Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2015., 15:14   #61
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
da li to onda znači da mu baš sve kaj želi moraš dozvoliti?
meni je ok da se djetetu kako raste i stari dozvoljava sve više odgovornosti i samostalnih odluka do punoljetnosti kada bi mu se moć i mogućnost da potpuno samostalno odlučuje i djeluje trebala u potpunosti vratiti.
naravno da ne sve...ali ako vecina ekipe visi vani do 21, i to meni pod prozorom, nema smisla da jha brijem po svojoj sturkturi i redu i rasporedu, i kucnom druzenju (jer svjedocim u sto se to pretvara i koje sve bitne roditelji na taj nacin gube)

a argumenti da kako K moze na nogomet od 19-21 4 dana u tjednu,a ja ne mogu jedan dan do 20h biti vani, su vrlo cesti od roditelja, da K trenira i bavi se necim dobrim i ima kvalitetno ispunjeno vrijeme, a sjedenje na klupici i zgubidanjenje je besmisleno, pogotovo uvece

meni i sjedenje na klupici ima smisla
jer ce tu porebu za sjedenjem na klupici zamijeniti kliktanjem na fejsu, sto je meni losije
i naravno, ne vidim razliku dal je to sjedenje u 14 popodne ili 20 navecer (ako sjede u parkicu koji ima nerazbivene lampe, ove razbivene su mi vec malo upitne)

isto tako, neka dejca imaju manju potrebu za snom, i nema smisla tjerat ih spavat u 20/21 gdje ce onda mirno lezat i ne raditi nista
u tom smislu sam mislila
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 15:19   #62
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
da li to onda znači da mu baš sve kaj želi moraš dozvoliti?
meni je ok da se djetetu kako raste i stari dozvoljava sve više odgovornosti i samostalnih odluka do punoljetnosti kada bi mu se moć i mogućnost da potpuno samostalno odlučuje i djeluje trebala u potpunosti vratiti.
Ja ti recimo ne pušim tih 18 godina kao neko osamostaljivanje, taj mi je argument totalno mutav bio i kad sam bila tinejdžerka.

Primjer je klasičan. Dovoljno sam zrela bila da mi se ostavi sestru na čuvanje do sitnih sati, da peglam, perem veš, kuham, čistim kupaonicu, držim svoju školu uvijek sama i uvijek uspješno, idem na sto aktivnosti i odlazim u trgovinu kad se mami nije dalo, pomažem baki, volontiram u društvu za promicanje inkluzije, ali ne, nisam dovoljno zrela da me se pusti katkad van duže nego što je to inače bilo, do 2.

Dakle ne uvijek, ne svaki vikend, ne svaki dan, nego katkad, kad je koncert, kad ima neki rođendan...


Što se mene tiče, bila sam odgovornija s 5 nego neki s 18, 19, 20. I bila sam to većinom zbog sebe, ne zbog autoritarnog odgoja. Seksat sam se mogla i u pol bijela dana, ali nisam dok nisam bila spremna, ubit sam se mogla u nečijem autu i ujutro prije škole, ali nisam jer sam znala da ne treba svakomu sjedati u auto... Neku djecu to treba učiti, nekoj treba vjerovati jer se dokazuju na svim poljima.

A i ta granica, ta magična granica kad možemo glasati i možemo završiti u zatvoru... Kao da poslije te granice nema više, gotov je odgoj (NE, NE MISLIM DA TI TAKO MISLIŠ), a zapravo je to prijelomnica i tad više nego ikada treba biti roditelj, ne mislim na tu sekundu kad pune 18, nego na taj neki period kad glava ode u pizdu materinu, kad tijelo daje idiotske signale, kad si pogubljen zbog izbora faksa, karijere, stranke na izborima, čekaju te grozne odluke koje će ti se nakačiti za cijeli život.

I iskreno mislim da su rijetka djeca koja imaju i potrebu i mogu od obveza baš svaki dan biti negdje do 21 s vršnjacima, iako bi to za njih bilo možda i najbolje, da sjede na klupicama, razgovaraju, zaljubljuju se, bogati, mi smo vodili kojekakve "filozofske" rasprave i igrali istodobno žmirke. A žmirke se igra noću, pa se onda i žnjara sa simpatijom sa 13, 14, 15 godina.

