i top F1 kompanije placaju slabije isti profil strucnjaka od drugih industrija iz slicnih razloga - nadje se dovoljno ljudi koji su spremni raditi za manje i neurednije radno vrijeme (prekovremeni, gro putovanja) iz razloga prestiza kao radim za Williams ili McLaren. Kad je covjek mladji mozda bi jos i bio zainteresiran, ali kao malo iskusniji nije bas tako privlacno.
JTB is offline  
Old 23.09.2015., 20:06   #97
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Imas mozda link na taj patent?
nemam , istraži sam ako te zanima.

inače patenti su otom potom (ak nisi bogat ili si kompanija), danas imaš tzv. patent trollove..sve je posložemo tako da zapravo zaustavlja razvoj u globali, poanta je profit a ne progres tehnike.
Fantasist is offline  
Old 23.09.2015., 21:05   #98
Iz mog iskustva sa patentnim uredom, moram priznati da je DZIV bio poprilično kooperativan, odgovarao na sva rookie pitanja, dao primjere kako treba nešto i što treba slijedeće, a nije ni naročito skupo prijaviti HR patent (ugodno iznaneđanje). Također i udruga u Splitu koja okuplja inovatore, te im pomaže s prijavama itd., također je bila prijatna. Što se tiče lokalne razine, uopće nije problem patentirat, a za regionalne se uvijek može uzeti ljude iz te udruge koji već godinama rade s tim.

Od trenutka prijave patentna, inovator je zaštićen pod pretpostavkom da će je privesti kraju i da je prvi koji je tu stvar prijavio, te da inovacija nije već doživjela popularnost i bez patentiranja. Sam opis inovacije ne mora bit detaljan (iako neki pišu predetaljno), niti sadržavati sve vaše "cake" koje ste planirali staviti u nj da bude bolja, već samo opisivati koncept rada (bar što se tehnike tiče).

Sva tajnost se gubi objavom patentna u glasniku određene institucije i svatko bi imao pravo uvida u to, da analizira do mile volje. Mene isto čudi što nema tih patenata od Rimca nigdje.

Istina, živimo u svijetu gdje će vas prijatelj prvi pokrasti ako vidi da imate nešto korisno, i tu vas neće patent puno spasiti ako nemate cijelu manufakturu odvjetnika samo za to. Ali prijava, čak i ona najbanalnija u HR vam daje za pravo da u novine kažete "Jest, to sam ja izmislio prvi!".

Bacio sam oko i na one bicikle što proizvode, ili surađuju na razvoju ili što već. Izgled je ok kakvih zna biti, vjerojatno su i performanse dobre, ali cijena.... 8000e?! Možda concept one nije za svu publiku, ali ne znam tko bi trebao voziti ove bicikle? Bogataši? Za malo više od te cijene za koji mjesec moći će se kupiti hibridno auto. Što je to na njoj što opravdava cijenu?
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Old 23.09.2015., 21:51   #99
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ja sam novinar (također i filozof, a objavio sam i par znanstvenih radova) - nadam se da ćeš uvažiti, da i moj novinarski pristup (ipak, ne novinara opće prakse nego specijaliziranog) ima svoju težinu, jer ako ni u čemu posebnom nisam ekspert, imam široka znanja o raznim stvarima, pa mogu sagledati šire okvire a manje pojedinosti.
Evo ja sam inzenjer elektrotehnike, ali i novinar... doduse bivsi, odnosno trenutno pasivni... Ali imam iskustva u pisanju... a i istrazivanju...

Uglavnom, nakon sto vec duze vremena pratim lik i djelo Mate Rimca, ne mogu nego ne zakljuciti da je tip prodavac magle... i to vrhunski... za sada nije prodao nista... odnosno je jedan komad onim spanjolcima, ali zapravo nije ni njima... nego su oni prodali maglu u neki EU fond... i pobrali vrhnje...
I tu je ovaj plavi Race direktor.. . stim da uopce nemam pojma da li je to ''prodano'' ili je neka PR fora sa reklamom...

Uopce ne kuzim ni kako je te prodao, kad automobil kosta milijun aura, a njemu je firma godinama bila na godisnjem prometu ispod te cifre... Ulagaci su mu ''ugledni biznismen'' iz Venezuele, i kineski fond koji ulaganje u Rimac nije niti spomenuo na svojim stranicama...

Sad ce neki reci da sam klasicni jalnuski hejter... ali... sta je tocno Rimcevo na Concept oneu... kaze rimac torque vectoring i sustav upravljanja energijom...

TorqueVectoring nije nista drugo no upravljanje elektricnim motorom... ne znam tocno, ali rekao bih da samo ABB i Siemens imaju barem 10 000 inzenjera svaki.... koji se bave samo driveovima, odnosno upravljanjem elektricnim motorima... i sad Rimac, iz garaze, slozi sustav koji je bolji i ucinkovitiji negoli to mogu smisliti deseci tisuca inzenjera s ubdzetom koji se mjeri u milijardama... Moguce? Svakako... Vjerojatno? Ne bas...

No evo, recimo da je Rimac genijalac, i da je to fakat tako slozio... Kamo bi to jedan genijalac ugradio? U supersprotski elektricni automobil, za kakav postoji trziste od koliko? Mozda 50 komada? ili 100? Zasto to nije ugradio u
neki drugi pogon' Recimo critkular? I napravio cirkular koji je 10% efikasniji od bilo kojeg drugog cirkulara na ovom svijetu... I otvorio si trziste od valja 10 milijuna potencijalnih primjeraka... Ne... njemu je bas spica to upakirati u supersprotski automobil koji je prodao u skoro pa nula komada...

Hocemo dalje, hocemo o sustavu upravljanja baterijom... Rekli ste Zorane da se kuzite u elektroenergetiku... e pa da imate sustav koji je napredniji od bilo kojeg drugog UPS-a... Sto bi napravili? Sagradili UPS za jedan data centar, koji se sam moze mjeriti u stotinama tisuca dolara... da ne kazem milijunima... rjesenje koje ima ogromne mogucnosti primjene... ili... hajdemo to spaketirati u battery pack supersortskog elektromobila? Sto bi vi napravili Zorane?

I ja bih full volio da me Mate Rimac razuvjeri i da uspije...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Old 23.09.2015., 22:13   #100
Imaš pravo na sumnje, ali to sve što pišeš može biti, ali i ne mora. Godinama sam čitao priče kako to nije auto već plastični kalup s dobrom pričom, a evo ga sad vozi.
Guud is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.