Nykas, meni ti je to razbijanje glave bit roditeljstva, razbijam je oko svega (ne znači da razbijam i djeci), aktivno razmišljam o svemu, griješim pa ispravljam, userem pa se ispričam, naučim, razbijam glavu oko škole, boravka, čitanja, aktivnosti, tu je da je razbijam zbog njih, nisam ih rodila da mi glava bude u oblacima.


A nekad će i doći pa pogledati film s nama, valjda, valjda ćemo i to zaslužiti. Meni su neka od najboljih sjećanja na tu neku pubertetsku dob gledanja popodnevnih filmova nedjeljom sa starcima, pa svi zakunjaju na svojim ležalištima, a vatrica u kalijevoj peći pucketa, pa se probudiš, popiješ sa starcima kafu, žicaš 5 kuna (za kafu u kafiću), pa onda na hladan zrak, na kafu, pikado, bilijar, ekipa se skupi, doprati te doma dečko pa se stisneš u njegovu jaknu, hormoni lude, a prazniš ih negdje.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 15:23   #63
pa bilo bi dobro kad bi to bilo na klupici ispred zgrade ili u dosegu gdje ga vidim ili me čuje. no, ja kao i svi drugi roditelji prije mene ne pušim "svi mogu, zakaj ja ne mogu?". ne moraš baš sve i uvijek raditi što i drugi. postoji vrijeme i mjesto za sve stvari i sve se da dogovoriti. i ne smijemo zaboraviti da bu se tinejđeri za svaki drek bunili. to im je genetski zapisano.
ja sam isto uvijek pizdila kada sam morala ranije od drugih ići doma, no ne osjećam se zakinuto jer sam opet imala to svakodnevno vrijeme provedeno vani.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 15:32   #64
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ja ti recimo ne pušim tih 18 godina kao neko osamostaljivanje, taj mi je argument totalno mutav bio i kad sam bila tinejdžerka.
da, ali zakon je takav. do tada ti ipak imaš neki dio odgovornosti. ne mislim ja sada da ćeš u potpunosti odustati od djeteta i dati mu nogu u dupe (mada i to možeš), ali sada ono u punom smislu imam stopostotnu odgovornost i sam snosi posljedice. to nema veze sa stvarnim stanjem nečije psihe.
i ja sam bila prilično odgovorna i svjesna mnogih stvari (seks, droga, bla, bla...), no to ne znači da su me trebali puštati da radim kaj i kada želim.
i ne radi se o povremenim i dogovorenim izlascima na večer. da, 21 sat je meni večer bez obzira kaj ne liježem s kokošima.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 15:51   #65
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pa bilo bi dobro kad bi to bilo na klupici ispred zgrade ili u dosegu gdje ga vidim ili me čuje. no, ja kao i svi drugi roditelji prije mene ne pušim "svi mogu, zakaj ja ne mogu?". ne moraš baš sve i uvijek raditi što i drugi. postoji vrijeme i mjesto za sve stvari i sve se da dogovoriti. i ne smijemo zaboraviti da bu se tinejđeri za svaki drek bunili. to im je genetski zapisano.
ja sam isto uvijek pizdila kada sam morala ranije od drugih ići doma, no ne osjećam se zakinuto jer sam opet imala to svakodnevno vrijeme provedeno vani.
Naravno da si uzimam svako pravo na rečenicu: Mene ne zanima što Tinova mama radi s Tinom, mene zanima što ja radim s tobom i kako smo se mi dogovorili Možda samo zbog druge stvari, ne zbog sjedenja na klupi do 21.

Moja će vjerojatno biti sjedanje u auto s nekim, na motor, itd..., malo sam paranoična u vezi s prometalima.

Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
da, ali zakon je takav. do tada ti ipak imaš neki dio odgovornosti. ne mislim ja sada da ćeš u potpunosti odustati od djeteta i dati mu nogu u dupe (mada i to možeš), ali sada ono u punom smislu imam stopostotnu odgovornost i sam snosi posljedice. to nema veze sa stvarnim stanjem nečije psihe.
i ja sam bila prilično odgovorna i svjesna mnogih stvari (seks, droga, bla, bla...), no to ne znači da su me trebali puštati da radim kaj i kada želim.
i ne radi se o povremenim i dogovorenim izlascima na večer. da, 21 sat je meni večer bez obzira kaj ne liježem s kokošima.
Vjerojatno će biti ovako: ja ću imat njurgavca koji ne može do 22, ti ćeš imati njurgavca koji ne može do 21, u svakom ćemo slučaju imati njurgavce, jer je to tako valjda zbog evolucije i preživljavanja, ili da se spriječe možebitne želje za djetetom u mama koje imaju pubertetlije
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 15:55   #66
e, pa to! kak god okreneš ne bu dobro.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 19:15   #67
Moji klinci od skoro 14 godina gotovo uopće ne izlaze van s ekipom. Kći je fokusirana na školu, ima tonu izvanškolskih aktivnosti koje je sama odabrala i ide spavati u 8 sati jer je umorna... Vikendom je uglavnom doma u svojoj sobi... Sin rijetko izlazi, ali ako mu kažem da se vrati do 9, on to poštuje i uvijek je točan. Iskreno, ja osobno bih više voljela da traže te glupe izlaske, ali eto...
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 02:16   #68
mlađi od 16 godina mogu biti vani do 23h
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 21:00   #69
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Izvrtila sam teme do sredine 2013. pa nema nis prikladno tako da cu pitati tu.

Zanima me stav roditelja vezano uz djecu koja idu u 7. i 8. razred (vise osmasa). Smatrate li da je ok da dijete te dobi ide van i preko tjedna i ima izlazak do 21 sat?
Jutros pricam s kolegicama i veli jedna da joj je mala bila sinoc do 21 h kod frendice. Skolu je imala ujutro. I inace da preko tjedna ima izlazak do 21 (kako kaze, i tako mala nejde spavati do 22), a preko vikedna do 21.30/22.00.
Cisto me zanima stav roditelja koji imaju klince te dobi. Jel vam to ok?
Meni se cini da nije ok da dijete od 13/14 god ima redovan izlazak (jer to je kod njih skoro pa svakodnevno) preko tjedna do 21 sat. Ako je budna do 22 neka cita lektiru i neku drugu knjigu npr., radi nesto drugo... ali da bude doma.
Jesam li mozda zaostala u razmisljanju?
Meni je to u redu.
Da dodje doma iz skole, malo se odmori, rijesi zadacu, ponovi gradivo i slobodno se druzi. 9 PM mi se ne cini kasno, posebno ne ako se radi o posjeti prijateljici.
Moja mala preko vikenda, (koji put preko tjedna) ode u kino ili na sok s prijateljicom. Nema odredjeno vrijeme kada treba doci doma, otprilike se podrazumijeva da ce nas nazvati sat vremena poslije zavrsetka filma.

A i da je drzim doma, sumnjam da bi nesto vise citala ili ucila ili opcenito radila nesto sto ce joj bitno koristiti. Vjerojatno bi spala, tipkala po mobitelu i kreveljila se jer ju ne pustim.
Kroz druzenje razvija socijalne vjestine i oslobadja se stresa.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 21:32   #70
moja sedmašica rijetko izlazi preko tjedna, no ima dozvolu do 23 jer zakon tako nalaže. po ljeti ga par puta i prekršili. nema zabrana, jedino što očekujem je odgovorno i zrelo ponašanje i da zbog ekipe ne popusti u školi i na aktivnostima. naravno, bitno mi je znati s kim izlazi i poznavati tu djecu, društvo je puno bitnije od toga je li dijete vani po danu ili po noći, gluposti mogu napraviti i za vrijeme malog odmora.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 22:31   #71
Evo svi moji izlasci(samo da naokenem da sad imam dovoljno godina da idalje zivim sa roditeljima):
-kad sam napunila 10godina ja sam izlazila ono napolje znate oko zgrade,izadjem u 16:00(preko proljeca i ljeta) a u kucu dodjem u 18:00
-onda sam dva mjeseca prije nego sto sam napunila 11godina sam isla rano u kino pa na palacinke pa dosjem kuci prije 17:00
-sa 12 godina sam izlazila isto ko sa 10
-13 mogla sam ono setat do centra grada al se vratim prije 19:00
-14 setnja graden isto ko sa 13
-15😃😃 izlazila sam poslje skole na kafu i navecer do 21:00 sam mogla sa rajom izlazit na kafe i mi smo obicno izlazili na igraliste i zafrkavali se (nismo niata zabranjeno radili nego smo se samo ljuljali i slikali)...
I tako ide na dalje i da na pomenem da sma sa 17godina mogla ostajat napolju do 23:00 jer sma se uvjek javljala mami sama nazovem je i reknem joj kad cu krenut
Micil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 14:47   #72
Meni moji roditelji NIKAD nisu ograničavali vrijeme kad se moram vratiti kući. Eventualno bi me tata, čavrljajući sa mnom na vratima kupaonice dok se šminkam, priupitao: "Kad ćeš se vratiti?"

Nikad nas nisu (ni mene ni brata) čekali budni, nego bi ustajali da odu na wc i usput provjeravali jesu li nam cipele u hodniku. Jednom je nastala cijela frka jer sam ja cipele spremila u ormar.

Što god zamjerala svojim roditeljima, danas im za ovo skidam kapu. Iskazali su nam povjerenje koje nikad nismo zlorabili. Znali su otprilike gdje smo i s kim se družimo i da ćemo se doma vratiti kad se i ostali budu vraćali.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 15:06   #73
bome kad citam ovo sa 17 godina do 23 sata vani ne mogu vjerovati. ne poznajem nikoga tko je imao takva ogranicenja.
ok, ja sam fakat rano pocela izlaziti ali kompletno moje okruzenje je sa 16 imalo izlaz do jutra tj do 4-5.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 15:26   #74
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ok, ja sam fakat rano pocela izlaziti ali kompletno moje okruzenje je sa 16 imalo izlaz do jutra tj do 4-5.
Gdje? U tvojem selu koje je imalo samo jedan disko, kilometar udaljen pješice.

Sa 16 sam imao ograničenje do ponoći, toleriralo bi se nešto malo kasnije. Sa 18 sam to već mogao prekardašiti i ostati do 4, 5 što je u praksi bilo rijetko. Zbilja ne znam što će klinci od 16 god vani do 5 ujutro?
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 15:31   #75
ma nismo imali disko, valjali smo se po sijenu do zore uz zvuke koza i ovaca
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 15:35   #76
Uz tako dobro društvo razumijem ostanak do 5 ujutro.
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 16:03   #77
dakle, sad salu na stranu, da nadodam, kad citam ovo nije fakat cudno da se na maturalcu raspojasaju i popizde totalno ako su do tada morali biti doma u 23 sata.
tako je bilo i u mom razredu, djeca koja su normalno izlazila preko godine su se i normalno ponasala, ovi koji su bili pod stegom doma su povracali na hodniku i pili dalje u isto vrijeme.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 16:39   #78
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
dakle, sad salu na stranu, da nadodam, kad citam ovo nije fakat cudno da se na maturalcu raspojasaju i popizde totalno ako su do tada morali biti doma u 23 sata.
tako je bilo i u mom razredu, djeca koja su normalno izlazila preko godine su se i normalno ponasala, ovi koji su bili pod stegom doma su povracali na hodniku i pili dalje u isto vrijeme.
istina

sa 16 god je doduše tata nečiji uvijek dolazio po nas jer smo išle u klub gdje nije baš bilo prijevoza

sa 17 sam više išla u grad i ne jednom se pješka vraćala s pol puta od Jaruna

sa 18 sam počela voziti pa mi je bilo super, uvijek sam ostajala do kasno ujutro

i to je bilo prije više od 20 godina, bez mobitela... stvarno svojim starcima skidam kapu

inače najviše sam se napila kad sam išla na tulum u kvartu, vani sam uvijek pazila
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 18:06   #79
da, to je jedina prednost zivota u centru, mozes pjeske doma iz izlaska pa nitko nije morao po nas

ne znam kak bu moja mala, vidjet cemo. dovoljno sam dugo mama da se klonim izjava ja cu sigurno i ja necu nikad
ne izgleda mi vjerojatno da cu je cekati budna ali ko zna mm ce ziher biti budan, jedva da jadan spava i kad ja idem van
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 23:24   #80
Ja sam se do 18. morala vratit kući zadnjim busem (00:10), osim ako nismo išli u klub-onda bi nas moja mater pokupila u auto kad smo je zvali i razvažala doma ili ako nisam imala dogovorenu pratnju do doma (nekog muškog iz kvarta).
Doduše, sister i ja smo bile u stanu ispod staraca, pa je bilo slučajeva "dođeš doma, javiš se i išuljaš van"


Što se upita o klincima od 13-14 prek tjedna tiče, moj ima 9, pa je sad po lijepom vremenu vani s frendovima do 20:30-21. U kvartu, al vani je I svi su klinci vani ili kod nekoga i to nam je svima normalno. Znamo da će se vratit čim padne mrak (ili dreknemo " JOOŽIIICAAAA DOOOOMAAAA")
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.